Automator: pracovní postupy stokrát jinak - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Automator: pracovní postupy stokrát jinak

24. srpna 2005, 00.00 | V minulém dílu našeho seriálku, věnovaného využití systému Automator, jsme si ukázali, jak se pracuje s akcemi vloženými do pracovních postupů. Dnes se soustředíme na to, co můžeme dělat s pracovními postupy jako takovými. Pravda, nebude těch možností zrovna stovka ☺, ale přesto, jak uvidíme, toho Automator nabízí docela dost.

V minulém dílu našeho seriálku, věnovaného využití systému Automator, jsme si ukázali, jak se pracuje s akcemi vloženými do pracovních postupů. Dnes se soustředíme na to, co můžeme dělat s pracovními postupy jako takovými. Pravda, nebude těch možností zrovna stovka ☺, ale přesto, jak uvidíme, toho Automator nabízí docela dost.

Pracovní postup je "dokument" Automatoru

To už jsme si vlastně říkali: díváme-li se na Automator jako na standardní aplikaci, jež pracuje s dokumenty, pak je "dokumentem" právě pracovní postup: každé okno aplikace Automator obsahuje právě jeden pracovní postup, který můžeme podle libosti ukládat na disk do souborů libovolných jmen, opět načítat, upravovat, a – samozřejmě – také spouštět.

Mimochodem: přenášíme-li uložené pracovní postupy na jiné počítače, je třeba si dát trochu pozor na to, že pracovní postup může využívat akce (a případně, jejich prostřednictvím, aplikace či skripty), jež na cílovém počítači nejsou k dispozici. Jelikož pracovní postup neobsahuje (samozřejmě) kopie akcí, ale pouze odkazy na ně, nebude takový postup na cílovém počítači dobře fungovat, pokud tam všechny potřebné objekty nenainstalujeme.

Už to přináší řadu možností, jak si usnadnit práci s Mac OS X; samo o sobě by to však bylo poměrně nepohodlné, kdybychom pokaždé, když chceme nějaký pracovní postup použít, museli spouštět aplikaci Automator, postup v ní otevírat a aktivovat. Grafické uživatelské rozhraní Tigeru proto ve spolupráci s aplikací Automator nabízí několik dalších, šikovnějších možností.

Pracovní postupy jako samostatné aplikace

Nejjednodušší je uložit pracovní postup jako aplikaci – prostě při ukládání v rozevírací nabídce "File Format" (viz minulý obrázek) vybereme variantu "Application", pracovní postup se uloží jako samostatná aplikace, již můžeme docela standardním způsobem spustit – ať už poklepáním z Finderu, nebo třeba vyvoláním z "Recent Items":

Tuto "aplikaci" lze také použít jako cíl vhození souborů a složek; učiníme-li tak, pracovní postup se spustí a vhozené soubory a složky se stanou jeho vstupními daty (tedy vstupními daty jeho první akce).

Pracovní postupy jako doplňky jiných aplikací

Ještě bohatší možnosti nabízí služba "File / Save As Plug-in...". Jejím prostřednictvím můžeme pracovní postup uložit několika různými způsoby, z nichž každý nabízí specifické možnosti.

Nejobecnější je asi varianta "Script Menu", jež pracovní postup zpřístupní z libovolné aplikace prostřednictvím nabídky Scripts (ta je vždy v pravé části hlavní nabídky poblíž data, času, jména aktuálního uživatele, hlasitosti a ostatních služeb, a je representována stylizovanou ikonkou role papíru – jež patrně nikoli náhodou také vzdáleně připomíná písmeno 'S'):

Zajímavé jsou ovšem i zbývající možnosti:

  • "Finder" uloží pracovní postup do kontextové nabídky, jež se ve Finderu otevře nad libovolným objektem po stisknutí pravého tlačítka myši (nebo kombinace Ctrl-levé). Takto uložené pracovní postupy se zobrazí ve vnořené nabídce "Automator" (spolu se standardní službou "Create Workflow...");
  • "Folder Actions" zařadí pracovní postup mezi služby, jež lze aktivovat pomocí obecného příkazu "Configure Folder Actions..." z kontextové nabídky ve Finderu. Můžeme si tak třeba vyžádat automatické spuštění pracovního postupu kdykoli se do zvolené složky uloží nějaký soubor (přičemž samozřejmě tento soubor bude použit jako vstupní data postupu);
  • "iCal Alarm": takovýto pracovní postup může být spuštěn prostřednictvím aplikace iCal v předem daný čas (jedná se tedy vlastně o náhradu "cron-u", jejž znají zkušení uživatelé unixu);
  • "Image Capture": aplikace Image Capture umožňuje zvolit akci, jež se automaticky provede po převodu snímků z fotoaparátu (či jiného zdroje) do počítače. Uložíme-li skript tímto způsobem, bude k dispozici jako jedna z těchto akcí;
  • "Print Workflow": pomocí této možnosti můžeme o vlastní pracovní postupy rozšířit nabídku "PDF..." v tiskovém panelu – zvolíme-li pak z ní pracovní postup, tiskový výstup ve formátu PDF se automaticky předá pracovnímu postupu. Můžeme tak velmi snadno přímo z tiskového panelu aktivovat řadu služeb jako je doplnění vodoznaků, aplikace různých filtrů a podobně...

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: