Výtah z recenzí Snow Leoparda - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Výtah z recenzí Snow Leoparda

31. srpna 2009, 00.00 | U příležitosti zahájení prodeje Mac OS X 10.6 Snow Leopard významné americké deníky a další média přinesly jeho recenze, novou verzi operačního systému Maců hodnotí vesměs kladně.

V pátek 28. srpna se v USA a některých dalších zemích začal prodávat Mac OS X 10.6 Snow Leopard, což Apple oznámil už v pondělí.

Narozdíl od zahájení prodeje Leoparda v říjnu 2007 tentokrát v amerických městech nevznikaly žádné dlouhé fronty zájemců o nový software, to však rozhodně nelze vykládat jako známku malého zájmu zákazníků.

Zaprvé k zahájení prodeje došlo ještě v době letních prázdnin a dovolených a navíc bylo možné si Snow Leoparda předem objednat na Webu. Skutečný zájem uživatelů tak ukážou až oficiální statistiky o prodeji, ty ovšem budou dostupné teprve za několik dnů, dá se však předpokládat, že vzhledem k mnohem nižší ceně za upgrade než v případě Leoparda přechod uskuteční hodně lidí (jeden z odhadů hovoří o prodeji 5 milionů kopií Snow Leoparda v následujícím čtvrtletí).

A samozřejmě se jako vždy objevila řada recenzí nové verze Mac OS X, autoři technických rubrik významných amerických deníků a z odborných publikací přirozeně dostali ostrou verzi Snow Leoparda s předstihem, aby mohli své recenze zveřejnit ještě před započetím prodeje.

Na pět takovýchto recenzí upozorňuje MacRumors, zde se podíváme na výtahy z nich (všímáme si hlavně dodatečných postřehů recenzentů odhalujících nové skutečnosti). Recenzí se samozřejmě objevilo ještě mnohem víc, avšak již z podstaty věci se vzájemně hodně podobají, proto lze tento přehled považovat za dostatečně reprezentativní (a budete-li chtít další informace, webové vyhledávače vám jich poskytnou možná až příliš).

Recenze Walta Mossberga

Recenze Walta Mossberga píšícího pro Wall Street Journal vyvolala pozornost především sdělením, že upgrade verzi Snow Leoparda za 29 USD (u nás se bude prodávat za 640 Kč bez DPH) lze použít také k přechodu z Mac OS X 10.4 Tiger. Jak potvrdili i naši čtenáři v diskusích, technicky to skutečně možné je, avšak jedná se o porušení licenčních podmínek (cena 29 USD platí jen pro ty, kdo si již koupili Leoparda nebo ho dostali spolu s Macem).

Apple si to však nevynucuje žádnými technickými prostředky a prostě spoléhá na poctivost uživatelů (většina uživatelů ostatně už přešla na Leoparda, takže by se nějaká zvláštní opatření vůči přechodu z Tigera ani nevyplatila).

Mossberg je velký příznivec Applu a vychvaloval již Leoparda, Snow Leoparda ale považuje pouze za menší aktualizaci, přinášející (jak uvádí samotný Apple) jen vylepšení a doladění. Testoval ho na třech Macích, na starší stolní model a starší notebook si ho sám nainstaloval a Apple mu navíc ještě půjčil k testování nový notebook s tímto systémem.

Samozřejmě připomíná, že Snow Leopard už nefunguje na Macích s procesory PowerPC a odhaduje, že jejich podíl (v USA) tvoří stále okolo 20 procent, poslední takové stroje se prodávaly ještě v roce 2006.

Instalace Snow Leoparda na starší stroje proběhla hladce, trvala asi 45 minut a Mossberg podotýká, že narozdíl od přechodu na Windows 7 z Windows XP zachovává veškerou předchozí konfiguraci. A díky tomu, že Snow Leopard zabere méně místa, na disku se uvolní prostor, podle Applu v průměru 7 GB, avšak na Mossbergovu notebooku z roku 2008 to bylo dokonce 14 GB. Při instalaci se nevyskytly skoro žádné potíže, jen na jednom ze strojů poté nefungoval šetřič obrazovky, podle Applu se jednalo o chybu, na jejíž opravě se pracuje.

Snow Leopard slibuje zrychlení, avšak Mossberg své Macy pokládal již předtím za rychlé, takže celkovou změnu výkonu nezaznamenal. Urychlení se však projevilo u některých aplikací a komponent systému díky jejich přepsání. Poštovní klient Mail se rychle otevíral i se složkami obsahujícími tisíce zpráv a kopírování souborů ve Finderu bylo rychlejší. Zrychlilo se rovněž Safari, především na stránkách využívajících JavaScript.

Většinu už dříve popisovaných novinek Snow Leoparda (jako třeba funkci Exposé v doku či nový QuickTime X) nepovažuje Mossberg za tak důležité, ale zvlášť se mu zalíbila tři vylepšení, jež Apple zmiňuje pouze okrajově: „Substituce“ (náhrady) textu, podobající se automatickým opravám v textových procesorech (jako je Microsoft Word), které však fungují v mnohých dalších programech (například v poštovním klientovi). Dále se mu líbila možnost automatické změny časového pásma podle polohy Macu, když se s ním cestuje a pak také nová integrovaná funkce QuickTimu X dovolující pořizovat videa dění na obrazovce Macu (pro člověka píšícího o Macích jistě užitečná věc).

A samozřejmě Mossberg poměrně obšírně popisuje integrovanou podporu Exchange, jež umožňuje připojení Snow Leoparda bez dodatečného softwaru. S pomocí informatiků svého zaměstnavatele ji mohl otestovat a vše fungovalo hladce, aplikace systému pracovaly s podnikovými informacemi. Avšak zkonfigurování této podpory nebylo zase tak jednoduché a bude vyžadovat spolupráci s podnikovými informatiky. Bude hodně záležet na tom, nakolik se vyznají v Macích, v daném případě pomáhal i zaměstnanec Applu, což ovšem ve většině podniků nebude možné.

Mossberg též zaznamenal jisté drobné potíže s kompatibilitou aplikací. Většina jich sice pracovala bez potíží, ale našlo se několik výjimek v těch případech, kdy programy využívaly vnitřní komponenty, které se ve Snow Leopardovi změnily.

Kupříkladu virtualizační program VMware Fusion dovolující souběžně provozovat jiné operační systémy pracoval s chybami, ale VMware Mossbergovi zaslala chystanou novou verzi uzpůsobenou pro Snow Leoparda a ta již fungovala bezvadně.

Software Cisca pro připojení k VPN síti dokonce způsobil úplné zhroucení jednoho Macu, ovšem Snow Leopard nyní potřebný software pro Cisco VPN sám zahrnuje a ten pracoval dokonale. Potíže vznikly i s rozeznáním staršího mobilního modemu, Apple uznal, že šlo o chybu, kterou bude muset opravit. A další chybou vyžadující opravu bylo to, že Snow Leopard automaticky nerozpoznal jednu ze síťových tiskáren, ovladač pro ni se musel nastavit ručně.

Recenze ještě stručně zmiňuje nové technologie Snow Leoparda (64bitové zpracování, Grand Central Dispatch a OpenCL), podotýká však, že Windows 7 budou obsahovat podobné možnosti a pro jejich plné využití budou nutné nové aplikace, jejichž napsání si vyžádá čas.

Celkově Mossberg dospěl k závěru, že už Leopard byl nejlepším operační systémem a Snow Leopard ho ještě vylepšuje. Pro průměrného uživatele ho však nepovažuje za přelomový, a to ani při jeho nízké ceně.

Recenze Davida Poguea

Recenzi Snow Leoparda samozřejmě nabízí též David Pogue z deníku New York Times.

Pogue nejprve prohlašuje, že nové verze softwaru dosud především pořád přidávaly nové funkce, což vedlo k mnoha potížím, zejména v případě operačních systémů, ale to by se letos mělo změnit jak v případě Applu, tak Microsoftu, protože uvádějí nové verze operačních systémů vyčištěné a optimalizované oproti svým předchůdcům. Apple ovšem se svým novým operačním systémem přichází dřív a za velmi nízkou cenu.

David Pogue potvrzuje, že Snow Leopard je skutečně optimalizovanou verzí Leoparda, na jeho MacBooku Air se spouštěl 72 sekund (zatímco Leopard 100 sekund), rychleji se otevíraly rovněž jednotlivé programy. Systém je navíc menší, zabírá jen poloviční prostor, tak ušetří až 7 GB, díky tomu se mu nainstaloval za 15 minut (ostatní recenzenti však uvádějí podstatně delší časy).

Samozřejmě neopomíjí skutečnost, že Snow Leopard funguje pouze na procesorech Intel, k tomu dodává jednu zajímavou poznámku. Všeobecně se věří, že ke zmenšení Snow Leoparda došlo právě díky vypuštění kódu pro PowerPC, to však podle Applu není pravda, protože nový 64bitový kód svou velikostí starý vypuštěný kód předčí. Úspory prostoru tak prý pocházejí z „utažení šroubů“, části systémového softwaru se komprimují a především se změnil počet instalovaných ovladačů tiskáren, systém nyní ovladače stahuje podle potřeby z Internetu.

Snow Leopard ovšem přece jen přináší i nějaké nové funkce a vlastnosti, jež Pogue stručně vyjmenovává, zmiňuje například nastavování časového pásma podle polohy stroje či zobrazování data a síly bezdrátového signálu v systémovém menu. Ikony teď mohou mít rozměr až 512 x 512 pixelů a přímo v ikoně souboru lze listovat vícestránkovým PDF dokumentem nebo přehrávat film. Když se otevře v doku ikona složky, dá se procházet její obsah a koš nyní nabízí příkaz pro navrácení odstraněných položek na jejich původní umístění.

Přibyla také řada nových funkcí pro smyslově postižené uživatele, trackpad notebooků se může změnit ve hmatovou mapu obrazovky a pro každý její prvek, jehož se zrakově postižený dotkne, Mac vysloví jeho název.

Filmy se přehrávají v novém bezrámovém okně dovolujícím jeho ořez a poskytujícím příkaz pro sdílení na YouTube. Pogue též zmiňuje možnost nahrávání dění na obrazovce a dále si všímá změněného menu služeb (Services), které teď nabízí pouze příkazy dostupné pro danou aplikaci a navíc jde rozsáhle upravovat.

Pochopitelně nevynechal integrovanou podporu Exchange, užitečnou pro podniková prostředí a podotýká, že zatímco Mac nyní má tuto možnost zabudovanou, Windows nikoli.

Celkově Snow Leopard přináší stovky drobných úprav, z nichž sice Apple většinu popisuje na svém webu, ale Pogue stále nachází další malé nedokumentované novinky, kupříkladu zjistil, že když přejmenujete ikonu v pracovní ploše setříděné abecedně, ikona se zasune na nové místo, aby uživatel viděl, kam se přemístila.

Současně však Pogue odmítá názor, že by Snow Leopard byl pouhým servisním balíkem, jak někteří tvrdí. Připomíná, že k největším změnám došlo v nitru systému, takže sice nejsou vidět, ale zásadně přispěly ke zvýšení stability a rychlosti. Velká část systému byla přepsána do 64bitového kódu a technologie Grand Central Dispatch a OpenCL by měly umožnit lepší využití moderního hardwaru.

Tyto vnitřní změny však také způsobily problémy s kompatibilitou mnoha aplikací nepocházejících od Applu, Pogue zaznamenal různé menší potíže s programy Microsoft Word, Flip4Mac, Photoshop CS3, CyberDuck a TextExpander, to by se mělo vyřešit jejich aktualizacemi (Adobe ovšem doporučí přechod na Photoshop CS4, viz též tenhle článek). Pogue ale měl potíže rovněž se Safari, jež se mu občas hroutilo, takže i to zřejmě bude potřebovat aktualizaci.

Přes všechny tyto potíže uživatelům Leoparda Pogue přechod na Snow Leoparda doporučuje, protože za nízkou cenu (29 USD) nabízí významné urychlení a četná vylepšení.

Za největší novinku však David Pogue nepovažuje Snow Leoparda, ale radikálně nový trend softwarových aktualizací, který nabízí menší, rychlejší a lepší novou verzi, namísto větší a pomalejší, jak tomu doposud obvykle bývalo.

Recenze Andyho Ihnatka

Pro deník Chicago Sun-Times napsal recenzi Snow Leoparda Andy Ihnatko.

Mac OS X 10.6 Snow Leopard přirovnává k domu po renovaci, který je teď otevřený a vzdušný a plný moderních spotřebičů. Jeho novinky Ihnatko rozděluje do dvou kategorií, tu první tvoří zásadní změny operačního systému dovolující jak systémovému softwaru, tak novým aplikacím plně využít potenciálu všech procesorů přítomných v Macích s Intely. Do druhé kategorie spadají četná drobná vylepšení a odstranění mnoha dřívějších malých nepříjemností.

Aby zjistil, zda došlo k urychlení, nainstaloval Ihnatko na externí disk vedle sebe Mac OS X 10.5.8 a 10.6 a porovnával je, neprováděl však přesná měření, šlo mu spíše o celkový dojem z obou systémů. A došel k závěru, že Snow Leopard je opravdu rychlejší, v řadě případů, kdy býval v Leopardovi zvyklý čekat na dokončení operace, byl nový systém hotov mnohem dříve. A k probuzení MacBooku Pro ze spánku došlo téměř okamžitě.

Zrychlení Ihnatko připisuje třem novým technologiím v nitru systému, jimž se věnuje poměrně podrobně. Konkrétně se jedná o přepsání mnoha částí systému do 64bitového kódu a dále o technologii Grand Central Dispatch usnadňující psaní aplikací využívajících vícejádrové procesory (vývojář jen popíše, co jeho kód potřebuje a Grand Central Dispatch obstará technické detaily). OpenCL podobně dovoluje využít procesoru grafického akcelerátoru, jde o API rozhraní, přes něž může operační systém předat některé úlohy grafickému procesoru.

Těchto technologií ovšem naplno zatím využívá jenom samotný operační systém, což se u stávajících aplikací projeví pouze zprostředkovaně, ale nové aplikace napsané přímo pro Snow Leoparda by měly dosáhnout větších výkonnostních zisků.

Daleko podrobněji se Ihnatko věnuje popisu novinek, s nimiž uživatel přijde bezprostředně do styku. Přirozeně začíná instalací, jež se značně vylepšila. Oproti Leopardovi trvá asi poloviční dobu (tvrdí Ihnatko) a zabírá daleko méně prostoru na disku. Z instalačního průvodce navíc byla odstraněna volba „Erase And Install“, protože si mnozí nezkušení uživatelé neuvědomovali, že si jí vymažou stávající instalaci Mac OS X se všemi svými soubory.

Nový instalátor se však především dokáže zotavit z pádů. Ihnatkovi se instalace zasekla, když se pokusil na MacBooku Pro instalovat Snow Leoparda na externí flash disk. Stroj se ale poté sám restartoval a operaci úspěšně dokončil.

Při přechodu ze starší instalace navíc Snow Leopard zjišťuje, zda se na disku nenacházejí aplikace a ovladače, o nichž se ví, že s Mac OS X 10.6 způsobují problémy, najdou-li se, přesune je do samostatné složky.

Ihnatko otázku nekompatibilit Snow Leoparda probíral s Applem, ten tvrdí, že jich je velice málo, hlavní problém vzniká s vývojáři, co svůj kód nepíšou s pomocí standardních nástrojů a API rozhraní Applu. (Seznam nekompatibilního softwaru mezitím Apple zveřejnil na svém podpůrném webu.)

Ihnatko přirozeně též zmiňuje úsporu místa na disku a stejně jako David Pogue uvádí, že jí bylo dosaženo kompresí kódu a instalací ovladačů tiskáren pouze podle potřeby.

Dále podrobně popisuje nový Finder, který mimo jiné v ikonovém zobrazení nabízí posuvník dovolující měnit velikost ikon, jež nyní mohou mít rozměr až 512 x 512 pixelů a jsou schopné aktivně zobrazovat obsah příslušného souboru.

A také se podstatně zlepšil mechanismus vysouvání disků, ten teď bez potíží funguje i pro externí disky (jako jsou třeba flash disky či paměťové karty). V dřívějších verzích Mac OS X si Finder při pokusu o vysunutí disku často stěžoval, že to nemůže udělat, ale nevysvětlil proč, zatímco nyní přesně popíše, jaká aplikace to způsobuje.

Tohle vše je důsledkem toho, že Finder byl konečně přepsán do prostředí Cocoa, zatímco předtím používal prostředí Carbon, vytvořené jako prostředek pro přechod mezi Mac OS 9 a Mac OS X (před deseti lety). „Karbonový“ Finder nedokázal zařídit mnohé zdánlivě samozřejmé věci, na to bylo potřeba jeho přepsání do nového prostředí.

Ihnatko přirozeně zmiňuje podporu Exchange, ale ta stojí poněkud stranou jeho zájmu, o to více se věnuje novinkám uživatelského rozhraní.

Za jednu z největších novinek Snow Leoparda považuje modernizované menu služeb (menu „Services“). Položka „Services“ se objevuje v aplikačním menu každé aplikace a původně měla sloužit jako prostředek, jímž může „půjčit“ své služby jiné aplikaci, poštovní klient tak například umožní snadné odeslání souborů.

Tohle menu však zatím svůj potenciál nevyužilo naplno, většina vývojářů ho ignorovala. To se ale změnilo ve Snow Leopardovi, protože nyní se zobrazují pouze ty služby, jež budou v dané situaci použitelné, když třeba vyberete blok textu, objeví se jen na něj uplatnitelné služby. Navíc teď tvoří podmenu v každém kontextovém menu, takže budou mnohem přístupnější.

A nejenom to, služby se dají začlenit do Automatoru, čímž lze snadno vytvářet vlastní kontextu dbalé funkce, Ihnatko takto za pět minut vytvořil vlastní službu převádějící vybraný blok textu v aplikaci na zvukovou knihu pro iTunes.

Jedna věc se mu však na Snow Leopardovi zamlouvá ještě více, a to integrace funkce Exposé do doku, umožňující snadno zobrazit náhledy všech oken vybrané běžící aplikace. Na námitku, že něco podobného nabídnou také Windows 7 ve svém novém hlavním panelu, odpovídá, že ve skutečnosti Exposé v doku umí mnohem víc, dovoluje velice snadno přemisťovat soubory mezi okny aplikací.

Dále si Ihnatko všímá nového QuickTime X Playeru, podotýká, že dříve používal pro práci s videm QuickTime Pro, který se však musel dokupovat za 29 USD. Nová verze QuickTimu sice nepřevzala všechny možnosti QuickTimu Pro (jak o tom mluvily dřívější pověsti), ale přece jenom nabízí zajímavé novinky, videa lze ořezávat podobně jako na iPhonu 3GS a dají se exportovat a sdílet na Internetu. A pochopitelně i on oceňuje možnost pořizování videozáznamů dění na obrazovce.

A pak už jen stručně popisuje některé další novinky Snow Leoparda, jako třeba substituce textu či využívání geolokačních služeb. A zmiňuje též jednoduchou integrovanou ochranu proti škodlivému softwaru, ale o tom jsme už podrobněji informovali minulý týden.

Na závěr své recenze Ihnatko Snow Leoparda hodnotí jako evoluční, nikoli revoluční verzi Mac OS X, avšak za velmi agresivní cenu. Ta pro uživatele Leoparda činí 29 USD, což vzhledem k tomu, co Snow Leopard nabízí (a při porovnání s cenami upgradu na Windows 7) z něj dělá neodolatelnou nabídku.

Uživatelé Mac OS X 10.4 Tiger by si ovšem měli pořídit Mac Box Set za 169 USD (i když jak víme, tak vlastně nemusí), když se ale uváží cena, za kterou se samostatně prodávají přiložené programové balíky iLife ‘09 a iWork ‘09, tak není nijak drahé ani tohle řešení.

Recenze Jasona Snella pro Macworld

Sotva překvapí, že velice podrobnou recenzi Snow Leoparda předkládá časopis Macworld. Její autor Jason Snell ji uvádí prohlášením, že Mac OS X 10.6 Snow Leopard představuje nejsamozřejmější aktualizaci Mac OS X od verze 10.1 (jež byla úplně zadarmo).

To sice Snow Leopard není, ovšem 29 USD znamená proti dřívějšku skutečně nízkou cenu, za níž zákazník získá zrychlení, uvolněný diskový prostor, desítky vylepšení a základy pro využití nové generace počítačů se 64bitovými vícejádrovými procesory, vysoce výkonnými grafickými procesory a velkými kapacitami RAM.

Následuje velice podrobný popis instalace Snow Leoparde, ten mimo jiné rozebírá, kdo má nárok na jaký upgrade. Uživatelé Tigera by si sice měli pořídit již zmíněný Mac Box Set, ale narozdíl od Windows nevyžaduje Mac OS X žádná sériová čísla, takže i oni mohou použít upgrade za 29 USD (není to však legální).

Jason Snell potvrzuje, že standardní instalační disk Snow Leoparda dovoluje i čistou instalaci (ale o tom už byla řeč v předchozích recenzích) a vůbec nezjišťuje, zda se na daném stroji již nachází Leopard. A ještě důkladněji probírá instalaci Snow Leoparda tento samostatný článek Macworldu.

Jak již bylo zmíněno výše, úspory místa na disku se dosáhlo hlavně tím, že se už neinstalují všechny ovladače tiskáren, Snow Leopard instaluje pouze ty, které daný Mac již používá a dále pak ovladače pro tiskárny, jež najde v síti a pro modely, co Apple považuje za oblíbené.

Také se lze rozhodnout, zda nainstalovat podporu pro další jazyky a pro dodatečná písma (zabírají několik set megabytů), stejně jako podporu X11 (ta má ovšem jen 64 MB), kterou budete potřebovat k provozování aplikací přenesených z Linuxu.

Jako volitelné komponenty (implicitně neinstalované) se nabízejí ještě Rosetta (umožňující provozovat na procesorech Intel programy pro PowerPC) a QuickTime 7. Snow Leopard totiž sice obsahuje nový QuickTime X, jenže ten nepodporuje některé formáty (například QTVR či MIDI soubory), takže pro zajištění zpětné kompatibility lze doinstalovat i QuickTime 7 (Apple k tomu vydal tenhle podpůrný dokument). Pokud ovšem daný Mac nese licenci pro QuickTime Pro, bude volba pro instalaci QuickTimu 7 implicitně zapnutá.

Ale i když tyto komponenty zprvu nenainstalujete, v případě potřeby si je Mac OS X stáhne z Internetu a doinstaluje si je (samozřejmě jen bude-li mít připojení).

Zajímavé je též Snellovo zjištění, že Applem proklamovaná úspora prostoru na disku závisí především na tom, jaké máte nainstalované ovladače tiskáren, na MacBooku Air, jehož Leopard používal pouze malou podmnožinu ovladačů, instalace Snow Leoparda ušetřila jenom 2 GB. Oproti Leopardovi však byla instalace opravdu citelně rychlejší. A jak už bylo také zmíněno, při instalaci si Mac OS X 10.6 kontroluje, zda se nepoužívá nekompatibilní software (při připojení k Internetu se dokonce ověřuje na serverech Applu, zda seznamy nekompatibilního softwaru nebyly aktualizovány).

Dále se Jason Snell věnuje uživatelskému rozhraní, pochopitelně si všímá doku a Exposé. Zde stojí zvláštní zmínku, že Snow Leopard nabízí vedle dosavadního způsobu minimalizace oken též novou možnost (nastavitelnou v systémových předvolbách), jež okna neminimalizuje do rohu doku, ale do ikony příslušné aplikace (v kontextovém menu ikony taková okna označují kosočtverce). A funguje to i v Exposé, minimalizovaná okna se objeví u dolního okraje obrazovky.

Recenze pochopitelně probírá nový Finder, díky přepsání do prostředí Cocoa a do 64bitového kódu a využití již zmíněných nových technologií reaguje mnohem svižněji, ale o nových větších ikonách, schopných zobrazovat aktivní náhledy souborů a o vylepšeném vysouvání disků jsme už psali výše.

Stejně tak se už probírala podpora Exchange, v dřívějších verzích Mac OS X k tomu byl nutný program Entourage (součást Microsoft Office pro Mac). Snow Leopard si s Exchange poradí sám, Jason Snell tuto spolupráci testoval několik týdnů a shledal ji stabilní a dobře fungující. V téhle souvislosti poznamenává, že se nediví, proč Microsoft oznámil, že zhruba do 15 měsíců začne dodávat Outlook pro Mac a podotýká, že by se na místě Microsoftu obával, aby do té doby všechny Macy spolupracující s Exchange místo toho nepoužívaly vlastní aplikace Snow Leoparda.

Následně recenze probírá aplikace dodávané se systémem a poukazuje na některá vylepšení v nich. Například aplikace Preview při prohlížení PDF souborů zlepšila výběr textu, zvláště bude-li zformátovaný do více sloupců na stránce a PDF dokumenty lze opatřovat vlastními komentáři.

Samozřejmě zmiňuje také funkci textových substitucí, uplatnitelnou v řadě programů (jako je TextEdit nebo Mail), vlastní textové náhrady se dají nastavovat v systémových předvolbách.

Avšak právě se systémovými předvolbami může vznikat jedna potíž, v důsledku přechodu na 64bitový kód. Panely předvoleb dodané se systémem pochopitelně fungují hladce, avšak jestliže poklepete na panel třetí strany, který zůstává ještě 32bitový, bude nutné systémové předvolby ukončit a znovu otevřít ve 32bitovém režimu. Tento problém se vyřeší až s aktualizací příslušných panelů na 64bitové verze, což ovšem ještě bude chvíli trvat, Snell proto uvažuje, zda by nebylo lepší, aby se systémové předvolby implicitně spouštěly ve 32bitovém režimu.

Safari 4 ve Snow Leopardovi rovněž pracuje v 64bitovém režimu, čímž se zrychlilo především zpracování JavaScriptu a též by to mělo zaručit, že selhání zásuvného modulu nezpůsobí pád celého prohlížeče, avšak Snellovi se takovou situaci během testů nepodařilo navodit, zato mu několikrát spadlo celé Safari.

Recenze věnuje hodně pozornosti novému QuickTimu X (a ještě podrobněji ho probírá dodatečný samostatný článek).

QuickTime X Player přináší nové uživatelské rozhraní, jež však Jasona Snella vůbec nenadchlo. Toto rozhraní není příliš vidět, tvoří ho vlastně jen horní lišta okna s názvem souboru, ta při přehrávání filmu zmizí a všechny ovládací prvky přehrávání se nacházejí v podobně mizící plovoucí paletě nad filmem.

Celkem to funguje v celoobrazovkovém režimu, jinak však nové rozhraní působí spíše potíže, při pokusu o změnu jakéhokoli nastavení (třeba jenom hlasitosti zvuku) se objeví lišta okna a plovoucí paleta a zakryjí velkou část filmu, navíc chvíli trvá, než zase zmizí. Je to samozřejmě věc názoru, lze však předpokládat, že se nové uživatelské rozhraní QuickTime X Playeru řadě lidí nebude zamlouvat.

A co se týče jeho možností ořezu videa, exportu a sdílení na internetových službách, ani ty Jason Snell příliš nechválí. Ořez videa zůstává pouze na základní úrovni (stejné jako na iPhonu) a exportní volby jsou dost omezené, ti, kdo dosud používali QuickTime Pro, budou zklamáni.

A pokud jde o možnost nahrávat dění na obrazovce do QuickTime filmů, na MacBooku Air to nefungovalo, přestože obdobné utility třetích stran na stejném stroji záznam pořídily.

Recenze si přirozeně rovněž všímá vylepšeného menu služeb (podrobněji služby Snow Leoparda probírá tenhle zvláštní článek), upozorňuje však na to, že v kontextových menu se položky služeb objevovaly jen na některých testovaných Macích, takže zřejmě ještě bude potřeba je doladit.

Významně se zlepšilo chování systému připojeného do sítě při probouzení ze spánku, zatímco starší verze Mac OS X s tím měly potíže, hlásily, že určité servery zmizely, Snow Leopard se prostě pokusí o opětovné připojení k nim.

Macworld také důkladně zkoumal, zda Snow Leopard skutečně přináší slibované zvýšení výkonu, provedl příslušné benchmarkové testy, avšak o těch jsme již informovali v dřívějším článku, zde stačí říci, že v polovině testů byl Snow Leopard opravdu rychlejší, zatímco v ostatních se buď nezrychlil, nebo byl naopak pomalejší.

V budoucnosti by se však mohl výkon aplikací citelně zvýšit díky využití už několikrát zmiňovaných technologií Grand Central Dispatch a OpenCL (podrobněji se jim zabývá tento článek Macworldu), bude to ovšem vyžadovat nové aplikace. Snell se proto domnívá, že tyhle technologie budou hrát větší roli až v případě Maců uvedených na trh příští rok.

Snow Leopard by měl vedle vyššího výkonu přinášet též vyšší stabilitu, a to Snell rovněž potvrzuje, celkově je systém skutečně stabilní, při testování však došlo k několika pádům Safari a klient Mail padal dokonce víc než v Leopardovi, ale to Apple snad napraví v následných aktualizacích. I přes tyto přetrvávající chyby by však uživatelé neměli mít se stabilitou Snow Leoparda vážnější potíže.

Závěrečný verdikt Macworldu přirozeně zní ve prospěch Snow Leoparda, vzhledem k velmi nízké ceně upgradu pro uživatele Leoparda. Snell by osobně požadovaných 29 USD zaplatil již jen za vylepšené vysouvání disků, možnost vytváření vlastních služeb v Automatoru a za Exposé v doku (a ještě více by si připlatil, kdyby se mohl zbavit QuickTime X Playeru).

Nezbytný bude Snow Leopard také pro ty, kdo se potřebují připojovat k Exchange, pro ostatní už tak důležitý být nemusí (zvlášť ne pro majitele starých 32bitových Maců s Intely), avšak za svou cenu nabízí výbornou hodnotu, takže by o přechodu měli uvažovat všichni vážní uživatelé Maců.

Recenze CNETu

Svou recenzi Snow Leoparda nabízí rovněž server CNET, ten se ovšem zaměřuje na obecné počítačové zpravodajství, čemuž odpovídá i jeho recenze.

Poměrně přehledně představuje nové prvky Snow Leoparda, jak nové technologie, tak novinky uživatelského rozhraní, proti předchozím recenzím však nepřináší v podstatě žádná nová zjištění.

Za zmínku snad stojí jen upozornění, že se podpora Exchange týká pouze Exchange 2007, nikoli starších verzí, které se ještě někde používají. A v rámci funkcí pro zrakově postižené Snow Leopard ihned po instalaci podporuje přes 40 Brailleových displejů.

Oproti jiným recenzím si CNET o něco více stěžuje, že Snow Leopard již nepodporuje PowerPC stroje, ale zároveň toto rozhodnutí Applu chápe.

Velké problémy nebyly ani s instalací, ve většině případů proběhla hladce, jen v jednom bylo nutné systém následně přeinstalovat, nový instalátor však nabízí volbu pro bezpečné přeinstalování, takže se to rychle vyřešilo. Stále je možná též čistá instalace systému, avšak nyní se musí nejprve smazat disk pomocí Disk Utility a teprve poté se dá instalovat (jak Apple vysvětlil CNETu, jde o záměrné opatření kvůli nezkušeným uživatelům).

CNET také provedl své vlastní výkonnostní testy (jednalo se o různé multimediální úlohy), ty však kupodivu vykázaly pod Snow Leopardem v průměru 2,5procentní zpomalení proti Leopardovi, což ale zůstává v mezích statistické chyby měření. To je ovšem v rozporu s výsledky Macworldu, rozdíly zřejmě způsobily odlišné podmínky testování.

Celkové hodnocení Snow Leoparda u CNETu též vyznívá příznivě, jeho novinky považuje za natolik významné, že opravdu nejde o pouhý servisní balík, jak někteří tvrdí. CNET se ovšem hodně zaměřuje na podniky, a tak není divu, že jako nejdůležitější novinku hodnotí integrovanou podporu Exchange, připomíná, že tu nenabízejí ani Windows 7, dokud se k nim nepřikoupí Microsoft Office.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: