Final Cut Pro: dokončení - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Final Cut Pro: dokončení

6. června 2003, 00.00 | Dnešním dílem náš miniseriálek, věnovaný aplikaci Final Cut Pro, ukončíme. Na rozloučenou si ukážeme dokončení toho, co jsme nakousli na začátku: jestliže jsme při přenosu zdrojového materiálu z pásku na disk počítače použili pro ůsporu místa a času nějaký méně kvalitní formát, je nyní třeba sestřižený projekt převést do cílové kvality.

Final Cut Pro: dokončení

Dnešním dílem náš miniseriálek, věnovaný profesionálním službám, jimiž se střihová aplikace Final Cut Pro liší od svého "mladšího bratra" Final Cut Express (www.mujmac.cz/art/sw/finalcutexpress.html), ukončíme. Ne že by ještě nebylo o čem psát: Final Cut Pro nabízí řadu dalších služeb a možností na které nám nezbylo místo nebo jež nejsou tak důležité, od drobností, jakou je třeba možnost zobrazovat "přes" video v okně "Canvas" informace o časovém kódu a stopách aktuálního klipu a nastavení vstupního a výstupního bodu sekvence:

přes dosti šikovný správce souborů s renderovanými daty, umožňující požadované zachovat a ty, jež jen darmo zabírají místo na disku, odstranit:

až po zcela profesionální služby jako je třeba podpora exportu i načítání EDL ("Edit Decision List", standardní formát popisu sestřihu sekvence, jemuž rozumějí profesionální střihová zařízení).

Začátkem léta se ostatně "nůžky" mezi možnostmi Expressu a FCP ještě dále otevřou: firma Apple na červen ohlásila novou "velkou" versi Final Cut Pro 4, který bude obsahovat řadu nových profesionálních služeb; mnoho z nich patrně cestu do Expressu nenajde.

Přesnímání projektu v cílové kvalitě

My si jen na rozloučenou ukážeme dokončení toho, co jsme nakousli na začátku: jestliže jsme při přenosu zdrojového materiálu z pásku na disk počítače použili pro úsporu místa a času nějaký méně kvalitní formát, máme v něm nyní kompletně sestřižený projekt... a co dál?

Inu, nejprve musíme vytvořit nový projekt, ve kterém nebudou žádné videoklipy — všechny klipy budou offline, bez skutečného videomateriálu, jen s informací o tom, na kterém médiu (a samozřejmě s jakým časovým kódem) lze materiál nalézt. Na rozdíl od současného projektu samozřejmě bude základní formát sekvence v té nejvyšší dostupné kvalitě — pro nás amatéry tedy DV 720 x 576 obrazových bodů.

Toto převedení není úplně jednoduché: uvědomme si, že kromě převedení sekvence a zrušení vazeb na videoklipy je zapotřebí také přepočítat všechny velikosti, posuny a souřadnice na nový rozměr, upravit případné titulky, bitmapovou grafiku a podobně. Proto Final Cut Pro nabízí speciální službu, jež se o všechny tyto věci postará automaticky:

Final Cut Pro vytvoří kompletní nový projekt, který obsahuje výchozí sekvenci v přesně stejné podobě, jako v projektu původním; všechny klipy však jsou offline, a navíc jsou automaticky zredukovány na pouze ten materiál, který je v sekvenci skutečně použit. Všechny nepoužité klipy se tedy prostě "zapomenou" (samozřejmě zůstávají beze změny v původním projektu — to je právě důvod, proč se vytváří projekt nový!), a klipy, jež nebyly využity celé, se patřičně oříznou:

Ve výsledném projektu si už jen vyžádáme standardní službu "Batch Capture", kterou už známe z úvodních dílů našeho miniseriálu — ta automaticky přesnímá vše, co je zapotřebí, v cílové kvalitě. Výsledek pak vyexportujeme v požadovaném formátu (nejspíš tedy MPEG2 pro uložení na DVDisk), a jsme hotovi.

To je v hlavních rysech vše...

Seznámili jsme se v několika dílech s hlavními rozdíly mezi plně profesionálním Final Cutem Pro a omezeným Expressem: je vidět, že jakkoli Express nabízí skutečně přebohaté služby a většině amatérů by měl bez problémů stačit, Final Cut Pro toho obsahuje dost a dost na opodstatnění jeho "vysoké" ceny — vysoké ovšem pouze při srovnání s Expressem, protože třeba ExpressDV od Avida, podobně omezený jako Final Cut Express, stojí dokonce ještě víc, než plně profesionálním FCP!

Právě poměrně nízká cena pouhý tisíc dolarů — a firma Apple už dala na vědomí, že s versí 4 cenu zvedat nebude — činí Final Cut Pro dosažitelný i pro nadšené amatéry. To je ostatně jeden z hlavních důvodů, proč jsme se Final Cutu věnovali tak podrobně: aby každý mohl sám za sebe posoudit, zda raději sáhne po Expressu, nebo vydá třikrát víc za bohatší služby.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: