VMware odpovídá na Parallels Desktop - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

VMware odpovídá na Parallels Desktop

2. března 2007, 13.00 | V odpověď na novou ostrou verzi Desktopu vydává VMware druhou beta verzi svého virtualizačního softwaru Fusion.

Tento týden uvolnila Parallels ostrou verzi Desktopu 2.5. Samozřejmě, ani konkurence nespí a VMware dnes vydává alespoň druhou beta verzi svého virtualizačního softwaru Fusion. VMware Fusion for Mac podobně jako Desktop dovoluje na Macích s Intely provozovat virtuální stroje umožňující současný běh více operačních systémů, v současnosti podporuje Windows, Linux a Solaris a zvládá i jejich 64bitové verze.

Podobně jako Desktop také Fusion dovoluje hladké sdílení souborů a dat mezi Macem a virtuálními stroji, umí z virtuálních strojů vypalovat CD a DVD, podporuje rozhraní USB 2.0 a zobrazení virtuálních strojů se dá dynamicky měnit za běhu.

VMware nabízí již dlouho virtualizační prostředky pro servery a pracovní stanice a Fusion pro Mac samozřejmě umí pracovat a manipulovat s virtuálními stroji vytvořenými programy VMware Workstation, VMware Server a ESX Server pro „velké železo“. Z webu VMware si dokonce lze stahovat mnohá předkonfigurovaná virtuální řešení vybavená operačním systémem a dalšími aplikacemi (některá jsou zdarma, za jiná se musí platit, podle užitého softwaru).

Jak vidíte, pozornost VMware se donedávna v oblasti virtualizace upírala poněkud jiným směrem, ale nyní se zajímá i o Macy. A dnes uvolňuje druhou beta verzi programu Fusion pro Mac (sestavení 41385, na uvedené stránce najdete podrobnější popis vlastností a novinek).

Ta přináší následující novinky: vylepšenou podporu pro Leoparda (zatím experimentální, dokud nebude ostrá verze Leoparda) a vylepšenou podporu Windows Vista, míra integrace Visty s Macem bude stejná jako u předchozích verzí Windows.

Zlepšuje se podpora sítí, včetně bezdrátového připojení a na jednom Macu můžete mít až deset virtuálních síťových rozhraní. Byl vylepšen editor simulovaného hardwaru, lze například za běhu přidávat virtuální pevné disky a též se zlepšila podpora celoobrazovkového zobrazovacího režimu.

Především však nově Fusion obsahuje experimentální podporu 3D grafiky, prozatím však pouze na úrovni DirectX 8.1. VMware svým testováním určila 11 her, jež dokážou běžet ve virtuálních strojích s Windows XP Service Pack 2.

Vhod jistě přijde i nová funkce snímkování stavu virtuálního stroje. Ta uloží jeho stav v určitém okamžiku a pokud se poté s virtuálním strojem něco stane, třeba se nakazí virem anebo ho rozvrátí aktualizace softwaru, můžete se vrátit k předchozímu uloženému stavu.

Nová beta verze se dá stáhnout odtud. Beta verze se nabízí zdarma, ostrá verze bude placená, VMware však zatím nestanovila cenu.

Z uvedených informací celkem zřetelně vyplývá, že se VMware a Parallels přetahují o to, kdo nabídne lepší virtualizaci pro Maca. Fusion v druhé beta verzi dohání mnohé práci zpříjemňující prvky Desktopu, VMware se ovšem samozřejmě chlubí hlavně tím, co teď poskytuje navíc, tedy podporou 3D grafiky a 64bitových strojů.

To samozřejmě nenechal bez odpovědi vedoucí marketingu Parallels, Benjamin Rudolph, který připomněl, že podporu 3D grafiky a 64bitových strojů rovněž chystají, měla by se objevit později v letošním roce. A prohlásil, že se nacházejí v oblasti virtualizace daleko před VMware. (Desktop 2.5 kupříkladu svým migračním nástrojem Transporter dohání možnosti manipulace s virtuálními stroji nabízené VMware již od začátku.)

S tím se dá snadno souhlasit, protože Parallels má už teď na trhu ostrou verzi, zatímco VMware pořád poskytuje jenom beta verzi, na svých stránkách sama upozorňuje, že macovský Fusion není určen do provozních prostředí a nedoporučuje jím vytvořené virtuální stroje sdílet s ostatními virtualizačními produkty VMware (ono asi spíš jde o pojistku proti případným žalobám, ovšem stále to je beta verze).

Fusion tedy prozatím nejde považovat za rovnocenného soupeře Desktopu, ale konkurence vždy přijde vhod, což je dobře vidět právě na zápolení těchto dvou programů. Desktop vzhledem ke svému zaměření asi bude vždy lépe vyhovovat uživatelům z domácností a malých kanceláří. Ovšem Fusion, až se dobere k ostré verzi, by se mohl uplatnit v podnikovém prostředí, protože tam začíná být virtualizace velkým hitem (hlavně však na serverech) a podniky velice často sahají po řešeních právě od VMware. Podnikoví informatici upřednostňují jednotná řešení, a tak by takto mohli do svého řešení zahrnout i Macy, zastřešené stejným virtualizačním softwarem.

Z tohoto důvodu se domnívám, že si na trhu najdou místo obě řešení, protože se jejich uplatnění ani tak nepřekrývá, jako spíš doplňuje. Desktop se bude nadále soustřeďovat na jednotlivé uživatele, zatímco Fusion (až bude hotový) bude pronikat do složitějších podnikových prostředí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: