Apple uvolnil třetí beta verzi iPhone OS 3.0 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Apple uvolnil třetí beta verzi iPhone OS 3.0

17. dubna 2009, 07.00 | Vývojáři získali již třetí beta verzi firmwaru 3.0 pro iPhone vykazující první známky optimalizace a současně dostali i novou beta verzi příslušné vývojářské sady.

Apple 17. března veřejnosti poprvé představil nový firmware 3.0 pro iPhone (a iPod touch) a současně uvolnil pro registrované vývojáře první beta verzi odpovídající vývojářské sady.

Počátkem dubna se objevila druhá beta verze firmwaru 3.0 a vývojářské sady a toto úterý Apple vydal už třetí beta verzi, což ukazuje, že práce na novém firmwaru pro kapesní přístroje Applu úspěšně postupuje vpřed, nová beta verze přišla přesně dva týdny po té předchozí.

01mm17042009f.jpg

Nová beta verze firmwaru 3.0

Nový firmware 3.0 (nabízený ve čtyřech variantách - pro původní iPhone, pro iPhone 3G, pro iPod touch první generace a pro iPod touch druhé generace) tvoří sestavení označené jako 7A280f.

Ti, kdo k němu mají přístup, hlásí, že nová beta verze vykazuje vyšší rychlost při zpracování vstupu z klávesnice a při používání aplikace pro obchod App Store, zřejmě tedy již začala optimalizace příslušného kódu.

A vyhledávání Spotlight údajně ukládá poslední výsledky hledání a nabízí volby pro vyloučení aplikací z vyhledávání, podle některých zpráv však tohle uměly už předchozí verze.

Třetí beta verze vývojářské sady

S novou beta verzí firmwaru 3.0 pochopitelně přišla též odpovídající beta verze vývojářské sady, jde o sestavení 9M2728. To mimo jiné přináší aktualizovanou beta verzi vývojového prostředí (IDE) Xcode, jež nabízí nový nástrojový panel Overview a zcela přepracované uživatelské rozhraní pomocníka pro tvorbu nových projektů, cílů a souborů.

Aktualizován byl rovněž Interface Builder 3.1, nástroj pro návrh uživatelských rozhraní, ten nově zavádí podporu přetahování a upouštění pro opravy objektů a pro přeuspořádávání souborů v zobrazení osnovy dokumentu a dále poskytuje novou tabulku řetězců, která usnadňuje změny textů ve více dokumentech současně.

Další poznatky o nové beta verzi vývojářské sady přináší Ars Technica:

Podle ní třetí beta verze mění API rozhraní jen málo, ale došlo k důležité změně typů „push” oznamování.

Do API rozhraní UIKitu Apple přidal samostatné typy pro tři typy oznámení: pro jmenovky, pro textová upozornění a pro zvuky. Vývojáři teď mohou své aplikace jednotlivě zaregistrovat pro tyto různé typy oznámení, zatímco předtím se aplikace sice registrovaly pro příjem oznámení, ale typ oznámení určovala nastavení, vývojáři se všeobecně shodují, že jde o vítané vylepšení.

Vylepšeny byly také XIB soubory pro Interface Builder, jejich nový formát se lépe snáší s utilitou diff, starší formát působil velké potíže v systémech správy verzí, zvlášť když na kódu pracovalo více vývojářů současně.

Aktualizace se dočkal též Dashcode – prostředí pro tvorbu widgetů Dashboardu, ten nyní dovoluje vytváření webových aplikací optimalizovaných pro iPhone.

Asi největší problém nejnovější beta verze představuje to, že aplikace zkompilované předchozími verzemi vývojářské sady na nové beta verzi firmwaru 3.0 neběží, Apple však doufá, že to vyřeší v následující beta verzi.

Nová beta verze vzbuzuje mezi vývojáři optimismus

Samozřejmě i ve třetí beta verzi pořád přetrvává řada potíží, dostat se od ní k ostré verzi si vyžádá ještě spoustu práce, přesto se však už teď vývojáři, co mají zkušenosti s beta verzemi firmwaru pro iPhone, shodují na tom, že si firmware 3.0 zatím vede mnohem lépe než firmware 2.0 před rokem, který nebyl příliš stabilní ani v ostré verzi a mnozí uživatelé začali být spokojení teprve až s firmwarem 2.1 (uvolněným počátkem loňského září).

Vypadá to tedy, že firmware 3.0 již v poměrně rané fázi vývoje má dost ustálená API rozhraní a zdá se být poměrně stabilní, to dává naději, že ostrá verze bude hotová včas pro nový hardware, jehož uvedení se předpokládá letos v létě (nové iPhony by mohly být představeny už na konferenci WWDC počátkem června, v té době lze předpokládat též stabilizaci firmwaru 3.0).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: