Další softwarové zprávy související s Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Další softwarové zprávy související s Macy

5. listopadu 2010, 00.00 | Objevila se nová zákeřnější varianta trojského koně Boonana/Koobface a své antivirové programy pro Mac OS X začali nabízet další tři výrobci. A program GoGadget umožňuje synchronizaci Maců s mediálními přehrávači a dalšími kapesními přístroji nepocházejícími od Applu.

Dění na poli softwaru pro Macy sice opět trochu ochabuje, ale něco se v minulých dnech přece jenom objevilo. Softwarové novinky Applu popisujeme v samostatném článku, zde se podíváme na software nepocházející z Cupertina:

Nová varianta trojského koně „Boonana/Koobface“ je zákeřnější

V pondělí jsme se zmiňovali o javovém trojském koni „Boonana/Koobface“, který je schopný fungovat i pod Mac OS X (alespoň teoreticky). A nyní byla objevena jeho nová varianta, firmy SecureMac a Eset Security zjistily, že užívá ještě rafinovanější triky, aby uživatele přiměla ke své instalaci, navíc přibyly další servery shromažďující data (například uživatelské jména a hesla) nasbíraná tímto záškodnickým softwarem.

Nová varianta, nazvaná „trojan.osx.boonana.b“ (označení „Koobface“ používá firma Intego, jejíž názor na tuto hrozbu se značně liší) funguje nejenom pod Windows a Mac OS X, ale také na Linuxu, využívá zranitelnosti Javy přítomné na všech platformách.

Může se objevit jako zpráva na Facebooku či v jiných sociálních sítích, případně jako zpráva v elektronické poště. Tvrdí, že se její odesilatel rozhodl spáchat sebevraždu a vyzývá ke klepnutí na video vysvětlující důvody k tomuto činu. Pokud to uživatel udělá, spustí se javový aplet instalátoru trojského koně, který požádá o správcovský přístup a o povolení provozu dalších apletů ze stejného serveru.

A bude-li uživatel natolik neopatrný, že to povolí, instalátor pozmění systémové soubory tak, aby byl k souborům počítače možný vzdálený přístup bez hesla, navíc začne odesílat důležité informace vzdáleným serverům a samozřejmě se stejně jako původní varianta bude šířit dále nevyžádanými zprávami z účtů uživatele, jichž se zmocní.

Několik serverů získávajících informace z napadených strojů je stále ještě v provozu, což zvyšuje možnost rozšíření nové varianty tohoto trojského koně, navíc už zřejmě má opravené chyby původní varianty (jež pod Mac OS X příliš nefungovala), což vše zvyšuje její nebezpečnost.

SecureMac nabízí bezplatný nástroj pro odstranění tohoto trojského koně z napadených Maců. Vypnutí Javy samozřejmě zabrání, aby se na vůbec na počítač dostal, ale i tentokrát je zřejmé, že při zachování opatrnosti se nové hrozbě lze vyhnout, opět jde hlavně o využití sociálního inženýrství, protože instalace neproběhne bez zásahu uživatele.

Tři další firmy začaly nabízet své antivirové programy pro Macy

Možná jde o pouhou shodu okolností, ale právě v době, kdy pozornost vyvolává výše popisovaný javový trojský kůň, se rozšířila nabídka antivirových programů pro Mac OS X, svůj software vydaly nebo chystají hned tři firmy - Sophos, ESET a Trend Micro.

Sophos, zaměřující se spíše na podnikovou klientelu, vydal Sophos Anti-Virus for Mac Home Edition, bezplatného antivirového klienta pro Macy, který slibuje ochranu proti virům, trojským koním a červům, včetně těch určených pro Windows.

Také ESET chystá svůj antivirových software pro Macy. (Tuto firmu samozřejmě dobře známe, pochází původně ze Slovenska a její software NOD 32 Antivirus se nachází na mnoha českých PC. Dnes ovšem ESET působí celosvětově a přirozeně má též českou pobočku.)

Už v průběhu listopadu by ESET měla vydat ostrou verzi softwaru ESET Cybersecurity for Mac (jehož předběžná RC verze se dá získat tady) pro domácí uživatele (jde o obdobu ESET NOD32 Antiviru 4 pro Windows).

A dále ESET již uvedla ESET NOD32 Antivirus 4 Business Edition for Mac, verzi svého podnikového bezpečnostního softwaru pro Macy. Tyto programy pochopitelně jsou placené a ESET pro ně poskytuje stejné služby jako pro ostatní platformy. Zatím se nabízejí v angličtině, ale chystají se i české verze.

A konečně Trend Micro ohlásila Worry-Free Business Security 7, novou verzi svého síťového bezpečnostního softwaru pro malé a střední podniky, jež ve vydání Advanced zahrnuje též ochranu pro Macy nasazené jako klientské počítače.

Samozřejmě stále zůstává otázkou, nakolik je tento software potřebný, zmínění výrobci pochopitelně tvrdí, že hrozby pro Mac OS X existují, ESET například uvádí, že se Mac OS X dá snadno napadnout, Sophos zmiňuje takové hrozby jako trojského koně ukrytého v pirátských verze instalátoru balíku iWork ’09 (ten budil pozornost loni na jaře). Upozorňují též na to, že jejich programy vyhledávají i škodlivý software pro Windows a zabraňují jeho šíření přes Macy.

Názory na antivirový software pro Macy se nepochybně budou stále velice různit, ale je zřejmé, že jeho výrobci cítí příležitost s tím, jak se zvyšuje počet Maců, což vede k rozšiřování nabídky.

Teprve budoucnost ukáže, zda skutečně začnou přibývat nové hrozby pro Mac OS X, nějaké zákazníky tyto programy však nejspíš najdou (třeba mezi těmi, kdo se opravdu nechtějí vůbec o nic starat a existence takovéhoto softwaru by také mohla být důležitá pro přijetí Maců v některých podnicích).

Program GoGadget umožňuje synchronizaci s různými kapesními přístroji nepocházejícími od Applu

Mediální přehrávače a další kapesní zařízení je obvykle třeba synchronizovat s osobním počítačem prostřednictvím vhodného softwaru. V případě Maců Apple nabízí iTunes, jež zajišťují synchronizaci s jeho přístroji s iOS a s dalšími iPody, ovšem najde se i nemálo uživatelů Maců, kteří si tyto přístroje pořídí od jiného výrobce (přestože Apple by samozřejmě byl nejraději, kdyby kupovali také tento hardware pouze od něj).

Ti budou potřebovat dodatečný software, co zajistí synchronizaci s Mac OS X a jeho aplikacemi a právě o to se snaží nová nabídka firmy Mark/Space, specializující se na takovýto synchronizační software pro kapesní hardware různých výrobců.

Jde o program GoGadget, který slibuje, že umožní synchronizaci programů iTunes a iPhoto se všemožnými mediálními přehrávači třetích stran a jiným kapesním hardwarem prostřednictvím jednoduchého a intuitivního uživatelského rozhraní.

Umí synchronizovat fotografie, hudbu, video, dokumenty a dokonce i vyzvánění přístrojů připojených k Macu USB kabelem, jediné omezení bude v tom, jaká data dokáže připojené zařízení zobrazit či přehrát. V programu se prostě vyberou data pro přenos, včetně přehrávacích seznamů (playlistů) z iTunes a alb z iPhota.

GoGadget v sobě spojuje různé dosavadní snahy Mark/Space o synchronizaci zařízení třetích stran s aplikacemi iTunes a iPhoto na Macu, podporuje mediální přehrávače, digitální fotorámečky, chytré telefony, přenosné herní konzoly a některé GPS navigace. Do budoucnosti chce firma paletu těchto zařízení dále rozšiřovat a vyzývá uživatele, aby navrhovali další hardware, jenž by se měl podporovat.

Už nyní program zvládá konzoly Sony PSP (s firmwarem 6.31 a vyšším), telefony Samsung Captivate a Wave, některé MP3 přehrávače SanDisk Sansa (typy Clip+, Fuze a m250), telefon Nexus One a přístroje Palm Pre, Pixi a LifeDrive. Seznam všech podporovaných zařízení najdete na stránce programu.

GoGadget 1.0 for Mac vyžaduje Mac OS X 10.5.6 nebo vyšší, iTunes 7.4 a vyšší, iPhoto 5.5 a vyšší a QuickTime 7 či vyšší (pro synchronizaci videa). Zkušební verzi programu (funkční po 7 dní) si lze stáhnout odtud (jde o 13 MB), v plnou verzi se změní zakoupením licence.

Zatím platí zaváděcí cena 19,95 USD, později se zvýší na 29,95 USD. Ale ti, kdo si již koupili jiný software Mark/Space, dostanou slevu a zaplatí jen 9,95 USD. Brzy se navíc má objevit také verze tohoto softwaru pro Windows, jež bude spolupracovat s Windows Media Playerem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: