Interface II: Jádro pudla - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Interface II: Jádro pudla

19. září 2003, 00.00 | Další zamyšlení nad paradoxy a nejednotou, Dockem a plochou. Aneb proč si myslím, že při navrhování nového systému došlo k chybám a proč je mnozí nechtějí vidět.

Další zamyšlení nad paradoxy a nejednotou, Dockem a plochou. Aneb proč si myslím, že při navrhování nového systému došlo k chybám a proč je mnozí nechtějí vidět.

Ačkoli se to několika čtenářům nelíbilo, nebyl jsem v prvním dílu příliš milosrdný (zřejmě proto, že nemám rád zbytečné eufemismy:o). To se v dohledné době zřejmě nezmění, zato se vás pokusím přesvědčit, že náš systémek není tak dokonalý, jak rádi tvrdíme, že je to, co se UI týče, mnohdy krok zpět a že by se o nedostatcích mělo mluvit, byť bych třeba někoho odradil od používání tohoto báječného systému, což rozhodně není mým záměrem. Takže nakupujte iBooky, nové PowerBooky atp. - já do nového stroje nedávno také investoval a můžu odpřísáhnout, že onoho rozhodnutí nelituji. Budiž to všem doporučení.

Historie a radikalismus
Pýcha uživatelů jablíček tkví především v systému, přestože hardware na ní má také svůj neodmyslitelný podíl. Devítkové (a možná už osmičkové) systémy postupně ztrácely naše sympatie, protože ať jsme si to přiznávali, nebo spíše nepřiznávali, systém byl zaostalý, nestabilní a občas obtížně konkurenceschopný vůči jinému systému, který není třeba jmenovat. Ani nechci vidět vlnu urážek, kterými mě v diskusi zahrnete, ale věřím, že řada z vás mi dá jistě zapravdu.

Příchod OS X byl většinou přivítán jako návrat Applu do sedla a vytvoření náskoku před konkurencí na dlouhou, dlouhou dobu. V mnohých ohledech je toto tvrzení 100% pravdivé, ale uživatelské rozhraní, odvěká doména Apple, dostalo pěkně zabrat. Radikální inovace Apple však byly mnohokrát v zárodku drtivě kritizovány a nakonec se ukázaly jako vizionářské velemyšlenky, a tak OS X kritiku vidělo spíše z dálky, přestože první verze měly k funkčnosti zřejmě dál, než si většina uživatelů připouští.

Rychlost odezvy systému a "akceschopnost" obecně se ale zvyšovala verzi od verze, stejně přibývalo i nových funkcí, zato díry v konceptu ovládání systému stále postrádají záplaty a revoluční změny se sice chystají, ale zřejmě jen zlomek soudných je přesvědčen, že budou k lepšímu (ba naopak). Ostatně jak mnoho z vás napsalo, máme již vychozené cestičky, které oklikou obchází všechny podivnosti, kterých je ovládání plné. Ostatně Windows jsou důkazem, že je možné zvyknout si na cokoliv:), ale vždycky je tu ta otázka, jakou cenu jsme ochotni za naši excentricitu zaplatit.

Proč jsme ale tak nekritičtí? Nejsme fanatici (nejméně většina z nás), ale naše touha lišit se a sklon k obhajobě všeho, co jen připomíná jablko, nám občas reflexivně přivírá oči nad věcmi, které jsme nedávno kritizovali na jiných systémech, popřípadě které by nás ani nenapadlo obhajovat (např. nejednotnost ovládání se najednou zamlouvá překvapivě mnoha lidem).

Dnes dojde jen na dva bonbonky (a několik menších cukrátek), které dotvoří můj názor na základní ovládání systému. Příště se již nezadržitelně vrhnu na aplikace, abych vás snad seriálem nezačal nudit (když už jsou mnozí z vás snad bezmála znechuceni). Opět připomenu, že se dívám na uživatelskou stránku ovládání počítače - nepiště mi proto, prosím, že nejsem odborník, protože neříkám, co je kakao, co carbon nebo co je Aqua, Finder, Quartz, etc. Vycházejme pro jednoduchost z toho, že to ví málokdo, respektive že bych to k ovládání systému neměl potřebovat vědět. Jinak piště samozřejmě co nejvíce, protože podobná témata jsou především o diskusi a mě navíc váš názor neobyčejně zajímá.

Dock
Začnu vzpomínkou na devítku - měl jsem zástupce na důležité aplikace na ploše a zbytek byl rozptýlen do záložek. Pokud člověk potřeboval něco ze záložky, musel vždycky kliknout nejméně jednou navíc, aby viděl její obsah, to mi teď odpadlo - mám všechno na dosah na první kliknutí. To je ovšem málo platné, pokud nevím, na co klikám. Obsah Docku se neustále přesouvá podle toho, jaké aplikace máte spuštěny a jaké dokumenty minimalizovány (pomocí tlačítka - ne žádným jiným způsobem), takže pokud umíte Photoshop v devítce spustit poslepu, tak v desítce to zvládne spíše jen proutkař. Dock není statický a statiku ani nepřipomíná, což bohužel pro většinu uživatelů, kteří raději ví, kde přesně se co v danou chvíli nachází, není výhodou. Také práce s okny pomocí Docku není šťastná, jak z důvodů zmíněných minule, tak pro bůh ví proč nepohodlnou dosažitelnost seznamu aktivních oken (déle podržet ikonu v Docku).

Absence jakéhokoli odlišení složek a dokumentů vede k tomu, že se Dock používá jen na skladování zástupců aplikací. Volby jako schovávání Docku nebo jeho umístění na stranách působí více problémů než užitku. Možná, že umístění na straně je vhodné pro majitele drahých širokoúhlých displejů, kteří Dockem přichází o mnohem větší část své investice než ostatní smrtelníci (všichni ztrácí příliš místa, jen někteří víc). Již dříve zmíněna šílená minimalizace přidává ikonku s náhledem hned vedle koše. Identifikace obsahu onoho náhledu může být často obtížná.

Mnohdy kritizovaným motivem je i démonizovaný obláček, který se objeví, když nějakou položku vytáhnete z Docku na plochu. Na uživatele to může působí tak, že je dokument nebo složka pryč, že se vypařil. To samozřejmě není pravda, rozhodně to tak ale působí. Rozumnější by zřejmě bylo uživatele nutit, aby položky přesouvali do koše, což má ale podobný mystifikační význam. Proč není patrné, že v Docku jsou jen zástupci? Proč není jasné, jakou akci provádíte? To ani nemluvím o tom, že v Docku "kontextové menu" vyvoláte i podržením ikony, což ovšem není možné kdekoli jinde.

Již zmiňované paradoxy nastavení zobrazení oken Dock také prohlubuje - když si do Docku umístíte například zástupce aplikací a stejného zástupce máte i v panelu nástrojů okna Finderu, pak otevření aplikací pomocí těchto dvou voleb může otevřít okno ve dvou různých zobrazeních. Ale nemusí. Tuto chybu se mi bez velkého snažení podařilo vyvolat i na čisté instalaci verze 10.2.5/6, stejně jako posledně zmíněnou chybu zobrazení, která nastává při opakovaném použití maximalizačního tlačítka u okna se sloupečky. V Applu OS X nepoužívají, aby si chybek všimly?

Když se opět vrátím k devítce (nebo osmičce), zavzpomínám na Application switcher, který měl navíc několik různě rozměrných variací a přepínání mezi aplikacemi bylo pohodlné. Nenabízel nic víc a v tom je právě ten spor - mít jednu věc s mnoha účely nebo více prvků s precizně dotaženými prvky. V Xku je v mnoha věcech chaos, ačkoli bude řada z vás jistě argumentovat, že jim Dock skvěle vyhovuje a nevadí jim, že zabírá místo, etc.

Paradox plochy
Plocha mi již půl roku leží hluboko v žaludku a pořád ji nějak nemohu strávit. Proč je najednou plocha vnořená složka zakopaná kdesi hluboko v souborové struktuře? Plocha slouží k odkládání "bordelu" (ta macovská je k tomu snad víc náchylná, než jakákoli jiná:) a třeba dokumentů s krátkým datem spotřeby, které chce mít uživatel pohodlně po ruce. Kde ta plocha ale je? Je ve složce uživatele, kde ovšem byla i v devítce a přesto mohla být vždy naspodu posloupnosti složek.

Abych problém ještě více přiblížil, použiji parafrázi příměru, který Apple v osmdesátých letech používal k výuce práce se systémem. Před sebou máte pracovní plochu, na které máte šanony (disky), ve kterých máte složky. V Mac OS X ovšem máte svou pracovní plochu jak před sebou tak v jedné ze složek (jak kdy), což je v jakémkoli jiném případě (než tomto virtuálním) téměř nepředstavitelné a zavání to nejrůznějšími teoriemi paralelních prostorů. když máme více uživatelů, musíme přepínat i mezi více plochami, ale znova se ptám: Proč nemůže být plocha vždy výchozí?

Přitom vrátit vše do devítkových kolejí by snad nemusel být velký problém, protože to, co Finder vidí, není problém změnit. Opět se nejedená o problém, který by ze systému dělal nepoužitelnou kreaturu, ale je to novinka, která nic nepřináší a může několik měsíců znepříjemňovat život.

Podivná cukrátka nakonec
Finder je nabit funkcemi, které sice nabízí volbu, ale žádná není ta správná - můžete si vybrat, jestli nová složka ukazuje "Domov" nebo "Počítač", ale nad tím, proč si tam nemůžete nastavit Dokumenty, nebo jakoukoli jinou složku, už jen zůstává rozum stát. Stejně tak scrollovací šipky - chcete mít jednu nahoře a druhou dole nebo obě dole? A co takhle obě dole i nahoře? Smůla. Fungování volby "Zobrazení - Volby zobrazení" a Předvoleb Finderu, jsou pro mě takovým tajemstvím, že se o nich raději nebudu ani rozepisovat, abyste mě dnes už náhodou neukamenovali.

Okno v desítce sice vypadá mnohem elegantněji, ale už jej neuchopíte za libovolný okraj (jako dříve), ale pouze za jeho horní část, což práci v žádném případě neurychlí. Okno za okraje bohužel nelze ani roztahovat (jako v XP). Máme tedy nejhezčí okno, ale je více na koukání než k použití.

Jádro pudla
Když jsem v posledním Týdnu četl článek Karolíny Vránkové o nedávném úmrtí Jiřího Rathouského (T38/03, str. 96), známého grafika let minulých, zaujala mě věta citovaná z brožury československo-sovětského přátelství, která do značné míry charakterizuje celou jeho tvorbu: metro má v sobě "moderní estetičnost, působivou, ale neokázalou krásu" (Rathouský navrhl grafické symboly pražského metra, ale také třeba loga Albatrosu atp., pozn. autora). A v tom mi to došlo! Prostředí Mac OS X je okázalé až až, bylo ale vyrváno z kořenů a chybí mu jednotný styl. V tom je jeho problém. Nijak zásadně to nemění jeho použitelnost - Metro by jezdilo, a jezdilo by stejně kvalitně, i bez piktogramů a barevně odlišených tras - ale ovlivňuje to pocit, který nás provází při jeho používání. Mnohé drobnosti zaplácne pompéznost, na jiné si zvykneme a se zbytkem se naučíme žít. Nikdy se však nesmíme přestat ptát, proč je to takto a ne nějak jinak.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Dock

Autor: Ondřej Noak Muž

Založeno: 19.09.2003, 10:03
Odpovědí: 0

1. Dock představuje nesrovnatelně větší uživatelský komfort, než jakákoli zástupná řešení v OS 9. Byť je tam urřitě zpousta věcí nedotažených.

2. Přesouvatelnost okna Docku: Je pravda, že nikdy nemám jistotu, že na souřadnicích X Y bude zástopce Photoshopu. Na druhou stranu nemám problém poznat, do kterého místa mám aktuálně sáhnout. Tuhle věc skutečně nevidím jako problém.
Jediné řešení by bylo z Docku udělat pevnou lištu, zástupci by byli vždy ve stejné pozici nalevo. Ale, ehm. To by bylo imho horší a neúspornější řešení, než je dynamický Dock.

3. Schování Docku: Tady je jeden problém. Když Dock schovám a ZELENÝM tlačítkem roztáhnu okno aplikace na max. využitelnou plochu, tam při najetí na spodní posuvník okna mi Dock vždy vyjede nahoru. Prostě to člověk málokdy ubrzdí :-) Tady by bodlo mít dock schovanej pomocí nějaké klávesové zkratky či aktivního rohu.

4. Okna: Zde je ovládání v porovnání s Finderem vskutku nekonzistentní. Zde bych ovšem upravoval spíše ten Finder, než Dock. Zobrazení kontextu po krátkém kliknutí a podržení je výborná věc pro majitele jednotlačítkových myší. Chvají se tak některé aplikace. Bohužel ne všechny a už vůbec ne Finder.
Ale i tak je kontextová nabídka aplikace v Docku, sloučená se seznamem otevřených oken, nepřehledná. Najít mezi příkazy k ovládání aplikace její okna a nějaké vybrat je sakra obtížný úkol.

5. Obláček: Každýho soudnýho člověka napadne, že v Docku jsou jen zástupci. Zvlášť pokud si tam už sám něco umisťoval. Tohle bych vážně neřešil. Je to lepší řešení, než ve Win vyvolávat kontextovou nabídku a potom ještě smazání potvrzovat. Nebo si zástupce přesunout na plochu, že :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Dock

Autor: ViK Muž

Založeno: 19.09.2003, 10:39

Neustaly pohyb Docku jsem vyresil utilitkou xDock, ktera ho umi zakotvit v levem dolnim rohu (nikoilv jen centrovat). Pak trvale zastupce mam porad na svem miste a Dock se pouze protahuje nebo zkracuje na svem pravem okraji. Navic jsem ted objevil (clovek se porad uci), ze do Docku lze dat i zastupce slozky (nejen aplikace a minimalizovana okna), ta tam navic zustane i po restartu (coz u minimalizovanych oken nefunguje a stve me to). Kontextove menu nad takovym zastupcem slozky navic da seznam obsahu s moznost dalsiho vnorovani (neco jako Start pod Windows :). U minimalizovanych oken me vadi, ze kdyz se ho chci z Docku zbavit, tak ho musim nejdriv otevrit a pak teprve zavrit (zadny oblacek po vytazeni z Docku - pekne se zsae vraci zpet).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Dock

Autor: JJ Muž

Založeno: 19.09.2003, 11:02

A nefunguje u oken, minimalizovaných v docku, kontextové menu s položkou "Close"? Já používám Minimize In Place, takže si minimalizované okna mohu po obrazovce roztahat, kam chci, a tam takové kontextové menu je. Mimochodem ta utilitka je výborná. Hlavně na větším displeji (nebo více displejích) nemusí člověk přejíždět myší stále až někam k docku.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Dock

Autor: oc Muž

Založeno: 19.09.2003, 23:08

Já vím že už vás tím štvu, ale nedá mi to: *přesně takhle* se okna v tom původním, rozumném systému minimalizovala standardně sama od sebe. Tu dokovou demenci tam doplnili applovci :(((

Odpovědět na příspěvek

RE: Dock

Autor: Vojta Muž

Založeno: 19.09.2003, 11:32

A co takle ve Win chytnout a hodit do kose? Inu, my co nemyslime jinak hazeme veci do kose, ti co mysli jinak nekdy do kose a nekdy na plochu a Buh se v tom vyznej :))))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Dock

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 19.09.2003, 14:53

God save The Windows.

Odpovědět na příspěvek

RE: Dock

Autor: Jan Korecky Muž

Založeno: 22.09.2003, 13:44

s tymto nazorom prevazne suhlasim ..
..
dock je podla mna velmi fajn vec .. ja ho mam na pravo a neskryvam ho a velmi mi to tak vyhovuje .. je pravda, ze mam iMac 17" takze nemam problem s miestom .. na mensom monitore to moze byt trosku problem ... som predtym pouzival prevazne windows98 a je fakt ulava prist domov a sadnut si za macintosh ...
..
jedina skoda, ze sa este neda odporucit na kancelarske vyuzitie preto, ze MS Office nepodporuje Unicode tak ako ma .. a treba vzdy vymenit font za CE font ked nieco pride z Windows .. co vacsinou sice nie je problem ak dokument pouziva iba jeden font ..
... uvidime ake to bude ked pride Panther a neskor OpenOffice.org
..
inak MAC OS X je super .. ovela intuitivnejsi ako Win XP s ktorym som sa uz hral .. a lepsi aj ako system 7 a 9 s ktorymi som pracoval .. ale asi nie tak dlho ako vacsina ostatnych Mackarov .. prilisny navyk na OS 9 moze byt trosku problem .. lebo OS X je predsa len UNIX a musi mat zakonite trosku inu logiku ..
..

Odpovědět na příspěvek

Paradox plochy ?

Autor: Don Martinello Muž

Založeno: 19.09.2003, 10:40
Odpovědí: 0

"Proč je najednou plocha vnořená složka zakopaná kdesi hluboko v souborové struktuře?" Jak hlboko? Je v home foldri usera. A kde by tak asi mala byt? V /tmp :-) ? Btw, ja sa k nej dostanem shift+jabko+H a jeden klik. To je rychlo. Ak chcem rychlejsie, urobim si shortcut.

Btw, ked chces mat plochu nie hlboko v stromovej strukture, co ti brani nahlasit sa ako root do consoly a urobit si link rovno na / .

Odpovědět na příspěvek

RE: Paradox plochy ?

Autor: JiF Muž

Založeno: 19.09.2003, 11:23

co ti brani nahlasit sa ako root do consoly a urobit si.....
Napriklad to, ze zatim nejsem unixar. A nepredpokladam, ze vetsina lidi je. Navic vetsina z nas si zvykla na prehlednost a logicnost systemu 7-9. Ta je asi navzdy .... . Kdyz si vzpomenu, jek jsem se posmival woknarum za jejich ikonu "tento pocitac" a nic nerikajici nazvy **.dll a tvrdil, ze u maca muzu vzdy vsechno identifikovat a ze "tento pocitac" mam na stole a ne na obrazovce. A co ted? Tento pocitac uz mam na obrazovce taky a o identifikaci a nalezeni nektere preference si muzu nechat jenom zdat. Chapu, ze linuxar se prepne a udela si co potrebuje, ale co ostatni?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Paradox plochy ?

Autor: JP Muž

Založeno: 19.09.2003, 19:39

Co ostatni? Nauci se to. Tak si me libila prehlednost v sys do 9 ale uz tehdy sem pouzival Linux a Win a casem mi zacalo vadit ze nevim co se v systemu skutecne deje. OSX je slozitejsi ale pro boha konecne mame na stole Unix i kdyz je fakt ze pro usery a ne adminy by se mohl tvarit vic jako OS9.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Paradox plochy ?

Autor: JiF Muž

Založeno: 22.09.2003, 07:25

Ja vim, ze nauci. Vezme se napriklad Zluta kniha od OC a hybaj na to. Alespon doufam, ze jich moc nezdrhne na XP. To by byla skoda.

Odpovědět na příspěvek

Podobné věci mě dlouho štvou a nejen u Apple!

Autor: Jiří Novotný Muž

Založeno: 19.09.2003, 10:45
Odpovědí: 0

Nemám na to čas a ani prostředky, ale už pár let přemýšlím o založení nějaké organizace, která by si mohla získat prestiž mezi odborníky na ergonomii a veřejností a živila by se prodáváním nálepek "User friendly" nebo "Healthy GUI" na krabice se softwarem, který si předem řádně otestuje.
Nebo proč na to není nějaká ISO norma? ISO 9000 si dneska dělá spousta firem a jsou na to pyšní jak "jánevímco". Vždyť podobně by mohla fungovat i norma na GUI.

Odpovědět na příspěvek

RE: Podobné věci mě dlouho štvou a nejen u Apple!

Autor: Štefan Petrucha Muž

Založeno: 19.09.2003, 12:13

Organizácie posudzujúce užívateľskú prítulnosť už existujú, ale nie všetci výrobcovia si svoje výtvory nedávajú skontrolovať. Niektorí to robia, ale nechvália sa tým - preto takéto organizácie zostávajú v pozadí.

Keď takéto kontroly vďaka euroúradníkom raz budú povinné, bude to zase len na draka :-(

Odpovědět na příspěvek

Jak se k tomu stavi apple?

Autor: mck Muž

Založeno: 19.09.2003, 11:19
Odpovědí: 0

Jenom se sam sebe ptam, jak se k tomu co se tady pise stavi Apple? Uvazujete o prelozeni a odeslani Stevovi treba jmenem Czech Apple User Group? Odpovidaji vubec na takle ostrou, ale konstruktivni a adresnou kritiku?
Jinak jen houst takovych raznych clanku.

mck

Odpovědět na příspěvek

souhlas

Autor: ushneek Muž

Založeno: 19.09.2003, 11:28
Odpovědí: 0

musím říci, že to v jádru cítím podobně. Pár věcí se třeba už změnilo v Pantheru, ale není to všechno. Přesto jsem odhodlán co nejdřív přejít, protože devítka mě už solidně prudí - je ukrutně stará.
co mě sere zcela bezkonkurenčně, je přepínání do US klávesnice... dá se to jakž takž ochcat, ale aby to přes deset let nebyli schopni vyřešit? to mě dere.

Odpovědět na příspěvek

RE: souhlas

Autor: Honzig Muž

Založeno: 19.09.2003, 11:41

Mno... já taky musím souhlasit. OSX mi začíná občas dost vadit a nejhorší je, že to jsou samý kraviny, ale po celodenní šichtě je to na odstřel.

Pokud jde o tu klávesnici, tak to se v dohledný době nezmění. Něco prostě ROMAN klávesnici přímo vyžaduje (hesla..apod) a něco je vyloženě chyba aplikace (viz Adobe Illustr. - pokud začneš něco vyplňovat v paletkách... - prostě ten ROMAN Script zapoměli nahradit LATINem)

Ve Fajndru to jde udělat tak, že pro Latin máš Českou a pro ROMAN si zaškrtneš v klávesnicích CZECH ROMAN a vypneš tu Emerickou. Sice se to bude přepínat dál, ale aspoň se to přepne zase do "český".

Už pžejdi ty parchante! :) Čest do Liberce!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: souhlas

Autor: ushneek Muž

Založeno: 19.09.2003, 15:00

asi jo, burning monkey solitaire už pro OSX je, tak vo co de...

pušianyjá...

Odpovědět na příspěvek

nesouhlas

Autor: czeXit.tk Muž

Založeno: 19.09.2003, 16:44

no to se tedy neprepne do "český", ale jen do "cesky", coz je napriklad me platne jako mrtvemu zimnik :-/ Kdyz budu chtit treba "c", tak si pro nej nemusim sahat na "4/č" ale sahnu si pro nej pod "d". Nemusim koukat jakou mam klavesnici a je to rychlejsi... to jen k uzitecnosti CZECH ROMAN. Jedinou vyhodou je snad Z/Y, ale bez ceskych znaku, hmm... Zlata "Czeská" pod OS 7/8/9

Jinak zajimava chyba plochy (pokud se to stava i nekomu dalsimu): nekdy prestane fungovat oznacovani veci na plose pomoci tazeni mysi nebo i jen kliknutim. Proste slozka/soubor "neztmavne", ale oznaceny je, jen to nevim... Bud to dela samotny Finder nebo nektera z aplikaci. Stava se to take nekomu?

Odpovědět na příspěvek

Chyba plochy

Autor: Martin Muž

Založeno: 19.09.2003, 22:27

Aj mne sa to stava

Odpovědět na příspěvek

Pro mne to je dost staré téma....

Autor: Nonejm Muž

Založeno: 19.09.2003, 11:57
Odpovědí: 0

Ale nějak se vám nechce diskutovat.... viz
http://forum.mujmac.
cz/read.php?f=120&i=867&t
=867

Krom toho, principy nového GUI se zabývá i takový Jef Raskin.... bylo by moufré mu trochu naslouchat.

Odpovědět na příspěvek

Reseni :-)

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 19.09.2003, 14:57
Odpovědí: 0

Tak pojdte domluvime se a hromadne prejdeme na Windows ! To bude Apple cumet. Teda, jestli se to k nemu vubec donese :-)

Odpovědět na příspěvek

Ma to smysl?

Autor: Mirek Muž

Založeno: 19.09.2003, 16:23
Odpovědí: 0

Tak tohle je prvni clanek na mujmac co jsem ani nedocetl.. je to tak nudne.. vsechno je proste spatne.. na vsechno se nadava.. Vubec nechapu jaky ma smysel se tim zabivat..? resi tam autor neco..? Driv byly clanky.. ze kdyz byl nakej nedostatek tak byl navod jak to resit.. Ale
tady se jen nadava.. vsichni vime jake to ma nedostatky.. Tohle mi prijde naprosto zbytecne a nudne.. co se z toho clovek dozvi..? jen to co uz davno vi.. a jen ho tohle nastve.. Myslim ze autor by se mel zamerit na neco co ma naky smysl.. A ne jen nadavat a kritizovat.. Jsem z toho docela odtravenej.. ze se mi to ani nechce nak rozepisovat..

Zatim se mejte macici! :)

Odpovědět na příspěvek

RE: Ma to smysl?

Autor: Vojta Muž

Založeno: 19.09.2003, 16:27

Prave neustale mluveni o problemech prinasi jejich napravu. Kdyz vsichni o nich mlci, protoze je prece vsichni znaji ci si najdou nejakou berlicku jak to obejit, nenuti nikoho problem resit.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Ma to smysl?

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 19.09.2003, 16:30

Ano, ale mluvit systemem: "nedostatky a jak na ne a jak se s nimi vyporadat" a ne systemem "vsechno je marne a vsechno je spatne."

Taky mi tenhle serial nesedi. Ani trochu.

Naprosty souhlas s Mirkem.

Odpovědět na příspěvek

nejen mluvenim tvoříme hodnoty.

Autor: J.P. Muž

Založeno: 19.09.2003, 17:14

Mluvením se ještě nic nepřináší, zejména pokud mluvčí a napravitel není tatáž osoba se stejnými zájmy.
Přikláním se, aby se problémy nezakrývaly a byly pojmenovány, pak konstruktivně řešeny pokud možno širokým okruhem odborníků. Když je kritik nezasvěcen do maxima souvislostí, jenž kritizuje, nemusí to mít na kritizovaného žádný vliv.

Dobrý kritik by měl přinést se svou kritikou takové řešení, které je přijatelné za stávajících podmínek a veřejně dobře diskutovatelné, případně ověřitelné.

Odpovědět na příspěvek

To jsou paradoxy?

Autor: APPe Muž

Založeno: 19.09.2003, 19:48
Odpovědí: 0

No co dodat, to ze je mozno v docku mimo aplikace pridavat i soubory je podle meho spis klad nez problem, a odlisit si je neni zas takovy problem, je pravda ze tim posunuji polohu relativne k obrazovce ale na druhou stranu nejsem robot ale myslici bytost.
No a co se tyce umisteni plochy, no pro mne je zcela prirozene, vsak OS X vychazi z BSD Linuxu a v techto systemech je proste plocha tam kde je, diky za to ze OS X je "Linuxoidni".

Tod vse Howgh

Linux is like a wigwam: No windows, no Gates and Apache inside.

Odpovědět na příspěvek

RE: To jsou paradoxy?

Autor: claire Muž

Založeno: 19.09.2003, 21:03

To jsou paradoxy, ja myslel, ze BSDcka jsou unixy. Ze Darwin je postaveny na 4.4 FreeBSD, s Mach mikrokernelem atd atd atd ...

Navic vetsine uzivatelu muze byt pomalu jedno, co bezi 'vespod'. Vas prece zajima mysak a gui :)

Sveho casu jsem si myslel, ze by OSX mohl byt OS X unix s nejnarvanejsima x-kama ...

Odpovědět na příspěvek

Pánové, pánové

Autor: Standa Muž

Založeno: 20.09.2003, 11:11
Odpovědí: 0

Dovolte abych vyjádřil svů názor na takovéto články. Zdají se mi nekonstruktivní a negativní. Kritizovat je snadné. Pokud je mezi vámi někdo, kdo je schopen efektivně předat informace Applu, pak by mělo smysl napsat článek s požadavkem "vyjádřete názor" kupříkladu na funkci docku, nebo jiné části operačního systému, shrnout názory a předat je tam, kde jsou schopni je skutečně zohlednit. Mac OS X používám teprve několik měsíců a jsem, samozřejmě až na drobnosti, spokojen.
Standa

Odpovědět na příspěvek

RE: Pánové, pánové

Autor: Petr( jesenius2@earthlink.net) Muž

Založeno: 21.09.2003, 06:05

Kde neexistuje kritika neni svoboda a kdo neni schopen unyst tento fakt tak je opravdu jenom produktem polistopadoviho vyvoje aniz si to uvedomuje pro tvoje lepsi pochopeni napr. kdo by si dovolil jeste pred rokem rict o Havlovivi , ze je to samolibec, ktery nema sebemensi zajem
o nasi zemi by byl skorem ukamenovan.
Jen slaboch , ktery neni presvedcen o sve sile a pravde se brani kritice a jeste nakonec bez kritiky nemuzes udekat krok kupredu .A k vete kritizovat je snadne- Tak tos taky odposlochal od koho od vladnoucich spicek to ani komunisty nerikali
ti aspon pouzili nebranime se konstruktivny kritice.
Je me , ale jasne ,ze za 13 let dusevniho a moralniho marasmu v CZ lide premysli jak ty.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Pánové, pánové

Autor: Vojta Muž

Založeno: 21.09.2003, 09:57

Souhlas. Ona dobra a kvalitni kritika, ktera ma hlavu a patu tak snadna vec neni. A co se tyka Petrovych kritickych clanku, tak Ty hlavu a patu maji.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Pánové, pánové

Autor: Standa Muž

Založeno: 21.09.2003, 13:39

Jestli sis všimnul, tak jsem napsal kritizovat tam, kde se s tím dá něco dělat. Ostatní je totiž jako tlachání po hospodách. To tady umí každý a smělo se to i za komunistů. Lidi se vykecaj a nic se nezmění. Kritizovat je opravdu snadné, proč si neuděláte svůj Systém a lepší? To už tu taky bylo od jednoho JZD. A ještě doporučuju hodně drzosti, s tím lze taky udělat díru do světa,
Standa

Odpovědět na příspěvek

Pan Hrnčíř se začíná řídit heslem: "Co je nové, to je špatné"

Autor: Rodriguez Muž

Založeno: 20.09.2003, 13:45
Odpovědí: 0

Pracuji s operačním systémem Mac OS X od prvních betaverzí, prošel jsem stádiem obrovského nadšení, nasazení v práci a odlaďování problémů. Vše je mnohem snadnější, než v systémech předchozích a mimochodem, jsem nesmírně rád, že můžu v jiném okně na obrazovce sledovat Pupendo ;-) Přeji mnoho úspěchů se systémem 7 nebo systémem vlastním. Představu koneckonců máte, tak držím palce. Loučím se s vámi slovy Cimrmanovými: "Pište co nejméně, pokud možno vůbec. Váš Ladislav Stroupežnický."

Odpovědět na příspěvek

RE: Pan Hrnčíř se začíná řídit heslem:

Autor: JiF Muž

Založeno: 22.09.2003, 07:34

Nemyslim, ze by se timhle heslem ridil. Ja taky nevidim duvod k jasani jen proto, ze je neco nove. Ja to nove a je to hodne dobre, ale neni to dotazene. Protoze pak by to bylo mnohem lepsi. Je to o tech detailech, ktere bud potesi, nebo nastvou. A system 7? Ten byl na svoji dobu bezkonkurencni a ja cekal ze X bude takovy v dobe dnesni.

Odpovědět na příspěvek

Preco ludom vadi mysliet ?

Autor: Lubos Muž

Založeno: 20.09.2003, 16:12
Odpovědí: 0

Takze, kupim si Mercedes a poriadne si neprečítam manuál a miesto toho aby som sa zamyslel nad svojoj blbostou, tak budem nadavat na DaimlerChrysler aky su to debovia, lebo celé je to zle urobené.

Celý tento "seriál" mi pripadá ako nepochopenie toho co je v OS X a uz vobec nie toho co sa vlastne deje. Nechcem tym vyjadriť, že OS X je to najlepsie co je, má to svoje muchy a musim uznať, že od prvej bety je to len lepšie.
Mňa tiež štve, že ked si otvorím okno tak nie je také veľké ako som si ho nastavil pred zavretím, ale na som si zvykom z Windows (aj ked sa to dam da nastavit). Taktiez je nepríjemné pri akýchkoľvek I/O dialógoch je deafaultné nastavenie nie na posledné otvorenu zlozku, ale niekam inam.
Toto ale neplatí pre kazdu aplikáciu a podla mna tu je ten zasadny problem. Aplikácie napr. od Adobe su zbastlené tak nechutne, ze ich pády ma ani neprekvapili, ale ic správanie je otrasné. Toto u Macromedia palikácií funguje perfektne. Takze otázka je skor na vyrobcov aplikácií a nie na Apple. Mnoho malych utilít to vie perfektne !!!

Čo sa týka desktopu, tak to má svoju UNIX logiku a má to svoj význam. Celý Unix je orientovaný na užívatelské kontá a ich prístupy (privilégiá). Nezabudnite na to, že celý OS X je len veľmi malá množina možností Unixu a celé je to len o aplikáciách (GUI) využívajúcich rozne nastavenia a predvoľby zo/do systému.
Pre mňa je veľkou prednosťou modernosť systému na báze XML konfiguračných súborov a použitia Unicode. Pre mnohých to asi nič neznamená ale práve toto je veľká prednosť OS X pred Wondows, kde sa totálne utopíte v bordeli od Billa.

Čo sa týka GUI finderu, tak ten je síce pekný, ale ja uprednosťujem kompakné GUI a preto radšej používam rekonfiguropvaný finder s fejsom QNX. GUI finderu v OS X je plítvanie mieston na malých monitoroch, ale treba zase priznať, že to chceli užívateľia a práve oni kritizovali Apple, že jeho MAC OS 8 a 9 GUI je zastaralé a nepraktické. Komu teda vyhovieť?

Čo jednoznačne hovorí v neprospech Apple sú jeho vlastné aplikácie v ktorých používa svoju vlastnú technológiu a tie aplikácie padajú ako hrušky zo stromu. Zo všetkých iApps mi chodí ako tak stabilne FC4, inak je to hrúza. Možno iným nevadí ale mne veľmi. To už vôbec ani nehovorím o tom, že ich podpora multiliguálneho prostredia je dosť nevyužívaná. Od prvej verzie sa veľa zmenilo a vedie to k lepšiemu, ale neuveriteľne ma šve, že nemôžem používať English finder s CE skriptom, tak aby to bez problémov fungovalo aj keď to tam je.

Takže záverom. Je to taká schyzofrénia, ale ja osobne Apple fandím a som ochotný znášať aj prípadné bugs. Treba si ale uvedomiť, že nie všetko je chyba Apple.

btw: Mám tu na stoje jednu nemenovanú aplikáciu v beta verzii, ktorá využíva Unicode a musím uznať že to funguje s Windows perfektne. Je to tiež z dielne Apple, ale nie o teamu iApps. Je to aj cítiť.
Napr. som testoval DVD Studio 2, čo je upravený Spruce DVD Maestro (Apple ich kúpil asi pre 3 rokami) a okrem padania a generovania nesprávnych script links and references to preklopili aj s chybami zo Spruce Maestro 2.915.

Odpovědět na příspěvek

RE: Tohle je teda léčba šokem !

Autor: Simona Muž

Založeno: 21.09.2003, 20:03

"...padajú ako hrušky zo stromu. Zo všetkých iApps mi chodí ako tak stabilne FC4 ..."

To znamená, že třeba iPhoto je tak nestabilní program ? Docela jsem se vzmátožila z toho předchozího dílu a teď zase tohle. Tak přece jenom budu muset skončit u Win notebooka ? Ach jo. Docela jsem se těšila na změnu. Všude se uvádí jako plus právě iLife balík. Dokonce je přece lokalizován do češtiny. Vážně je to tak nepooužitelné ? Chci slyšet alespoň ještě jeden názor, nejlépe od někoho kdo tyto aplikace používá denně. Já se jen tak odradit nedám :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Tohle je teda léčba šokem !

Autor: Ondřej Muž

Založeno: 21.09.2003, 22:25

Myslím, že obavy nejsou namístě...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Tohle je teda léčba šokem !

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 22.09.2003, 02:27

Mila Simono, a co budete na obrazky pouzivat na Windows? Na platforme, kde je oficialnim (systemovym) produktem na upravu fotek z digitalniho fotoaparatu Malovani, ktere nedoznalo zasadnejsich zmen od Win 3.11 (tedy nekdy od roku 93)? Nenechte se odradit!;) Kdyztak mi, prosim Vas, poslete e-mail, ja Vas na X presvedcim:)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Tohle je teda léčba šokem !

Autor: Vojta Muž

Založeno: 22.09.2003, 05:06

Treba si koupi jakykoliv jiny nepadavy produkt a jeste ji zbude na tasku k notebooku a kolo, aby ji nebolely zada ;))))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Tohle je teda léčba šokem !

Autor: Martan Muž

Založeno: 22.09.2003, 09:23

Proč by si měla něco kupovat, to nechápu :) ke každému digitálnímu fotoaparátu se dodává dost dobrý soft na úpravu fotek. Malování bych do toho nemotal :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Tohle je teda léčba šokem !

Autor: lubos Muž

Založeno: 22.09.2003, 14:38

NEviem ako ostatny ale prave clanky typu to mi funguje takto a to tak, to je to co riesi problemy a nie blaboli o tom, ze mne vadi ikonka tu a vobec na mi jej design nepaci.
Co sa tyka iApps na moje G4 Dual 1GHz:
IMovie 3 - Mam kameru Cannon 30i, ktora mi na verzii 2 chodila bezvadne. Po naistalovani verzie 3 mi minimalne raz padne pocas nahravania do pocitaca. Vypadava nahodne zvuk, real preview na TV vypadava. Preco Apple prestal podporovat kameru, ktoru sa na svojom webe predava? Nie je to kamerou, ale niecím iným.

iPhoto:
Natiah
nutie obrazkov cca. 300 ks do galerie trva cca. 4-8 minut, neveiem na com zalezi, casy su rozdielne. Opatovne otvorenie galerie cca. 1 min, nikdy to nebolo pod tento cas. Sorry na mojej sukce Celerone 1.3GHz pod Win2K mi iny program natiahne cca. 1500 obrazkov (najmensi ma 2MB) za 2 min. a cas otvorenia galerie je takmer vzdy rovnaky !!! Sorry ale dik

iChat - nepouzivam
iCal - je dost dobry ale tiez nahodne padne.
iDVD - uplne bez sance, ak sa mi rozbehne tak pri multiplexovani urcite padne.

Takze neviem ako som vas presvedcil ,ale nepomohla ani nova instalacia systemu, vymenil som pamate a dokonca aj graficku kartu. Je to stale to iste.
Este jeden fakt. Robia mi to aj aplikacie SoundTrack, Compressor (generuje vadne GOBs), FinalCut.

Zaujimave je to, ze niektore aplikacie mi nepadnu vobec, maju ale jedno spolocne - nie su od Apple.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Tohle je teda léčba šokem !

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 23.09.2003, 01:49

Prosim Vas, ale bavit se v takto obecne rovine o stabilite jednotlivych aplikaci opravdu neni stastne. Me napriklad bezi ICal rezidentne a nevzpominam si, ze by zrovna tahle aplikace nekdy spadla. Jinak se to prirozene stava, ale zavisi to na mnoha faktorech a vynaset na zaklade tohoto nejake soudy...? Snad by se to dalo brat jako subjektivni zkusenosti, ale skutecne se lidi v zavislosti na milionu ruznych veci.

Odpovědět na příspěvek

Zo všetkých iApps mi chodí ako tak stabilne FC4

Autor: J.P. Muž

Založeno: 22.09.2003, 12:59

ehm.... cože je to FC4? ... Jasná ukázka nepochopení celkové SW koncepce u Apple... uf.... jak mám potom brát vážně zbytek příspěvku, který jste tak pracně vypotil?

Odpovědět na příspěvek

Všem odborníkům

Autor: Ondřej Muž

Založeno: 20.09.2003, 21:32
Odpovědí: 0

Vážení,
nejsem typickým přispivatelem takovýchto debat, ale po přečtení všech komentářů a připomínek bych rád připojil několik vět.

Článek ze svého pohledu hodnotím velice kladně, přestože bych raději souhlasil s utopickým názorem, vše přeložit a poslat do Applu... Na mujmac chodím denně a mám samozřejmě nejraději články, které mi přinesou něco, co nevím. Ale i takovéto články mě těší, protože mě zase na čas vrátí na zem a přestanu lhát sám sobě, že právě OS X je tím bezchybným systémem.
Nicméně, abych se neutápěl v úvodu, všem Unixovým i jiným odborníkům bych rád připomněl jednu zásadní věc. Apple je (a pokud to neplatí prosím opravte mě) v majoritní míře počítačem používaným profesionály z tzv. kreativních oborů. Já sám se mezi takové také řadím. A věřte mi, že mezi spisovateli, kameramany, grafiky, režiséry, hudebníky či architekty je skutečně jen zlomek lidí, kteří by rozuměli tomu, jaký smysl má fakt, že pracovní deska jejich stolu, se najednou záhadně přesunula do spodního šuplíku téhož stolu. A že jejich kolega nesmí používat tu samou pracovní desku, ale že si musí ze svého šuplíku vyndat jinou...
Nepopírám, že dokážete nalézt hromadu programátorských argumentů, proč je to správně, ale my kreativci jsme prostě zvyklí sednout si ke stolu a pracovat. A počítač je pro nás jen takovou lepší verzatilkou a my ho musíme umět používat, aby pro nás měl význam. A každá nelogičnost, o které autor píše, je pro nás stejně zásadní, jako kdyby se od zítra začalo psát gumou....

Odpovědět na příspěvek

g5cluster

Autor: czeky Muž

Založeno: 20.09.2003, 23:12
Odpovědí: 0

http://www.chaosmint.com/
mac/techclusterphotos/

Odpovědět na příspěvek

ODPOVED OPET VICEMENE PRO VSECHNY

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 21.09.2003, 12:26
Odpovědí: 0

Vazeni, v zadnem pripade se nechci ani otrit o vase pravo na nazor, ale obcas mi pripada, ze si ze me nekteri jedinci delaji legraci. Muzu si plochu nastavit jako vychozi, kdyz naloguji jako root...? To je jako kdybych si koupil byt prvni kategorie, zjistil, ze tam netece voda a bylo mi receno, ze s prumernymi instalatorskymi zkusenostmi to spravym bez problemu sam, kdyz mi to tak vadi! Je to priklad absurdni, ale temer vystihuje tuto situaci (jen mozna je voda trochu dulezitejsi nez podivne se chovajici plocha). Mam pocitac prvni kategorie se systemem prvni kategorie a mam pravo na pouzitelnou "aquau".

Proc bych mel ja (nebo kdokoli jiny) travit dny hledanim reseni toho, na co apple zapomnel nebo na co se spis vykaslal? Na problem je zkratka prirozene upozornit a jak rekl velice vystizne reagujici Ondrej, vytrhnout vas z trosku zaslepene liturgie.

Zkratka a jednoduse Xko by melo poskytovat vice komfortu a zakladni problem je v tom, ze se v Applu soustredili na VZHLED, nikoli na prehlednost a ucelnost ovladani. Respektive oni se soustredili, ale meli se soustredit vice, popripade vice naslouchat, protoze pak bychom se tady dneska o tom vubec nebavili (naopak bychom tu chvalili apple, jak OPET udelal krok vstric uzivatelum). Misto toho se stavajici nedostatky spise prohlubuji. Jsem shovivavy a OS X bych za nic na svete nevymnenil, ale nejsem slepa ovce v rade, ktera by jasala nad kazdym nedostatkem.

Dekuji za kladne ohlasy. Pokud mate sklon k depresim (Mirek) a, troufnu si rici, objektivni kritika vaseho milacka zpusobi tydeni nuceny odpocinek, pak clanky radeji ani cist nezacinejte (stejne je potom nedoctete). Predat moje teze Applu je prirozene dobry napad a pokusim se o tom pohovorit s lokalnim zastoupenim, i kdyz o efektu mam sve pochybnosti. Pekny den a mnoho zdaru s OS X vsem!

Odpovědět na příspěvek

RE: ODPOVED OPET VICEMENE PRO VSECHNY

Autor: vtreup Muž

Založeno: 21.09.2003, 18:01

Pletete se,
Nekoupil jste si byt prvni kategorie, koupil jste si byt ktery se vam zamlouval.
Pokud ve vasem novem byte co jste si vybral netece voda a vy nejste zrovna domaci kutil, zavolejte si instalatera.

Chci tim rict ze pokud se chcete ucit nove veci je to perfektni, pokud ne je to taky v poradku.

Nikdo vas preci nenuti kupovat si byt bez vody....

Odpovědět na příspěvek

RE: ODPOVED OPET VICEMENE PRO VSECHNY

Autor: Lubos Muž

Založeno: 21.09.2003, 18:38

Je smutne, ze to beriete tak ze su tu programatori, admini a dalsie pofiderne existencie, ktorym nerozumiete, ale plakat nad tym,ze ste si "zle" vybrali, tak to je dost neseriozne. Nikto netvrdi, za je vsetko super a Top, ale aj vy si uvedomte, ze vase poziadavky a predstavy a realitu niekde inde.

Ak si kupite byt bez teplej vody, tak to len na nasej blbosti lebo to je velmi elementarna zalezitost a vec jedna. To ze vam vadia drobnosti, ktore nie su podla vasich predstav, tak si ich zmente. Musite sa to naucit, tak to nechajte tak. Niekedy neviem ci je to vasa lenivost alebo neochota sa aspon trochu zoznamit s tym co mate na stole. Je to asi jedno len mi taketo NIC NERIESIACE clanky zacinaju vadit. Podme sa bavit o jednotlivych aplikaciach, moznostiach, novych pristupoch a atd. Debaty typu Ja nevim a muze za to Apple su NANIC lebo to neriesi nic !!! Podla mna by ste sa mali obratit na Apple Inc. a nie na ich zastupenie a predpokladam, ze vam dost jednoducho a rychlo vysvetlia preco ako funguje a hlavne ake mali dovody na to, aby to bolo tak ako to je.

btw: Mozno je vam to jedno ale ja som osobne investoval do literatury okolo OS X cca. 18.000,- KC a boli by ste prekvapeny ako sa velmi mylite, lebo jednotlive okna a prostredia sa spravaju podla toho v akom su rezime. Potom je uz len na programatorovi co stym urobi, co je zial ten velky problem pri migracii zo stareho na nove !!!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: ODPOVED OPET VICEMENE PRO VSECHNY

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 22.09.2003, 02:23

Tak ja to ale neberu! Ja jen rikam, ze to neni argument. Snazim se tu popsat problemy uzivatelskeho rozhrani a lide mi tu pisi, ze to jde prece obejit patnacti utilitami a deseti prikazy. O to mi ale prece vubec nejde. Ja se ptam, proc je Mac OS vice kutilsky nez out-of-the-box... Rozumite, o co mi jde?

Co se literatury tyce, nemusim ani do niceho "investovat" - staci si precit oficialni prirucku Apple "Aqua Human Inteface Guidelines", aby clovek pochopil, ze to tak uplne k pochopeni OBCAS neni. Pokud na svem nazoru trvate, tak mi tedy vysvetlete, v cem je jednota a intuitivnost napriklad minimalizacI v Mac OS X 10.2. Jsem naramne zvedav. Pokud je to jednoduche a intuitivni, pak byste to mel rict jednou az dvemi vetami, ja mam ale pocit, ze by to mohlo byt pojednani na knihu nebo minimalne na brozuru.

Na programatorovi se toho v X bohuzel nechava presprilis a mnozi (zejmena ti v applu samotnem) s touto pravomoci zjevne neumi zachazet.

Ja nekritizuji system, ale jeho nedotazenost a kdyz da pan buh, tak se to treba dostane i nekam dale. I kdyby ne, netusim, co je spatneho na tom, ze clovek upozorni na chyby. Je to nekonstruktivni, ale sedet, mlcet a chvalit take zrovna konstruktivni neni, nemyslite? To, ze se o problemu mluvi, je seminko reseni. Musi se hodne zalivat a oprasovat a jednou z nej treba neco vyroste;) Jinak byste mi tu pristi rok mohli take oponovat, ze si nakonec muzu naprogramovat jiny Finder atd...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: ODPOVED OPET VICEMENE PRO VSECHNY

Autor: JiF Muž

Založeno: 22.09.2003, 07:21

Aha. Necekate prece, ze se kazdy uzivatej jablek sebere, a vrazi do knizek o Xku cca tolik, jako PCkar do nonejmu !! a stravi nad nimi spousty hodin jenom proto, aby zjistil, jak to funguje? Jak uz jsem tady nekde napsal, vetsina Applaru je navykla na jednoduchost, prehlednost a snadnou ovladatelnost, ktera byla u applu (OS 7-9) vzdy naprosto bezchybna (teda skoro :-) ). Uznavam, ze system 9 byl jiz tezce zastaraly a ze prechod na X je velky pokrok. Neustale se tady vsak stretavaji dva typy:
Lide znali Linuxu, nebo BSD, casto s programatorskymi zkusenostmi a lide, keri meli a nadale chteji mit apple pocitadlo jako dobry prostredek pro svoji kreativni praci. Jsou to velmi casto lide s netechnickym tipem mysleni a prave ten je privedl k Applu a ne k Woknum. NEMUZETE po takovychto lidech chtit, aby nahle otocili o 180 stupnu a zacali se zabyvat programovanim a ladenim systemu. Uzivateli je celkem jedno, co se deje dole, ale chce aby bylo prostredi ( GUI) alespon tak prehledne a pouzitelne, jeko byla stara dobra rada MacOSu. Myslim, ze moznosti tu jiste jsou, ale musi se tim nekdo zabyvat. No a pokud prechod z MacOSu na X berete prave pro tyto uzivatele jako spatnou volbu, tak nevim, co je pro ne dobra volba. Wokna? To snad ne.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: ODPOVED OPET VICEMENE PRO VSECHNY

Autor: Lubos Muž

Založeno: 22.09.2003, 14:21

Uznavam, že máte čiastočne pravdu, ale dnes vačšina grafikov, designerov a umelcov robia s macami hlavne preto, lebo si na ne zvykli a hlavne preto, s nimi robili vsetci. Este k tejto katgorii uzivatelov. Je to velmi relativne, lebo poznam vela ludi co presli na PC !!! Je to neuveritelne al eje tomu tak. Su to umelecky zalozeny ludia a maju PC za 100K a napr. vo Photoshope imn to chodi 2x az 4x tychlejsie ako na Macovi !!! Uvedomte si ze nie je doba rokov devatdesiatych.

Co sa tyka mojich knih tak investujem do svojho vdelania a nie do maca, to je znacny ropzdiel (alebo len uhol pohladu?)

Mne na OS 8+9 vadilo ze som nemal ziadnu sancu si ho upravit alebo s nim nieco urobit. U OS X je tomu uplne inak.

Na záver jednu veticku z Piratov zo Silicon Wally: "Steve ale tady vubec nejde." - scena ked Jobs vycita Bilovi ze mu ukradol GUI.

Odpovědět na příspěvek

Byt první kategorie

Autor: Roll Muž

Založeno: 22.09.2003, 03:19
Odpovědí: 0

Můj nynější šéf kdysi dělal v tiskárně (je strojař). Tam přišel do styku s Duhovým jablkem. Když si před 10 lety založil vlastní firmu, tak si koupil na kancelářské práce počítač s Win 3.11(podstatně levnější než Apple). Zjistil, že tento systém nechápe a investoval do LC III, pak další pro sekretářku, Performa pro mne a pro skladní, i-Mac pro účetní, i-Mac pro sebe, e-Mac pro mne před dvěma měsíci.
Jsme distributorská firma, s grafikou ani programováním nemáme nic společného, 98 % práce jsou kancelářské aplikace (Claris, File Maker, účetnictví).

Dalš
počítače stárnou. Mohu mu s klidným svědomím doporučit nákup nového Maca ?

Poraďte ....

Odpovědět na příspěvek

RE: Byt první kategorie

Autor: Mirek Muž

Založeno: 22.09.2003, 10:51

Nemyslím, že bych si koupil byt I. kategorie nebo Mercedes. Řekl bych, že jsem se z nějakých důvodů před cca 10 lety rozhodl pro nějakou značku auta (počítače) a čas od času si koupím nový model. Zvykl jsem si na způsob ovládání a styl jízdy. A najednou u nového modelu je všechno jinak. Dobře, je to pokrok, teď mám automatickou převodovku, ale mám možnost taky řadit ručně. Jestli může mít každý uživatel svojí plochu, můžeme mít taky jednu společnou? NECHCI měnit značku.
Osobně neberu tyhle články jako kritiku, ale spíš jako možnost se vyjádřit, komu co vadí, jaké změny si žádá lid. Řešit to neumím, nejsem programátor. Ale očekával bych, že na takovýhle článek budou ostatní reagovat ve smyslu "to mi vadí/nevadí" "to jde řešit jednoduše" a následně se to nějak vyhodnotí a zapracuje do příští verze. Macy máme hlavně protom že se jednoduše ovládají a můžeme se v klidu věnovat svému oboru i bez vlastního IT managera. Proto nechápu, proč jsou 2/3 ohlasů diskuzí o oprávněnosti kritiky. A samozřejmě mě štve, že třeba dodnes není vyřešený problém s iMovie, i když se o něm ví, nebo proč nejsou české lokalizace kanceláře pro X, proč u X zmizel FaxSTF a buď ho koupím, nebo nemůžu faxovat.
Takže bych prosil ty, kteří si umí nastavit kdeco, přestaňte se durdit kvůli takovýmhle článkům, a v ušetřeném čase zkuste vyřešit tyhle problémky ve prospěch ostatních, kteří to neumí. Já po Vás taky nechci, abyste si kupovali ČSN platné pro můj obor a upravovali si sami zařízení, které u Vás třeba namontuju. Když jsem několikrát napsal, že i rád zaplatím, když mi někdo "napíše" faxovací program česky, nebo přispěju na lokalizaci AppleWorksů, tak se NIKDO CHYTRÝ neozval.
Odpoledne se podívám na Vaše nabídky.

Odpovědět na příspěvek

dobře!!!!!

Autor: starik Muž

Založeno: 22.09.2003, 11:12

konecne zdravej selskej rozum Mirku.
jen jsem zvedav kdo z hnidopichu zareaguje:-)

MOC se tesím na dalsi vyvoj nejen diskuze:-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Byt první kategorie

Autor: Bufo Muž

Založeno: 22.09.2003, 11:27

BINGO !!!!jako uživatel naprostej souhlas :o)

Odpovědět na příspěvek

mac do kanclu ano nebo ne?

Autor: micker Muž

Založeno: 22.09.2003, 11:08

no pokud vam nevadi anglicke rozhrani MS office tak doporucuju emaca, cena do 40 000 se da odepsat jednorazove, tak to docela de a do kanclu je to fajn kompl, ale jinak je to s kancelarskym softem pro cesky uzivatele byda... viz starsi clanek tady na mujmacu. PS na emaca jde jeste asi aji OS 9 takze by jste nemusely menit zazity os, ale pritom tam muze bezet aji Xko a muzete si na nej pomale zvykat a osahavat ho.

Odpovědět na příspěvek

RE: mac do kanclu ano nebo ne?

Autor: Mirek Muž

Založeno: 22.09.2003, 18:35

Co se týče nás, tak máme 3x iMac, 1x G4, 1x PC (kvůli AutoCadu a komunikaci s telefonní ústřednou). Všechno jede na síti. Já už jedu na OSX několik měsíců, jinak máme OS9 - čekám, až bude Masox ještě lepší. Ale třeba i kvůli tomu blbému faxu. Ve firmě používáme: AppleWorks CZ, firemní agendu pod FileMakerem (český EFIS), českou Mozillu, FaxSTF, a kvůli okolnímu světu MS Office pod 9. Ostatní je spíš moje zábava. A jak známo, zaměstnanci musí dostat všechno plně funkční, jinak řeší problémy a nic kloudného neudělají. Tak z toho plyne i moje ochota nějak finančně přišpět na to, co sám neumím, ale rád bych to měl pro sebe i pro zaměstnance. A určitě v tom nejsem sám. Takže aby bylo jasno: Anglické rozhraní (kdekoliv) mi VADÍ, protože snižuje pracovní aktivitu. A když mohl být český Claris s plnou podporou už pro LCII, proč je to problém dneska? Že to nejde, mi neříkejte. Všechno jde. Já taky musím dát svoje zboží zákazníkovi na zlatém podnose a česky, a nikdo se mnou nediskutuje o ceně odborných překladů.
Navíc si nemyslím, že mluvím jen za sebe:
1. Je tu okruh lidí, kteří chtějí Maca a ne PC. Dobře, ta možnost tu je.
2. Někteří z těch, co chtějí Maca, chtějí české rozhraní. Navíc jsou ochotni za něj zaplatit. Kde je problém?
3. Někdo chce rolovátka dole, někdo nahoře, někdo nahoře i dole. V preferencích je možnost jen buď anebo, ale ne obojí. Jenže je tu někdo, kdo to umí, nebo ví, kde to stáhnout. Tak proč to nenabídnout dál, nebo dokonce zahrnout trovnou do systému? A jestli to neudělá Apple US, tak proč to neudělá CDS k lokalizaci? Možná by se divili, kolik zájemců by potom dalo i víc než 500? Kdysi byla duhová CD, snad se to nevyplatilo. Kolik by to muselo stát, aby se to vyplatilo? Třeba by to vyřešilo spoustu podobných problémů, dle mého většinou drobných, ale iritujících?
Takže já si osobně myslím, že smyslem tohohle článku je: 1. vyprovokovat diskuzi, co komu vadí, co by kdo chtěl;
2. najít někoho, kdo bude ochoten podílet se na řešení.
Všechno ostatní jsou blbý řeči u piva.

Odpovědět na příspěvek

Ach jo

Autor: Tomas Muž

Založeno: 22.09.2003, 20:29

Mate pravdu. Bohuzel. Cely cesky trh je jaksi PODIVNY.

Odpovědět na příspěvek

nedostatky GUI

Autor: JAn Korecky Muž

Založeno: 22.09.2003, 13:53
Odpovědí: 0

co sa tyka sipiek na scrollovanie okna .. ja mam dve aj hore aj dole .. myslim, ze som pouzil utilitku TinkreTool ..
..
minimalizovanie do doku je podla mna zbytocnost .. radsej mam skryvanie / "hide"
..
inak finder s v "column view" je asi najlepsia vec co som videl od cias norton commandera pre DOS ... ked som minule musel nieco robit na win XP u kamarat .. bol som z toho mimo ze to nema column view
...
uvidime co prinesie Panther .. dufam ze bude zlava pre upgrade :-) ... hlavne som zvedavy na manazment okien "Expose"
...
inak za Windows by som uz nevymenil .. iApps mi fakt vyhovuju a su stabilne .. a hlavne system je stabilny ... aj ked minule ma zaskocil ked mi zasivil celu obrazovku a v 4 reciach mi oznamil, ze musim restartovat pocitac .. som normalne nechapal .. ale odvtedy funguje jak hodinky
..
skoda len toho CE skriptu a Office aplikacii .. zial sme maly trh

Odpovědět na příspěvek

RE: nedostatky GUI

Autor: ZhuJo Muž

Založeno: 22.09.2003, 14:37

Vsetky zmeny v GUI co robi TinkerTool je mozne urobit zdarma cez Terminal, napr. pre 2 sipky na oboch koncoch staci napisat (do jedneho riadku):
defaults write \"Apple Global Domain\" ApplescrollBarVariant DoubleBoth

Inak vpodstate vsetky zmeny v GUI OS X je mozne vykonavat cez defaults databazu (a Terminal :-)), alebo upravovanim Preferencii (su to obycajne XML textove subory...).

Odpovědět na příspěvek

Pánové CHYTŘÍ, KDE JSTE?

Autor: Mirek Muž

Založeno: 22.09.2003, 17:56
Odpovědí: 0

Dnes, 22. 09. 2003 v 10:51 jsem do téhle diskuze psal reakci na byt 1. kategorie, i když spíš to byla reakce na Vaše reakce. A i když jsem to čekal, musím říct, že mě zklamala odezva. Tedy - kromě dvou uživatelů, jako jsem já, NIKDO NECHCE PENÍZE ZA TO, CO UMÍ. Jinak tomu totiž nerozumím. Když mi někdo v téhle diskuzi napíše, že jsem blbec, když si nekoupím chytré knížky a nezačnu si upravovat systém a potažmo aplikace sám, a já teda odpovím, že se živím něčím jiným, a na tohle že nemám čas (i když by mě to třeba mohlo bavit), ale že ZAPLATÍM za to, že ten druhý umí, tak se už neozve. Tak nevím, kdo je větší blbec.

Odpovědět na příspěvek

RE: Pánové CHYTŘÍ, KDE JSTE?

Autor: claire Muž

Založeno: 22.09.2003, 20:38

Nevim, cim se zivite a vase reakce si rika o rypnuti ... nicmene, praci, o ktere se zminujete, u nas tezko nekdo zaplati, pokud se ji nechopi open/source komunita. Ale pokud budete platit jako 'venku', treba se vam nekdo rad ozve :)

Odpovědět na příspěvek

RE: Pánové CHYTŘÍ, KDE JSTE?

Autor: Lubos Muž

Založeno: 22.09.2003, 21:58

Pane,
neviem ci to vobec mam pisat alebo nie ale nejako nabera obratok a nechcem tu vyvolavat ziadne osobne rozpory.

1)
Ak som sa vas dotkol tak sorry.

2)
Je mozne ze medzi nami jazykova bariera, ale necitate pozorne. Ok ja investujem do svojho vdelania a tym aj do kniziek a inych zdrojov informacii, tak to neznamena, ze to vyzadujem aj od vas. Chcel som tam, len upozornit na to, ze vase niektore vyjadrenia a "pocity" z OS X su nepodlozene a pramenia z neznalosti. Co si myslim, ze nie je najvhodnejsie prezentovat takymto sposobom, lebo robite sam zo seba toho blba.

3)
Ja sa tiez zivim niecim uplne inym, ale som fandom Apple Inc. a tak som zvedavy co je noveho. Treba si uvedomit, ze vzdelanie a vedomosti vam nikto nezoberie iba skleroza. To ze moj pohlad na OS X je iny ako vas, este neznamena, ze ten vas je zly, ale verejne by som ho prave takouto formou neprezentoval. Ale to je zase len moj nazor, nic ine.

4)
Ak investujem do literatury a pracujem v urcitej oblasti a mam z nej skusenosti, tak vam verejne ponukam velmi slusnu cenu za konzultacie 1.800,- Kc/hod. Som presvedceny ze to nezaplatite (je to len 60,- USD/hod), lebo min. potrebna doba je cca. 3-5 hod. a to je len zoznamenie. Dlasi problem bude termin (z mojej strany. Denne robim 10-12 hod. a nestiham.

5)
Ja osobne by som najrhoval clanky formou: Som uzivatel XY a toto a toto sa mi nepaci, resp. ako sa to da riesit. Z vasho clanku je dost negavisticky pohlad na vec a to skutocne dobre nevplyva na prostredie diskusie (pozor nenavrhujem pisat slohove prace o superlativoch OS X) a tym si na seba postvete ludi.

6)
Osobne som 4x pisal mail p. Lerovi ohladne recenzie na DVD Studio 2, moje skusenosti a porovnanie so starou verziou a so Spruce Maestro 2.915 (Apple kupil DVD Maestro a to je dnes DVD Studio 2). Zial odpovede som sa nedockal, a tak som pochopil (mozno predcasne), ze nie je zaujem o odborne clanky, lebo tie sem nepatria. Len ma zarazili takeho nic neriesace debaty.

S pozdravom

Lubos Voros

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Pánové CHYTŘÍ, KDE JSTE?

Autor: Vojta Muž

Založeno: 22.09.2003, 22:16

No, neni to zajimave? Vsichni jste ochotni dat za Maca 100 - 180 tisic; super. I kdyby Vas bylo jen 500, kazdy dal 1000 Kc tak mate 500.000 a at mi nikdo nerika ze za pul milionu se neda zlokalizovat AppleWorks. Aspon uzivatelske rozhrani, napoveda neni tak horka a zrovna chybejici cesky software pro kancelar je to co tehle platforme v CR a SR chybi.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Pánové CHYTŘÍ, KDE JSTE?

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 22.09.2003, 23:14

Drahy Vojto, ani za pul milionu se AppleWorks neda lokalizovat, ver mi...

Nehledejte za vsim jen penize... jsou i jine duvody proc to ci ono neni -- to vsak neznamena, ze je to stav trvaly!

Mimochodem AppleWorks lokalizovane jsou jiz hodne dlouho, je tu takova drobnost -- nefunguji pod STAVAJICIM MAC OS X (ale jen castecne v classicu/Mac OS 9)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Pánové CHYTŘÍ, KDE JSTE?

Autor: claire Muž

Založeno: 22.09.2003, 23:46

Platforme u nas a v SR chybi mj. vetsi pocitacova gramotnost mezi uzivateli ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Pánové CHYTŘÍ, KDE JSTE?

Autor: Roll Muž

Založeno: 23.09.2003, 06:13

Rad bych videl vetsi pocitacovou gramotnost u 60 leté skladni se zakladnim vzdelanim. Nebo u 70 lete ucetni. Mac prece vzdy znamenal "jednoduchost". Stejny problem je i s ceskym rozhranim - po vyse zminenych zamestnancich nemohu chtit aby pracovali s US verzi cehokoli.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Pánové CHYTŘÍ, KDE JSTE?

Autor: claire Muž

Založeno: 23.09.2003, 12:05

Myslel jsem to uplne jinak ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Pánové CHYTŘÍ, KDE JSTE?

Autor: Mirek Muž

Založeno: 23.09.2003, 10:25

Vážený pane,
nejsem autorem článku o OSX, na to se rozhodně necítím. Jen jsem nevydržel a reagoval na reakce. Jsem "pouze" uživatel a jako takový bych si přál, aby leccos fungovalo líp. Co se týče Vaší velmi slušné ceny, tak v civilizovaném světě asi máte pravdu, ale i já prodávám práci za zhruba čtvrtinu ceny od nás na západ. Za víc bych totiž nic neprodal. Ale to už sem vlastně nepatří. Nicméně je pravda, že kdyby každý z uživatelů Maců v ČR přidal těch 1000 Kč, jak tady taky někdo píše, tak by to dalo docela slušnou částku. A kdyby mi někdo nabídl Fax pro X v češtině, tak bych za něj dal i víc, než je za FaxSTF. A určitě bych nebyl sám, kdo by ho koupil, takže by autor určitě neprodělal. Abych si totiž sám pro sebe nechal nějaký SW napsat nebo lokalizovat, by asi bylo dost drahé a navíc si myslím, že veškeré "výdobytky" by měly být k dispozici i ostatním.
Když vytáhnu kousek z mého příspěvku o něco níž, tak můj názor, jak reagovat na článek pana Hrnčíře, je následující:
1. vyprovokovat diskuzi, co komu vadí, co by kdo chtěl;
2. najít někoho, kdo bude ochoten podílet se na řešení;
3. dát dohromady množinu nadšenců, kteři budou ochotni přispět třeba tou tisícovkou... (třeba by CDS potom mohla najmout dalšího specialistu).
Já totiž stejně jako řada ostatních neumím posoudit odborné problémy programů, ale zato dobře vím, co všechno mě zdržuje od tvorby zisků. A Mycy tu máme jen proto, že jim fandím a jsem to já, kdo rozhoduje o tom, co se koupí. No a tak bych rád, aby to fungovalo ce nejlíp.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Pánové CHYTŘÍ, KDE JSTE?

Autor: Sid Muž

Založeno: 24.09.2003, 07:51

"Dalšího?" To jako chcete říct, že tam už nějaký je? No po stránce technické snad (možná) jo, ale na PR a marketing teda opravdu ne.

Ach jo.

Odpovědět na příspěvek

diskuse

Autor: kb Muž

Založeno: 23.09.2003, 17:18

Myslim, ze jste rozpoutal docela urodnou diskusi. Ja osobne sice puzivam orig. aplikace, protoze jsou hned k dispozici. Odpadnou tu ale diskutujici, ktere vice zajima, kdy jaka mys bude/nebude mit ocas a kolecka.

Odpovědět na příspěvek

Otázky a možné odpovědi

Autor: Simona Muž

Založeno: 22.09.2003, 21:05
Odpovědí: 0

Četla jsem všechno se zájmem a dám vám jednu odpověď jako člověk, který Maca nemá a chtěl si ho pořídit. Nejsem tedy ani příznivce ani odpůrce těchto počítačů. A Windows nemám moc ráda i když na XP se už pracovat celkem dá.

To co v tomto seriálu popsal pan Petr Hrnčíř není nic proti tomu, co jsem se následně dozvěděla v diskusi.

Dva lidé nezávisle na sobě tu popsali, jak jsou dodávané aplikace iLife nestabilní, že jsou zcela na hranici použitelnosti. Jenomže já jsem tyhle programy právě používat chtěla. Dokonce ani tu lokalizaci nepotřebuji, anglicky umím.

Software na PC, ve kterém si spravuji své fotografie, video a mp3 stabilní je, dá se s ním pracovat spolehlivě a je rychlý. A konec konců je v angličtině. Na texty a tabulky mám český PCSuite.

No a já si teď pořídím svůj vysněný iBook a s ním nespolehlivé aplikace, se kterými nebudu moci dál pracovat. Ale proč bych to měla udělat ? Tak zamáčknu slzu a iBook si nekoupím. Nekoupím si ani jiný notebook, zatím to zkrátka všechno odložím, protože jsem z toho mrzutá.

Berte můj názor jako názor někoho, kdo se musí spolehnout na informace od druhých, když jsem sama počítač Apple doposud neměla. A to co jsem se dozvěděla od vás, zkušenějších, je opravdu hodně varující.

Odpovědět na příspěvek

RE: Otázky a možné odpovědi

Autor: lubos Muž

Založeno: 22.09.2003, 21:33

Je mi luto, ze vas to vydesilo ale zial moje skusenosti s Apple aplikaciami su dost zle (s tymi posdlenymi veziami, tie predosle chodili super). A zial j fora na iNete v anglickom jazyku to len potvrdzuju. Typickou ukazkou toho je ze Apple spusti download novej aplikacie a uz druhy, treti den je tam update !!! Pustaju aplikacie bez poriadenho testovania, lebo sa snazia vytvorit prostredie pre uzivatelov, ale zial rychlost nie je vzdy to cool a je to na ukor kvality (znovu potvrdzujem zial) Ja osobne mam pocitace na pracu a kazdy si u mna musi na seba zarobit a preto je moj pohlad jednoznacne pragmaticky zamerany. Ved naco mi je auto, ktore raz nastarzje a raz nie a ja mam plnu korbu tovaru na rozvoz.

Mnohy su tu nadsenci (to som aj ja a preto som investova 180k do Maca a nie do dvoch troch PC), ale vsetko ma svoje hranice. Musim vsak priznat, ze na Macovi robim celu video produkciu, kcoli jeho prostrediu a lepsej stabilite oproti PC. Ale je tiez pravdou, ze som si musel najst take aplikacne prostredie, ktore je stabilne (aspon pre mna) a dovoluje mi zabezpecit moju produkciu (to sa da aj na PC).

Takze zaverom. Ci si kupit prenosny Mac alebo PC je velmi relativne. V tom mnoho neviem poradit, lebo mojimi rukami preslo za posledne dva roky asi len 30 notebokov a jeke malo iBooks a PowerBooks. Problemy su vsade a nikde to nebude cool. Ak vas presvedcili argumenty Aplle o iApps, tak to je dobre, ale i tak doporucujem si pozriet "anglicke" fora ak nemate problem s jazykom (to ste uz pisali), lebo www. mujmac.cz je super, ale niekedy dost tendencny.

Vela zdaru a nebudte s toho rozcarovana, dnes je doba kedy nejde o kvalitu ale o kvantitu ("dobry" americky princip).

Lubos

btw
: "Steve ono vo to vubec nejde.", replika z filmu Pirati zo sillicon wally, kde Steve Jobs obvinuje Billa Gatesa, ze mu ukradol jeho GUI a ze Apple, ze lepsi (bezi to na HBO).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Otázky a možné odpovědi

Autor: mirekS. Muž

Založeno: 23.09.2003, 03:29

Co prosim ??? Ktere apple aplikace nefunguji nebo jsou nestabilni ??? Marne si na nejakou vzpominam... Jo, nestabilni je MS Word a MS IE, ale ten nema s apple snad nic spolecneho. Byl bych rad kdyby se uvadeli nejake konkretni informace. Dekuji...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Otázky a možné odpovědi

Autor: Sid Muž

Založeno: 24.09.2003, 07:41

Dobrý den,

nedá mi to a musím na Váš příspěvek reagovat.
Mám notebook Sony Vaio, na něm Windows 2000 a Office 2000, obojí legálně zakoupené. IE verze 6.0. Každodenně používám výše uvedený SW cca 10 hodin, polovinu toho času trávím v CASE od LBMS, druhou polovinu ve Wordu, Excelu, PowerPointu. IE mám neustále spuštěný a shozený v liště. Počítač nikdy úplně nevypínám, pouze přepínám do úsporného režimu (tj. RAMka si drží svůj obsah). Tímto způsobem pracuji už téměř 4 měsíce (bez řádného restartu). Za tu dobu mě počítač nezklamal ani jednou, nemusel jsem restartovat ani CASE, ani Windows, ani IE, ani Office.

Můžete mi tedy prosím objasnit, co míníte tvrzením "nestabilní je MS Word a MS IE"?

Děkuji.
S.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Otázky a možné odpovědi

Autor: kb Muž

Založeno: 25.09.2003, 16:42

Nevim, nechci za vas mluvit, ale to, ze pouzivate MS a sice vam nepadaji, ale chodite na tohle forum - nebude to tim, ze jsou ty aplikace proste nevkusne? Hlavne XP.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Otázky a možné odpovědi

Autor: Vojta Muž

Založeno: 25.09.2003, 21:12

Lepsi nevkusne ale stabilni a fungujici aplikace s vychytanym rozhranim nez vkusne a krasne nestabilni aplikace s chybami v logice prace :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Otázky a možné odpovědi

Autor: Sid Muž

Založeno: 26.09.2003, 11:49

Nikoliv, je to tím, že přemýšlím o dalším počítači a chci dát šanci alternativám, proto chodím na mujmac.cz a root.cz a jen tak poslouchám a sbírám podklady pro multikriteriální analýzu... ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Otázky a možné odpovědi

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 22.09.2003, 22:35

...kdyz tohle ctu je mi z toho... reknu to takhle, ti opravdu "zkusenejsi" se asi v teto diskusi ke slovu vubec nedostali... ti na tohle nemaji cas ani nervy... za vsim tady vidim jen bachorky, povery a predevsim neznalost konkretnich pisalku... nevim co tim sleduji, (machruji?)...

Pracova
l jsem na lokalizaci a testovani VSECH i-aplikaci a nestacim se divit, co se tu dozvidam -- DRTIVA VETSINA TOHO JSOU NESMYSLY, problemy jsou, ale prohlasit, ze aplikace je nastabilni, a ze se s ni neda pracovat je HODNE VELKA ODVAHA - NEBO VELKA NEZNALOST!

Jiz zase vidim hordy prispevku jak moc se platu a co si to jen zase dovoluji od "chytrych" uzivatelu, kteri si pod "rootem" neco "opravili" a nyni jim neco jineho nefunguje.

Co tedy rici zaverem -- to, ze nekdo neumi pracovat s pocitacem zdaleka neznamena, ze je chyba v tom pocitaci (systemu nebo aplikaci) Bohuzel bojovat proti lidske hlouposti je stejne jako bojovat s vetrnymi mlyny...

Odpovědět na příspěvek

ahoj pane jakube formánku

Autor: Starik Muž

Založeno: 23.09.2003, 16:35

nestabilní nejsou jen aplikace které vůbec v češtině nepoužívám (lokalizoval jsem jen pro sefa a kolegy), ale ouplně celý systém 10.2.6 je nestabilní.
Jsem pouze uživatelský PAKOkterý s těma NESMYSLAMA jak tvrdíte tráví nečekaně dlouho času!!!!!!!
Ale je to kvalitní bytost ta naše Xsítka, kterou neholám opustit!!!!
ve víře že se Steve a jeho boys/ladys proberou, přestanou chrlit nepotřebný nový verze a postavěj nejdřív základnu a pak jí ošperkujou!!!!!!!

ust
aňte se u VAS PROSÍM (snad v českém Applu) durdit, dejte dohromady free people a postupně dávejte do pořádku, strukturovaně tlačte na vývojáře!!!.

1. neznám prostor kam mohou ti jenž jim na tom v ( pro Apple malých) Čechách záleží posílat chybky a pravidelně se informovat jak se jim vyhnout!!!!!!
jedna rada tu je neinstalovat lokalizaci (apple na nás sejří....lokalizace je dobrá ale siiiiiiirováááááá) a zůstat u starých verzí systému, jde-li to provozně možné......

2. a ještě dotaz. sleduje někdo z IMC některé perly, které se tu v diskuzi objevují???? zaníkajíce však v tunách balastu:-(

3. Být vámi tak jsem panu PH vděčný nejen za odvahu a na formu, motivaci, či odbornost bych kašlal... sledujte pouze indície, že s Xsítkou není něco v pořádku ......
to víme všichni
4. myslím, že ta dáma co si chce koupit iBook je velmi MOUDRA počká..... nebo si to někde otestuje!!!! na den či týden si půjčí mašinku.... PRDLAJS
vlastně IMC nemá žádnou show-room a půjčit něco smrtelníkovi je asi nad vaše možnosti a odvahu!!!

s úctou zdraví
Rostislav Řepka uživatelský PAKO

Odpovědět na příspěvek

RE: ahoj pane jakube formánku

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 23.09.2003, 17:17

Tedy jestli je psany projev odrazem duse, tak ja nevim ...

Cely system je nestabilni ...

Pripadam si jak Alenka v risi divu. Pane boze...

Odpovědět na příspěvek

Pro PSA karterovic

Autor: satrik Muž

Založeno: 23.09.2003, 17:46

ano přiznávám, že stav mé duše po měsíčním používání 10.2.6 (10.2.8 jsem stáhnul před chvilkou .... 7-ička mi někde utekla:-)

je značně na pováženou viz. Tvůj bystrý postřeh:-(

při systémové správě IBM 370 /43xx, AIXu či HPuxu jsem podobné stavy nemíval:-))))))))) u NextStepu ani náhodou

desítka se pomalu blíží zdravím zaplaceným zkušenosem s WindouwsSoft:-)))))
tak tohle asi už nepřežiju:o( PSE což????

ANO 10.2.6 je z uživatelského hlediska NESTABILNÍ:-)

je mi celkem jedno když unix dole běží ale:
1.
jedna aplikace za druhou " neočekávaně ukončuje svou činnost":-)
2.
každá další nainstalovaná aplikace nějak záhadně Windousowským způsobem naruší integritu dříve stabilních
tásků
3.
když chci použít čestinu .... ale to asi v Česku nemám
4.
v heterogenním prostředí mi můj 512 eMac připadá (mimo grafiku a design) jako ušmudlaná popelka

měj se PSE Karterův jdu se nadýchat čerstvýho vzdoušku

chechtajíc
se já

Odpovědět na příspěvek

RE: Pro Starik alias Satrik

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 23.09.2003, 18:00

Tak dobre :-)

Me se na Datasaabu pracovalo taky fajn. Jen se nesmel porouchat konzole-psaci stroj. Kdyz jsme pak dostali zeleny monitor, dokonce nam to klapani chybelo.

Jo, jo, to byly casy.

Odpovědět na příspěvek

RE: Pro PSA karterovic

Autor: Bufo Muž

Založeno: 23.09.2003, 18:22

doprčic :) mám tu jakejsi divnej problém, při spuštění jakékoliv aplikace se mi odpojí usb disk :(

Odpovědět na příspěvek

RE: Pro PSA karterovic

Autor: claire Muž

Založeno: 23.09.2003, 19:08

Ten unix je 'jen' v Darwinovi a PR kecech, bohuzel ...

Odpovědět na příspěvek

RE: Otázky a možné odpovědi

Autor: claire Muž

Založeno: 22.09.2003, 22:50

Asi by bylo na miste rozlisovat dojmy a zkusenosti bezneho uzivatele a tzv power/usera resp 'profika'. Tady se to v diskuzich micha dohromady - treba mne osobne 'vadi' spousta veci, se kterymi naopak bezni uzivatele problemy vubec nemaji.

A az se budete rozhodovat pro ten ci onen notebook, urcite vezmete v uvahu i poskytovanou zaruku a moznosti pripadneho servisu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Otázky a možné odpovědi

Autor: Vojta Muž

Založeno: 22.09.2003, 23:21

"A az se budete rozhodovat pro ten ci onen notebook, urcite vezmete v uvahu i poskytovanou zaruku a moznosti pripadneho servisu."

Tohle radi Applista? Kdyby tohle nekdo vzal v potaz tak se v tehle zemi neproda ani jeden Mac :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Otázky a možné odpovědi

Autor: claire Muž

Založeno: 22.09.2003, 23:39

Ne ne, tohle radi uvazujici (obcas) uzivatel :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Otázky a možné odpovědi

Autor: vicini Muž

Založeno: 22.09.2003, 23:30

Vase rozhodnuti, neporizovat s iBook pro to co chcete delat je provdepodobne spravne. Paradoxem ovsem je ze by nemelo byt ovlivneno ani jednim zdejsim prispevkem natoz pak "padanim ci nepadanim" nejake aplikace nejakeho prispivatele. O nicem to totiz nevypovida. Nevite na jakem stroji pracuje, nevite v jakem ho ma stavu a nevite ani jak poradanym uzivatelem je. Vzhledem k tomu, ze par Apple compu mam vcetne nekolika iBooku a PowerBooku dovolim si napsat nekolik poznamek. Na to co se svym pocitacem chcete delat neni volba 12,1 iBook volbou optimalni. Je nutne si uvedomit, ze je to "entry level machine" urceny predevsim pro skolni mladez a beznou spravu osobnich kancelarskych dat a komunikaci obecne. Pro praci s multimedii / foto, sound, video atd./ postrada predevsim vyhody G4 a jejiho AltiVecu jehoz absence je v zarizeni tohoto typu skutecne citit. Samozrejme, ze zpracovavat multimedia na iBoocich diky iApps pohodlne lze ale prinejmensim rychlost neni bohuzel zadny zazrak. Pro tyto potreby je rozhodne lepsi si trochu priplatit a ziskat skutecne vykonne mobilni zarizeni napr. 12,1 PowerBook.
Priplatit se v tomto pripade opravdu vyplati...;-))
Co se tyce iApps /iPhoto, iDVD, iTunes, iMovie/ je jejich uroven promenliva ale pro neprofesionalni praci dostatecna ostatne nevzpominam si kdy by mi naposledy spadly. iTunes-O.K., iDVD-O.K. iPhoto - archivujeme 20000 fotek bez zasadnich problemu a jedine co opravdu postradam pri tomto mnozstvi je rychlost odezvy ... pri vasem rozhodovani je dobre si take uvedomit ze zadna informace nema absolutni platnost a ze system a iApps se neustale vyvijeji a doladuji tzn. co platilo dnes nemusi v dobe vaseho nakupu platit ...preji vam spravnou volbu...

Odpovědět na příspěvek

pro Simonu

Autor: starik Muž

Založeno: 23.09.2003, 16:47

nenechte se prosím náma MAGORAMA otrávit.
dohodně te se s někým od redakce MůjMac ať vám IMC zapůjčí vámi vytouženého iBooka/powerBooka či jak se ty potvůrky jmenujou:-)
alespoň na dva dny a uvidíte že stou NEstabilitou v nelokalizované verzi systému to není tak vážné (pokud se do toho moc nešťourá....)

a pak porovnejte s PCbookem a VOLTE

......ale VIRA jsem zatím na jablíčku milovaným neměl:-) za x let opravdu neměl

PS:
my všichni kecalové jsme agenti MS/Shitsoftu, který díky stabilitě systémů windows nemaj co dělat:-) a tak kalej Applu v Čechách bussines ( aneb co nepodělá IMC to dopodělaj Windowsáci!!!!!!!)

p
kný podzimní podvečer

Odpovědět na příspěvek

RE: Otázky a možné odpovědi

Autor: kb Muž

Založeno: 23.09.2003, 16:55

Tady mate priklad primo ze zivota. Take pouzivam profesionalni aplikace jako kolega nize. Ovsem moje divka ma ten maly PB jednoduse z duvodu, ze kupuji software pro Maca. Nikdy ji zadna z aplikaci iLife nespadla, pichne tam fotak, zpracuje fotky, udela stranky, napise seminarku, vypali pro rodinu cedecka - vse naprosto intuitivne bez jakehokoliv honeni a stahovani aplikaci jako ve Win. Chci byt konkretni a uvedu (pro vas - ostatni z fora to asi znaji) i ceny. Odlozit tu koupi bych vcelku schvaloval, protoze ZADNY!!! notebook (viz nize) nema cenu 150 tisic. Pockejte tedy, myslim, ze se ceny Macu behem par tydnu cenam pc priblizi. Pouzivam PowerBook 17' (tehdy za 150.000.-, nyni se snad zacnou prodavat za lidstejsi ceny - stejne by to mohlo byt i s iBookem) a hudebni software od Apple za 100 tis., proto, ze je dle MEHO nazoru nejstabilnejsi hudebni aplikaci, i kdyz bych celou sestavu na pc poridil levneji. Nove, rychlejsi notebooky, budou mnohem levnejsi. Pockejte az vam nekdo nabidne iBook 900MHz za 30 tisic. Budete mit stabilni platformu, s prichodem Panthera jiste nejpokrocilejsi OS, a pokud vam vyhovuji anglicke aplikace NIC vam padat nebude. Neposlouchejte lidi, kteri maji tendenci se hrabat v jakemkoliv softwaru namisto toho, aby neco delali. Nam doma chodi vsechno a nutnost zatim trpet Office je vsem znama, ale i to se urcite v brzke budoucnosti zmeni - bude Nisus nebo jine textaky primo od Apple a nebo - Jak rekl Jobs "Mame s MS docela dobre vztahy". Hodne zdaru!

Odpovědět na příspěvek

ALE NO ...

Autor: vicini Muž

Založeno: 22.09.2003, 22:40
Odpovědí: 0

...tak to by nad stacilo. Tabor uzivatelu X-ka neni rozhodne, bipolarni tlupou masochistickych kutilu ani bandou absolutnich imbecilu kteri nejsou schopni zareagovat na zmeny v GUI, jak by se mohlo z techto dvou potouchlych a naprosto nekonstruktivnich clanku zdat. Obecne vzato zmeny systemu jsou jednoznacne k lepsimu a spektrum uzivatelu je mnohem pestrejsi nez si autor clanku dovedete predstavit...
Ackoliv jsou tyto dva clanky naprosto zbytecne nebot vuci nastolenym pseudoproblemum nenastoluji vubec zadna vychodiska a to ani ta, ke kterym by bylo mozne priradit privlastek pseudo. prece jen pripojim par drobnych poznamek.

Ad Dock. Dock je jedna ze zasadnich vymozenosti systemu/GUI byt priznavam, ze pro noveho uzivatele, cloveka se sniznou hybnosti ci snizenou mirou intelektu muze zpocatku pusobit mensi problem. Nutne je ovsem jednoznacne prohlasit, ze
1/ dymanika docku, orientce v nem a prace s nim, velmi pripomina praci s realnym "3D" objektem a tuto "neobvyklou vlastnost" je nutne povazovat za jednoznacny prinos.
2/ flexibilita docku je tak zasadni, ze jedinymi trvalymi atributy jsou ikona finderu a kose, to mimo jine znamena, ze jestli bude dock slouzit jako application swicher aktualne spustenych aplikaci popripade jako uschovna minimalizovanych oken zalezi jen a jen na vas. Ostatne jednou z dalsich moznosti je pomoci zastupcu slozek vytvorit alternativu zalozek pro rychly pristup k jednotlivym aplikacim, projektum, slozkam ci souborum etc. a pokud uzivatel nema problem s prostorovou orientaci, bez problemu muze kombinovat varianty vsechny.
3/ kontextova menu v docku jsou pristupna hned nekolika zpusoby: 1. podrzenim ikony v docku., 2. /ctrl.+ klik na ikonu levym tlacitkem mysi pro rychlejsi nabidku ci 3. proste klinuti pravym tlacitkem mysi jakozto reseni nejrychlejsi.

Ad Plocha
nevim kolik ploch mate jako uzivatel XYna svem pocitaci vy, ale pokud jste si spravne nainstaloval system tak predpokladam, ze pouze jednu tedy tu, ktera je z mnoha duvodu vnorena do systemu HD/User/XY/Desktop a jejiz virtualni podoba se vam objevuje pred ocima pokazde kdyz pristupujete ke svemu pocitaci jako user XY.

Ad Finder
rozhodene zasadni pokrok.
shortcuty Apple+N,M,B,1,2,3,J zvladne kazdy a pro ty ucenlivejsi Shift+apple+C,H,A,F neni rozhodne zadny problem. Rychly pristup k ostanim oblibenym slozkam, aplikacim ci souborum, dostatecne pokryva navigacni lista kazdeho okna ve finderu, do ktere je mozne umistit temer cokoli dle vlastniho uvazeni. Scrollovaci sipky na obou stranach vodici listy povazuji za zhruba stejnou chybu jako absence floppy mechaniky ci LPT portu. Od dob existence scrolovaciho kolecka na jakekoli mysi je to chyba opravdu napovazenou. Dekuji pekne, jedny sipky staci...

Pokud jsou tyto clanky psany jako moznost alternativniho vydelku jehoz vyse zavisi na poctu slov, pak budiz, ale bylo by fer to v jeho zahlavi taktne poznamenat. Ve vsech ostatnich pripadech by bylo lepsi si o techto psedoproblemech zanadavat s vasimi prateli nekde v soukromi ...

Odpovědět na příspěvek

RE: ALE NO ...

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 23.09.2003, 01:44

Dock je zasadnim nedostatkem OS X. Samozrejme zvyknout se da na vse, ale zkratka s nejednotou minimalizace pusobi zmatek a na tom trvam.

Prosim, vysvetlete mi, v cem Dock pripomina "realny 3D objekt", to by me skutecne zajimalo. To, ze se dementne zvetsuje a meni mi zadny treti prostor rozhodne nedava.

Ad 2 problem Docku je prave ze slouzi na vsechno, cimz muze zejmena novym uzivatelum a lidem, kteri si na novinky vypocetni techniky nezvyknou v radu mesicu, pusobit dlouhodobe problemy. To je zkratka fakt.

Ad 3 problem je prave ten prvni zpusob! Vzdyt to kontextove menu tak nekde vyvolate a nekde ne. Navic je velmi obtizne pouzitelne a byva v nem casto zmatek.

Ad Plocha
Jak v OS 9 tak treba ve Windows je plocha sice vnorena, ale zaroven je to vychozi uroven pro navigaci v souborove strukture. To, ze to tak v OS X neni, je proste omyl. Kdyz mate pred sebou plochu a na ni disky, tak ocekavate, ze to tak bude stale - ne jen nekdy...

Poznamku o scrollovacich sipkach povazuji za vtip - podle hlasovani, ktere prave probiha na titulni strane ma kolecko mene nez 50 % uzivatelu, kterym by dve sipky na dvou koncich prisly vhod. Tahle volba ZCELA ZBYTECNE CHYBI!!!

Ne, nejsem placen od slova a priste se snazte se bud chovat slusne, nebo si to radeji napsat do denicku;) S pozdravem PH

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: ALE NO ...

Autor: ViK Muž

Založeno: 23.09.2003, 10:09

Tim, ze mate problem s pouzivanim Docku jste se sam zaradil mezi ty "kteri si na novinky ... nezvyknou v radu mesicu". Problem neni tolik v Docku jako ve vas. Argument, ze je neco spatne protoze to ma vice funkci a vice moznosti vyuziti snad nemuzete myslet vazne! Neprezentujte proto sve casto sporne nazory jako obecne platny fakt. Muzete psat, "MNE nevyhovuje to a to", ale tvrdit, ze proto je to naprosto spatne je zcela sebestredne a svedci o vasi neprofesionalite. Oba vase clanky pusobi hnidopisky a diletantsky, protoze se vubec nejedna o konstruktivni kritiku, jak se tu nekdo snazil tvrdit. Tu bych si predstavoval tak, ze taky nabidnete nejake reseni. Ani vase clanky ani vznikla diskuze tyto problemy neresi. Myslite, ze Apple Inc. ted cte Mujmac a vase prispevky a ma z toho tezke spani? Kritika ma vyznam, kdyz se donese tomu, komu patri. Jinak je to skutecne jen hospodske tlachani! Spis bych cekal, ze ukazete mozna reseni nekterych nedostatku (ja netvrdim, ze na X neni co zlepsovat), byt treba vami zatracenymi utilitkami 3. vyrobcu a ne ze nad nimi budete ohrnovat nos. Jsem realista, a proto vim, ze to je v tuto chvili nejspis jediny zpusob, jak si ten, komu se v X neco nelibi, muze (a taky nemusi) jeho chovani vylepsit. Pro Apple Inc, je nas trh (CR) naprosto nezajimavy a nepodstatny a tak taky bude prihlizeno k hlasum, ktereby se k nemu NAHODOU dostaly. Clanky jakou jsou ty vase nic neresi a rozhodne k rozsireni Apple komunity u nas neprispivaji.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: ALE NO ...

Autor: Vojta Muž

Založeno: 23.09.2003, 12:56

Zajimave :) A pro MS je nas trh zajimavy, ze investuje i do prekladani serverovych OS? Proc pro MS je zajimavy a pro Apple ne? Ze toho tu Apple mene proda? No to je pochopitelne, kdyz nelokalizuje.

Proste a jasne: Apple na zakazniky mimo USA naprosto normalne sere! A je to venku :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: ALE NO ...

Autor: ViK Muž

Založeno: 23.09.2003, 14:42

Diplomaticky se tomu rika "byt mimo neci rozlisovaci schopnost". Kdybychom vsichni naraz presli k Woknum, tak si toho u Applu ani nevsimnou. Takze spis by bylo vhodnejsi resit, jak si muzem pomoci sami, nez se nimrat v okrajovych problemech. Problem s Dockem nebo se zaviranim a otviranim oken je naprosto okrajovy v porovnani s napr. nedostatkem lokalizovanych aplikaci nebo problemoveho chovani cestiny v nekterych aplikacich.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: ALE NO ...

Autor: claire Muž

Založeno: 23.09.2003, 23:10

Jste uplne mimo misu. Karty se rozdaly uz davno. Vetsina si vybrala MS a rozhodne to nebylo kvuli lokalizacim ... Vy nejspise vubec nevite, o cem pisete. Lokalizace a podpora jednotlivych 'zemi' je mj financne velmi nakladna zalezitost. U nas jablka rozsirene nejsou, legalni sw je spise termin pro pobaveni, kupni sila celkem mala ...

Tohle ovsem nema cenu, protoze vy pouze provokujete a pouzivate lacine zabehane it fraze ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: ALE NO ...

Autor: Vojta Muž

Založeno: 24.09.2003, 13:53

Mozna jsou to zabehane IT fraze, ale bohuzel jsou i realita. Aby se neco zmenilo a Apple posil, potrebuje a) lepsi technicky support b) fungujici lokalizace a cestinu. Bez toho nema sanci posilit, ovsem Apple bez posileni neudela lepsi podporu cestiny a lokalizaci. Zacykleny kruh. Nicmene rozetnuti neni na uzivatelich, je na Apple.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: ALE NO ...

Autor: vicini Muž

Založeno: 28.09.2003, 18:07

nemam vubec zadny cas vest s vami debaty o podruznych pitominkach. Nemam nejmensi chut vam vysvetlovat metaforu kterou jste nepochopil a presvedcovat vas o tom _pozor metafora !!!_ , ze cervena barva je pekna zatimco vam se nelibi. Na to nemam opravdu ani cas ani chut. To, ze mi prechod na X- neudelal zadny zasadni problem a vam pravdepodobne ano neni take nijak zvlast podstatne. Podstatne ovsem je, ze byste se mel vyvarovat pripominkam ohledne slusneho chovani nebot stare zname "zlodej krici chytte zlodeje" v tomto pripade plati dvojnasob.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: ALE NO ...

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 28.09.2003, 18:23

Vas prvni prispevek o nedostatku casu rozhodne nesvedci. Chtel jsem jen slyset argumenty a ne jizlive poznamky. Pokud Vase urazky povazujete za vyraz slusneho chovani, pak jsem velice rad, ze jiz nemate chut pokracovat. Netusim, ktera cast me repliky nebyla podle Vas slusna, zato vidim hned nekolik takovych casti ve vasich prispevcich.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: ALE NO ...

Autor: vicini Muž

Založeno: 28.09.2003, 22:18

doposud jsem vase prispevky blahosklone toleroval. Ale vase drzost je jak se zda nebetycna. takze... vazeny pane jste uplny pitomec.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: ALE NO ...

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 29.09.2003, 01:44

:-D

Odpovědět na příspěvek

RE: ALE NO ... Myš ???????

Autor: Roll Muž

Založeno: 23.09.2003, 06:26

pokud vim, tak se k Macum dodavaji jedntlacitkove mysi bez kolecka, alespon standardne. Cim si mam potom zatocit a jak kliknout ?

Nejlepe a spravne musi fungovat vzdy alternativa pro zakladni vybaveni !!!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: ALE NO ... Myš ???????

Autor: vicini Muž

Založeno: 28.09.2003, 18:15

k Macum prodavaji take jen nedostatecnych 256 RAM a to je rozhodne duvod k upgradu. S mysi je to jakbysmet. Proste si pri nakupu pripoctete cca 2000,-CZK navic za slusnou mys a je to.

Odpovědět na příspěvek

Nazor na clanky pana Hrncire

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 22.09.2003, 23:01
Odpovědí: 0

A muj nazor na posledni clanky pana Hrncire? Myslim, ze by vice prospechu udelal pravidelnym aktualizovanim stranek http://www.tlp.cz/apple-h
istorie/ (poslední aktualizace z 1.4.2002 je smutna). V jeho nejnovejsim pocinu na mujmacu jsem bohuzel nenasel zadne argumenty, ktere bych u tohoto typu clanku ocekaval a co je horsi, uplne pomiji opravdove problemy v logice ovladani... nechci se k tomu dale vyjadrovat, to by bylo na pekne dlouhy clanek, jenze pro koho by neco takoveho bylo dobre? Zase by doslo jen k nepochopeni a nespravnym zaverum zmatenych uzivatelu... sem to asi nepatri...

Odpovědět na příspěvek

RE: Nazor na clanky pana Hrncire

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 23.09.2003, 01:30

A procpak se k tomu nechcete vyjadrovat? To nemam rad. Konstatovat, ze je nekdo idiot a neuvest ani jeden duvod proc...

Mohl bych stejne oponovat stejnou minci a navrhnout Vam, abyste se vice venoval lokalizacim, aby nevypadaly, jak vypadaji... Radsi se nebudu rozepisovat, protoze "to by bylo na pekne dlouhy clanek". Prace na apple historii je moc, ale mate pravdu, mel bych ji zasadnim zpusobem oprasit.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Nazor na clanky pana Hrncire

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 23.09.2003, 09:50

1) Rozhodne jsem nekonstatoval, ze je "nekdo idiot", to opravdu ne!

2) Duvod, proc se k tomu nechci dale vyjadrovat jsem vsak napsal, nemyslim si, ze je MujMAC vhodnym prostorem pro tyto debaty a nikam by to nevedlo...

3) Souhlasim, ze muzete oponovat stejnou minci, ale i v tom pripade si myslim, ze ani to by sem nepatrilo... ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Nazor na clanky pana Hrncire

Autor: Adam Nohejl Muž

Založeno: 23.09.2003, 12:32

Moje rec. (Je mi sice jedno, jak autor spravuje sve stranky, ale na clanky mam stejny nazor.)

Mimo toho, ze jsou opomijeny skutecne chyby, tak vetsina popsanych "chyb" prameni z autorova nepochopeni. Co mysli "absenci jakehokoli odliseni souboru a slozek"? Jsou prece odlisene ikonou! Co chce vlastne rict o plose - mela by byt spolecna pro vsechny uzivatele? Cim se chova jinak nez v OS 9, mimo toho, ze je pristupna i z domovske slozky? Pokud ma kazdy uzivatel svou plochu, je prece logicke, ze je jeji slozka "doma". ...

Clanky nemaji hlavu ani patu a bohuzel stylisticke ani gramatickou uroven. Pokud si to autor bude prat napisu mu o tom neco delsiho, ale stejne jako JF si myslim, ze to nema cenu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Nazor na clanky pana Hrncire

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 24.09.2003, 00:39

Bohuzel zdroj nepochopeni vidim ve Vas - dejte ted "apple s" a reknete mi, jaktoze nejvic vlevo jsou disky, nikoliv plocha! Uz rozumite?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Nazor na clanky pana Hrncire

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 24.09.2003, 01:37

ne, tady neni snad co k nechapani -- v pocitaci mate disk -- to je takova skatulka do ktere ze zapisuji jednicky a nuly, program Finder vam namisto tech nul a jednicek zobrazuje slozky a soubory -- plocha je slozka ve vasem domovskem adresari. Takze, nejpreve se zobrazi disk, pak cesta k vasemu domovskemu adresari a v nem je mimo jine slozka "Plocha" -- to je nejlepsi mozne reseni...
Nyni sand kazdy chape, ze kdyz vlozim treba USB disk, tak zadnou "plochu" nema -- v OS 9 ji automaticky mel -- a ty problemy s tim spojene byly znacne! Mohl bych argumentovat celym clankem na toto tema -- to uz je ale zase to tema o kterem jsem nechtel mluvit...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Nazor na clanky pana Hrncire

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 24.09.2003, 01:52

Zapnu pocitac a co vidim? Disk anebo plochu? Pripojim USB disk a kde je? Na plose? Plocha je zaklad a pochopil to dokonce i Microsoft. Samozrejme je zapsana hluboko a je jich tam klidne i vice, ale kdyz uz se vytvari iluze, ze je nejnizsi urovni, tak se ta iluze musi vytvaret dokonale! Rozumite alespon, co se snazim rict?

Plocha se nemusi vytvaret na kazdem disku jako v OS 9, to netvrdim. To bylo taky spatne. Ale proc se nezobrazuje jako vychozi - nejnizsi - uroven? Resp. nekdy ano a nekdy ne?! Me jde jen o to, aby byla vzdy nejnizsi urivni - ne jen nekdy. Je pravda, ze sloupecky tomuto principu prilis vstric nevychazeji, ale bylo by to tak spravne, logicke a tak vubec.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Nazor na clanky pana Hrncire

Autor: Lubos Muž

Založeno: 24.09.2003, 08:18

to pripomina slona, ktoreho naucia chodit do zelenych dvery a ked mu ich premaluju na inu farbu tak do nich nevoj aj ked tama napis "Pre slona".

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Nazor na clanky pana Hrncire

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 25.09.2003, 04:10

Tomu rikam argument! Nekteri sloni se uz vecne diskutovat asi nikdy nenauci. Je asi zbytecne opakovat, ze orientace je schizofrenni, ze plocha je to z ceho vychazite, a tak ma byt opravdu vychozi, ze? Asi je to opravdu zbytecne. Z nekterych lidi proste argument ne a ne vypadnout.

Odpovědět na příspěvek

Kudva!

Autor: Kessa Muž

Založeno: 23.09.2003, 10:50
Odpovědí: 0

To jsem jedinej, kterej je schopen říct, že se mu na OSX dělá dobře a nevyměnil by ho ani za OS9 ani za Win ani za nic jinýho!!!? A to jsem jedinej, kterej je schopen říct, že když je problém řešitelnej, tak ho vyřeším, a když není, tak si zvyknu? Kdyť je to doprd3l3 jako s lidma. Tak co se kdo diví, že je to tak s macovským GUI, který vymýšlej... světe div se ...taky lidi! A ještě jedna věc: "dokonalý" lidi jsou nesnesitelný a protivný.

Odpovědět na příspěvek

RE: Kudva!

Autor: Mirek Muž

Založeno: 23.09.2003, 11:58

Prohlašuji, že se mi na MasoXu dělá dobře a že bych ho nevyměnil ani za OS9, ani za Wokna.
Jenže je tu ALE:
1. Něco málo si vyřeším, něco víc s pomocí Maccích nadšenců. Ale třeba Fax software si nenapíšu, neumím to. Že se mi rozjíždí zvuk s obrazem v iMovie, vyřešit neumím a upgrade zatím nepomohly. Ale nechci tu teď řešit konkrétní případy.
2. Nutím na Mackách dělat ostatní, a ti nejsou vždy nadšeni, protože nemají češtinu, nebo se jim pořád přepíná klávesnice do US (nebo CZ Roman nepíše hacky a carky), atd., a jsou to obyčejní lidi mající doma pecky (sekretářka, skladník, revizní technik...).
Nečekám dokonalost, jsou to jenom stroje. Ale přece můžu chtít, aby příští Mac, který chci koupit (G5?), byl lepší a líp vybavený češtinou atd. A je fakt, že mi víc vadí nedostatek lokalizací nebo jejich špatná funkce, než přístav.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Kudva!

Autor: Pavel7 Muž

Založeno: 23.09.2003, 13:15

Po deseti letech platformu opuštím, posledním strojem je dual G4 - 867.
V prvé řadě jsem moravák a moje rodná řeč je čeština.Podpora češtiny pro nové aplikace je více než bídná v mnoha případech není vůbec v tak zásadních věcech jako textový či tabulkový editor.
Desing a grafika - desing G5 mě už nevzal a navíc je vůbec zbytečné se tím ohánět, atejně je v 95 případech kopnutej pod stolem.
O rychlosti v grafice už nelze také mluvit, pcečka jsou nesrovnatelně rychlejší.Znám ze svého okolí firmy zabývajicí se sazbou a grafikou, kteří přešli na pc právě z důvodu rychlosti zpracování zakázek pro zákazníky.
Zapneš počítač a můžeš začít pracovat už neplatí.
Dnešní zkušenost : já s PB 1G a kolega s notasem s 1,2 celeronem natáhl fotografie z fotoaparátu za dvě minuty a šest vteřin, já za osm minut !!! jak jsem se modlil aby nezatuhl.
Z digitální kamery jsem data nenatáhl , lokalizovaný program iMovie vždy v nepravidelném čase zatuhne.
Internem fenomén - tady snad není co dodat !! děs, stačí nahlédnout do diskuzí.
Poštovní klient ? .o)
Bude na mackovi dělat sekretářka, ochodník, který musí spravovat internetový obchod ?
Povídejte si tu co chcete je to vaše svobodná vůle, ale neříkejte že běžní uživatelé je banda idiotů.
A nakonec co mi vadí nejvíce je, že se svobodně nemohu rozhodnout který hardware nebo lépe periferie chci používat !!!
A s panem Hrnčířem a jeho články souhlasím !! Také bych napsal takovým to způsobem článek ačekal bych nápady, názory a rady jakým způsobem vše řešit a ne reakce typu : cos to napsal ! ty seš idiot, dyk už si toho macka nikdo nekoupí !! nebo kdo neumí programovat pořípadě používat konzoli je blbec a hnup, kterej se nechce nic učit.
Přeji příjemný den a buďte na sebe hodní :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Kudva!

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 23.09.2003, 13:42

V mnohem mas pravdu. V necem zase ne. V cem budes strihat video na PC ? V MS-MovieMakeru, ktery je soucasti instalace XP jiste ne. V Pinnacle Studiu, ktere se da poridit asi za 2500,- Kc take ne. Precti si diskuse na Grafice. Program je velice nespolehlivy a je plny chyb. Tak si poridis nejaky SW asi tak za 15000,- Kc a budes spokojen. Treba Sonic Foundry Vegas. Jenomze to uz si muzes poridit na Maca Final Cut Express take. A ze neni lokalizovany ? To Vegas a jemu podobni take ne.

No a cas, za jak dlouho se mi natahnou fotky do pocitace pro me neni moc dulezity a rozdil nekolika minut pro mne nema vyznam. Ale to hovorim za sebe.

Rychlost prace v graficke praxi je zavisla na mnoha faktorech a rychlost pocitace je jen jednim z nich.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Kudva!

Autor: Pavel7 Muž

Založeno: 23.09.2003, 16:32

:o) no lépe nastříhat v českém pinnacle 8 ne nedostat do počítače vůbec.

No a máme tu další upgrade 10.2.8, jenom 40M, chdáci s modem,em :o)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Kudva!

Autor: claire Muž

Založeno: 23.09.2003, 16:41

Hihi, podle toho je OSX spise trendy klobouk linux nez bsd unix :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Kudva!

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 23.09.2003, 17:06

Posledni upgrade Pinnacle Studio 8 ma chybu OOS neboli Out of Sync, coz znamena ze se rozchazi obraz se zvukem a ma tendenci k zamrzani. Takze do Studia ano, ven uz ne. Studio opravdu neni poutitelny software. No ale v cestine je.

komu neni rady ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Kudva!

Autor: Pavel7 Muž

Založeno: 23.09.2003, 17:15

to nevím pracuje s tím doma kolega a říkal ,že mu to stačí:) já používám ADOBE Premiere

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Kudva!

Autor: Josef Muž

Založeno: 20.03.2005, 14:38

Jsem rád že pracujete s Adobe Premierem, já s tímto programem začínám a proto bych Vás chtěl požádat o radu.
v Timeline ani v Binu jse mi nezobrazuje náhled
mám tam poze malé černé obrazovečky, i když jsem prošel všechno možné, zakoupil knížku, nikde o tom není zmíňky.
Prostě ten náhled na danou sekvenci tam není, přehrávat to ve velkej obrazovkách "monitorech" de prác je bez problémů, ale náhled tam není, a když dám třeba přechod a chci ho přejet, aby jsem se mrkl co je to za přechod, tak ten přechod vidím, ale pracuje s černou obrazovkou, až když to dám přepočítat tak ho tam vydím. Doufám,že jste z mích slov pochopil na co se táži.
Děkuji za odpověď kratochvil@atlas.cz

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Kudva!

Autor: Pavel7 Muž

Založeno: 23.09.2003, 16:41

:o) no lépe nastříhat v českém pinnacle 8 ne nedostat do počítače vůbec.

No a máme tu další upgrade 10.2.8, jenom 40M, chdáci s modem,em :o)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Kudva!

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 24.09.2003, 01:37

A update tu zase neni:o) Chudaci s pevnou co si ho stahli;)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Kudva!

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 24.09.2003, 00:47

Vy ale zrejme take bohuzel 100 % pravdu nemate, ale neni toVase chyba. jen to potvrzuje narustajici slozitost, ktera se nabaluje na praci. Bezny uzivatel, ktery porad nelovi novinky a vychytavky se muze trochu ztracet a mit pocit, ze neco nejde, neni, je spatne nebo je pomale. Ono to tak nastesti casto neni, ale ne kazdemu se ta informace dostane.

Odpovědět na příspěvek

RE: Kudva!

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 24.09.2003, 00:43

No on to opakovane rika i treba autor textu, ale nekteri zkratka jako by neposlouchali:( Nekteri si zjevne mysli, ze kdyz si clovek dovoli neco kritizovat, tak to nejmene bytostne nesnasi, ale ono tomu tak neni. Nevrazil jsem silene penize do Maca, kdybych nevedel, co delam. NEZKLAMAL ME, jen v X vidim spoustu zbytecnyvh chyb, na kterych je treba zapracovat, nikoliv nad nimi mavnout rukou!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Kudva!

Autor: Kessa Muž

Založeno: 24.09.2003, 08:34

No bodejť! Nevím proč, ale tady se rozpoutala normální občanská válka chlápků, co spolu žijou na jednom ostrově a ty s modrejma kloboukama se pustili do chlápka s tmavě modrým kloboukem, páč řek', že ten náš ostrov je dočasně míň úrodnej než pevnina chlápků s modro-žluto-červeno-zel
enýma kloboukama. No a já, coby chlápek se světlemodrým kloboukem, jsem si od jednoho okoloplujícho škuneru koupil dvoutlačítkovou myš s kolem, Maxmenus a Friutmenu, a moje pole prosperuje. Nestrkám pazoury do Terminálu, páč to neumím, nezasíRAM si maca "utilitama" a nepamatuju se, kdy mi něco naposledy spadlo, nemluvě už o tom, že Finder v podstatě nepoužívám a ovládám svůj mac zcela intuitivně přes Max a Fruit - dvě extenze, jejichž možnosti neváhám označit za geniální. Pokud se mi dostane odpovědi "Tohle ale přece má být přirozenou součástí GUI!", tak odpovím: "A proč by mělo?"

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Kudva!

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 24.09.2003, 10:08

Tato diskuse je uplna apokalypsa. Tady se nejen nic neujasnilo, ale ani clovek "z druhe strany" si z toho nic "neodnese" (viz Simona).

Polovine diskutujicich funguje vsechno bez vetsich problemu (drobne chybky ted neuvazuji) a druha polovina oznacuje cely system X za naprosto nestabilni a aplikace Apple za zcela nepouzitelne.

Kazdemu tedy musi byt na prvni pohled jasne, ze vice nez racionalni hlediska tady funguji emoce protoze takhle "od zdi ke zdi" neni v zivote nikdy nic.

Vyznat se v tomto chaosu, kdo je opravdu uzivatel Maca a kdo jen provokuje je pak zhola nemozne.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Kudva!

Autor: claire Muž

Založeno: 24.09.2003, 17:40

Toto ale - podle mne - nema byt diskuze 'smerodatna' pro ty 'ze druhe strany'. Jablecny neznalek by mel informace hledat ve zcela odlisnem typu clanku a diskuzi.

Ty emoce trochu chapu, od OSX si hodne lidi hodne slibovalo - ja osobne unix s mj nejlepsim gui na trhu :) Ted zalezi, jak je kdo spokojen ci zklaman.

Jinak by ale diskuze mohla byt o neco prehlednejsi, pokud by samotna fora mela vhodnejsi formatovani.

Odpovědět na příspěvek

DŮLEŽITÉ -- FAX!

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 23.09.2003, 20:18
Odpovědí: 0

Stale se tu opakuje zadost o faxove vybaveni.

1) Moznost faxovat bude v Mac OS X 10.3 (a bude cesky)...

2) Muzete prosim nekdo vyzkouset program Fax Center a rict mi, zda to funguje s tele.comem? A zda je to vubec k necemu?

http://www.mac
advocacy.com/faxcenter.ht
m

Ja fax nepouzivam, nevim ani jak to otestovat (kam faxovat ;-) Kdyz tu o faxu ctu v kazdem tretim prispevku rad bych mel jasno jaka je situace v teto oblasti.

Odpovědět na příspěvek

RE: DŮLEŽITÉ -- FAX!

Autor: Bufo Muž

Založeno: 23.09.2003, 20:24

Jede bez problémů pod X10,2,6. Mám odzkoušeno, musel jsem ho nainstalovat. Některým zákazníkům ještě mail nic neříká :o)

Odpovědět na příspěvek

RE: DŮLEŽITÉ -- FAX!

Autor: Mirek Muž

Založeno: 25.09.2003, 19:15

Zdá se, že je v pohodě. Sice leccos nevidí (třeba AW), ale jde to řešit uložením do pdf, které vidí. Natrefil jsem ale na to, že mi to ořízlo text na konci řádky při nastavení A4. Nevím, jestli něco z toho nesouvisí s tím, že mám zatím jen demo, které navíc umí odeslat jen 5 faxů a přijímat.

Odpovědět na příspěvek

Myslim ze us stacilo !!!

Autor: Lubos Muž

Založeno: 24.09.2003, 07:14
Odpovědí: 0

Tak toto som dnes rano dostal od p. Hrnire:

Vazeny pane,
byl bych rad, kdybyste mohl odpovedet na mou reakci na Vas prispevek
(RE: RE: ODPOVED OPET VICEMENE PRO VSECHNY). Tvarite se, ze vite o cem
mluvite, tak byl byl rad, kdybyste to ostatnim (mj. me) blize objasnil.
Dekuji a jsem s pozdravem
Petr Hrncir

Pan Hrncir, moja odpoved je vo vetve: ODPOVED OPET VICEMENE PRO VSECHNY ako posledna, aspno tak mi to nabieha. Takze ak je moja posledna tak asi je tam odpoved.

Po precitani vasho mailu som pochopil (a dufam ze spravne) ze ASI bobec nejde o o dobro OS X, le s tak trochu potrebuje zavrtat.
DAKUJEM ja osobne koncim, viete plati jedno pravidlo: Davat a prosit sa je moc. Takze ak vas moje prispevky tak velmi vytacaju, tak ich necitajte. Predpokladal som, ze mujmac.cz je otvorene forum a ze je pre vsetkych uzivatelov.

Este jednu vec pan Hrncir, uz mi neposieljte ziaden mail, ste na black liste, t.j. budete nasim mail serverom odmietnuty. Nemam zaujem sa svamy vybavovat, lebo to ze nechapete o co ide, to sa da pochopit, ale to ze ste DRZY tak to sorry.

S pozdravom

Lubos Voros

Odpovědět na příspěvek

RE: Myslim ze us stacilo !!!

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 24.09.2003, 19:35

"Pokud na svem nazoru trvate, tak mi tedy vysvetlete, v cem je jednota a intuitivnost napriklad minimalizacI v Mac OS X 10.2. Jsem naramne zvedav. Pokud je to jednoduche a intuitivni, pak byste to mel rict jednou az dvemi vetami, ja mam ale pocit, ze by to mohlo byt pojednani na knihu nebo minimalne na brozuru."

Omlouvam se, ale odpoved skutecne nevidim. Doufal jsem, ze se mi dostane nejake vecne pripominky proti namitkam, ktere jsem vznesl, ale vy jste zustal u onoho vypadu a na argumenty se jiz jaksi nedostalo.

Dekuji a zdravim

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Myslim ze us stacilo !!!

Autor: Lubos Muž

Založeno: 26.09.2003, 07:10

Uz so napisal ze koncim

Lubos

Odpovědět na příspěvek

Hmmm

Autor: Jan Matuszek Muž

Založeno: 30.09.2003, 21:07
Odpovědí: 0

Ahoj Petre,
jiste si na mne vzpomenes, byl jsi unas jiz nekolikrat a pomahal nam ,,zrychlit" OS9. V soucasne dobe mame jiz vsichni OSX a nemuzem si jej vynachvalit.
Tve poznamky k docu mne docela udivuji, nebot ja s nim nemam zadne problemi. Pokud jsem vypozoroval zpravne, tak se dock deli na 2 casti: 1- kdeje finder (ikonka s oblicejema zastupci aplikaci(nic se nehybe a nepresouva, jak sem je tam dal, tak tam zustali) a kdyz mam zsastupce v docu tak je nepotrebuji mit jeste v penelu nastroju v okne finder; 2-v druhe je kos a zastupci slozek do kterych casto vstupuji kvuli dokumentum, takze mi staci jeden ,,klick" na zastupce slozky v docku a otevre se mi okno kde mam vse na ,,dohled" a pak staci jen ,,dabl-klick"
Co se tyce oken, ktere ,,ukryvam" do docu tak taky nemam problem.
Plohu mne nezabyra zadnou, nebot jej mam skryt na spodni casti orazovky a jen najedu dolu hned se vynori.
A tva poznamka o neprehlednosti je milna, nebot kdyz najedes na ikonu v docu tak seti hnet zobrazi nazev (cely) daneho subjektu.
Tvuj demon oblacek je docela simpatak a jen clovek, ktery s pocitacem nikdy nepracoval se muze domnivat, ze neco vymazal z docu.
Plocha- ja nemam zadny problem, kdyz chci neco z plochy proste sklidim okna do docu a mam volny vyhled na plochu, nebo kliknu na finder v docu a otevre semi okno rozdelene do tri sloupcu:1-zakladni, kdyz otevrete HD,2-uzivatel(slozka XY a Sdilene) a 3-moje osobni slozka kde je i plocha(jestli nekdo nepochopil at mi napise, popisu mu to lepe a obsirneji).
Application switcher? Naco? Mam dock.
Nezlobse na muj nazor, ale docel jsi mi hnul zluci. Nechces se knam nekdy stavit na kafe(neboj se, neni od zida).
Tak se mnej a nevrtej ve vsem co se ti zda byt chybne, nebot nic neni bezkazu a programator je taky clovek. Podle mne je OSX postaven na intuitivnim ovladani, do ktereho clovek zapadne, nekdo hned jiny za tyden nebo mesic.
Jan Matuszek

Odpovědět na příspěvek

RE: čeština

Autor: Bufo Muž

Založeno: 01.10.2003, 09:26

taky jsi mi hnul žlučí :) těch hrubek je na pět diktátů za 5 :)

Odpovědět na příspěvek

Plocha a Dock

Autor: Petr Staníček Muž

Založeno: 06.10.2003, 21:52
Odpovědí: 0

Žádný problém - jen jsem s novým (výrazně odlišným) systémem zcela (a dost výrazně) změnil styl práce. Netrvalo mi to dlouho a úplně jsem si na to zvykl:

+ plocha je pouze pro ozdobu (zcela prázdná, žádné soubory, složky, ani disky) jen s nějakým pěkným obrázkem
+ dock je vpravo (sic) a schovává se. Obsah disku procházím jen přes okno Finderu (když žádné nemám, kliknu na Finder v doku a otevře se nové) a výhradně jen v column-view. Přijde mi to skoro dokonalé.

Vše je jen zvyk.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: