Další zprávy týkající se iOS - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Další zprávy týkající se iOS

15. listopadu 2010, 00.00 | Množí se pověsti o pozdějším uvedení ostré verze iOS 4.2, zvlášť poté, co Apple uvolnil druhou GM verzi pro iPad. iOS 4.2 zřejmě nebude podporovat ani funkci AirPlay pro iPhone 3G. A aplikace Instapaper v nové verzi 2.3 urychluje stahování článků a usnadňuje jejich sdílení.

Koncem minulého týdne bylo dost zajímavé také dění okolo iOS a jeho aplikací:

Přibývá pověstí o pozdějším vydání ostré verze iOS 4.2

Minulou středu Apple uvolnil Mac OS X 10.6.5 a minulý pátek vydal též iTunes 10.1, k dispozici už tak je veškerý software, který se považoval za nutný k uvedení iOS 4.2.

Teď jde o to, kdy k němu vlastně dojde, někteří ho čekali již minulý pátek, což se ovšem nesplnilo a začaly se vynořovat pověsti, že by tato (zejména uživateli iPadů) dychtivě očekávaná nová verze iOS mohla přijít ještě později, než se původně předpokládalo.

Nejprve v noci na minulý pátek řecký web iPhoneHellas napsal (Google z řečtiny dokáže vyrobit dost srozumitelnou angličtinu), že iOS 4.2 bude vydán až toto úterý 16. listopadu. V minulosti přitom právě tenhle web předem správně určil datum vydání iPhone OS 2.2 a iOS 4.0.1.

IOS 4.2 GM má potíže s WiFi připojením na iPadu

Server MacStories (jenž původně předpokládal vydání iOS 4.2 už minulý pátek) k tomu dodal, že podle jeho spolehlivého zdroje se uvedení iOS 4.2 opozdilo, protože na poslední chvíli byl odhalen problém s WiFi připojením v GM verzi pro iPad. (Informace o něm se objevily v mnoha webových diskusních forech, názorně ho předvádí toto video).

Jde o to, že iPad s iOS 4.2 GM, i když úspěšně naváže WiFi spojení s místní sítí, po několika minutách připojení zase ztratí. Právě tato (očividně závažná) chyba zřejmě způsobila odklad vydání ostré verze iOS 4.2, MacStories odhaduje, že oprava chyby a následné intenzivní testování odloží uvedení ostré verze až o týden.

Apple opravdu uvolnil druhou GM verzi iOS 4.2

A minulý pátek vývojáři skutečně obdrželi druhou GM verzi iOS 4.2 pro iPad. První GM verzi Apple uvolnil 1. listopadu, tehdy se předpokládalo, že bude shodná s konečnou distribuční verzí, ale nyní je zjevné, že tomu tak nebude (kdybychom chtěli být hnidopišští, řekli bychom, že 1. listopadu to ve skutečnosti byla SM - tedy „Silver Master“ - verze, avšak problém tehdy asi netušil ani samotný Apple).

Původní GM verzi tak nahradilo nové sestavení 8C134b, jež řeší právě zmíněný problém s WiFi připojením na iPadu.

Zpoždění iOS 4.2 možná bude ještě delší

Sotva tak překvapí, že minulý pátek po těchto událostech dorazily pověsti o ještě větším zpoždění ostré verze iOS 4.2, britský deník The Telegraph uvedl, že podle jeho zdroje, blízkého spolupracovníka Applu, bylo uvedení iOS 4.2 odloženo až do 24. listopadu, tedy až do příští středy. Možná se tak iOS 4.2 nedočkáme ještě ani tento týden a budeme muset počkat do toho příštího.

Následující dny samozřejmě ukážou, která zpráva má blíže k pravdě, ale i kdyby se potvrdily informace deníku The Telegraph, Apple by stále plnil svůj slib, co dal při představení iOS 4.2 na akci z 1. září, protože jako termín jeho uvedení ohlásil prostě listopad, a tak mu stále zbývá dost času.

Nyní bude záležet hlavně na tom, jestli se neobjeví ještě nějaká další chyba, jistě teď probíhá velice intenzivní testování. Určitě však bude lepší, když se uvedení ostré verze iOS 4.2 o pár dní opozdí, než aby obsahovala nějakou vážnou chybu (což ztráta WiFi připojení na iPadu rozhodně byla).

iOS 4.2 nejspíš nebude podporovat funkci AirPlay na iPhonu 3G

iOS 4.2 zřejmě bude dostupný později, než se čekalo, ovšem vlastníci iPhonu 3G i poté, co nainstalují nový firmware, budou ochuzeni o některé jeho novinky. To samozřejmě není velké překvapení, protože od počátku tento přístroj nepodporuje určité důležité rysy iOS 4 (například multitasking a také síť Game Center, jež přišla s iOS 4.1) a teď se ukázalo, že bude scházet též podpora jedné významné nové funkce iOS4.2.

Minulý čtvrtek totiž 9to5mac oznámil, že iOS 4.2 GM pro iPhone 3G neobsahuje ani podporu funkce AirPlay umožňující bezdrátový streaming mediálního obsahu na kompatibilní zařízení, zejména na novou Apple TV.

Podle vývojářů a uživatelů testujících beta verze iOS 4.2 se funkce AirPlay na iPhonu 3G původně podporovala, ale z GM verze byla nakonec její podpora pro tenhle dva roky starý model iPhonu odstraněna. Apple tak porušil své tvrzení (jež se objevilo i na jeho webových stránkách), že AirPlay budou podporovat všechna zařízení s iOS 4.

Dalo se to ovšem čekat, podobně tomu bylo s podporou herní sítě Game Center. Ta se v beta verzích iOS 4.1 nabízela i pro iPhone 3G, ale nakonec byla odstraněna. A s funkcí AirPlay to tedy bude nejspíš stejné (viz tohle video). Hlavní přínos iOS 4.2 pro iPhone 3G tak možná bude spočívat v dalším zrychlení.

iPhone 3G očividně bude moci možnosti nových verzí iOS 4.x využívat pouze v omezené míře a je dost možné, že příští hlavní verze iOS už tento model nebude podporovat vůbec.

Instapaper 2.3 urychluje stahování článků a usnadňuje jejich sdílení

K nejoblíbenějším aplikacím iOS patří utilita Instapaper, kterou napsal Marco Arment. Umožňuje uložit většinu webových stránek pro pozdější off-line čtení jako čistý text, odstraní z nich veškeré nadbytečné prvky, aby je upravila pro čtení na obrazovkách iPhonu a iPadu.

Obsáhlejší texty z Webu si tak lze přečíst později, a to i když nebude zrovna dostupné připojení k Internetu (například při cestování letadlem).

Řada uživatelů považuje Instapaper za jednu z nejdůležitějších aplikací iOS a nyní se jejich názor asi ještě utuží, protože se v App Store minulou středu objevila nová verze 2.3 přinášející další vylepšení. Nová verze urychluje stahování článků, usnadňuje jejich sdílení a dokonce automatizuje nastavování režimu nočního čtení.

Instapaper je univerzální aplikace použitelná jak na iPhonu, tak na iPadu, ale dosud na těchto přístrojích fungovala odlišně. To se teď změnilo, i na iPhonu se nyní nabízejí funkce dosud dostupné pouze pro iPad, jako třeba textové souhrny v seznamu článků a možnost přepnout na „noční“ zobrazovací režim přímo z panelu písem.

Posledně jmenovaná novinka ovšem už příliš potřebná nebude, protože verze 2.3 se dá nastavit tak, aby se automaticky přepínala do režimu nočního čtení podle časů západu slunce v daném časovém pásmu.

Novinek je však mnohem víc, na iPadu by se měly články stahovat rychleji a seznam článků na všech zařízeních teď uvádí délku jednotlivých článků, řádka bodů ukazuje, kam až se v nich uživatel při čtení již dostal (podobně to ukazuje čtečka Kindle).

Zlepšilo se rovněž sdílení článků, ty se teď dají posílat do aplikací OmniFocus a QuickReader a byly opraveny chyby sdílení prostřednictvím klientů Twitteru.

Zjednodušilo se také ukládání článků, nově stačí na počátek URL adresy odkazu přidat písmeno „i”, aby se spustil Instapaper a uložil stránku do seznamu článků. Dále lze snáze měnit uživatelské jméno, články se dají prohlížet přímo v Safari namísto ve vlastním prohlížeči aplikace, program lépe zpracovává některé odkazy uvnitř stránek a byl vylepšen text nápovědy. A samozřejmě nová verze přináší opravy řady chyb.

Instapaper 2.3 funguje na iPhonech, iPodech touch a iPadech s iOS 3.0 nebo vyšším, stojí 3,99 EUR. Šetřiví uživatelé si ale mohou zdarma stáhnout variantu Instapaper Free s omezenějšími možnostmi, jež se však zatím nabízí ve verzi 2.2.6.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

IOS 4.2 GM 8C134b

Autor: nemam Muž

Založeno: 15.11.2010, 08:39
Odpovědí: 0

Stahnul jsem ten GM2, sestaveni 8C134b, a vypada, ze s WIFI uz problemy nejsou :)

Odpovědět na příspěvek

RE: IOS 4.2 GM 8C134b

Autor: Irreversible Muž

Založeno: 15.11.2010, 14:06

Aspon tak, Apple ma s wifi neustale nejake problemy.

Odpovědět na příspěvek

je airplay opravdu tak důležité?

Autor: tonjik Muž

Založeno: 16.11.2010, 00:02
Odpovědí: 0

Ahoj, AirPlay mi nepřijde jako nějaká killer fíčura kvůli které bych zahazoval ip 3g... Použijete to někdo? Já k televizi připojuji macbooka přes hdmi, nevidím důvod proč si kvůli tomu kupovat iTV. Nebo se pletu? Stejně k iPhone nebo ipadu potřebuju počítač abych do nich to video dostal. A na koukání na youtube mi stačí iTV...

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: