Dění okolo iPadu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Dění okolo iPadu

9. dubna 2010, 00.00 | Podle nových odhadů se prodalo už přes 500 000 iPadů. iSuppli zvýšila svůj odhad výrobních nákladů přístroje. A byl objeven nový vývojový rámec AdLib dovolující na iPadu tvorbu mnohem propracovanějších webových aplikací.

Samozřejmě se stále objevují další zprávy spojené s iPadem, který se v USA začal prodávat minulou sobotu, některé z nich předkládá tento článek:

Podle nových údajů se prodalo již přes půl milionu iPadů

V pondělí Apple oznámil, že za první den prodal 300 000 iPadů, do tohoto čísla ovšem byly zahrnuty také vyřízené předběžné objednávky, jež bylo možné podávat už od 12. března. A ve středu se objevil nový odhad počtu prodaných kusů, přinesla ho firma Chitika, provozující vlastní reklamní síť.

Ta tento údaj získává tím, že počet iPadů, které se připojily k její síti, extrapoluje na celý trh podle svého předpokládaného podílu na něm (podrobně se užitá metodika popisuje zde). Nemusí tedy přesně odrážet počet prodaných kusů, protože někteří kupci iPadu se nepřipojí k Webu hned a dost značné chyby mohou vznikat ve zmíněné extrapolaci, přesto však má dost reálný základ.

Ve středu v noci tak počet prodaných iPadů podle Chitiky dosáhl 530 000 a ve čtvrtek již překročil 600 000, tedy dvojnásobek počtu kusů z prvního dne. Avšak při včerejším představení iPhone OS 4 Steve Jobs mluvil o 450 000 prodaných kusech, metodika Chitiky tak zřejmě počty prodaných kusů dost nadhodnocovala, firma však následně provedla korekce a nyní její stránka udává něco přes 500 000 prodaných iPadů.

Příslušná stránka nabízí i další zajímavé údaje, grafy ukazují přírůstky za daný den a nabízí se tam též mapa popisující rozdělení uživatelů mezi jednotlivé státy USA, nejvíc iPadů zatím pochází (nijak překvapivě) z Kalifornie, odkud se připojuje přes 19 procent vlastníků tohoto přístroje, následují ji státy New York a Texas s více než osmiprocentními podíly.

Některé komentáře tato čísla oslavují jako vítězství iPadu nad specializovanými elektronickými čtečkami, jichž se stejný počet prodal až za několik měsíců, to je ovšem dost hloupé srovnání, protože čtečky jsou specializovaná zařízení zaměřená na hodně specifickou skupinu zákazníků, zatímco iPad představuje mnohem univerzálnější přístroj, který navíc může těžit z kompatibility s iPhone OS (ostatně podle nedávných průzkumů hodlá iPad ke čtení knih používat jen asi 38 procent jeho uživatelů).

Pro iPad však bude důležité hlavně to, jak se bude jeho odbyt vyvíjet dále, zda se dosavadní zájem zákazníků udrží nebo jestli přece jen ochabne, to ukážou až následující týdny (zejména po uvedení 3G modelů).

iSuppli zvýšila odhad výrobních nákladů 16GB WiFi iPadu na 260 USD

V únoru analytická firma iSuppli předběžně odhadla, že výrobní náklady 16GB WiFi iPadu by mohly činit 219 USD (jde pouze o cenu komponent a montáže, odhad nezapočítává další náklady, které se nedají rozumně zjistit, především náklady vývoje). Tehdy ovšem mohla vycházet jen z odhadů, nyní se však již ví, co nitro iPadu skutečně obsahuje (reportáž iFixit je veřejně dostupná, ale iSuppli si ho také rozebrala, aby přesně určila použité komponenty).

BusinessWeek ve středu přinesl zprávu, podle níž iSuppli svůj odhad výrobních nákladů iPadu aktualizovala, zvýšila ho na přinejmenším 259,60 USD. Ty by tak tvořily zhruba 52 procent z prodejní ceny 499 USD v USA, což zhruba odpovídá ostatním srovnatelným produktům Applu, jako je třeba iPhone 3GS. Pro 32GB WiFi iPad (prodávaný za 599 USD) iSuppli výrobní náklady odhaduje na 289,10 USD a pro nejvyšší 64GB model (nabízený za 699 USD) na 348,10 USD.

Zvýšení svých odhadů iSuppli zdůvodňuje tím, že poté, co iPad rozebrala, nalezla tam více čipů, než původně předpokládala, například pro komunikaci s dotykovou 9,7“ obrazovkou slouží hned tři čipy.

Nejdražší komponentou je ovšem právě dotyková IPS obrazovka, kterou mají dodávat LG, Samsung a Epson, její krycí sklo pochází od tchajwanského Winteku. Podle iSuppli obrazovka přijde na 95 USD (původní odhad zněl jen na 80 USD) a vychází tak dvakrát dráž než rozměrově srovnatelný displej pro netbooky. A co se týče hlavního SoC čipu A4, ten pro Apple podle jeho návrhu zřejmě vyrábí Samsung, údajně za 26,80 USD.

Skutečné náklady iPadu budou sice ještě vyšší než tyto nové odhady, přesto je jasné, že zisková marže Applu zůstává dost vysoká na to, aby na této své novince neprodělával, zvlášť dosáhne-li předpokládaných objemů prodeje.

Vývojář objevil nový vývojový rámec „AdLib“ dovolující psaní propracovaných webových aplikací

Vývojářská sada pro iPad sice umožňuje vytvářet kompilované aplikace pro iPad, které poskytují nejvyšší výkon a nejširší možnosti, ale Apple zřejmě hodlá posílit také prostředky pro vývoj webových aplikací.

Vývojář Jim Hoskins z firmy Done21 zabývající se webovými aplikacemi totiž při šťourání v emulátoru iPadu dodávaném spolu s vývojářskou sadou objevil nový vývojový rámec, dovolující psát webové aplikace, jež se chovají téměř stejně jako kompilované aplikace.

S iPadem se dodává uživatelská příručka, která se sice otvírá v Safari, ale napodobuje chování kompilovaných aplikací, například nabízí posuvné panely ovladatelné jedním prstem a uživatelské rozhraní s typickými posuvníky a elastickými přechody iPhone OS. To vše přitom bylo napsáno jen pomocí HTML, CSS a JavaScriptu.

Další průzkum kódu příručky pak odhalil celý nový vývojový rámec sestávající ze 4 300 řádek kódu, jehož všechny třídy a konstanty nesou ve svých názvech předponu „AD“ a jsou uloženy v souboru „AdLib-ug-ipad.js“, proto Hoskins začal tento rámec pracovně nazývat „AdLib“.

Podle něj je tento rámec neobyčejně dobře promyšlený a ucelený, proto doufá, že ho Apple brzy uvolní k veřejnému použití, zatím ovšem lze pouze spekulovat, k čemu vlastně má sloužit. Hoskins jako jednu z možností navrhuje, že by mohl podporovat budoucí verzi Dashcode, aplikace pro psaní widgetů Dashboardu a webových aplikací Safari a iPhone OS.

Zatím Apple ovšem Apple neoznámil ani samotnou existenci tohoto rámce a neposkytuje pro něj žádnou dokumentaci, takže se teprve uvidí, k čemu vlastně bude sloužit.

Při včerejším představení iPhone OS 4 sice přímo na toto řeč nepřišla, ovšem z popisu sedmi hlavních novinek lze usuzovat, že by dotyčný rámec mohl souviset s reklamní platformou „iAd“, protože její reklamy se mají vytvářet pomocí HTML5 a předvedené ukázky nabízely skutečně široké možnosti. Zkoumání beta verze iPhone OS 4 jistě napoví víc a je zřejmé, že by tento rámec nemusel sloužit jen pro reklamy.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: