Dozvuky příchodu Leoparda: dění kolem zahájení prodeje, další recenze a zjištěné novinky, Time Machine a AirPort disk a pár dalších věcí. (29.10.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Dozvuky příchodu Leoparda: dění kolem zahájení prodeje, další recenze a zjištěné novinky, Time Machine a AirPort disk a pár dalších věcí. (29.10.07)

29. října 2007, 05.00 | Stručné vylíčení situace při zahájení prodeje Leoparda. CNET a Macworld přinášejí své recenze. David Pogue objevil v Leopardovi řadu zajímavých novinek. Time Machine skutečně neumí zálohovat na bezdrátově připojené disky. A Leopard pro vývojáře a nové Macy se již dodávají s Leopardem.

Nová verze Mac OS X, 10.5 Leopard, byla oficiálně uvedena na trh v pátek 26. října, v 18:00 místního času na celé planetě (včetně naší země, to však už víte z našich aktualit). Vzhledem k tomu, že po této události následoval víkend, nejsou mediální ohlasy zase tak silné, základní informace se ovšem samozřejmě objevily, zde jsem se pokusil shrnout zprávy, jež v souvislosti s příchodem Leoparda považuji za důležité, pochopitelně však netvrdím, že jsem dokázal pojmout všechno. V průběhu tohoto týdne se jistě objeví ještě mnoho dalších dodatečných zpráv.

I tak se toho sešlo docela dost, kvůli přehlednosti informace dělím do dvou článků. V tomto prvním shrnuji výtahy z dalších recenzí a různé nové poznatky o Leopardovi. Druhý dnešní článek obsahuje stručné informace o různých aktualizacích programů kvůli Leopardovi a také některé zprávy o kompatibilitě důležitých programů.

Objevilo se i něco málo zpráv, jež se Leoparda netýkají, ty najdete ve třetím dnešním článku. Ale teď již zpět k dění okolo jisté kočkovité šelmy:

Události kolem uvedení Leoparda na trh

Samotné zahájení prodeje Leoparda se stalo mediálně vděčnou událostí, ovšem vzhledem k zaměření MůjMacu je zde zmíním jen stručně, fronty čekajících nadšenců na vlastnosti a výkon systému vliv nemají. Z ekonomického hlediska samozřejmě bude zajímavé, kolik lidí si Leoparda koupilo už během pátku, tato čísla (nebo alespoň odhady) ovšem budou k dispozici až později.

Prodej byl zahájen v 18::00 místního času, takže se postupně šířil jako vlna po celé planetě podle příslušných pásmových časů.

Začalo to v Japonsku

Zákazníci v Austrálii a na Novém Zélandu tedy měli náskok před ostatními, ale jak uvádí tato zpráva, k prvnímu uvedení Leoparda v oficiálním obchodě Apple Store došlo v Japonsku, v tokijské čtvrti Ginza. Stejně jako ostatní obchody Applu po celém světě byl od 16.00 zavřený, aby se připravil na onu událost (především bylo třeba nainstalovat Leoparda na předváděcí Macy), mezitím se před ním soustředilo asi 200 lidí (ve slabém dešti) vybavených obvyklými proprietami příznivců Applu typu odpočtů času.

V 18:00 se obchod otevřel, zákazníci hned po vstupu dostali trička a krabici s Leopardem, poté jejich kroky směřovaly k pokladně.

Zahájení prodeje v Británii

Podobné to přirozeně bylo i v dalších zemích, kde se nacházejí kamenné obchody Applu, například v Británii. I tam se před obchody nashromáždily stovky zájemců. Před největším obchodem v londýnské Regent Street se sešlo asi 600 lidí, před večerním otevřením.

Obdobné to bylo po celé Británii, nejenom u obchodů Applu, ale i u různých dalších prodejců. Fronta zájemců se rovněž objevila u jediného obchodu Apple Store ve Skotsku, v Glasgowě.

Dění v USA

Největší rozruch uvedení Leoparda vyvolalo v USA, už kvůli velikosti tamní uživatelské základy. Spojené státy se rozkládají přes několik časových pásem, takže otevírání obchodů probíhalo postupně od východního k západnímu pobřeží. Fronty zájemců se tvořily před většinou obchodů.

Před obchodem v newyorské čtvrti SoHo se sešlo asi 200 lidí, přestože pršelo, ti předvídavější měli deštníky, zvláště odolní a zarytí nadšenci prostě mokli. V Cambrige ve státě Massachusetts byli ušetřeni deště, tamní fronta zabírala celou příchozí obchodní pasáž.

O tři hodiny později se podobné scény opakovaly na západním pobřeží. V San Franciscu se před Apple Store na Market Street sešlo několik stovek zájemců o Leoparda.

V Los Angeles dostal Leopard prodávaný v Grove Apple Store nečekanou konkurenci, necelých 100 metrů opodál předváděla supermodelka Heidi Klumová novou kosmetiku v obchodě Victoria's Secret s dámským prádlem. Leopard těsně zvítězil, fronta na něj byla větší, čítala okolo 400 lidí.

V USA se tohle stání front na novinky již stalo v podstatě tradicí, zvlášť v případě příznivců Applu. Dlouholetí uživatelé Maců podobné fronty často stáli už i na předchozí verze Mac OS X. Z dotazů položených redaktory Macworldu pak vyplývá, že hlavní věcí, která láká zájemce o Leoparda, je Time Machine, což ovšem vzhledem k publicitě, jakou této novince věnuje Apple, zase tolik nepřekvapuje.

Podobná situace zřejmě panovala i v ostatních kamenných obchodech Applu a u jeho hlavních prodejců. V průběhu týdne se jistě budou objevovat další informace, lze čekat, že blogy a diskusní fora budou brzy přetékat fotografiemi z jednotlivých míst.

To by pro nastínění atmosféry doprovázející zahájení prodeje Leoparda snad stačilo, nyní se raději budu věnovat informacím o operačním systému samotném:

Další recenze a odhalené novinky

Již minulý týden vyšly první recenze Leoparda. Nepochybně budou přibývat další, ovšem už z principu nemohou přinést mnoho nového, protože se zabývají tímtéž. Některé podrobnosti, jinými recenzemi opomenuté, však odhalit mohou.

Recenze CNETu

Svou recenzi předkládá také CNET. Součást recenze tvoří též fotogalerie. A najdete tam i krátké video představující Leoparda.

V popisu novinek se nijak neliší od ostatních recenzí, za zmínku zde stojí dvě drobnosti: Leopard mimo jiné nabízí takzvaný „geotagging“ (geografické označování), dovolující přidávat k fotografiím údaje o zeměpisné délce a šířce pomocí GPS modulu, jímž začínají být vybavovány některé vyspělejší digitální fotoaparáty. Takovéto fotografie lze potom rozmisťovat po mapách (třeba ve spojení s Google Maps), což poskytuje některé docela zajímavé možnosti. Ze snímků digitálních fotoaparátů nyní ColorSync načítá EXIF data a rozšířila se podpora připojování fotoaparátů, nejenom kabelem, ale i přes WiFi.

CNET rovněž provedl některé výkonnostní testy k porovnání Leoparda s jeho předchůdcem Tigerem. Zjistil jen nepatrné zrychlení Leoparda o 1 až 3 procenta, tedy v rámci statistické chyby. Lze tedy říci, že pro běžné úlohy Leopard podává stejný výkon jako jeho předchůdce. Proti některým jiným systémům se i to dá považovat za úspěch, uvidíme, zda se urychlily alespoň některé dílčí úlohy.

Celkově CNET uděluje Leopardovi vynikající hodnocení, s 8 body z 10 možných.

Recenze Macworldu

Recenzi Leoparda přináší také Macworld. Recenzi doprovází několik ilustračních obrázků a opět probírá nejdůležitější novinky Leoparda jako nový dok se sadami (Stacks), Time Machine, Quick Look, Spaces, a tak dále.

Aktualizováno bylo rozhraní Front Row pro práci s mediálním obsahem iTunes, nyní vypadá v podstatě stejně jako uživatelské rozhraní Apple TV, takže každý Mac s infračerveným dálkovým ovládáním a s Leopardem může přehrávat hudbu a video prostřednictvím elegantního uživatelského rozhraní Apple TV.

Vylepšení však doznaly i některé prvky nasazené již v Tigeru nebo ještě dříve. Tak například lokální vyhledávací systém Spotlight, indexující obsah všech dokumentů na vašem Macu, byl propagovanou novinkou Tigera, avšak v praxi se příliš nesvědčil, protože pracoval pomalu, nedokázal zvládat složitější dotazy a dokonce ani neuměl vyhledat soubory podle jména. To se v Leopardovi změnilo, nyní je Spotlight mnohem rychlejší a podporuje booleovské operátory (AND, OR a NOT). Zlepšila se i podpora uložených dotazů a vyhledávání souborů na jiných Macích v síti.

Kalendářní program iCal přišel už před pěti lety, ale teprve nyní, ve verzi 3.0, skutečně vyzrál. Má mnohem přímočařejší uživatelské rozhraní, jednotlivé položky se konečně dají editovat prostým dvojitým poklepáním na ně (předtím se musel volat panel Get Info). Navíc iCal 3.0 podporuje standard CalDAV pro skupinové kalendáře,což by z něj mohlo udělat užitečný nástroj pro podniková prostředí. Se serverovou verzí Leoparda dostanete též CalDAV server, ten vychází z otevřeného softwaru, takže lze čekat, že se brzy objeví další implementace.

Již z Tigera pochází též utilita Automator, dovolující automatizovat úkony v Mac OS X i lidem, jimž skriptovací jazyky typu AppleScriptu mnoho neříkají. Automator nabídl opravdu skvělé možnosti, avšak zároveň se ukázalo, že pro složitější úlohy narazíte na vážná omezení. Leopard odstraňuje dvě nejvážnější z nich: během pracovního postupu lze nastavovat a číst proměnné a pracovní postup se dá nastavovat tak,aby probíhal ve smyčce. Dále teď Automator obsahuje funkci Record, jíž zaznamenáte úkony, co ručně provedete a poté je začleníte do pracovního postupu Automatoru.

Vylepšila se i práce se sítěmi, mnohem snáze se odpojí vzdálené servery a pokus o přístup k serveru, který zmizel, už nezpůsobí nekonečné čekání. (Na řešení tohohle problému se čekalo hodně dlouho, nyní konečně přišlo.)

Macworld však neopomíjí ani některé nedostatky Leoparda. Úpravy uživatelského rozhraní sice celkově spíše chválí (zvlášť¨sjednocení jeho vzhledu), ale některé prvky se mu (oprávněně) nezamlouvají. Za prvé tu je již dříve zmiňovaná průsvitná lišta menu, jež sice působí efektně, ale pokud pod ní leží tmavé pozadí, položky menu se obtížně čtou. A pak tu máme nový dok. Nové grafické efekty typu odlesků ikon Macworld vítá (objevují se však i jiné názory), silně se mu však nezamlouvá jeho nový prvek, sady (Stacks). Místo dřívějšího praktického skládání složek do doku (kdy klepnutí na složku v doku vyvolalo prostý seznam obsahu složky) přišlo sice efektní, ale obecně méně užitečné vyskakovací okno předkládající vějíř nebo mřížku ikon. Navíc se proti dřívějším ukázkám Leoparda do konečné verze nedostala možnost přetahovat do doku libovolnou sbírku položek, aby vznikla dočasná sada.

V případě Time Machine je zase třeba připomenout, že zálohy tohoto systému nejsou spustitelné samy o sobě. Jestliže havaruje váš hlavní disk, budete ho muset vyměnit a zrekonstruovat pomocí funkce Restore v utilitě Migration Assistant na spouštěcím DVD Leoparda.

A navíc, abyste mohli Time Machine vůbec využít, bude třeba si koupit dostatečně velký záložní disk. Takže to, nakolik se zálohování Maců s Leopardem rozšíří, bude záležet na tom, kolik uživatelů si bude ochotno koupit dodatečný disk. Je ovšem pravda, že jejich ceny výrazně klesly a Time Machine zálohování maximálně zjednodušuje. Uvidíme, co se z toho vyvine.

Drobné potíže se objevily i při práci s virtuálními pracovními plochami Spaces. Jejich implementace v Leopardovi je sice docela příjemná, jenže úplně bezchybná není. Občas se okna objevila jinde než v očekávané virtuální ploše a některé aplikace třetích stran bylo třeba nastavit, aby se zobrazovaly ve všech plochách, jinak fungovaly zmateně. A když se spustil program v jedné ploše a poté přesunul do jiné, jeho okna se objevila v nové ploše. Tohle vše by ovšem mohl Apple vyladit následným aktualizacemi.

Leopard skutečně obsahuje stovky dalších drobných změn. Macworld k tomu na závěr dodává, že těchto malých novinek je tolik, že je žádný jednotlivý uživatel nevyužije všechny. Přesto se však vzhledem k přínosu zálohovacího systému Time Machine a výrazných vylepšení stávajících programů jako iCal, iChat, Mail a Finder, Leopard, přes některé nepříliš šťastné kroky v uživatelském rozhraní, většině aktivních uživatelů vyplatí.

Další zajímavé novinky Leoparda

Recenzi doplňuje přehled 10 podceňovaných nových vlastností Leoparda, sestavený Rickem LePage. Nebudu je zde vyjmenovávat všechny, některé (třeba vylepšení Automatoru) zmiňovala již recenze Macworldu, o dalších se už mluvilo dříve a jinde.

V Leopardovi nyní můžete vytvářet diskové oddíly a měnit jejich velikost za provozu, aniž by bylo nutné disk nejprve vymazat. To se bude ohromně hodit pro vytváření dočasných diskových oddílů pro určité projekty, zvlášť při práci s Photoshopem. A najdou se i jiná využití. Tohle zatím uměly jen dodatečné, obvykle komerční programy. (Některé distribuce Linuxu nabízejí podobné možnosti, zde se ovšem bavíme o Mac OS X.)

Podobně Leopard dovoluje inteligentnější odpojování diskových oddílů. Když jste v minulosti vysunuli svazek z rozděleného disku, Mac OS X předpokládal, že chcete odpojit veškeré oddíly tohoto disku. V Leopardovi dostanete na výběr, zda odpojit pouze vybraný svazek, nebo celý disk. A když při vysouvání oddílu přidržíte klávesu Ctrl, odpojí se jen daný oddíl, bez dalšího dotazování.

O Boot Campu jakožto integrální součásti Leoparda se již napsalo hodně, za pozornost stojí ovšem ještě jedna další možnost: nově lze kopírovat soubory mezi diskovými oddíly Maca a Windows, takže již nejsou nutná různá jiná náhradní řešení (například kopírování přes dodatečný USB disk).

Tiskový dialog nyní obsahuje náhled tisku, není už tedy třeba náhled dodatečně vyvolávat tlačítkem Preview.

A v řadě případů se bude hodit možnost posouvání obsahu neaktivních oken v pozadí, třeba když se budete snažit sesynchronizovat obsah oken z různých aplikací. Když v Leopardovi přemístíte kurzor nad neaktivní okno, půjde jeho obsah posouvat touchpadem nebo kolečkem myši, aniž byste do okna klepli (a tím ho aktivovali).

David Pogue se dále šťourá v Leopardovi

Jedna z prvních tří recenzí Leoparda pocházela od Davida Poguea z New York Times. A nyní přináší další svá zjištění.

Ve své recenzi se soustředil jen na nejdůležitější a Applem nejzdůrazňovanější věci, nyní však zjistil, že ani Apple samotný ve své dokumentaci úplně všechny věci (zvlášť různé drobné užitečné triky) nezveřejnil. A tak se chce o některá svá zjištění v této oblasti podělit.

Spotlight

Mnohé programy dnes mají obrovská menu, takže si prostě nezapamatujete, kde určitý příkaz přesně leží a jak se jmenuje. Menu nápovědy (Help) v Leopardovi nyní obsahuje vpravo vyhledávací pole. Když do něj napíšete jméno příkazu, o němž tušíte, že někde v menu leží, vypíšou se názvy všech odpovídajících příkazů menu. Navíc se dané menu samo otevře a zobrazí velkou animovanou modrou šipku ukazující na příslušný příkaz. Funguje to ve všech programech.

Již víte, že vyhledávací systém Spotlight se dočkal mnoha vylepšení. Už v Tigerovi se dal dobře využít k nalezení a spouštění programů pomocí klávesnice. Kombinace Command– mezerník otevřela vyhledávací pole, do něho jste zadali pár prvních písmen jména programu, počkali na zobrazení výsledků hledání a stiskli kombinaci Command – Enter, jež otevřela první vypsanou položku, obvykle tedy požadovaný program.

Jenomže kámen úrazu spočíval v onom čekání, na zaplněném disku mohlo vypsání výsledků trvat i 5 nebo 6 sekund. Ale v Leopardovi se jména odpovídajících programů vypíšou okamžitě, předtím, než se dokončí zbytek seznamu výsledků hledání. A ke spuštění prvního vypsaného výsledku stačí stisknout pouze Enter. Takto se určitý program dá najít a spustit za méně než sekundu.

Menu Spotlightu (v pravém horním rohu obrazovky) navíc může sloužit jako malý kalkulátor. Vyvoláte Spotlight (kombinací Command– mezerník) a do vyhledávacího pole zapíšete nějaký aritmetický výraz, třeba 38*48.2-7+55. Jako první výsledek se vám zobrazí číslo 1879.6. V řadě případů tak nebudete muset spouštět systémový kalkulátor.

Spotlight navíc nyní prohledává i slovník Leoparda, po zapsání určitého slova se ve výsledcích hledání objeví počátek slovníkové definice, poklepáním na ni otevřete aplikaci Dictionary s příslušným výkladem. (David Pogue jako příklad uvádí slovo „schadenfreude“, pro něž se zobrazí příslušná výkladová definice. Slovo znamená „škodolibost“ a pochází z němčiny.)

Uživatelské rozhraní

Sady (Stacks) doku David Pogue nemá příliš rád (a není sám). Potíž s nimi spočívá v tom, že narozdíl od prostého menu v Tigeru, jež se vypsalo pro složku doku, vějíř či mřížka ikon, do nichž se rozvíjí sada Leoparda, zobrazí pouze 24 ikon. Pokud složka dané sady obsahuje položek víc, musíte klepnout na ikonu „XX more in Finder“ (XX dalších ve Finderu), která otevře v ploše okno dané složky.

Dok sám však již neumí zobrazit úplný obsah složky, ani do něj nejde přesunout ikonu disku a pohybovat se v ní po hierarchii adresářů.

Přesto však existuje jedna možnost, jak to obejít. Pokud při klepnutí na složku v doku podržíte klávesu Comamnd, přejdete přímo do Finderu pro danou složku, sadu tak obejdete.

Nově lze v Leopardovi nastavovat (posuvníkem) hustotu mřížky ikon v udaném okně (nebo ve všech oknech). Tohle sice uměl už Mac OS 9, ale v Mac OS X jde o novinku.

Výmluvné ikony

Mnozí ocení výmluvné ikony Leoparda. Nová volba dovoluje určit, aby každá ikona zobrazovala miniaturizovaný náhled toho, co obsahuje. Tak například ikona dokumentu Wordu již nebude jenom modrá ikona s W v rohu, ale bude ji tvořit náhled první stránky daného dokumentu.

U ikon PDF souborů takto dokonce lze zjistit, zda obsahuje víc než jednu stránku. Ikona jednostránkového PDF dokumentu má ohnutý pravý horní roh. V případě vícestránkového dokumentu se zkroutí jen roh první stránky a pod ním bude prosvítat kousek druhé stránky.

Time Machine

O Time Machine se napsalo už hodně. Samozřejmě slouží hlavně k zálohování souborů, ale dá se použít i pro tři další programy a jejich data: pro iPhoto (k hledání ztracených fotografií), Addres Book (k nalezení nechtěně smazaných kontaktů) a Mail (k obnově smazaných poštovních zpráv).

Stačí spustit jeden z těchto tří programů a poté klepnout na ikonu Time Machine v doku. Přejdete do režimu obnovy s „hvězdným“ pozadím, zobrazujícím stoh různých časových podob okna.

Příslušnou šipkou pohybu zpět v čase nyní můžete zobrazovat minulé podoby své fotoknihovny, svého adresáře nebo svých zpráv elektronické pošty. A pokud si pamatujete, kdy jste o daná data přišli, lze užít posun na časové ose vpravo.

Poté vyberete jednotlivé fotografie (či fotoalba), položky adresáře, nebo poštovní zprávy, jež chcete obnovit. Tlačítkem Restore se vrátíte zpět do normálního vzhledu Mac OS X, kde se opět objeví ztracená data.

iChat přináší spoustu změn a novinek, jednu drobnost ale zatím nikdo nezmínil. Existuje zde předvolba nazva Time Machine a AirPort Disk

K hodně probíraným tématům patří otázka použití zálohovacího softwaru Time Machine ve spolupráci s funkcí AirPort Disk, tedy s disky připojenými k bezdrátovému přístupovému bodu AirPort Extreme Base Station.

Ukazuje se, že navzdory očekávání mnohých Leopard ve své konečné verzi tuhle možnost nepodporuje.

Několik měsíců před uvedením Leoparda na trh však Apple na svých stránkách věnovaných Time Machine tuto možnost ještě popisoval, přímo uváděl, že s diskem připojeným k AirPort Extreme Base Station budete moci využít Time Machine k bezdrátovému zálohování všech svých Maců.

Avšak minulý týden z webu Applu všechny takové odkazy zmizely, už se tam mluví pouze o tom, že pro Time Machine lze použít FireWire či USB disk připojený k Macu (zformátovaný pod HFS+) a dále můžete zálohovat na jiný Mac provozující Leoparda se zapnutým sdílením souborů, na Mac s Leopard Serverem nebo s úložným zařízením Xsan.

AppleInsider potvrzuje, že všechny odkazy na AirPort disk skutečně z Time Machine v maloobchodní verzi Leoparda zmizely, přestože v časných beta verzích takováto podpora opravdu existovala. Odkazy na bezdrátové zálohování zmizely i ze souborů nápovědy Time Machine.

To pochopitelně rozčililo řadu uživatelů, kteří si AirPort Extreme Base Station kupovali právě kvůli použití s Time Machine, již začínají svými stížnostmi plnit diskusní fora.

Otázkou zůstává, zda Apple někdy možnost bezdrátového zálohování do Leoparda doplní – teoreticky by se mohla objevit v některé z budoucích aktualizací, ovšem vsázet na to tělesné součásti by asi nebylo moudré.

A úplně na závěr ještě dvě drobné zprávy:

Vývojáři dostali konečnou verzi Leoparda

V pátek konečnou verzi Leoparda (jak Clienta, tak Serveru) dostali též vývojáři. Jde o sestavení 9A581, shodné s tím, z něhož byly vyrobeny distribuční disky pro obchody. (Potvrdily se tak předchozí dohady).

Tuto verzi Leoparda nyní dostali k dispozici vývojáři kategorie Select a Premier. Naposledy obdrželi sestavení 9A559 21. září 2007. Takováto prodleva se mnohým vývojářům nelíbí, Apple si tak zřejmě chtěl pojistit, že Leopard neunikne předčasně do oběhu (k tomu ovšem stejně došlo.)

Nové Macy se již prodávají s Leopardem

Vlastně je to docela samozřejmé, nové Macy se začaly prodávat s Leopardem. Americký webový obchod Applu už u všech Maců uvádí, že se dodávají s Mac OS X 10.5 Leopard, ve většině případů dokonce doplňuje výrazné nápisy upozorňující na tuto skutečnost (upozornění chybí jen na stránce Macu Pro). A u těch Maců, kde se objevují displeje (tedy u notebooků a iMacu) se již zobrazuje nová výchozí plocha Leoparda. Český webový obchod Applu sice už Leoparda samostatně nabízí, ale odkazy na Tigera na mnoha místech ještě zůstávají.

V obchodech Applu samozřejmě ještě zbyly zásoby strojů s nainstalovaným Tigerem, k nim kupci zdarma dostanou (přinejmenším v USA) „Drop In Leopard DVD“, dovolující upgrade na Leoparda ze stávající instalace Tigera na daném stroji. (Na jiné Macy by se, alespoň bez netriviálních úprav, nemělo dát použít.) Toto DVD navíc nemá tak výtvarně rafinované balení jako maloobchodní verze, vypadá takhle.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: