Nový software pro Mac OS X - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Nový software pro Mac OS X

18. června 2010, 00.00 | Apple vydal iTunes 9.2 podporující iPhone 4 a iOS 4. A zvláštní znaky vkládající utilita PopCharX 5.0 přidává oblíbené položky a další vylepšení.

Co se týče softwaru pro Macy, hlavní novinkou tohoto týdne bylo uvolnění Mac OS X 10.6.4, ale ve středu Apple vydal další aktualizaci svého softwaru:

iTunes 9.2 přinášejí podporu iPhonu 4, iOS 4 a iBooks 1.1

Samozřejmě již víte, že 24. června se v některých zemích začne prodávat nový iPhone 4 a 21. června bude uvolněn iOS 4 (dříve známý jako iPhone OS 4) v podobě aktualizace firmwaru pro iPhony a iPody touch (iPhone 4 ho samozřejmě bude mít nainstalovaný z výroby).

Jak nový iPhone, tak iOS 4 přinesou řadu novinek, které však na osobních počítačích vyžadují odpovídající podporu, takže jako vždy musel Apple uvést též novou verzi iTunes.

A přesně to udělal, ve středu vydal iTunes 9.2 (jejichž beta verzi vývojáři obdrželi už spolu s iOS 4 Golden Master Candidate v rámci novinek konference WWDC 2010).

Nové iTunes přinášejí následující nové možnosti:

Synchronizaci iPhonu 4 s osobními počítači, dovolující přenos hudby, filmů, televizních pořadů, elektronických knih a dalších mediálních dat do telefonu.

Dále iTunes 9.2 umožní na iPhonech a iPodech touch s nainstalovaným iOS 4 a s aplikací iBooks 1.1 (tu bude možné zdarma stáhnout z App Store) synchronizovat a číst elektronické knihy. A stejně jako s knihami půjde zacházet i s PDF dokumenty, jejichž čtení na iPadu a na iPhonech a iPodech touch s iOS 4 obstará aplikace iBooks 1.1.

iTunes 9.2 také dovolí uspořádávat aplikace domovské obrazovky iOS 4 do složek (to samozřejmě jde provádět přímo na těchto přístrojích, ale nové iTunes to umožní obstarávat i z osobních počítačů).

Zálohování iPhonů a iPodů touch s iOS 4 se při jejich synchronizaci zrychlí a urychlit by se měla též práce s obálkami hudebních alb, při zkoumání hudební knihovny se budou obálky zobrazovat svižněji.

Mimoto iTunes 9.2 zahrnují ještě tři bezpečnostní opravy popsané v tomhle podpůrném dokumentu. Dvě opravy se týkají komponent ColorSync a ImageIO pod Windows, kde zabraňují napadení systému záškodnickými obrazovými soubory a dále iTunes 9.2 obsahují novou verzi WebKitu, shodnou s tou v Safari 5.0 a 4.1, jež přináší řadu různých bezpečnostních oprav.

iTunes 9.2 se přirozeně nabízejí prostřednictvím mechanismu Software Update, anebo se dají stáhnout ručně z webu Applu (vlastní stahování probíhá z této stránky, která sama nabídne variantu iTunes odpovídající přistupující platformě). Varianta iTunes 9.2 pro Mac OS X má velikost 101,99 MB, pro 32bitová Windows jde o 92,29 MB a pro 64bitová Windows o 92,99 MB.

iTunes 9.2 vyžadují Mac OS X 10.4.11 nebo vyšší (pro přehrávání iTunes LP a iTunes Extras bude třeba Mac OS X 10.5 či vyšší), anebo Windows XP SP a vyšší, samozřejmě včetně Windows 7.

Utilita PopCharX pro vkládání znaků ve verzi 5.0 přidává oblíbené položky

Chcete-li do dokumentů vkládat znaky, které se nedají snadno najít na klávesnici, lze použít Paletu znaků dodávanou s Mac OS X, ale pokud vám její možnosti nestačí a budete ochotní si za dodatečné funkce připlatit, bude zřejmě nejlepším řešením utilita PopCharX rakouské firmy Ergonis Software.

Tato utilita se nabízí od roku 2002 (avšak její předchůdce PopChar pro Mac OS existuje již od roku 1987, samotný výrobce tuhle předlouhou historii popisuje tady) a samozřejmě se nadále vyvíjí (MůjMac naposledy zmiňoval verzi 4.2 loni na jaře) a nyní se objevila její nová významná aktualizace na verzi 5.0.

PopCharX umožňuje snadno vkládat všemožné zvláštní znaky do dokumentů a aplikací. Místo zadávání složitých kódů stačí klepnout na ikonu „P“ v liště menu, což otevře okno PopCharX, v němž se vybere požadovaný znak a ten se poté vloží do aktuální pozice kurzoru v aktivní aplikaci. (Navíc lze určit, zda se znaky budou vkládat jako holý nebo formátovaný text a dají se vkládat i jako HTML kódy).

Utilita toho ovšem poskytuje ještě mnohem víc, dovoluje vyspělé vyhledávání znaků znaků, plně podporuje Unicode, umožňuje snadnou práci s více písmy, nabízí zvětšené zobrazování znaků, a tak dále, souhrn všech možností PopCharX předkládá tato rozsáhlá stránka.

Verze 5.0 je však ještě dále rozšiřuje, především dovoluje často používané znaky uložit do vlastní skupiny oblíbených položek (Favorites). Tahle skupina se zobrazuje vždy na počátku tabulky znaků, takže budou rychle po ruce (dříve bylo možné obdobně použít jenom funkci pro opakované vložení nedávno užitých znaků), přičemž tyto znaky mohou pocházet z různých písem. (V řadě aplikací utilita umí poznat aktuální použité písmo a nabízet odpovídající znaky.)

Novinek je ale ještě víc, PopCharX 5.0 dále umožňuje nadefinování vlastní horké klávesy, jež bude otvírat a zavírat okno utility (jako alternativa ikony v liště menu). Změny v nitru programu údajně urychlily zobrazování a posouvání tabulky znaků, utilita rychleji a spolehlivěji reaguje na změny v nainstalovaných písmech a zlepšily se dynamické aktualizace speciálních případů pro vybrané aplikace. Mimoto nová verze opravuje četné menší chyby a přináší různá drobnější vylepšení, blíže to popisuje seznam všech dosavadních změn.

PopChar X je shareware, odtud se dá stáhnout zkušební verze (instalační DMG soubor zabírá pouze 2,1 MB), která se v plnou verzi změní zakoupením licence. Ta pro jednoho uživatele stojí 29,99 EUR, ale od března Ergonis změnil svou licenční politiku a teď povoluje instalaci programu na dva počítače (předtím pouze na jediný). A za 44,99 EUR se nabízí rodinné balení pro pět počítačů v jedné domácnosti.

Změnila se též pravidla pro upgrady, nyní se budou zpoplatňovat významné nové verze, ale nadále platí, že již zakoupené licence propůjčují zákazníkům nárok na nové verze zdarma po dobu dvou let. Takže jenom ti, kdo si PopCharX zakoupili už před více než 2 lety, budou muset za verzi 5.0 zaplatit, a to 14,99 EUR.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: