První oficiální recenze Leoparda (26.10.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

První oficiální recenze Leoparda (26.10.07)

26. října 2007, 09.00 | Přední americké deníky zveřejnily první recenze Mac OS X 10.5 Leopard, jejich hodnocení vyznívají vcelku příznivě.

Nedílnou součástí uvádění nových významných produktů, jako jsou nové verze operačního systému, tvoří v USA také oficiální recenze v prestižních denících. A v případě novinek Applu to platí dvojnásob, v červnu jsme to zažili u iPhonu. Výjimkou pochopitelně není ani nová verze Mac OS X, dnes přicházející na trh.

MacRumors vypichuje tři asi nejdůležitější takové recenze Leoparda, jež vyšly už ve čtvrtek. Významní techničtí komentátoři nový systém pochopitelně dostali s předstihem, aby mohli své recenze přinést včas.

Nyní se tedy na jednotlivé recenze podívejme blíže:

Recenze Waltera Mossberga ve Wall Street Journalu

Deník Wall Street Journal se považuje za nejprestižnější americké noviny (proto také nedávné změny jeho vlastnické struktury vyvolaly rozsáhlé diskuse), navíc četní jeho čtenáři patří k nejvlivnějším lidem v USA.

O moderní technologie se ve WSJ stará Walter Mossberg, velký příznivec Applu, jehož se Stevem Jobsem pojí i osobní vazby, což ovšem neznamená, že by byl nekritickým obdivovatelem všeho, s čím Apple přijde. Jeho recenzi najdete tady, příslušná stránka obsahuje též odkaz na video, v němž Mossberg shrnuje své poznatky o Leopardovi.

A nyní již přejděme k tomu, co zjistil. Na úvod Mossberg připomíná prudký růst obliby Maců v USA v několika posledních letech, což má více příčin, ale jednu z nich tvoří právě operační systém Mac OS X, podle Mossberga stejně výkonný a mnohostranný jako Windows, avšak snáze použitelný a bezpečnější. Připomíná, že nové verze tohoto systému přicházejí častěji než nové verze Windows, a tak když se nyní chystá uvedení Leoparda, přirozeně se pustil do jeho testování.

Již na začátku Mossberg říká, že Leoparda považuje za evoluční, nikoli revoluční verzi, přesto ho pokládá za kvalitnější systém než Windows. Podle jeho názoru je Leopard lepší a rychlejší než Vista, se sadou nových vlastností, které dále usnadňují používání Maců.

Hlavní novinky Leoparda

Za nejdůležitější novinky Leoparda považuje systém Time Machine, automaticky zálohující celý počítač na pozadí, dále dvě nové metody, Cover Flow a Quick Look, pro rychlé zobrazování obsahu souborů bez otevírání programů a nové techniky, jež umožňují přistupovat k souborům na jiných počítačích v síti nebo připojených přes Internet a dovolující tyto počítače ovládat, aniž by to vyžadovalo velké technické znalosti.

K tomu se ještě přidává Boot Camp, software umožňující spouštění Windows na Macu, který se dříve musel stáhnout a nainstalovat samostatně, ale nyní byl integrován přímo do operačního systému. Mossberg vedle toho používá program Fusion pro souběžné provozování aplikací Windows a Maca, ten mu nadále funguje i pod Leopardem.

Zjištěné nedostatky

Zaznamenal ovšem i určité nedostatky, avšak pouze drobné. Lišta menu je nyní průsvitná, což může zhoršit rozpoznávání jeho položek, pokud horní část plochy bude obsahovat tmavé oblasti. Nové ikony složek považuje za mdlé a ploché a za méně přitažlivé než ikony Visty či předchozích verzí Mac OS X. Time Machine sice může provádět zálohy přes síť, ale cílem zálohování může být jenom pevný disk připojený k Macu s Leopardem. A narazil na jeden web, kde písma v části stránky byla nečitelná, o tomto problému však Apple ví, vyskytuje se jen vzácně a brzy by měl být napraven.

Mossberg samozřejmě zmiňuje tvrzení Applu o 300 novinkách Leoparda, ale podotýká, že na tomto seznamu není nic, co by se dalo považovat za překvapivé nebo převratné. Některé z vlastností Leoparda jsou sice jedinečné, avšak mnohé další se dají jak pod Windows, tak na Macu zařídit dodatečnými programy nebo různými metodami ukrytými v hloubi systému. Leopard však dovoluje příslušné postupy snadno najít a používat.

Praktické zkušenosti z testů

Mossberg provedl upgrade na Leoparda na svém iMacu, nezabralo to ani hodinu a po dokončení mu všechny programy, včetně Microsoft Office pro Mac, Firefoxu a Adobe Readeru, pracovaly rychle a spořádaně. Fusion stále umožňoval provozovat Windows XP. A předchozí instalace Boot Campu, z níž spouštěl Vistu, nadále fungovala dokonale.

Mossberg Leoparda vyzkoušel na dvou Macích, na svém iMacu a na notebooku půjčeném od Applu, na obou veškerý hardware a software pracoval bez problémů, což staví do kontrastu s Vistou, vykazující v této oblasti značné problémy. Stará inkoustová tiskárna Hewlett-Packard, pro niž Vista postrádá potřebný software, pod Leopardem fungovala bez problémů. Stejné to bylo i se starou kartou mobilního modemu, v notebooku s Leopardem se rozběhla bez dalších úprav.

Rychlost Leoparda se zdá být stejná jako rychlost Tigera a systém se v testech spouštěl mnohem rychleji než Vista. Při porovnání MacBooku Pro s Leopardem a notebooku Sony Vaio s Vistou byl start Visty výrazně pomalejší, Leopard se spustil a připojil k síti za 38 sekund, Vista potřebovala na Sony skoro dvě minuty. To byl studený start, po restartu stroj s Vistou potřeboval 3 minuty 29 sekund, zatímco MacBook Pro minutu a 5 sekund.

Bližší popis novinek Leoparda

Nakonec Mossberg podrobněji probírá hlavní novinky Leoparda. Ve Finderu jde především o dva nové způsoby rychlého zobrazení obsahu souborů. První tvoří Cover Flow, stejný systém, jaký iTunes a iPhone užívají k zobrazování obálek alb. V Leopardovi se zobrazuje živý náhled obsahu každého souboru, co vyberete, klepnutím na něj se obsah zobrazí, aniž by se volal příslušný program. Jde-li o videosoubor, přehraje se, v případě vícestránkového PDF dokumentu se po klepnutí zobrazí jeho obsah a můžete jeho stránky procházet šipkami, které se objeví.

Ještě lepší náhled poskytuje funkce Quick Look, po stisknutí mezerníku nebo klepnutí na ikonu nástrojového panelu se zvětší náhled vybraného souboru. Lze takto zobrazit i obsah souboru Excelu s více listy, aniž byste museli spouštět Excel.

Další způsob zobrazení souborů se nabízí v doku pomocí „Stacks“ (sad). Tyto zvláštní složky doku zobrazí po klepnutí své soubory jako mřížku nebo vějíř ikon. Implicitně se jedna taková složka nabízí pro vše, co stáhnete z Internetu.

Zálohovací systém Time Machine průběžně zálohuje veškerý obsah Maca na externí pevný disk připojený k danému počítači nebo na disk jiného Maca v síti, pokud na něm běží Leopard. Prvotní záloha trvá ovšem velmi dlouho, v Mossbergově případě zabrala celou noc, poté se však už zálohuje každou hodinu, a to nevyvolává žádné viditelné zpomalení.

Chcete-li obnovit nějaký smazaný soubor, prostě klepnete na ikonu Time Machine a dostanete se do zobrazení složky souborů nebo jiných položek (třeba poštovních zpráv) v podobě stohu oken (jednotlivých časových verzí), který se zdá ubíhat do nekonečna. Tímto stohem procházíte, dokud nenarazíte na poslední zobrazení okna, v němž chybějící soubor ještě existoval. Pak klepnete na „Restore“ (obnovit) a soubor se vrátí zpět. Obnovovat se dají celé složky, skupiny souborů nebo i celý pevný disk.

Velice jednoduché je v Leopardovi též sdílení počítačů, na levém okraji každého okna Finderu se objeví všechny počítače se zapnutým sdílením. Když na takový počítač klepnete, dostanete se ke všem sdíleným složkám daného stroje. Někdy může být potřeba zadat uživatelské jméno a heslo, podle toho, jak je daný počítač zabezpečený. Funguje to i pro PC s Windows, vedle Maců, Mossberg to považuje za nejjednodušší způsob, jak přistupovat k jiným počítačům v síti. Se soubory vzdálených počítačů můžete zacházet úplně stejně jako s lokálními soubory.

Používáte-li (placenou) službu .mac, půjde využít funkci „Back to My Mac“, s níž lze přistupovat ke svým Macům přes Internet, ať se nacházejí kdekoli. Funguje to však pouze s určitými typy směrovačů (nemusí být jen od Applu), Mossbergův směrovač nevyhovoval, takže to nemohl otestovat.

Dále zmiňuje dálkové ovládání počítačů, máte-li oprávnění pro sdílené počítače, lze jejich obrazovku převzít tlačítkem „Share Screen“ (sdílet obrazovku). Pro Macy, na nichž běží Leopard, se dá k dálkovému ovládání přes Internet použít také IM program iChat.

iChat nyní spolupracuje s IM službami Google Talk a AOL AIM, dovoluje videokonverzace, při nichž lze navíc předkládat obrazové prezentace nebo zobrazit dokument. iChat umí také další efekty, třeba přidání různých pozadí, takže to vypadá, že se nacházíte někde jinde. Mossbergovi iChat fungoval i tehdy, když na druhé straně byl počítač s Windows provozující službu AIM.

Jako poslední významnou novinku Mossberg uvádí Spaces, virtuální pracovní plochy. Leopard dovoluje zřídit až 16 ploch, přičemž v každé mohou být otevřené jiné programy. Mezi plochami se přepíná pomocí klávesových příkazů nebo menu.

Závěr recenze

Svou recenzi Mossberg končí závěrem, že Leopard sice není pro stávající uživatele Maců nezbytně nutný, ale přináší hodnotné novinky. A pro nové kupce Maců učiní přechod ještě lákavějším.

Recenze Davida Poguea v New York Times

Zbývající dvě recenze proberu již stručněji z toho prostého důvodu, že se v nich velká část věcí přirozeně opakuje, soustředím se tedy spíše na rozdíly proti Mossbergovu článku.

Také New York Times patří k respektovaným deníkům, zde svou recenzi uveřejnil David Pogue.

Začíná tím, že pro Apple bylo složité přinést v nové verzi Mac OS X něco skutečně nového. Microsoft to měl s Vistou snazší, protože všichni věděli, že Windows potřebují lepší zabezpečení. Mac OS X ovšem zatím žádný vážnější bezpečnostní incident nepostihl (i když to může být též tím, že není tak oblíbeným cílem útočníků), takže Apple musel v Leopardovi přijít s řešením potřeb, o nichž jsme zatím ani nevěděli, že je máme. V tom ovšem Apple vyniká.

Pogue opět cituje oněch 300 novinek a podotýká, že zdaleka ne všechny jsou převratné, patří k nim i takové věci jako Brailleovské písmo, šetřič obrazovky se „slovem dne“ a dánský korektor překlepů.

Hlavní novinky Leoparda

Z novinek Leoparda Apple vychvaluje hlavně Time Machine, zálohovací program. Zálohovací program nepředstavuje nic nového, nabízí se jich spousta. Ovšem skoro nikdo je nepoužívá, prakticky nikdo nemá automatizované zálohování svého počítače.

Time Machine to chce změnit zálohováním úplně všeho na druhý disk či jiný Mac v síti. Potřeba druhého disku znamená menší překážku, ale na druhou stranu dnes jsou disky levné.

Když připojíte druhý disk (Pogue to nezdůrazňuje, avšak měl by to být externí disk), Leopard se zeptá, zda ho chcete použít pro Time Machine. Až to odsouhlasíte, vše ostatní už běží automaticky.

Time Machine zrcadlí hlavní disk každou hodinu (lze ovšem spustit i zálohu na požádání), na konci dne Time Machine nahradí hodinové zálohy jednou celodenní zálohou a na konci měsíce denní zálohy nahradí jedna záloha stavu z konce měsíce.

Když dojde k nějaké datové nehodě, spustíte obnovovací režim Time Machine. Plocha Leoparda se odsune a odhalí hluboké hvězdné pole. Okno, jež obsahovalo soubory, se vznáší před vámi, rozložené do desítek obrazů sebe sama, jako lístky kartotéky, ustupující do pozadí.

Obrazy okna můžete procházet zpátky v čase, dokud nenarazíte na vzhled okna před onou nehodou. (K vyhledání chybějících souborů se samozřejmě dá použít i standardní vyhledávací pole.) Až najdete požadovaný soubor, příkazem Restore ho vrátíte zpět.

Tuhle animaci někteří kritizují jako zbytečné okrasy, David Pogue se však domnívá, že právě tyto prvky zvyšují přitažlivost Time Machine, mohou přimět více lidí, aby začali používat pravidelné zálohování, a uchránili se tak před ztrátou dat.

Za další funkci měnící zavedené postupy považuje Pogue Quick Look, její náhledy umí zobrazit většinu běžných typů souborů, což pokládá za fantastické.

Stejně tak obdivuje Spaces, připomíná, že se tyto virtuální obrazovky dají přemisťovat v nápaditém mapovém zobrazení a mezi obrazovkami lze přetahovat jednotlivá okna.

Software pro virtuální obrazovky opět není ničím novým, ale jeho integrace do systému, navíc v takto uhlazené podobě, znamená ohromný rozdíl.

Rodičovská kontrola Leoparda v podstatě dohání kontrolu ve Vistě. Také v Leopardovi lze nastavit, v jakých časech děti smějí pracovat s počítačem a dá se sledovat jejich činnost na Internetu.

Dále Pogue zmiňuje uhlazenější Boot Camp, sdílení obrazovek a to, že program Dictionary (slovník) umí spolupracovat s Wikipedií. Funkce Web Clips pak dovoluje vyjmout obdélníkovou část libovolné webové stránky a uložit ji jako automaticky se aktualizující entitu (vlastně jde o widget pro Dashboard).

Zjištěné nedostatky

David Pogue ovšem našel i nedostatky. V případě „Stacks“ (sad) v doku je sice příjemné, že po klepnutí spatříte obsah takovéto složky v podobě vějíře nebo mřížky ikon, které navíc tvoří miniaturizované náhledy skutečného obsahu daných souborů. Jenže pokud je takováto složka opravdu hodně plná, sada zobrazí pouze část svého obsahu. (V předchozích verzích systému klepnutí na složku doku zobrazilo sice prosté, ale úplné menu jejího obsahu.)

Za nejzávažnější chybu Leoparda však považuje průsvitná menu. Když se příkazy menu přeloží přes dokument ležící pod nimi, mnohem hůře se čtou. Někdy je elegantní grafika Applu odůvodnitelná tím, že zlepšuje použitelnost. Avšak v tomto případě se nic nezískalo a ztratilo se mnohé.

Jinak však Leopard obsahuje pouze běžné drobné chyby nové verze, jež Apple časem opraví následnými aktualizacemi. Pogue testoval Leoparda po dobu jednoho týdne (zřejmě tedy dostal konečnou verzi, jakmile za ni byla prohlášena) a narazil na občasné drobné potíže se Spaces, s automatickou synchronizací mezi Macy a s přepínáním programů. Též našel několik málo programů a doplňků, které budou potřebovat aktualizaci, aby fungovaly pod Leopardem.

Přednosti Leoparda

Na druhou stranu si Leopard uchovává všechny přednosti Mac OS X. Nevyžaduje sériové číslo a otravnou „aktivaci“, není nijak chráněn proti kopírování. A nezamořuje plochu spoustou zkušebních verzí programů. (Tenhle nešvar je však typický pro počítače s Windows spíše v USA).

Leopard si zachovává slušnou zpětnou kompatibilitu, jeho požadavky považuje Pogue za mírné (to je ovšem otázka názoru), takže poběží na tři roky starých běžných Macích a dokonce na šest let starých špičkových strojích. (Mnohým přesto budou nároky Leoparda připadat příliš vysoké, ale při porovnání s Vistou skutečně nevypadají tak hrozné.)

Závěr recenze

David Pogue dohází k závěru, že Leopard je výkonný, uhlazený a pečlivě navržený. Přináší příjemná překvapení a jenom velmi málo zklamání. Tenhle leopard má víc než 300 nových skvrn – a většinu z nich světlých.

Recenze Edwarda Baiga v USA Today

A do třetice zde máme recenzi Edwarda C. Baiga z deníku USA Today.

Baig už dříve považoval Mac OS X za lepší operační systém než Windows pro většinu uživatelů. S Leopardem podle něj Apple zvýšil svůj náskok jak z hlediska estetiky, tak technické vyspělosti.

A pokud přece jen potřebujete Windows, díky integraci Boot Campu je budete moci spouštět i na Macu. K tomu podotýká, že Boot Camp zatím neumí provozovat oba operační systémy současně, už ale nedodává, že i pro to existují řešení. A upozorňuje, že koncem roku již nebude možné stáhnout si Boot Camp samostatně pro Macy nepřevedené na Leoparda.

Time Machine

Baig přešel na Leoparda z předchozí verze, Tigera, na MacBooku a na svém iMacu, na obou strojích to proběhlo hladce. Mimoto dostal od Applu k testování iMaca s předinstalovaným Leopardem. Narozdíl od přechodu na novou verzi Windows se neobjevily žádné potíže s ovladači.

Poté Baig podrobněji přibližuje hlavní novinky Leoparda, v podstatě ovšem říká totéž, co předchozí recenze. Na prvním místě opět zmiňuje Time Machine. Cestování časem při obnově lze provádět též s poštovní schránkou, můžete tak obnovovat ztracené zprávy. Co se týče schématu jednotlivých záloh, pokud se kapacita zálohovacího disku počne vyčerpávat, začnou se mazat nejstarší týdenní zálohy. (Denní zálohy se udržují po 30 dní, postupně je nahrazují týdenní zálohy.)

Time Machine se dá použít k obnovení celého Maca nebo k přenesení souborů a nastavení na nový Mac. Z bezpečnostních důvodů můžete navíc určit, že se některé soubory zálohovat nebudou.

Když Baig testoval Time Machine, prvotní zálohování jeho hodně zaplněného iMaca trvalo velice dlouho a objevilo se jedno zaškobrtnutí, obdržel chybové hlášení, že systém není schopen dokončit úplnou zálohu, nakonec se mu ji podařilo úspěšně provést přes noc.

Baigovi se velice zamlouvají videokonferenční možnosti a zvláštní efekty iChatu, pomocí funkce iChat Theater lze během videokonference sdílet další soubory a pokud to účastník konference dovolí, dá se ovládat jeho počítač pro spolupráci na projektu. Najednou však jde ovládat pouze jednu pracovní plochu, takže dotyčného slyšíte, ale neuvidíte.

Vylepšený Mail

Řadu novinek přináší též poštovní klient Mail. Apple v něm nabízí přes 30 šablon zpráv a integrovaný prohlížeč fotografií umožňuje snadné přetahování vlastních snímků do šablon.

Mail navíc nyní dovoluje práci s poznámkami a s úkoly, zachází se s nimi podobně jako se zprávami.

Program umí uvnitř zprávy objevit adresy, telefonní čísla a data, když přes ně přejedete myší, kontextové menu umožní rychlé vytvoření kontaktu nebo schůzky.

Navíc nyní obsahuje čtečku RSS kanálů, což dovoluje vyhledávání zajímavých novinek a jejich směrování do inteligentních poštovních schránek.

Ostatní novinky

Baig rovněž chválí novinky pracovní plochy, nový dok s 3D efekty (ty ovšem nevyhovují každému), „Stacks“ (sady) a samozřejmě Cover Flow a Quick Look.

V případě funkce „Back to My Mac“ se však dočkal zklamání, občas ji sice dokázal užít, ale když se pokusil na dálku připojit z počítače v hotelu a z kanceláře USA Today ve Virginii k Macu v New Jersey, nepovedlo se to. Apple se domnívá, že by tuto funkci mohly blokovat firewally, plánuje vydat pokyny pro správce sítí a poskytovatele připojení, jak mají povolit průchod této služby ve svých sítích.

Nakonec Baig ještě zmiňuje Spaces a možnost tvorby webových výstřižků (Web Clips), jako příklad využití uvádí zkopírování jízdního řádu pro vlak či autobus, takto vytvořený widget se automaticky zaktualizuje, jestliže se jízdní řád změní.

Závěr recenze

Také Edward Baig dochází k závěru, že tyto a další vlastnosti by měly uspokojit jak nové, tak stávající příznivce Maců, Leopard je prostě skvělá kočka.

Shrnutí

Všechny tři recenze vycházejí pro Leoparda docela příznivě. Přechod na novou verzi Mac OS X zřejmě ve většině případů proběhne hladce, ani s kompatibilitou by neměly být větší potíže. Ovšem při současném počtu Maců v provozu nelze vyloučit, že v určitých případech komplikace nastanou, neměly by však být příliš časté.

Shoda panuje rovněž v tom, že přes marketingová prohlášení Applu Leopard zase tolik převratných novinek nepřináší, spíše jen dále uhlazuje jednotlivé prvky.

Hlavní přínos Leoparda tak zřejmě nejspíš tvoří Time Machine, možná to bude první opravdu široce užívaný zálohovací systém. Jednoznačně se zaměřuje na technicky nepříliš zdatné uživatele, právě ty by mohl přivést k pravidelnému zálohování. Už to samo o sobě by byl docela záslužný počin.

Za zmínku stojí též integrace Boot Campu, uživatelé, kteří občas potřebují Windows, to nyní budou mít ještě snazší.

Další novinky jsou sice příjemné, ale už tak významné nejsou, nicméně potěší. S menším pochopením se však asi setkají průsvitná menu, jež upřednostňují vnější efekt proti praktičnosti, možná by bylo vhodné, aby Apple časem nabídl možnost uživatelského nastavení této průsvitnosti.

Přes všechny drobné nedostatky se však zdá, že Leopard bude úspěšným pokračovatelem v řadě verzí Mac OS X a měl by ještě dále posílit přitažlivost Maců.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: