iMovie 11 - 8. Export a sdílení videa - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

iMovie 11 - 8. Export a sdílení videa

iMovie 11

21. března 2011, 00.00 | Jakmile je projekt hotový, nic nebrání tomu, abyste jej vyslali do světa. Poslední díl seriálu o iMovie 11 pojednává o expotu videa na DVD, do dalších formátů a samozřejmě na internet.

Nejprve se podíváme na vytvoření klasického DVD. Jestliže budete chtít, aby video na DVD bylo rozděleno do kapitol, tady je postup.

Vytváření kapitol a komentáře

V okně projektu v horním rohu najdete tlačítko pro vložení značky pro kapitolu. Ale pozor, tlačítko obsahuje dvě různé ikony – ta levá (hnědá) představuje komentář, druhá (oranžová se šipkou) značku pro kapitolu. Musíte si dát pozor, na kterou z nich kurzorem najedete a kterou přichytnete.

Takto může vypadat obrazová osa, ke které jste připojili komentáře (hnědá barva) a záložky pro kapitolu (oranžově-hnědá barva a šipka ve značce).

Jak z videa udělat DVD

Pro vytvoření video DVD jděte do hlavního řádku nabídek a vyberte Share, pak příkaz iDVD. Aplikace vás v dialogovém okně bude informovat o přípravě projektu – vytváření filmu, respektive o čase, který ještě zbývá.

Jakmile se tato přípravná fáze dokončí, spustí se aplikace iDVD. V tomto programu můžete vybrat vhodné téma (šablonu) pro svůj film. Upravovat také strukturu menu, přepisovat v šabloně titulky na ty, které chcete, nastavit a vkládat do šablony nejrůznější grafické prvky (pod volbou Buttons) nebo i média (Media).

Dolní řádek nástrojů zcela vlevo obsahuje i tlačítko +, pod kterým se schovává možnost přidat podmenu, další film či prezentaci fotografií. Díky tlačítku i zase získáte informace o trvání a nastavení úvodního menu DVD.

Náhled na strukturu DVD. Vpravo vidíte nabídku témat, dolní řádk nástrojů poskytuje základní práci s aplikací iDVD.

Pro vytvoření DVD videa bude nyní důležité jít do hlavního řádku nabídek a pod volbou File vybrat některou z těchto variant:

  • Burn DVD – vložíte prázdné DVD a Mac se postará o vytvoření formátu DVD-video a vypálení.
  • Save as Disc Image – vytvoří se formát DVD-video a uloží coby obraz disku.
  • Save as VIDEO_TS folder – vytvoří se formát DVD-video a uloží se jako složka VIDEO_TS.

Export videa do jiných formátů

Pro export videa je zásadní volba Share, kterou najdete v hlavním řádku nabídek. Nejprve se podíváme na to, co nabízí možnost Export Movie.

Okno Export Movie nabídne až pět variant, kterak projekt vyexportovat do video formátu.

V okně, které se objeví můžete označit variantu, která bude nejvíce vyhovovat vašim potřebám. Lehce poznáte, pro jaký typ zařízení se výsledná kvalita bude hodit. Z rozevíracího seznamu poté vyberte místo, kam se má video uložit a pro zahájení klepněte na tlačítko Export.

Díky možnosti Export using QuickTime budete mít volnost při nastavování parametrů exportu.

Když po vybrání Share dáte příkaz Export using QuickTime, budete mít větší míru volnosti při nastavení výstupu. Objeví se okno, kde důležité budou dva rozevírací seznamy: Export a Use.

V případě prvního můžete vybrat z řady různých formátů, do nichž lze projekt vyexportovat. iMovie bude v případě každého z vybraných formátů pracovat s nastavenými hodnotami, ale můžete je změnit, kdy klepnete na tlačítko Options. Podoba a nabídka okna, které se poté objeví, se liší v závislosti na zvoleném výstupním formátu. Tak či onak, v nastavení poté určujete například kodeky, kvalitu, počet snímků za sekundu, ale také kvalitu zvukové stopy.

Položka Use, respektive nabídka v rozevíracím seznamu, se případ od případu liší. Záleží na formátu, který jste zvolili. Pak vám iMovie nabízí několik možností, jak video vyexportovat.

Znamená to, že u iMovie existuje vskutku bohatá paleta cest, kudy se vydat.

Když ještě zůstaneme chvíli u položky Share, v nabídce najdete i volbu iTunes (po exportu vloží do iTunes) a Media Browser (hodí se pro výstup s menší kvalitou, ideální pro potřeby práce se zvukem v GarageBandu, o čemž bude řeč ještě v dalších dílech.)

Sdílení videa

Další způsoby, k nimž není třeba již toho mnoho dodávat, se vztahují k nejrůznějším sociálním sítím, webovým stránkám. Vyberte kupříkladu Facebook a v novém okně nastavte svůj účet, přihlašte se a doplňte potřebné údaje jako název a popis. Můžete také nastavit míru soukromí a pochopitelně kvalitu videa.

Prakticky totožně fungují i další služby (Vimeo, YouTube, MobileMe Gallery a stejně tak i publikování podcastu).

Okna různých služeb pro nastavení sdílení videa se povětšinou od sebe mnoho neliší – jde o to nastavit účet, kvalitu, určit míru soukromí, název a poté přidat popis.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: