AppleScript - úvod - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

AppleScript - úvod

18. dubna 2006, 00.00 | V tomto seriálu bych rád představil, co je AppleScript, ukázal, jak pracuje a jak v něm programovat. Na konkrétních příkladech pak uvidíte jeho sílu a možnosti které nabízí. Krok za krokem projdeme jeho základy a jejich praktické použití, které dá prostor vaší fantazii při tvoření svých vlastních programů.

O výhodách operačního systému Mac OS X zde již bylo řečeno mnoho, pojďme se ale blíže podívat na mocného pomocníka, který pomáhá systémům Apple již pěknou řádku let – na AppleScript. Jedná se o jednoduchý programovací jazyk určený běžnému uživateli, který nabízí široké spektrum použití, jak na poli systému, tak na poli jednotlivých aplikací. Jeho síla je v jednoduchosti a variabilitě, kterou nedisponuje žádný jiný programovací jazyk. Na jedné straně je tak jednoduchý, že ho pochopí i učenlivé dítě, na druhé straně schopný zvládnout složité a náročné operace. Záleží jen na vás, na jakou úroveň se dostanete. Ať už potřebujete jednoduchou jednoúčelovou aplikaci, nebo složitý program např. na převody textu či obrázků, je AppleScript připraven vám pomoci.

Děláte-li nějakou operaci častěji a nudí vás její věčné manuální opakování, právě k tomu je tu Apple Skript, který to udělá za vás. Potřebujete si pravidelně něco připomenout, nechat si po startu počítače spustit vybrané aplikace, přesně podle toho co zrovna chcete dělat, také žádný problém, pro AppleScript je to hračka. Proč hledat na internetu určitou utilitu, která přesně nesplňuje vaše očekávání nebo nedělá přesně to, co chcete, napište si program přímo na míru, přesně takový, jaký právě vy potřebujete.

AppleScript má velkou výhodu v podpoře, které se mu po léta dostává nejen od Applu, ale i od jiných softwarových vývojářů, proto je valná většina programů skriptovatelných. To znamená, že obsahují určitý slovník příkazů, kterými si voláte na pomoc operace, které potřebujete. Tyto příkazy musí být směrovány přímo k dané aplikaci, na rozdíl od základního systémového slovníku, jehož příkazy jsou prováděny standardně, nezávisle na právě aktivní aplikaci. Kombinací jednotlivých operací prováděných několika aplikacemi docílíte přesně takového výsledku, jaký potřebujete. Můžete tak s jedním programem stáhnout fotky z fotoaparátu, uložit si kopie do zálohy, zmenšit jejich velikost, všechny přejmenovat a zmenšené, přejmenované fotografie odeslat mailem všem vybraným obchodním partnerům nebo příbuzným. Tím ušetříte mnoho času, který můžete věnovat další práci.

Umíte-li trochu anglicky - naučíte se i AppleScript. Pokud jste si někdy zobrazili zdrojový kód nějaké www stránky, nebo se učili základy HTML, jistě víte, že takové programování není jednoduché, samá lomítka, různé závorky, nesrozumitelné zkratky a příkazy. Tak na to klidně zapomeňte! AppleScript je v podstatě angličtina s trochu specifickým pravopisem, vše je logické a jednoduché a brzy vám nebude psaní AppleScriptu činit žádné potíže. Navíc Script Editor (Editor Skriptů) umí spoustu chyb opravit sám, nebo na ně včas upozorní. Vše také přehledně strukturuje a barevně odlišuje klíčová slova, aby byla na první pohled patrná a přehledná orientace ve vašem programu, což oceníte hlavně když vaše programy začnou být složitější, delší a zaměřené na více problémů.

A jak tedy na to? Nejdříve si najděte Script Editor (Editor Skriptů), který vám bude dobrým pomocníkem, rádcem, a především korektorem. Nabídne vám různé možnosti, jak svůj skript uložit a také možnost nastavit parametry určující chování aplikace v různých situacích. Tohoto pomocníka najdete ve složce AppleScript, která se nachází ve složce vašich aplikací. A právě na Script Editor (Editor Skriptů) se zblízka podíváme příště, a rovnou si zkusíme napsat nějakou jednoduchou aplikaci.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: