Apple údajně jedná s Verizonem o levném telefonu a mediálním tabletu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Apple údajně jedná s Verizonem o levném telefonu a mediálním tabletu

29. dubna 2009, 06.00 | Časopis BusinessWeek tvrdí, že Apple pro operátora Verizon vyvíjí dva zcela nové přístroje, odlehčený iPhone a mediální tablet.

Pověstí o tom, jaké další mobilní přístroje Apple chystá, koluje mnoho, ale zdaleka ne všechny se potvrdí. Nejnovější dávka pověstí na toto téma se týká údajných jednání Applu s významným americkým operátorem Verizon.

Nepochybně víte, že v současnosti je v USA výhradním distributorem iPhonu operátor AT&T, což se mnohým nezamlouvá, američtí uživatelé proto pečlivě sledují i sebemenší náznaky narušení této výlučnosti.

Spekulace o iPhonu pro Verizon

O víkendu se objevily zprávy, že Apple skutečně jedná s Verizonem o iPhonu pro rok 2010, provázely je však značné pochybnosti. Jde o to, že iPhone je GSM telefon, zatímco Verizon používá zcela odlišný standard CDMA a není příliš pravděpodobné, že by Apple začal vyrábět iPhone v CDMA verzi (při oznamování finančních výsledků za minulé čtvrtletí zástupci Applu takovou možnost jasně vyloučili).

V případě Verizonu by se tak spíše mohlo jednat přechod na chystané sítě typu 4G, jež mají postupně nahradit současné 3G sítě (přestože ty se teprve nyní začínají budovat v širším měřítku).

Právě Verizon hodlá již v roce 2010 začít spouštět komerční 4G síť, kde by nasazení budoucího iPhonu nepochybně dávalo smysl, avšak není jasné, zda v této době ještě nebude pořád platit smlouva o exkluzivitě s AT&T (podle jiných pověstí by totiž měla zůstat v platnosti až do roku 2011).

Údajné dva nové přístroje

Tohle všechno je ovšem stejně záležitost zajímavá jen pro americké zákazníky, pro nás v Evropě to zase až tolik důležité není, avšak v souvislosti s iPhonem pro Verizon se teď objevily nové pověsti, podle nichž by měl Verizon nasadit dva zcela nové přístroje Applu.

01mm29042009f.jpg

Přišel s tím časopis BusinessWeek, tvrdí, že Verizon s Applem už alespoň šest měsíců jedná o uvedení dvou nových zařízení ve své síti. Jedno z nich by snad mohlo být hotové již letos v létě, ale v obou případech zatím jde o prototypy.

iPhone lite

První přístroj popisuje BusinessWeek jako „iPhone lite“, tedy menší, tenčí a funkčně okleštěný telefon.

Zmenšení se má dosáhnout užitím SoC řešení (systému na čipu), jež na jednom čipu spojuje hlavní procesor, grafické jádro, řadiče a další potřebné elektronické komponenty, to by, podle jednoho ze zdrojů časopisu, mělo umožnit dosahovat mnohem zajímavějších ziskových marží jak proti stávajícímu iPhonu, tak proti terminálu BlackBerry Storm, který nyní exkluzivně nabízí Verizon.

Mediální tablet

Ještě zajímavěji však vypadá druhé údajné zařízení, což by měl být mediální tablet („media pad“). O něčem takovém se spekuluje už delší dobu, BusinessWeek mluví o mediálním přístroji podporujícím HD video, hudbu a fotografie, tablet by však zároveň měl umožňovat hlasové hovory přes WiFi. Měl by to být přístroj menší než čtečka elektronických knih Amazon Kindle, ale s větší dotykovou obrazovkou (tedy zřejmě nebude mít fyzickou klávesnici).

Jeden ze zdrojů věří, že kvůli snížení nákladů bude tablet užívat stejné SoC řešení jako výše zmíněný odlehčený iPhone (vzhledem k tomu, že v loni v dubnu Apple převzal firmu P.A. Semi, jež právě takové věci navrhovala, působí použití SoC řešení docela logicky).

Informace o mediálním tabletu se zdají odpovídat dřívějším pověstem o tom, že si Apple u tchajwanských výrobců objednal 10“ dotykové obrazovky, v jejich případě se spekulovalo o tom, že by mohly být určeny pro netbook Applu, ale nasazení v mediálním tabletu se jeví pravděpodobnější.

Jeden z informátorů BusinessWeeku měl tento prototyp vidět a byl jím nadšen, podle něj by s ním Verizon mohl rychle ovládnout příslušnou oblast trhu, domnívá se, že jím Apple nadefinuje zcela novou kategorii produktů.

Už v prvních beta verzích firmwaru 3.0 byly odhaleny identifikační řetězce produktů „iProd 0,2“ a „iFPGA“, o nichž se předpokládá, že označují nějaké časné prototypy, to samozřejmě vede k úvaze, že by to mohly být právě ony nové přístroje pro Verizon.

Zůstává příliš mnoho pochybností

Je však třeba mít na paměti, že stále zůstává spousta nejasností a rozporů. Ředitel Verizonu Lowell McAdam sice nedávno potvrdil, že se Stevem Jobsem mluvil a podle některých pověstí se Jobs přímo účastní vyjednávání a měl s McAdamem hovořit přinejmenším o ekonomické schůdnosti přístrojů typu iPhonu, jenže to ještě nemusí mnoho znamenat.

Jak již bylo řečeno, CDMA iPhone se nezdá být příliš pravděpodobný a na 4G přístroje si počkáme přinejmenším do roku 2010 (při zavádění nových technologií navíc obvykle dochází ke zpoždění), nové přístroje by tak měly být záležitostí až vzdálenější budoucnosti, na rozdíl od nových iPhonů, které se čekají už letos v létě. (A navíc se objevila informace, že by Verizon mohl v roce 2010 do své sítě nasadit telefon Microsoftu, snažící se konkurovat právě iPhonu.)

Ostatně nelze vyloučit ani to, že celé jednání s Verizonem představuje pouze způsob, jímž se snaží Apple tlačit na AT&T, aby si zajistil výhodnější podmínky smlouvy o iPhonu.

Ovšem zatímco v případě odlehčeného iPhonu je namístě spíše skepse, mediální tablet by zase nemusel být tolik závislý na mobilní síti a v takovém případě by se mohl dostat na trhu dříve. Pořád se však jedná o pouhé spekulace, založené na velice útržkovitých informacích a neověřitelných prohlášeních.

Podobných pověstí nyní nejspíš bude přibývat, situace by se mohla vyjasnit až v červnu, protože se dá předpokládat, že na červnové vývojářské konferenci WWDC 2009 Apple upřesní své plány ohledně iPhonu a dalších podobných přístrojů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: