Nové verze softwaru pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Nové verze softwaru pro Macy

9. července 2010, 00.00 | Synchronizační utilita SyncMate 2.6 přidává podporu služby Bonjour a další nové možnosti. A vyšla první beta verze prohlížeče Firefox 4, jež přinesla největší změny ve variantě pro Mac OS X.

Nové aplikace pro Macy se neobjevují zase tak často. Ve stávající okurkové sezóně potěší alespoň nové verze stávajícího softwaru.

Utilita SyncMate 2.6 doplňuje podporu služby Bonjour a vylepšuje synchronizaci multimediálních dat

Jak roste počet různých kapesních a přenosných zařízení, vzrůstá také význam jejich synchronizace s osobními počítači. V případě zařízení s iOS se o to postarají iTunes, ovšem pro jiné přístroje bude potřebný další software.

Pod Mac OS X patří k často používaným synchronizačním utilitám SyncMate firmy Eltima Software, o níž MůjMac pravidelně informuje. Naposledy popisoval verzi 2.5, která se objevila letos v lednu. Tento týden Eltima uvolnila novou verzi 2.6.

Utilita SyncMate umožňuje synchronizovat Mac s řadou různých zařízení, s jinými Macy, s PC s Windows, s přístroji používajícími Windows Mobile, s telefony Nokia Series 40, s USB Flash disky, s herními konzolami Sony PlayStation Portable (PSP) a též se vzdálenými servery a s účty Googlu.

Všechna tato zařízení se dají pomocí SyncMate synchronizovat najednou a utilita může rovněž posloužit k zálohování na internetové úložiště Eltimy (firma nadále slibuje, že ho bude možné používat po 1 000 let, což svědčí o jejím nezdolném optimismu).

Všechny možnosti synchronizace utility SyncMate shrnuje tato tabulka a tady najdete přehled jejích hlavních funkcí, ještě podrobnější představu o jejích možnostech si lze udělat z volně přístupné HTML příručky programu.

Nová verze 2.6 přináší řadu vylepšení, jež blíže popisuje firemní blog:

Byly vylepšeny zásuvné moduly pro iTunes a pro iPhoto (SyncMate mnohé dodatečné funkce řeší právě zásuvnými moduly), které umožňují import složek s obrázky ze synchronizovaných zařízení přímo do alba iPhota a podobně lze též importovat hudbu přímo do přehrávacích seznamů iTunes.

Už předchozí verze uměly převádět formáty videa, ale SyncMate 2.6 si poradí i se zvukovými soubory, převede je do formátů MP3 a WAV. Zmíněné zásuvné moduly se navíc dají použít při synchronizaci Macu s PC. A na výše zmíněném internetovém úložišti Eltimy nyní lze zálohovaná data šifrovat a chránit heslem. Synchronizace mezi Macy teď mimoto probíhá zabezpečeným způsobem.

Významnou novinku představuje doplnění podpory služby Bonjour, což by mělo citelně zjednodušit propojování s jinými Macy a s PC, protože Bonjour sama poskytne data potřebná ke zřízení spojení a v síti automaticky vyhledá osobní počítače s nainstalovanou utilitou SyncMate. Stále ovšem lze spojení zřídit ručně zadáním IP adresy či názvu počítače.

Vylepšení se dočkal také modul pro práci se složkami, kde je možné vylučovat ze synchronizace určité soubory pomocí filtrů a najednou zálohovat několik složek, nikoli jen jednu jako dřív (zálohování složek jde použít pro Sony PSP a USB disky).

Rozšířily se též možnosti synchronizace mezi Macem a Windows, kontakty se dají synchronizovat mezi utilitami Opery pod Windows a poštovními klienty Mail a Entourage a adresářem Mac OS X. Rovněž lze synchronizovat záložky prohlížeče Safari mezi Mac OS X a Windows.

SyncMate 2.6 ovšem přidává ještě řadu jiných drobných vylepšení a opravuje spoustu chyb, podrobný seznam všech změn se nachází zde.

Nová verze utility vyžaduje Mac OS X 10.5 nebo vyšší (pod Snow Leoparde může pracovat ve 32bitovém nebo 64bitovém režimu, to je další novinka), Mac OS X 10.4 již nepodporuje. Spolupracovat umí s PC vybavenými Windows 2000, XP a Vista, podporuje přístroje s Windows Mobile 5.0 až 6.5 a konzoly Sony PSP s firmwarem 2.7.1 nebo vyšším.

Utilita je dál nabízena ve dvou vydáních – základní je poskytována zdarma, ovšem se značně omezenými možnostmi, protože dovoluje pouze synchronizaci kontaktů adresáře Mac OS X, Entourage a kalendáře iCal. Zvládá ještě nejzákladnější spolupráci se zařízeními Windows Mobile, ale většinu výše popisovaných funkcí poskytuje až placená verze Expert (která zahrnuje řadu dodatečných zásuvných modulů), rozdíly mezi oběma vydáními popisuje tahle tabulka.

Základní bezplatné vydání se dá stáhnout odtud (jde o 22 MB velký DMG soubor, pro PC s Windows se navíc nabízí 7,5MB zásuvný modul). Za vydání Expert je pochopitelně nutné zaplatit, licence pro jednoho uživatele přijde na 39,95 USD, rodinné balení pro 6 Maců stojí 59,95 USD.

První beta verze Firefoxu 4 podporuje oddělený běh zásuvných modulů v Mac OS X

Další softwarová novinka, jež se objevila v úterý, se týká více platforem, Mozilla totiž uvolnila první veřejnou beta verzi svého webového prohlížeče Firefox 4.

Jde o významnou vývojovou etapu tohoto prohlížeče přinášející množství zásadních novinek. Tu nejviditelnější tvoří přepracované uživatelské rozhraní s oušky panelů na horním okraji okna a dalšími změnami, takže se teď dost podobá prohlížeči Google Chrome. Nové uživatelské rozhraní názorně předvádí tohle video.

Spousta novinek se ovšem ukrývá i v nitru programu, zlepšila se podpora HTML5 a prohlížeč podporuje otevřený formát videa WebM Googlu (o němž před časem podrobněji informovala Grafika).

Výrazně se zlepšil správce rozšíření, který se snáze používá a po instalaci nových rozšíření již nevyžaduje restart prohlížeče, novinek je ovšem ještě mnohem víc, nabízí se základní podpora hardwarové akcelerace grafiky, zlepšilo se zpracování CSS3 a JavaScriptu, a tak dále. Seznam odkazů na novinky Firefoxu 4 předkládá například česká Mozilla a tenhle článek stručně v češtině představuje hlavní nové rysy beta verze.

Firefox 4 se dodává pro Mac OS X, Linux a Windows, varianta pro Mac OS X ovšem přináší nejvíc změn. Pro Mac samozřejmě existuje Firefox 3.6.x, avšak zatímco Firefox 3.6.4 pro Windows a Linux zavedl běh některých zásuvných modulů v oddělených procesech, což dovoluje, aby prohlížeč dále pracoval i po zhroucení modulu, Firefox 3.6.4 pro Mac OS X tuto novinku nezahrnoval.

Možnost odděleného provozování zásuvných modulů (technologii OOPP, neboli „Out-of-Process Plug-in“) zavádí pod Mac OS X právě až beta verze Firefoxu 4.0, protože to vyžadovalo rozsáhlé vnitřní změny programu.

První beta verze Firefoxu 4 pro Mac OS X se dá stáhnout tady, zatím je pouze v angličtině a její DMG soubor má 20,2 MB. Vyžaduje Mac OS X 10.4 nebo vyšší a podporuje jak procesory Intel, tak PowerPC.

Jedná se ovšem o časnou beta verzi, takže může občas padat. Nyní bude Mozilla postupně vydávat další beta a později i RC verze. Stabilní ostré verze bychom se mohli dočkat za několik měsíců.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: