Drobné zprávy související s Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Drobné zprávy související s Macy

9. října 2009, 00.00 | Nová myš Applu zřejmě opustí název Mighty Mouse. A příslušenství pro optické komunikační rozhraní LightPeak by se mohlo začít vyrábět už počátkem příštího roku.

Příliv novinek spojených s Macy v poslední době poněkud ochabl, ale přece jen se něco najde, což dokazují i následující zprávy:

Nová myš Applu nejspíš už neponese označení „Mighty Mouse“

V minulých dnech se objevily náznaky, že Apple vedle modernizace některých Maců chystá rovněž novou myš, která nahradí současný model Mighty Mouse. Předpokládá se, že se nová myš zbaví mechanické rolovací kuličky a použije na dotyk citlivé pouzdro využívající multitouch technologii.

Je však dost pravděpodobné, že se tato myš již nebude jmenovat „Mighty Mouse“.

Generální ředitel malé firmy Man & Machine (M & M) totiž oznámil, že americký pantový úřad tento týden zaregistroval její ochrannou známku na myš „Mighty Mouse“, což naznačuje, že Apple tohle jméno přestane používat.

M & M už v roce 2004 uvedla na trh stejně pojmenovanou myš a začala se o toto označení soudit s Applem a televizní společností CBS (Apple si pořídil licenci na tohle jméno právě od CBS, jež ho sice používá pro komiksovou postavičku, ale drží práva i na jeho jiná užití). M & M nakonec soudní spor vyhrála a údajně získala výlučné právo na pojmenování „Mighty Mouse“ pro počítačovou myš.

Myš M & M je ovšem vodotěsná optická myš vcelku klasické konstrukce (avšak se zvýšenou odolností), která se dá bez úhony umývat a dezinfikovat, takže se hodí do nemocnic nebo průmyslových provozů.

Apple by si nepochybně mohl licenci na dané označení koupit od M & M, ale o tom by se její ředitel určitě nezapomněl zmínit, a tak to vypadá, že se nová myš Applu bude jmenovat jinak. Soudě podle ohlasů ve webových diskusích to nebude zvlášť velká ztráta, Mighty Mouse (Applu) sice má své příznivce, avšak najde se i hodně jejích kritiků (což dokazuje též debata na MůjMacu). Nyní se jistě začnou objevovat spekulace, jaké nové označení Apple pro svou chystanou myš zvolí, ovšem mnohem důležitější než její jméno bude to, jaké technické novinky přinese.

Výroba příslušenství pro rozhraní LightPeak by mohla začít už počátkem roku 2010

Koncem září Intel na své vývojářské konferenci předvedl také nové vysokorychlostní rozhraní LightPeak, využívající komunikaci po optických vláknech. Brzy poté se objevily zprávy, že Apple byl hlavním inspirátorem vzniku tohoto rozhraní a mohl by představit Macy podporující LightPeak již na podzim příštího roku. Následně sice přišly námitky, že podíl Applu nebyl až tak zásadní, Intel zřejmě danou technologii vyvinul sám a Applu se prostě hodila do jeho plánů, avšak mohl by patřit k prvním, kdo ji nasadí ve větším měřítku.

A teď to vypadá, že by neměl být problém ani s dostupností potřebného příslušenství, tchajwanská firma Foci Fiber Optic Communication totiž sdělila CNETu, že brzy počne dodávat potřebné kabely a další komunikační komponenty pro LightPeak, do konce listopadu hodlá spustit pilotní projekt a už počátkem příštího roku by chtěla začít s hromadnou výrobou.

A vzhledem k tomu, že právě tahle firma dodala Intelu optické síťové komponenty pro předváděcí stroj na IDF (pracující pod Mac OS X, Mac to však nebyl), mělo by se její prohlášení brát vážně. A jestli opravdu spustí hromadnou výrobu LightPeak kabelů, tak se dá předpokládat, že brzy budou následovat i periférie s podporou tohoto nového rozhraní. Samozřejmě budou potřeba též čipové sady podporující LightPeak, ale ty Intel rovněž přislíbil na příští rok.

Kabely, jež hodlá Foci dodávat, vypadají velice podobně jako USB kabely, avšak přenos dat v nich zajišťuje optické vlákno. A je zajímavé, že zřejmě půjde o skleněné vlákno, přestože se původně předpokládalo užití plastových vláken, která nejsou tak křehká. Jenže výkon plastových vláken byl natolik chabý (nezapomínejte, že rozhraní LightPeak by už v první verzi mělo podporovat přenosovou rychlost 10 Gb/s), že Foci místo toho sáhla po zvlášť pružné variantě skleněného vlákna, jež se údajně dá stočit do klubíčka a vydrží nejméně 7 000 rozpojení a opětovných připojení.

Samozřejmě teprve příští rok se ukáže, nakolik budou tyto iniciativy úspěšné, ale zjevně nelze vyloučit, že bychom se opticky komunikujících periférií mohli dočkat ještě dříve, než se předpokládalo a Apple v takovém případě určitě nebude stát stranou.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: