iMovie4: Lze vylepšit dokonalé? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

iMovie4: Lze vylepšit dokonalé?

7. července 2004, 00.00 | Amatérský střihový program iMovie je typickým zástupcem třídy jednoduchých amatérských střihových systémů, jež bez jakýchkoli nároků na technickou zdatnost uživatele umožní tvorbu poměrně velmi kvalitních filmů. Samozřejmě, že iMovie ani zdaleka nenabízí bohatství služeb a možností profesionálních střihových systémů, jako je třeba Avid nebo Final Cut Pro; zato ovšem nemá ani jejich složitost a náročnost na uživatele.

Amatérský střihový program iMovie je typickým zástupcem třídy jednoduchých amatérských střihových systémů, jež bez jakýchkoli nároků na technickou zdatnost uživatele umožní tvorbu poměrně velmi kvalitních filmů. Samozřejmě, že iMovie ani zdaleka nenabízí bohatství služeb a možností profesionálních střihových systémů, jako je třeba Avid nebo Final Cut Pro; zato ovšem nemá ani jejich složitost a náročnost na uživatele.

Už ve versi 3, jíž jsme se zabývali před časem, dosáhla aplikace iMovie takřka dokonalosti – alespoň co se týká návrhu a principů práce, neboť v konkrétní implementaci a v drobnostech samozřejmě byly (a dosud jsou) některé chyby a problémy. Současná verse 4 – jež je k mání jako součást kompletního balíku pro zpracování audiovisuálních dat iLife '04 – není nikterak horkou novinkou; protože jsme však o ní až dosud nic nepsali, podíváme se na ni dnes aspoň trochu blíže.

Hned na začátku je ovšem třeba říci, že oproti versi 3 rozdíly nijak zásadní nejsou; to je právě proto, že už verse 3 byla téměř ideálním kompromisem mezi bohatstvím různých služeb a uživatelským pohodlím, mezi možnostmi programu a jednoduchostí jeho užívání. iMovie 4 proto přináší spíše drobná vylepšení a opravy některých známých problémů, než skutečné novinky.

Stejně jako předchozí verse, i "čtyřka" nabízí perfektní integraci s ostatními programy z balíku iLife, ať již jde o využití fotografií v sestřihu, hudební doprovod, nebo o zpracování hotového filmu na DVD-R, jež lze standardně přehrávat v libovolném stolním přehrávači DVD. Ani základní uživatelské rozhraní, využívající standardní okno a postavené nad aplikačními knihovnami Cocoa – jež zcela automaticky přinášejí bohatství vedlejších funkcí, bezproblémovou práci s češtinou (či libovolným jiným jazykem) kdekoli vyjma titulků (jež v Cocoa implementovány nejsou) a řadu standardních dodatečných služeb – se nemění. Dokonce i nejzásadnější omezení – využití "osmibitového" QuickTime pro titulky, jež znemožňuje použití českých znaků v jiných než osmibitových českých písmech – zůstává při starém. Co se tedy vlastně změnilo? Inu, pár drobností v rozhraní – a nabídka služeb:

  • uživatel nyní může označit libovolnou skupinu klipů, bez ohledu na jejich rozložení v sestřihu;
  • podobně jako ve "velkých" střihových programech, upravený režim časové osy (timeline), který také vidíme na obrázku, umožňuje přímou editaci "přetahováním" významných bodů myší (trimming). Aplikace také nyní usnadňuje vzájemné sesazení různých klipů automatickým zarovnáváním (snap) na řadu nejrůznějších bodů – samozřejmostí jsou rozhraní mezi klipy či značky; iMovie 4 však dokáže mnohem více: je-li kupříkladu v audioklipu mezera mezi skladbami (či prostě chvíle ticha), můžeme na ni snadno zarovnávat ostatní klipy také...
  • jak na obrázku vidíme, audioklipy nyní zobrazují amplitudu obsaženého zvuku (waveform). Nejde zdaleka jen o grafické oživení; díky zobrazení amplitudy se v audioklipech mnohem snáze orientujeme;
  • snazší orientaci v audioklipech napomůže i to, že nyní slyšíme audio i při zrychleném procházení sestřihem (scrubbing);
  • kromě bohaté podpory digitálních videokamer nyní iMovie přímo podporuje i standardní "webovou" kameru Apple, iSight: nenechme se mýlit jejím primárním určením pro chat, ve skutečnosti je kvalita jejích záběrů zcela postačující pro amatérské video;
  • nabídka filtrů, jež můžeme aplikovat na klipy, přechodových efektů, variant titulků i standardních zvukových efektů je opět bohatší;
  • bohatší je, především díky plné podpoře QuickTime, také paleta služeb a variant, jež iMovie nabízí pro export videa. Samozřejmostí ovšem je jak DVD-R, tak i řada předvoleb optimalizovaných pro různé běžné situace – jako je třeba video určené pro běžné webové stránky, nebo přímo pro internetový streaming –; iMovie však dokáže mnohem více. Kromě jiného třeba můžeme video exportovat přímo do standardního formátu MPEG4 a rovnou jej prostřednictvím rozhraní Bluetooth uložit do mobilního telefonu: zkoušel jsem to s přístrojem Sony-Ericsson P800, a vše fungovalo skvěle a bez nejmenších problémů.

Musím se přiznat, že jsem příliš dlouho v iMovie nepracoval – přece jen jsem příliš zvyklý na Final Cut a jeho sice složitější, ale zato mnohem flexibilnější a "profesionálnější" služby –, za dobu, co jsem si s ním hrál, jsem však ani jednou nenarazil na žádnou zjevnou implementační chybu. Zdá se tedy, že problémy předcházející verse, mezi něž patřilo špatné překreslování či dokonce "padání" aplikace už jsou odstraněny (nebo se přinejmenším projevují velmi, velmi zřídka).

Samozřejmě, že Final Cut – ať již levný poloamatérský Expres nebo profesionální Pro – nabídne daleko bohatší služby než iMovie. Ve Final Cutu se však musíme naučit pracovat; iMovie prostě spustíme, připojíme k počítači kameru, a ihned, bez jakýchkoli znalostí a zkušeností, můžeme začít střihat. Pro ty, kdo takový přístup preferují, je iMovie naprosto skvělé a nemá konkurenci.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: