Další zprávy ze světa iOS - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Další zprávy ze světa iOS

30. června 2010, 00.00 | iOS 4 pro iPad se zřejmě objeví až v listopadu. A Amazon začal pro přístroje s iOS nabízet elektronické knihy podporující zvuk a video.

Většina zpráv pochopitelně souvisí s iPhonem 4, těm věnujeme samostatný článek, ale našly se dvě další zprávy týkající se iOS, jež stojí za zmínku:

iOS 4 pro iPad bude nejspíš dostupný až v listopadu

iPhone 4 má iOS 4 už nainstalovaný a pro starší iPhony a iPody touch (s výjimkou první generace) se iOS 4 nabízí jako aktualizace firmwaru od 21. června. Zbývá ale ještě jedno zařízení, pro něž nový software není dosud dostupný, totiž iPad.

Ten se dodává s iOS 3.2, který sice zahrnuje mnoho z prvků iOS 4 (třeba celosystémovou kontrolu překlepů či možnost připojování externích klávesnic), ale hlavní novinky, zejména multitasking, mu chybí. Apple zatím vždy uváděl, že iOS 4 pro iPad vydá na podzim, bez bližšího upřesnění, ale nyní se zdá, že oním termínem bude listopad.

Server Advertising Age totiž vydal obsáhlejší článek zabývající se reklamní platformou iAd, která bude integrální součástí iOS 4. Probírá ji samozřejmě z hlediska inzertních možností, ale to nás zde nemusí zajímat.

Jeden odstavec však mluví o tom, že iAd sice začne fungovat od 1. července, jenže řada inzerentů s jejím využitím otálí, chtějí počkat až na podzim. Apple jim totiž sdělil, že zařízení pro reklamu neslibnější - iPad - bude iAd podporovat až od listopadu. A to těžko může znamenat něco jiného, než že právě v listopadu Apple vydá iOS 4 pro iPad, což je o něco později, než se zatím většinou čekalo (uvažovalo se třeba o září, kdy Apple obvykle uvádí nové iPody).

Amazon vydal elektronické knihy pro iOS podporující zvuk a video

Apple se pokouší iPad prosadit také jako čtečku elektronických kniha a s iOS 4 se nabízí aplikace iBooks též pro iPhone a iPod touch. Jejich předností proti specializovaným čtečkám s elektronickým inkoustem, jako je Amazon Kindle, by měla být podpora barev a především videa.

Jenže v pondělí právě Amazon vydal první své elektronické tituly pro přístroje s iOS (iPad, iPhone a iPod touch), které podporují tyhle multimediální doplňky, jde o několik knih doplňujících zvuk a video. Umožňují přímo ze stránky přehrát zvukový soubor nebo videoklip, lze tak například přehrát videotip pro kuchařský recept, nebo zvukový záznam historického projevu. Možností využití bude celá řada, hlavně pro různé průvodce, když nebudou stačit statické obrázky.

Tyto tituly se nabízejí v obchodu Kindle Store za obvyklé ceny Amazonu (9,99 USD ), ale protože jejich soubory jsou přirozeně větší, dají se stahovat jenom přes WiFi, k jejich čtení slouží softwarová čtečka Kindle. Ta byla nedávno aktualizována na verzi 2.1.1, jež jako jednu z novinek zavádí podporu dotyčných multimediálních titulů.

Na první pohled se to zdá trochu paradoxní, protože vlastní čtečka Amazonu, hardwarový Kindle, si s takovýmito knihami neporadí, zvukové soubory přehrát sice umí, ale video nezvládne (displej s elektronickým inkoustem nestíhá obraz překreslovat dostatečně rychle a ostatně nepodporuje ani barvy), má ovšem jiné přednosti (zobrazení blížící se papíru a velmi nízkou spotřebu energie). Pro elektronické knihy by ale mohl být hodně zajímavý iPhone 4, protože jeho displej Retina se některým vlastnostem elektronického papíru dost blíží.

Amazon však především prodává knihy, a tak je logické, že se snaží proniknout na všechny dostupné platformy, přístroje s iOS vzhledem k jejich rozšířenosti pochopitelně nemůže pomíjet. A když nabízejí podporu multimédií, není důvod toho nevyužít.

Navíc knižní software Amazonu pro iOS teď poskytuje širší možnosti než aplikace iBooks Applu. Pro iPad se sice už prodávají časopisy podporující multimédia, ale ty mají podobu samostatných aplikací App Store, iBooks však video nezvládá, mimoto Kindle 2.1.1 stačí iOS 3.0, zatímco iBooks 1.1 funguje jen pod iOS 4 a iOS 3.2 (na iPadu).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: