Obchodní zprávy: akcie Applu prudce rostou, iPhone ve Francii asi letos opravdu nebude a hry Bungie se možná jednou vrátí na Mac. (8.10.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Obchodní zprávy: akcie Applu prudce rostou, iPhone ve Francii asi letos opravdu nebude a hry Bungie se možná jednou vrátí na Mac. (8.10.07)

8. října 2007, 04.00 | Kurs akcií Applu překročil hranici 160 USD, napomohly tomu zřejmě i některé pověsti. Jednání o iPhonu ve Francii se dále komplikují, do hry vstupuje tamní legislativa. A po oddělení Bungie Studios od Microsoftu se vrací naděje na jejich hry na Macu.

Také v oblasti obchodní a finanční se objevilo několik zmínku zasluhujících událostí. Nejprve se podívejme na vývoj akcií Applu:

Cena akcií Applu prudce roste

Celý minulý týden byl ve znamení prudkého vzestupu cen akcií Applu, v pátek kurs dokonce poprvé překonal hranici 160 USD. (Při uzavření burzy v pátek kurs skončil nad 161 USD a v mimoburzovním obchodování vyšplhal dokonce přes 163 USD.)

Tento vzestup má některé celkem racionální důvody, avšak jak už tomu tak bývá, asi nejvíc ho popohnaly neověřené pověsti. Co se týče těch rozumných důvodů, různé více či méně věrohodné průzkumy a odhady analytiků naznačují, že prodej Maců, iPodů a iPhonů naplní nebo předčí očekávání. Zanedlouho Apple oznámí své finanční výsledky za uplynulé čtvrtletí, ty ukážou, nakolik byly tyto odhady věrohodné. Dobře ovšem vypadají i vyhlídky na současné čtvrtletí. Výrazná sleva iPhonu podle všeho dále zesílila prodej, na odbyt rovněž jdou současně s tím uvedené nové iPody, podle některých průzkumů by hlavně iPod touch mohl patřit k nejžádanějšímu zboží vánoční sezóny.

A nesmíme zapomínat na Leoparda, jehož příchod na trh se očekává koncem října. Nemalou částku přinese prodej upgradů na Leoparda, současně ovšem lze též čekat další zvýšení prodeje Maců díky zákazníkům, kteří čekají na koupi nového stroje s již nainstalovaným Leopardem. A v listopadu by na trh mohly přijít Macy Pro s novými 45nm Xeony (viz první dnešní článek).

Někdo by možná namítl, že mediální rozruch kolem nového firmwaru pro iPhone, co znemožnil odblokování a instalaci aplikací třetích stran, předvedl Apple v dost negativním světle, jenže z hlediska finančních výnosů Applu jde spíše o příznivou zprávu. Už ve svých předchozích zprávách jsem poznamenával, že skupina zákazníků rozhořčená novým firmwarem sice není tak početná, avšak vládne silným mediálním hlasem, ovšem z hlediska příjmů jsou pro Apple důležitější zákazníci poněkud nehezky označovaní jako běžní spotřebitelé. Ti podle všeho iPhony vesele nakupují dál, protože je odblokování tolik nezajímá a vlastní aplikace si instalovat nebudou, leda by jim je Apple naservíroval v iTunes. Sice asi ustanou nákupy telefonů kvůli odblokování, ale Apple zase nepřijde o svůj „desátek“ od operátora, takže se to víceméně vyrovná.

Tohle vše představuje celkem pádné důvody, proč investoři vkládají v Apple důvěru, ovšem stejně velký, ne-li větší vliv na chování trhu mají neověřené pověsti. Server 9to5Mac přišel s tvrzením, že se Apple chystá podpořit vývoj aplikací třetích stran, avšak zachová si vládu na jejich schvalováním a distribucí prostřednictvím iTunes. Vznikl by mu tak další zdroj příjmů na způsob současného prodeje vyzvánění.

Asi ještě větší rozruch způsobily pověsti o tom, že Apple už tento měsíc rozšíří iTunes Store tak, že z něj bude možné stahovat filmy a televizní pořady ve vysokém (HD) rozlišení, které půjde přehrávat na Apple TV. Právě tenhle krok by měl oživit prodej těchto přístrojů, jež podle všeho zatím stojí dost na okraji zájmu. Apple údajně u výrobců předem objednal velký počet Apple TV, aby uspokojil očekávaný zájem.

Apple TV dokáže přehrávat video až v rozlišení 720p (a navíc umí interpretovat výstup až na 1080i), takže technicky tomu nestojí nic v cestě. A v USA HD video docela získává na oblibě, na většině území se dá přijímat řada HD kanálů a na trh se tlačí optické disky využívající modrý laser (tam ovšem situaci ztěžuje souboj formátů Blu-ray a HD DVD). Vstup Applu na toto pole se tak jeví jako celkem pravděpodobný, HD video by opravdu mohlo zvýšit zájem o Apple TV, otázkou ovšem je, jak velké budu příslušné soubory a jak dlouho potrvá jejich stahování. A samozřejmě nelze pominout ani cenu za stahování HD videa. Termín HD video v každém případě představuje módní záležitost, a tak když ho investoři zaslechnou v souvislosti s Applem, hned nakupují.

Další vývoj kursu akcií bude zřejmě záležet na tom, jaké finanční výsledky za uplynulé čtvrtletí Apple oznámí, jestliže naplní či předčí očekávání, nejspíš se současný trend udrží. A na konci měsíce bude nejdůležitější, zda Leopard přijde v očekávaném termínu a bude dostatečně stabilní. Mezitím budou možná vyskakovat různé další pověsti dále jitřící fantazii, takže říjen by měl být z hlediska dění kolem Applu docela zajímavý měsíc.

Samozřejmě nemůže chybět zmínka o iPhonu. Již tak hodně dlouhý seriál iPhone v Evropě získal další díl:

Francie se letos iPhonu asi nedočká

Už koncem září se objevily zprávy, že se jednání o distribuci iPhonu ve Francii zadrhla. A nyní přichází potvrzení těchto potíží. Orange, mobilní divize France Telecomu, jež měla uzavřít smlouvu s Applem o iPhonu, údajně zvažuje možnost, že nedokáže telefon dostat na trh včas pro vánoční sezónu kvůli rostoucímu napětí mezi oběma firmami.

Francouzský deník Les Echos cituje ve svém pátečním vydání zdroj z Orange, který tvrdí, že potíže vyplývají z francouzského zákona, podle něhož by se telefon musel prodávat jak s povinným úpisem u tohoto operátora na určitou dobu, tak bez něj. To by pochopitelně vylučovalo exkluzivní smlouvu pro Orange, zajišťující Applu část z příjmů za hovory a datové služby zákazníků s iPhony. (Podíl Applu by údajně měl činit až 30 procent, to asi též nevyvolává velké nadšení.)

To, že kolem iPhonu ve Francii není něco v pořádku, začalo být jasné po výstavě Apple Expo v Paříži, jež skončila 29. září. Čekalo se, že právě tam bude učiněno oficiální oznámení prodeje iPhonu (podobně jako předtím v Británii a v Německu), nakonec tam však o iPhonu nepadla jediná zmínka. A teď již začíná být jasnější proč. Obdobné zákony přitom platí i v dalších evropských zemích (například v Belgii je nelegální blokování telefonů jako takové), cesta iPhonu do Evropy tak nebude právě jednoduchá.

Nemluvě o tom, že by otázka distribuce iPhonu mohla nakonec vzbudit pozornost Evropské komise. Komisařka Neelie Kroesová zodpovědná za hospodářskou soutěž vystupuje vůči mobilním operátorům velmi tvrdě (naposledy v otázce regulace cen za roaming), exkluzivní smlouvy pro distribuci iPhonu by se jí asi moc nezamlouvaly.

Ve Velké Británii a v Německu se má iPhone začít prodávat počátkem listopadu, poté se snad situace s telefonem Applu v Evropě vyjasní.

Nakonec se vydáme do oblasti her pro Macy, tentokrát se na pořad dne dostalo opravdu slavné jméno:

Bungie nevylučuje návrat svých her na Mac

Her pro Mac OS X není právě nadbytek, když se objevil Boot Camp, mnozí toho využili právě ke hraní her pro Windows na Macu (to je ovšem poněkud dvousečné řešení, protože dále snižuje motivaci vyvíjet hry přímo pro Macy.) V dávnější minulosti sice Mac rovněž nebyl hlavní herní platformou, avšak přece jen existovalo více možností. Skvěle to popsala ve svém čtyřdílném seriálu Hry našeho rozverného mládí Kateřina Scheuflerová (zde najdete přehled všech dílů).

Samozřejmě tam nemůže chybět zmínka o firmě Bungie Studios a jejích již legendárních hrách Marathon a Myst. Pro mnohé se Bungie stala téměř synonymem pro hry na Macu. O to větší zděšení vyvolala v roce 2000 zpráva o převzetí Bungie Studios Microsoftem. Výborně to vystihuje tehdejší článek Martina Léra, v němž najdete podrobný popis všech souvislostí.

Když se na celou věc střízlivě podíváme s odstupem času, lze říci, že z ekonomického hlediska to byl výhodný krok jak pro Bungie, tak pro Microsoft, Macy ovšem ostrouhaly. Firma Bungie se zaměřila hlavně na konzoly Microsoft Xbox, kde její série Halo slavila a slaví ohromný úspěch a do značné míry se právě ona zasloužila o udržení této řady konzol na trhu.

První hra Halo se sice nakonec dostala i na PC a na Maca, jenže až několik let po vydání pro Xbox, Halo 2 už byla přenesena z Xboxu pouze na PC. A v současnosti sklízí úspěchy hra Halo 3, vyvinutá exkluzivně pro konzolu Xbox 360. Překonala řadu tržních rekordů, například v USA v den svého uvedení na trh (25. září) vydělala 170 milionů USD a za první týden 300 milionů USD.

Velké překvapení proto vzbudila zpráva, že se Bungie od Microsoftu osamostatňuje, od 1. října 2007 se stává samostatnou společností s ručením omezeným. Microsoft ve firmě nadále drží menšinový podíl a Bungie bude pokračovat ve vývoji série Halo (museli by být na hlavu padlí, kdyby ne).

To pochopitelně vzbudilo naděje, že by se tato firma mohla opět vrátit k Macům. Macworld se proto vypravil na výzvědy a promluvil si s jejím mluvčím Brianem Jarrardem.

Dozvěděli se zhruba toto: Bungie sice v současnosti na téma Maců nemá co oznámit, ale do budoucnosti nevylučuje žádnou možnost. Nyní se hodlá soustředit na přípravu nového obsahu pro Halo 3 a pro Halo Wars, strategickou hru vyvíjenou spolu s Ensemble Studios, herním studiem Microsoftu. Spolupráce s Microsoftem se bude nadále odvíjet podle klasického modelu vývojář a vydavatel (Bungie hru napíše, Microsoft vydá).

Ovšem když teď Bungie rozhoduje o svém směrování víceméně samostatně, návrat na Mac rozhodně připadá v úvahu. Oddělení od Microsoftu byl podle Jarrarda potřebný krok pro firmu, který otevírá nové možnosti a Microsoft to údajně přijal vstřícně, zvlášť když se Bungie bude nadále zaměřovat hlavně na platformy Microsoftu.

Firma se nyní chce hlavně zviditelnit, což by mělo umožnit právě vynoření se zpod křídel Microsoftu, hodlá budovat svou značku. Hry Halo zná skoro každý, teď by měl vejít ve známost i jejich tvůrce. Na samotném chodu firmy se mnoho změnit nemá, zůstává sídlit na stejném místě a totéž platí pro vnitřní dění.

Jarrardovy formulace jsou hodně opatrné a všeobecné, vyplývá z nich, že v nejbližší budoucnosti se asi nějakých novinek pro Macy nedočkáme (zlatonosná série Halo má prostě přednost), ovšem později by se to mohlo změnit. Vše bude zřejmě záležet na tom, jak velký trh by představovaly hry pro Mac. Ale vzhledem ke stále rostoucímu počtu Maců v USA nakonec může být docela významný. (Určité potíže by mohly působit nijak zvlášť výkonné a prakticky nevyměnitelné grafické karty osazované do levnějších Maců, na druhou stranu poměrně homogenní hardware by mohl usnadnit optimalizace na způsob herních konzol). Osobně se domnívám, že si Bungie nejspíš počká, jak se vyvine situace s hrami pro Mac připravované jinými firmami (například se sérií titulů od EA) a ukáže-li se to jako perspektivní trh, vrátí se na něj.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: