Final Cut Express - 3. Import videa - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Final Cut Express - 3. Import videa

Final Cut Express 4

22. října 2010, 00.00 | Správně provedené uložení videa z kamery do počítače je klíčovým předpokladem dobrého výsledku. Final Cut Express sice není profesionálním nástrojem, přesto v něm není import zcela triviální záležitostí.

První dva díly jsme věnovali základním stavebním kamenům programu Final Cut Express. Připomeňme si klipy, sekvence a projekty a stejně tak uživatelské rozhraní - prohlížeč, náhled, plátno, časovou osu, paletu nástrojů a případně ještě zvukové hladiny.

Chceme-li zpracovávat video, které už máme v počítači uložené (na externím disku, USB flash disku či SD kartě) není nic jednoduššího, než zvýraznit Prohlížeč (Browser) a zvolit: File/Import/Files, vyhledat soubor(y), klepnout na Choose a je to.

Obdobně můžeme importovat celou složku souborů přes File/Import/Folder, vyhledat složku a klepnout na Choose.

Důrazně doporučujeme, kvůli rychlosti zpracovávání celého projektu, mít vždy soubory uložení na pevném disku počítače. Pokud to není možné, zvolte pokud možno co nejrychlejší externí úložiště připojené nejlépe pomocí FireWire.

Kamera

Nejvhodnější postup pro import videa z DV, HDV či AVCHD videokamery do počítače je tento:

  • propojte vypnutou videokameru se zapnutým počítačem pomocí FireWire
  • klepněte na Final Cut Express/Easy Setup a nastavte Format: HD (pokud máte HD videokameru), Rate: all rates (netrváte-li na specifickém počtu snímků za sekundu) a Use: Custom Setup.
  • klepnutí na Setup celé nastavení dokončí.

Systémová nastavení

Vhodné je ještě nastavení System Settings pomocí Final Cut Express/ System Settings. Parametry nastavíte takto:

  • v záložce Scratch Disks (disky kam se má ukládat video z kamery do počítače) bychom měli mít automaticky nastavený pevný disk počítače. Pokud tomu tak není, zaškrtněte v prvním řádku vše, co jde, nebo nastavte jiný disk. Užitečné je ještě vyplnit hodnotu Minimum Allowable Free Space On Scratch Disks třeba na 3 000 MB. Program pak bude nahrávat video z kamery do počítače jen tak dlouho, dokud nebude zbývat právě nastavené množství místa.
  • v záložce Memory & Cache zvolte Memory Usage: Application: 100% a dále Still Cache: 10 %.
  • v ostatních záložkách nemusíte nastavovat nic.

Další nastavení by si měl Final Cut Express detekovat z videokamery případně počítače. Chceme-li můžeme samozřejmě konfigurovat dále, ale pro standardní práci to není nutné.

Tento návod obsahuje jen základní volby pro správný chod programu a import videa z kamery do počítače. Pro výsledný film bude mnohem důležitější nastavení před exportem hotového díla.

Importujeme

Pro zahájení importu zvolte File/Capture a poté uvidíte importní dialog. Zapněte kameru do režimu přehrávání (Play, VTR mode), nejlépe s přetočenou páskou na místo odkud chcete zahájit export. Jakmile spustíte přehrávání videa na kameře, program zahájí ukládání do počítače.

Až dospějete do momentu, kdy chcete import zastavit, stačí stisknout na kameře Stop. Kameru ale není dobré odpojovat dokud Final Cut Express nedokončí práci. Může mít totiž proti videu přehrávanému v kameře zpoždění.

Program by měl sám rozpoznat ze souvislé pásky předěly jednotlivých klipů, načíst je jako samostatné soubory a zobrazit v Browseru. Kamera musí samozřejmě podporovat záznam start/stop metadat, což zvládá 99 % dnešních přístrojů.

Klipy máme v počítači a příště začneme se samotnou postprodukcí. Čeká nás totiž střih.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: