Apple ohlásil finanční výsledky za minulé čtvrtletí (26.7.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Apple ohlásil finanční výsledky za minulé čtvrtletí (26.7.07)

26. července 2007, 06.00 | Finanční výsledky Applu za druhé kalendářní čtvrtletí jsou skutečně příznivé, zvlášť překvapil prodej Maců, avšak ani iPhone úplně nezklamal.

Včera Apple zveřejnil mnohými nedočkavě očekávané výsledky svého podnikání za druhé kalendářní čtvrtletí 2007. (Apple však účtuje ve fiskálním roce, takže pro něj účetně jde již o třetí čtvrtletí.)

Použité informační zdroje

Konference začala ve 23:00 našeho času a údaje z ní počaly postupně zveřejňovat jednotlivé zpravodajské servery. Údajů je hodně, přesto se určitě objeví další informace a podrobnosti, ty případně doplním zítra. Zvukový záznam z konference Apple nabízí tady.

Následující text jsem sestavil z více článků několika serverů. Užitečné shrnutí předkládá MacRumors, prodeje Maců komentuje Macworld. Celou sérii článků pak poskytují MacNN a AppleInsider (z praktických důvodů neuvádím odkazy na jednotlivé články, bylo by jich příliš mnoho).

Celkové výsledky

Nejprve k celkovým výsledkům: zisk Applu meziročně vzrostl o 73 procent na 818 milionů USD (0,92 USD na akcii) při tržbách ve výši 5,41 miliardy USD. Za stejné čtvrtletí před rokem firma vydělala 472 milionů USD při tržbách 4,34 miliardy USD. Hrubá marže činila 36,9 procenta, proti 30,3 procentům před rokem. Prodej mimo USA se na celkových tržbách Applu podílel 40 procenty. Hotovostní zásoba firmy narostla na 13,8 miliardy USD.

Pro třetí kalendářní čtvrtletí pak Apple odhaduje tržby na 5,7 miliardy USD a zisk na 0,65 USD na akcii, ovšem tyto výhledy slouží spíše pro analytiky, aby měli podle čeho věštit – firmy většinou raději vydávají konzervativní čísla, vyhnou se tak potížím s nenaplněním očekávání.

A nyní se podívejme podrobněji, z čeho vlastně tyto příjmy pocházejí.

Výsledky prodeje Maců

Skutečně dobře se dařilo prodeji Maců, za dané čtvrtletí zajistil celkem 60 procent celkových příjmů firmy (změna proti minulosti, kdy mírně navrch začaly mít iPody).

Za dané čtvrtletí Apple dodal 1 764 000 počítačů, což znamená proti stejnému čtvrtletí před rokem růst o 33 procent. Je to vůbec nejvyšší prodej Maců za čtvrtletí v celé historii firmy, předchozí čtvrtletní rekord překonává o 150 000 kusů.

Přímo v USA se prodalo 824 000 Maců za 2,68 miliardy USD, což znamená meziroční nárůst počtu kusů o 28 procent a příjmů o 21 procent.

V USA činil meziroční růst prodeje 32 procent, přičemž podle nedávné zprávy IDC americký trh jako celek vzrostl o 7,2 procenta. Růst celosvětových prodejů Maců potom překračuje průměrné globální tempo růstu dokonce čtyřikrát.

Zajímavý je i pohled na strukturu prodeje Maců. Stolních modelů se prodalo 634 000, což přineslo 956 milionů USD (před rokem to bylo 529 000 stolních strojů za 705 milionů USD). To rozhodně představuje úspěch, vzhledem k všeobecnému útlumu odbytu stolních počítačů, růstu prodeje o 20 procent v této kategorii dosahuje málokdo.

Ještě mnohem lépe si vedly notebooky, těch se prodalo 1 130 000 a Applu vynesly 1,577 miliardy USD, proti 789 000 notebooků před rokem, za něž Apple tehdy utržil 1,161 miliardy USD.

Finanční ředitel Applu Peter Oppenheimer k tomu podotkl, že poptávka jak po nových MacBoocích, tak po nových MacBoocích Pro (jejichž 15” varianty zavedly displeje s LED podsvícením) je velmi silná. To dokládá meziroční růst prodeje notebooků o 42 procent. Z celkového počtu prodaných Maců notebooky tvořily plných 64 procent.

Důležité je také to, že skoro 50 procent zákazníků pořizujících si Macy, byli nováčci na této platformě. Podobně tomu bylo už v minulém čtvrtletí, což znamená, že Apple soustavně získává další uživatele mimo svou tradiční základnu. Pochopitelně to jde na úkor Windows, v Redmondu ovšem přesto jistě nebijí na poplach, stále jim zůstává většina trhu. Důležité však je, že mnozí uživatelé Windows přestupují na novou platformu, nebo si alespoň jako další počítač pořizují Mac.

Úspěšné kamenné obchody

Dobře se vedlo rovněž maloobchodnímu prodeji, především ve vlastních obchodech Applu. Maloobchod prodal zboží za 915 milionů USD, to dává meziroční nárůst o 33 procent. V obchodech se prodalo za toto čtvrtletí 330 000 Maců, tedy o 53 procent víc než před rokem.

Během sledovaného čtvrtletí Apple otevřel 18 nových obchodů, takže nyní jich má již 185 a během tohoto čtvrtletí jich plánuje otevřít dalších 12, do září jich tak bude 197. Průměrné tržby na jeden obchod činily 5,1 milionu USD. Navštívilo je celkem 21,9 milionu lidí, což v průměru dává 9 000 zákazníků na obchod a týden. Samozřejmě, jedná se o průměry, ve skutečnosti panují mezi obchody značné rozdíly, ty ve světových metropolích se průměru hodně vymykají, avšak tyto údaje dobře ukazují, jak je dnes zákaznická obec Applu (v USA) mohutná.

iPody a Apple TV

Co se týče iPodů, těch se za sledované čtvrtletí prodalo 9 815 000 a utržilo se za ně 1,57 miliardy USD. Meziročně počet prodaných kusů vzrostl o 21 procent, avšak proti minulému čtvrtletí jde o pokles ve výši 7 procent. Apple TV pak firma samostatně vůbec nevykazuje a přímý dotaz na počet prodaných kusů finanční ředitel Oppenheimer odmítl komentovat.

iPhone

Všichni byli ovšem zvědaví hlavně na čísla kolem iPhonu. Zde však Apple příliš sdílný nebyl, zveřejnil jediné konkrétní číslo: během prvních dvou dnů po uvedení na trh se prodalo 270 000 iPhonů a příslušenství k němu. Tato formulace vyvolala značné rozpaky, protože napovídala, že se nemusí jednat jen o telefony, ale Peter Oppenheimer na přímý dotaz upřesnil, že skutečně jde o počet prodaných telefonů. Vzhledem k tomu, že 29. června se začal prodávat až v 18:00, udává se tak vlastně prodej za 30 hodin; potom 270 tisíc iPhonů vypadá jako docela slušný údaj, nakonec první odhady byly ještě o něco nižší. Jasně se ukazuje, že oznámený počet aktivací, který vyvolal takové zmatky, skutečně nevyjadřuje počet prodaných telefonů.

Ovšem vzhledem k tomu, že Apple bude příjmy z iPhonů zaúčtovávat postupně během 24 měsíců, po něž trvá smlouva s operátorem, činí „oficiální“ příjem z prvních dvou dní pouhých 5 milionů USD. (Jsem zvědav, kdy nějaký „chytrák“ přijde s objevem, že Apple na iPhonu skoro nic nevydělává.)

iPhone se pochopitelně stal i nejčastějším tématem dotazů na konferenci. Oppenheimer řadu otázek odmítl komentovat, například podrobnosti vztahů s AT&T. Z náznaků vyplynulo, že Apple snad zatím od tohoto operátora ještě žádné platby nedostal, k tomu dojde až v příštím čtvrtletí, avšak podrobnosti zůstávají skryté.

Apple nepřikládá počátečním počtům prodaných telefonů velkou váhu, přesto tvrdí, že jednoho milionu prodaných kusů by mohl dosáhnout už koncem září, a nadále považuje za realistický cíl prodat v roce 2008 10 milionů telefonů. Poptávku prozatím stíhá uspokojovat a nedostatek komponent prý nehrozí. Pokud jde o problémy s aktivací, ty se skutečně objevily, ale teď již vše pracuje hladce.

Co se týče iPhonu v Evropě, začne se zřejmě prodávat v několika vybraných evropských zemích ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku, Apple k tomu vydá bližší oznámení koncem současného čtvrtletí.

Z vyhýbavých odpovědí se ještě dá dovodit, že zatím se cena iPhonu asi příliš měnit nebude a na další modely to také příliš nevypadá, avšak odpovědi na téma iPhone celkem jasně ilustrují, co znamená „pythická odpověd“.

Vliv na kurs akcií

Jistě nepřekvapuje, že po takto příznivých číslech opět začal stoupat kurs akcií Applu, alespoň na mimoburzovních trzích. V době psaní tohoto článku už prorazil hranici 150 USD.

Shrnutí

Postupně budou jistě přicházet další podrobnosti a mnozí začnou tato čísla komentovat, objeví-li se něco zajímavého, přirozeně to zde zmíním. Ovšem již z těchto údajů jasně plyne, že se Applu daří skutečně výborně, zvlášť takto vysoké prodeje Maců čekal málokdo. V případě iPhonu se sice nepotvrdily některé nadšenecké odhady, ale zveřejněné číslo rozhodně neznamená fiasko, nakonec dolní mez odhadů přesahuje.

Jak se dalo čekat, Apple o svých budoucích plánech neprozradil téměř nic, takže nadále musíme spoléhat na pověsti „rumor“ serverů. Kombinace vynikajících finančních výsledků a maximálního utajování se tak pomalu stává pro Apple tradicí, uvidíme, jak dlouho vydrží.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: