Apple vydal Mac OS X 10.6.1 a bezpečnostní aktualizace pro Leoparda a Tigera - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Apple vydal Mac OS X 10.6.1 a bezpečnostní aktualizace pro Leoparda a Tigera

14. září 2009, 00.00 | Necelé dva týdny po zahájení prodeje Snow Leoparda přichází jeho první aktualizace (jak pro klientskou, tak pro serverovou variantu), spolu s bezpečnostními opravami pro předchozí verze Mac OS X.

Mac OS X 10.6 Snow Leopard se začal prodávat 28. srpna, ale již několik dní poté se objevily zprávy, že Apple pracuje na jeho první aktualizaci, Mac OS X 10.6.1, a záhy byly známy i bližší podrobnosti o tom, co by měla přinést.

Minulé úterý externí vývojáři dostali k testování nové sestavení 10B504, jež řešilo především pády nového Finderu, přepsaného do prostředí Cocoa a už nemělo žádné známé problémy. Vývojáři minulý týden obdrželi též sestavení 10B504 Mac OS X Serveru 10.6.1, které rovněž již netrpělo žádnými známými problémy, což vše napovídalo, že se blíží uvolnění ostrých verzí.

Ty ale nakonec přišly ještě rychleji, než se čekalo, protože Apple vydal Mac OS X 10.6.1 už minulý čtvrtek.

Klientská varianta Mac OS X 10.6.1

Novinky přinášené klientskou variantou systému popisuje tento podpůrný dokument, z něj lze vyčíst, že Mac OS X 10.6.1 poskytuje následující opravy:

 • Zlepšuje kompatibilitu s některými 3G modemy Sierra Wireless.
 • Řeší problém s kompatibilitou některých ovladačů tiskáren, jež se nemusely správně zobrazovat v dialogu pro přidání tiskárny.
 • Napravuje problém, který mohl způsobovat neočekávané zastavení přehrávání DVD.
 • Opravuje chybu, jež mohla ztížit odstranění položky z doku.
 • Řeší potíž s tím, že stisk kombinace kláves Apple-Alt-T v aplikacích jako Mail a TextEdit vyvolal menu zvláštních znaků.
 • Řeší případy, kdy nemuselo fungovat automatické nastavení účtu v poštovním klientovi Mail.
 • Napravuje potíže s odesíláním pošty prostřednictvím určitých SMTP serverů.
 • Řeší problém způsobující, že program Motion 4 mohl přestat reagovat.
 • Aktualizuje zásuvný modul Adobe Flash Playeru na verzi 10.0.32.18.

Jak vidět, Mac OS X 10.6.1 řeší především otázky kompatibility a bezpečnosti, zejména poměrně nepříjemný bezpečnostní problém s Flash Playerem.

Jak jsme již informovali, krabicová verze Snow Leoparda nainstaluje Flash Player ve verzi 10.0.23.1 (a to i když na daném Macu už byla přítomná vyšší verze), jež obsahuje několik zranitelností, zatímco Adobe již nabízí verzi 10.0.32.18 s příslušnými opravami.

Vznikalo tak potenciální bezpečnostní riziko, to ovšem s Mac OS X 10.6.1 odpadá, protože ten nainstaluje nejaktuálnější verzi Flash Playeru. To je také zřejmě jediná bezpečnostní oprava, jakou provádí, alespoň příslušný dokument Applu o ničem jiném nepíše.

Zdá se, že ve snaze dostat Snow Leopard na trh co nejdříve Apple v systému zanechal pár nedodělků, které teď dodatečně napravuje, verze 10.6.1 totiž přichází opravdu velmi brzy, necelé dva týdny po zahájení prodeje Snow Leoparda.

Mac OS X 10.6.1 lze získat buď prostřednictvím mechanismu Software Update, anebo se dá stáhnout ručně z webu Applu (jeho velikost činí nijak závratných 71,47 MB) a pochopitelně půjde nainstalovat jenom na stroje s Mac OS X 10.6.

Česká lokalizace zatím není pro Snow Leoparda dostupná, ovšem podle této zprávy by měla být hotová již v nejbližší budoucnosti, teď se však bude muset navíc vypořádat i s verzí 10.6.1, bude proto vhodné sledovat stránku českých lokalizací, zda se tam něco objeví.

Mac OS X Server 10.6.1

Apple samozřejmě současně vydal také Mac OS X Server 10.6.1, jehož novinky popisuje tenhle dokument. Konkrétně opravuje následující věci:

 • Řeší problém, který mohl způsobit, že Server Admin či Server Assistant oznámí použití duplicitního sériového čísla na serveru s více síťovými rozhraními (to sice už řešila samostatná aktualizace NRU 1.0, ale teď příslušná oprava přichází přímo v systému).
 • Zvyšuje spolehlivost služeb využívajících technologii Grand Central Dispatch.
 • A zlepšuje bezpečnost Mac OS X Serveru (což v daném případě znamená, že nainstaluje aktuální Flash Player).

Mac OS X Server 10.6.1 přirozeně obsahuje též všechna výše popsaná vylepšení a opravy klientské varianty systému.

Získat se dá opět buď přes Software Update, anebo ručním stažením odsud (příslušný DMG soubor zabírá 71,57 MB), instalace bude přirozeně možná jen na Mac OS X Server 10.6.

Bezpečnostní aktualizace pro Leoparda a Tigera

Jako obvykle Apple současně uvolnil také bezpečnostní aktualizace pro předchozí verze Mac OS X, tedy pro Leoparda a pro Tigera.

Popis všech oprav obsažených v bezpečnostní aktualizaci Security Update 2009-005 obsahuje tento dokument, jejich seznam je docela dlouhý. Aktualizace řeší řadu různých zranitelností souvisejících se záškodnickými alias soubory, resource forky, obrazovými soubory, PDF dokumenty, požadavky plánovače a se soubory PixarFilm, vedle mnoha dalších.

ClamAV byl aktualizován na verzi 0.95.2 opravující řadu bezpečnostních problémů předchozí verze, PHP byl povýšen z verze 5.2.8 na verzi 5.2.10. Hodně oprav se týká Internetu, jde například o změny v Core Graphics, identifikátorech Uniform Type Identifiers, práci se znaky ve Wiki Serveru a v zacházení se soubory .fileloc.

Všechny tyto opravy se však týkají jen Mac OS X 10.4 a 10.5, Snow Leoparda nikoli (některé opravy jsou specifické pouze pro Tigera). Jednu opravu však aktualizace Security Update 2009-005 má přece jenom společnou s Mac OS X 10.6.1, i ona totiž instaluje nejaktuálnější verzi zásuvného modulu pro Flash Player.

Tyto bezpečnostní záplaty se jednak nabízejí přes Software Update, jednak je lze stáhnout ručně od Applu, pak ovšem musíte vybrat správnou variantu pro svou verzi Mac OS X. Pro Leoparda se nachází zde (má velikost 93,14 MB), pro Leopard Server tady (181 MB).

Pro Tigera na Macích s procesory Intel je určena tato varianta (169,75 MB), zatímco pro Tigera na PowerPC strojích potřebujete tuhle (77,95 MB). Podobně tomu bude i v případě Tiger Serveru, univerzální variantu aktualizace získáte odtud (206,43 MB), ta pro PowerPC servery se nalézá zde (132,53 MB).

Aktualizace pro Leoparda vyžadují Mac OS X 10.5.8, aktualizace pro Tigera Mac OS X 1.4.11.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: