Nová zjištění k iPodu touch čtvrté generace - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Nová zjištění k iPodu touch čtvrté generace

10. září 2010, 00.00 | Rozebrání nového iPodu touch odhalilo, že používá jen 256 MB RAM a i jinak ochuzený hardware a nemá vibrační motor.

V minulých dnech se objevily zprávy k novému iPodu touch čtvrté generace, který Apple představil minulou středu.

Nyní už dorazil k zákazníkům a jak se dalo čekat, firma iFixit ho přirozeně ihned rozebrala (iFixit se podívala do nitra všech nových iPodů, nabízí také popisy rozebrání nového iPodu shuffle a iPodu nano).

Podrobnější zprávy z rozebírání nových iPodů přineseme příští týden, zde se však zastavíme u některých zjištění, jež vyplynula z rozebrání nového iPodu touch, protože jsou docela významná a popírají předchozí domněnky.

Nový iPod touch používá pouze 256 MB RAM

Než se do útrob nového iPodu touch podívala iFixit, byly k dispozici pouze fotografie z webu úřadu FCC, podle nichž se některé věci mohly pouze odhadovat. Nyní se tak například ukázalo, jakou vlastně má přístroj kapacitu RAM.

iFixit rozluštila označení na SoC čipu A4, zjistila, že to je řetězec „K4X2G643GE”. Toto označení se shoduje s tím na čipu A4 osazeném v iPadu, liší se naopak od označení čipu A4 v iPhonu 4 (iFixit samozřejmě rozebrala jak iPad, tak též iPhone 4).

Proti iPhonu 4 má nový iPod touch pouze poloviční RAM, stejně jako iPad. Nebude tedy tak dobře zvládat multitasking, na druhou stranu, jestliže stejnou kapacitu RAM užívá iPad, tak to asi nebude až tak vážná slabina (mimo jiné to dokazuje, že střihový program iMovie, který od verze 1.1 podporuje také iPod touch čtvrté generace, opravdu nevyžaduje 512 MB RAM, jak se původně předpokládalo).

Znamená to však, že u aplikací psaných jak pro iPhone 4, tak nový iPod touch (což budou zejména hry) se bude muset vycházet z kapacity RAM 256 MB.

Na hardwaru se asi šetřilo i jinde

John Gruber (autor blogu Daring Fireball) k novému iPodu touch poznamenal (na Twitteru), že jeho hardware je proti iPhonu 4 významně ochuzený. Nejde jen o poloviční RAM, ale též má zadní fotoaparát s podstatně nižším rozlišením (jen 960 x 720, navíc bez blesku) a chybí mu GPS přijímač (to se ovšem dalo čekat).

Co je však ještě horší, Gruber tvrdí, že displej sice má rozlišení typu „Retina“ (960 x 640), ale jeho obrazovka nepoužívá (narozdíl od iPhonu 4 a iPadu) technologii IPS, což by znamenalo mnohem nižší kvalitu zobrazení (v diskusích se už takové náznaky skutečně objevily).

Ukazuje se, že příznivá cena nových iPodů touch byla vykoupena dost podstatným ochuzením hardwaru proti iPhonu 4 (u něhož se počítá s dotacemi mobilních operátorů, ostatně nedotovaný telefon stojí skoro dvojnásobek ceny nového iPodu touch se stejně velkou flash pamětí).

Nový iPod touch nakonec nemá vibrační motor

Z fotografií FCC a z poznámek Applu na stránkách nového iPodu touch se také soudilo, že obsahuje vibrační motor, umožňující upozornit na příchozí videohovor FaceTime sluchově postižené.

Avšak iFixit odhalila, že iPod touch čtvrté generace vibrační motor ve skutečnosti nemá a Apple mezitím již změnil na stránce o přístupnosti text odstavce o využití videohovorů pro neslyšící, už v něm nezmiňuje vibrační upozornění na příchozí videohovor (původní text byl nejspíš mechanicky převzat z popisu iPhonu 4).

Vibrační vyzvánění tak zůstává vyhrazeno pouze pro iPhone, kde se kromě upozornění na příchozí hovor občas využívá v některých hrách pro hmatovou odezvu, novému iPodu touch tato možnost zůstává odepřena.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: