Obchodní zprávy: nové rekordy App Store, prodej Maců v USA za 4. čtvrtletí 2008 a ochranná známka na OS X. - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Obchodní zprávy: nové rekordy App Store, prodej Maců v USA za 4. čtvrtletí 2008 a ochranná známka na OS X.

19. ledna 2009, 02.00 | Apple oznámil, že App Store nabízí již přes 15 000 aplikací a počet stažení programů už překonal půl miliardy. Podle údajů analytických firem Apple ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku v USA sice prodal více Maců než předloni, ale jeho tržní podíl již tolik nevzrostl. A Apple požádal o zaregistrování označení „OS X“ jako ochranné známky.

Přes víkend se sešlo také několik zpráv obchodního charakteru, jež zde shrnuji.

Samozřejmě se objevila i řada nových spekulací o zdravotním stavu Steva Jobse v souvislosti s jeho středečním oznámením o dočasném odchodu na zdravotní dovolenou a dohadů o dopadu tohoto rozhodnutí na Apple, jedná se však většinou o značně nechutné texty, jimiž se nehodlám na tomto serveru zabývat. Ukazuje se, že bulvarizace médií není jev omezující se pouze na naši zemi, v globálně propojeném světě tomu asi ani jinak být nemůže.

Pro MůjMac by ovšem bylo krajně nevhodné, aby se podobnými záležitostmi zabýval, takže zde budu uvádět pouze skutečně relevantní informace spojené s Jobsem, objeví-li se nějaké, obdoby pavlačových klepů tady rozhodně místo nemají.

A teď už se podívejme na slibované obchodní zprávy:

App Store hlásí nové rekordy

Možná i ve spojitosti s chystaným zveřejněním finančních výsledků za minulé čtvrtletí Apple zveřejnil nové údaje o svém webovém obchodu App Store nabízejícím aplikace pro iPhone a iPod touch.

V pátek se na titulní stránce webu Applu objevilo oznámení, že si zákazníci z App Store stáhli aplikace již ve více než 500 milionech případů a doplňující poznámka uvádí, že obchod nabízí přes 15 000 aplikací různých kategorií.

02mm18012009f.jpg

AppleInsider k tomu poznamenává, že počátkem prosince v novinovém inzerátu Apple ohlásil 300 milionů stažení a 10 000 aplikací.

Mezi těmito dvěma oznámeními uplynulo 42 dní, během nichž si uživatelé stáhli aplikace v dalších 200 milionech případů, to dává průměr 4,76 milionu stažení za den. Tempo stahování se tak oproti minulému měsíci zdvojnásobilo (z tehdejších údajů vycházel průměr 2,2 milionu stažení denně). A přibylo plných pět tisícovek aplikací.

App Store se díky tomu jeví jako jednoznačný úspěch (to ostatně vloni několikrát prohlásil i Steve Jobs), ačkoli ne všichni se ze strmého nárůstu počtu aplikací radují. Někteří kritici poukazují na to, že samotné množství aplikací ještě nic neříká o jejich kvalitě a tvrdí, že to naopak vývojářům působí problémy, protože enormní konkurence tlačí na přílišný pokles cen, což kvalitě aplikací zrovna neprospívá. Tyto námitky by se sice jistě neměly brát na lehkou váhu, ovšem přinejmenším z ekonomického hlediska vypadá App Store jako další trefa do černého.

Samozřejmě, jako vždy zde vystává otázka, kolik z oné půl miliardy stažení se týkalo softwaru nabízeného zdarma a kolik z ní byly placené aplikace, protože právě z těch získává Apple příjmy k provozování App Store (bere si 30 procent z koncové ceny). Ve středu Apple nejspíš App Store zmíní ve svém přehledu finančních výsledků za minulé čtvrtletí, konkrétní čísla pro tento obchod však asi nezveřejní (do širší kategorie ostatně schovává i finanční výsledky iTunes Store).

Obchod App Store navíc začínají kopírovat konkurenční mobilní platformy, Google už rozběhl beta verzi obchodu Android Market pro svou platformu Android, ten zatím ovšem slouží spíše vývojářům. A Microsoft chystá webový obchod Skymarket pro připravovaná Windows Mobile 7.

03mm18012009f.jpg

Předběžné údaje o prodejích Maců v USA za čtvrté čtvrtletí 2008 vycházejí poměrně příznivě

Analytické firmy zabývající se průzkumem trhu začaly vydávat předběžné výsledky pro poslední čtvrtletí minulého roku, objevily se též údaje o prodejích Maců v USA za toto období.

Ve čtvrtek svá zjištění zveřejnily firmy IDC a Gartner, z nich plyne, že za čtvrté čtvrtletí 2008 Apple prodal v USA asi 1,2 milionu Maců, což dává tržní podíl mezi 7,2 a 8 procenty, meziročně tedy došlo ke zvýšení, ale některým jiným značkám se na trhu vedlo ještě lépe.

Údaje IDC

Podle IDC Apple prodal v USA 1,246 milionu Maců, to pro sledované období dává tržní podíl 7,2 procenta. Oproti poslednímu čtvrtletí roku 2007 se počet prodaných Maců zvýšil o 7,5 procenta (tehdy se jich prodalo 1,159 milionu), Apple však poklesl na čtvrtou příčku na trhu, protože Acer si svou obchodní politikou vybojoval třetí místo na americkém trhu osobních počítačů.

04mm18012009f.jpg

Zároveň se však již projevil vliv rostoucích ekonomických potíží, celosvětově odbyt počítačů zpomalil. Světovou jedničkou v prodeji PC se stal HP s více než 15 miliony prodaných kusů, druhý skončil Dell s 10,6 milionu strojů. Apple se celosvětově nedostal do první pětky, takže pro něj bližší údaje IDC neuvádí.

V USA první místo v prodeji PC těsně získal Dell se 4,6 milionu prodaných počítačů, druhý skončil HP se 4,3 milionu. Acer prodal přes 2 miliony PC, což mu vyneslo už zmiňované třetí místo.

Pokud jde o celý rok 2008, tak v USA byl Apple opět na čtvrtém místě (s 5,3 milionu prodaných Maců) za HP (20,2 milionu), Dellem (17 milionů) a Acerem (6,2 milionu).

Údaje Gartnera

Velice podobná čísla přinesl Gartner (protože jde o odhady odvozené z dílčích průzkumů, údaje jednotlivých analytických firem se od sebe mírně liší, záleží samozřejmě též na použité metodice).

05mm18012009f.jpg

Podle Gartnera Apple prodal v USA za čtvrté čtvrtletí 2008 1,255 milionu Maců, což mu zajistilo tržní podíl 8 procent, to dává meziroční nárůst počtu prodaných kusů o 8,4 procenta (jeho tržní podíl před rokem dosahoval 6,5 procenta).

Ve srovnání se třetím čtvrtletím roku 2008 se tato data zdají ukazovat na pokles prodeje Maců, protože tehdy se jich prodalo 1,7 milionu a tržní podíl činil 9,5 procenta, obdobný pokles prodeje Maců mezi třetím a čtvrtým čtvrtletím se však u Applu objevoval již dříve, v roce 2007 tomu bylo úplně stejně, nelze tedy tato data jednoznačně považovat za první známky dopadu ekonomického oslabení.

Ve výsledcích Gartnera se Apple rovněž propadl na čtvrté místo, co se týče tržního podílu, třetí místo i zde převzal Acer s tržním podílem 15,2 procenta. Ve třetím čtvrtletí činil podíl Aceru 8,9 procenta, ten tak vzrostl skutečně raketově o 70 procent, v USA prodal ve čtvrtém čtvrtletí 2,3 milionu počítačů, dvojnásobek toho, co Apple.

V případě Aceru ovšem lze tyto výsledky vysvětlit poměrně snadno rostoucí oblibou netbooků a dalších levných počítačů. Acer Aspire One se těší všeobecné chvále a v USA se dá sehnat pod 400 USD (tedy za cenu srovnatelnou s nedotovaným iPhonem či s iPodem touch), takže výsledky Aceru zase tolik nepřekvapují.

Co se týče výsledků prodeje ostatních hlavních výrobců pro celý svět a pro USA, jak pořadí, tak i počty prodaných kusů se nijak výrazně neliší od toho, co udává IDC.

Zamyšlení nad zveřejněnými údaji

Samozřejmě, přesnější obraz o prodejích Maců si uděláme z čísel, jež Apple ohlásí ve středu 21. ledna, ale již tato předběžná zjištění dovolují udělat si základní představu o vývoji trhu. Lze říci, že se Applu s Macy pořád vede docela dobře, protože meziročně se počet prodaných Maců zase zvětšil. Jiní výrobci PC zdaleka takové úspěchy neměli, prodeje Dellu a HP v USA proti předchozímu roku klesly.

A pokud jde o tržní podíly, prudkému nárůstu Aceru se Apple sice nevyrovnal, což vedlo k jeho poklesu o jednu příčku, jenže je třeba si uvědomit, že se ziskové marže levných netbooků pohybují úplně jinde než marže z Maců, dá se tedy očekávat, že Apple opět dosáhne slušného zisku a obratu.

Úspěch Aceru na americkém trh pochopitelně okamžitě vyvolal spekulace, že by tohle mohlo Apple přimět dát na trh vlastní netbook, to však osobně nepovažuji za příliš pravděpodobné, zástupci Applu se v minulosti opakovaně vyjádřili, že je nezajímají produkty s nízkou marží a přesně tím netbooky jsou.

Jistě, v průběhu letošního roku se může ještě ledacos změnit, ale na netbook Applu bych raději mnoho nevsázel, uvidíme, co v tomto směru sdělí představitelé Applu ve středu (na podobné otázky však obykle odmítají dát konkrétní odpověď).

Apple požádal o registraci „OS X“ jako ochranné známky

Soudě podle výše zmíněných čísel Apple rozhodně nezamýšlí opustit Macy, ale některé jeho kroky nasvědčují, že hodlá posilovat svou přítomnost i jinde. Zdá se to naznačovat též žádost o registraci označení „OS X“ jako ochranné známky.

Tradičně máme toto označení zažité ve spojení „Mac OS X“, Apple ho takto uváděl od okamžiku, kdy přišel s novým operačním systémem pro Macy. Ale už na loňské vývojářské konferenci WWDC Apple vyvěsil transparenty s označeními „OS X Leopard“ a „OS X iPhone“. A brzy nato začal Apple podávat žádosti o registraci označení „OS X“ jako ochranné známky, na Trinidadu a Tobagu to udělal již týden po červnové konferenci WWDC a v listopadu zahájil registrační proces v zemích jihovýchodní Asie. A ve stejném měsíci podal žádost o registraci u amerického patentového úřadu.

06mm18012009f.jpg

Strategie Applu v oblasti ochranných známek sice není úplně jasná, nejspíš však naznačuje, že Apple dále hodlá rozšiřovat působnost svého operačního systému mimo běžné Macy, tak jako to zatím učinil s iPhonem, iPodem touch a též s Apple TV. A možná se chystá na další podobná zařízení, ve všech těchto případech by slovo „Mac“ bylo spíše na obtíž. (V roce 2001, při přechodu na Mac OS X, sice Apple zachoval dosavadní označení, jenže tehdy ještě osobní počítače tvořily stěžejní oblast jeho podnikání, výpady do jiných oblastí teprve začínaly.)

Ostatně podobný tah udělal Apple i se svým vlastním názvem, v lednu 2007 na tehdejším Macworld Expu Steve Jobs poprvé předvedl iPhone a oznámil, že z názvu firmy bylo vypuštěno slovo „Computer“ a ten se změnil na prosté „Apple Inc.“, aby zdůraznil nové širší zaměření.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: