Apple zveřejnil řadu podpůrných dokumentů ke Snow Leopardovi - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Apple zveřejnil řadu podpůrných dokumentů ke Snow Leopardovi

2. září 2009, 00.00 | Na webu Applu se objevily četné podpůrné dokumenty podrobněji popisující novinky a vlastnosti Mac OS X 10.6 Snow Leopard. Dále se tam pro něj nabízejí příručky a dodatečný software a obdobné podpůrné materiály lze získat též pro Snow Leopard Server.

V pátek se začal v USA (a dalších zemích) prodávat Mac OS X 10.6 Snow Leopard, a tak není divu, že Apple na svém webu zveřejnil řadu dokumentů souvisejících s touto novou verzí jeho operační systému. (Mimochodem, Snow Leopard se již prodává také u nás, český distributor Applu ho nabízí za 761 Kč s DPH. A též k němu poskytuje české stránky, ty jsou však zatím dost stručné a obsahují pouze základní informace.)

Některé z těchto podpůrných dokumentů jsme už okrajově zmínili ve výtahu recenzí Snow Leoparda, ale tady je probereme podrobněji:

Seznam nekompatibilního softwaru

Již při instalaci Snow Leopard zkoumá, zda na daném Macu není nainstalovaný software s ním nekompatibilní, pokud ho najde, přemístí ho do zvláštní složky „Incompatible Software“ (nekompatibilní software) v kořenovém adresáři pevného disku. A nekompatibilnímu softwaru také zabraňuje v otevření.

Seznam takovýchto nekompatibilních aplikací a ovladačů najdete v tomto podpůrném dokumentu. Vyplývá z něj, že se do složky „Incompatible Software“ při instalaci Snow Leoparda přesunou následující aplikace a ovladače:

  • Parallels Desktop ve verzi 2.5 nebo starší
  • McAfee VirusScan 8.6
  • Norton AntiVirus 11.0
  • Internet Cleanup 5, verze 5.0.4
  • Application Enhancer 2.0.1 nebo starší
  • Unsanity
  • AT&T Laptop Connect Card, verze 1.0.4, 1.0.5 a 1.10.0
  • launch2net 2.13.0
  • Zásuvný modul iWOW for iTunes 2.0
  • Ovladač Missing Sync pro Palm Sony CLIE 6.0.4
  • Ovladač TonePort UX8 4.1.0
  • Ovladač ioHD 6.0.3
  • Ovladače Silicon Image SiI3132 1.5.16.0

Některým dalším aplikacím pak Snow Leopard zabrání v otevření, při pokusu o jejich spuštění se objeví dialogové okno informující, že nejsou kompatibilní. Jedná se o následující softwarové tituly:

  • Parallels Desktop 3.0
  • VirusBarrier X4, verze 10.4.4 nebo starší
  • SPSS 17, verze 17.1
  • Director MX 2004, verze 10.2
  • EyeTV, verze 3.0.0 až 3.1.0
  • Ratatouille 1.1
  • Aperture ve verzi 2.1.1 nebo starší
  • Keynote ve verzi 2.0.2 nebo starší
  • Utilita AirPort Admin Utility, verze 4.2.5 pro grafitovou a sněhobílou stanici AirPort Extreme

Tak vypadá seznam nekompatibilních titulů v současnosti, může se ovšem ještě dále měnit (podle některých recenzentů se při instalaci, je-li daný Mac připojený k Internetu, kompatibilita softwaru kontroluje vůči serverům Applu, takže se porovnává s aktuálním seznamem).

Ovladače tiskáren a skenerů

Během instalace Snow Leopard též aktualizuje ovladače pro tiskárny a skenery, jestliže jsou pro daný hardware dostupné.

Implicitně se nainstalují ovladače pro tiskárny již užívané na příslušném Macu, dále pro tiskárny zjištěné poblíž v síti a také pro oblíbené modely tiskáren a skenerů. Volitelně lze určit, že se mají instalovat jen ovladače už používaných tiskáren, nebo naopak všechny ovladače tiskáren a skenerů přítomné na instalačním DVD (což však zabere na disku poměrně hodně místa).

Další ovladače se dají získat prostřednictvím mechanismu Software Update, to ovšem vyžaduje připojení k Internetu. Snow Leopard navíc automaticky vyhledá ovladač pro nově připojenou tiskárnu a bude pravidelně kontrolovat, zda se neobjevily aktualizované verze stávajících ovladačů.

Seznam ovladačů tiskáren, skenerů a multifunkčních tiskáren dodávaných se Snow Leopardem předkládá tento dokument Applu, nabízí rozsáhlý seznam podporovaných modelů rozdělených podle výrobců (doprovázený odkazy na jejich weby), úvod dokumentu navíc poměrně podrobně popisuje, jak se ovladače instalují a jaké existují další možnosti jejich získání.

Novinky Finderu

Jak už víte z dřívějších zpráv, Snow Leopard přináší podstatně vylepšený Finder, jeho hlavní novinky popisuje tenhle dokument, spolu s vylepšeními pro pracovní plochu.

Zmiňuje jeho přepsání do 64bitového kódu a do prostředí Cocoa, vylepšené vysouvání externích disků, navracení položek vyhozených do koše, možnost setřiďování výsledků vyhledávání a samozřejmě nové větší ikony poskytující aktivní náhledy obsahu souborů.

Dokument dále nabízí přehled základních prvků okna Finderu a stručně popisuje jejich funkce a také popisuje předvolby Finderu a možnosti vyhledávání.

Nová výchozí gama hodnota

Důležitou novinkou pro grafiky je, že Snow Leopard používá novou výchozí gama hodnotu ve výši 2,2, zatímco předchozí verze Mac OS X pracovaly s výchozí hodnotou 1,8 (hodnotu 1,8 Macy užívaly od počátku kvůli spolupráci s původní tiskárnou LaserWriter).

Apple proto vydal dokument, v němž probírá vliv této změny na fotografie a digitální fotoaparáty, na monitory a projektory a na videa. Dále obsahuje popis postupu, jak se v případě potřeby vrátit k hodnotě 1,8 a obsahuje též řadu odkazů na dodatečné informace o správě barev.

Instalace QuickTime Playeru 7

Snow Leopard sice přináší nový QuickTime X, avšak za určitých situací možná bude třeba doinstalovat původní QuickTime 7 z Leoparda. (Při instalaci Snow Leoparda se QuickTime 7 nabízí jen jako volitelná komponenta.) QuickTime X totiž není kompatibilní s některými staršími formáty, jako jsou například QTVR soubory, interaktivní QuickTime filmy a MIDI soubory.

Pro takové případy a též pro stávající skripty AppleScriptu využívající QuickTime bude potřeba nainstalovat QuickTime Player 7, příslušný postup popisuje tenhle dokument.

QuickTime 7 je rovněž nezbytný pro ty, kdo používají QuickTime Pro, ovšem pokud se na Macu nachází odpovídající registrační kód, Snow Leopard nainstaluje QuickTime Player 7 automaticky a ten potom registrační kód rozezná a dovolí využívat funkce QuickTimu Pro.

Změny menu baterie

Přenosné Macy se Snow Leopardem získaly také vylepšené menu baterie, jež poskytuje dodatečné údaje, což popisuje tento podpůrný dokument.

Menu baterie udává stav baterie, čas, po který ještě bude schopná napájet daný stroj, právě používaný zdroj napájení a podrobnosti o stavu dobíjení.

Nově navíc může vydat tři hlášení – „Replace Soon“, „Replace Now“ a „Check Battery“ (v anglické verzi, lokalizované verze přirozeně zobrazí odpovídající překlady). Hlášení „Replace Soon“ znamená, že baterie sice ještě nějakou energii dokáže udržet, ale mělo by se začít uvažovat o její výměně. Zbylá dvě hlášení pak značí, že baterie energii udrží už jenom velmi krátce (anebo dokonce vůbec ne).

Půjde-li o Mac s výměnnou baterií, měla by se nahradit novou. Jenže nové MacBooky Pro (a též MacBook Air) nasadily nevýměnnou baterii, pro ně Apple doporučuje nejprve zkusit resetovat řadič SMC (postupem popsaným tady), jestliže se hlášení bude objevovat i nadále, bude nutné nechat baterii vyměnit v autorizovaném servisu.

Funkce „Wake on Demand“

Další významnou novinku Snow Leoparda tvoří funkce „Wake on Demand“ (probuzení na požádání). Mac OS X může v síti sdílet soubory, tiskárny a dokonce i obrazovky s dalšími počítači, doposud však bylo nutné, aby sdílené položky zůstávaly stále dostupné, proto se příslušný Mac musel nastavit tak, aby nikdy nepřecházel do režimu spánku.

To se ve Snow Leopardovi změnilo, funkce „Wake on Demand“ dovoluje přistupovat ke sdíleným položkám, i když daný počítač spí, musí však být připojený přes AirPort Base Station nebo Time Capsule, ty fungují jako proxy, jež vysílá Bonjour zprávy o službách poskytovaných spícím Macem a v případě potřeby zařídí jeho probuzení.

Celou věc Apple podrobněji popisuje zde, takovéto uspořádání vyžaduje AirPort Base Station nebo Time Capsule s firmwarem verze 7.4.2 či vyšší. A používá-li šifrování WPA či WPA2, musí základnová stanice sloužit jako hlavní stanice sítě. Dokument Applu uvádí různé situace, v nichž se to dá užít a také postupy pro zkonfigurování základnové stanice a připojeného Macu.

Lze nastavit, zda k takovémuto probouzení má docházet přes Ethernet, přes bezdrátové připojení AirPort, nebo přes oboje. Fungovat by to mělo se stanicemi AirPort Base Station z roku 2007 a novějšími a s modely Time Capsule z roku 2008 a novějšími.

Trochu nejasností zůstává okolo toho, jaké Macy půjde probouzet přes bezdrátovou síť, ty z letošního roku to určitě zvládnou, ale zřejmě budou použitelné i starší modely (je třeba se podívat v System Profileru, jestli daný Mac podporuje funkci „Wake on Wireless“).

Do ještě větší hloubky probírá funkci „Wake on Demand“ tenhle článek Macworldu, zabývá se mnoha jejími technickými podrobnostmi.

Novinky Boot Campu 3.0

Už v roce 2006 se objevil Boot Camp, software umožňující alternativně k Mac OS X spouštět na Macích s procesory Intel také Windows. A Mac OS X 10.5 Leopard (uvedený v říjnu 2007) začal nabízet Boot Camp jako svou integrální součást.

Snow Leopard samozřejmě Boot Camp též zahrnuje, a to v aktualizované verzi 3.0, její novinky popisuje příslušný podpůrný dokument.

Z něj se dozvíte, že nyní lze pod takto spuštěnými Windows číst svazky Mac OS X a kopírovat jejich soubory do oddílu Windows (zápis na oddíly Mac OS X však z bezpečnostních důvodů možný není).

Dále inovovaný Boot Camp poskytuje podporu pro pokročilé funkce monitorů Apple Cinema, ovládací panel Boot Campu může měnit chování vypínače a vypojit regulátory jasu. Zlepšila se podpora virtuálního tlačítka myši na trackpadu, na všech přenosných Macích se teď dá pod Windows napodobit klepnutí tlačítkem myši klepnutím na trackpad.

A pod Windows provozovanými pomocí Boot Campu 3.0 jde změnit spouštěcí disk pomocí utility příkazové řádky, dá se tak třeba zařídit restart do Mac OS X, což objasňuje tenhle dokument Applu.

Vedle popisu novinek Boot Campu 3.0 Apple v dokumentu předkládá seznam často kladených otázek k němu, vypisuje podporované verze Windows (dají se použít Windows XP SP2 či vyšší nebo Visty, v 64bitové verzi však funguje jen Vista), zodpovídá otázky k instalaci a nabízí řešení některých problémů.

Otázka podpory Windows 7

Apple se v dokumentu sice nezmiňuje o Windows 7 (jejichž oficiální maloobchodní prodej v USA začne až 22. října), ale zprávy uživatelů naznačují, že Boot Camp 3.0 Windows 7 podporuje, a to jak v 32bitové, tak v 64bitové verzi. Dotyční ovšem použili RC verzi Windows 7, ale ta by se od ostré verze příliš lišit neměla. Lze tedy očekávat, že po uvedení Windows 7 Apple ohlásí jejich podporu v Boot Campu.

Další podpůrné materiály ke Snow Leopardovi

Podobných podpůrných dokumentů pro Snow Leoparda nepochybně bude dále přibývat, stejně jako jiných podpůrných materiálů. Odkazy na veškeré podpůrné materiály dostupné pro Snow Leoparda shrnuje tato stránka.

Najdete v ní také příručky k novému systému, například sedmistránkového průvodce instalací a uživatelskou příručku pro začátečníky (o délce 73 stránek), všechny ve formátu PDF.

Apple bude pro Snow Leoparda uvolňovat též různý dodatečný software (aktualizace, utility, a tak dále), jeho přehled poskytuje tahle stránka.

Podpůrné materiály pro Snow Leopard Server

Obdobná stránka podpůrných materiálů pochopitelně existuje rovněž pro Snow Leopard Server, nalézá se zde. Vedle podpůrných dokumentů nabízí řadu příruček pro něj ve formátu PDF a tady se shromažďují aktualizace a dodatečný software.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: