Aktualizace iTunes usnadňuje přístup k síti Ping - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Aktualizace iTunes usnadňuje přístup k síti Ping

27. září 2010, 00.00 | Apple vydal iTunes 10.0.1 opravující několik menších chyb, především však nově zavedl postranní lištu sociální sítě Ping a kontextová tlačítka Ping.

Na mediální akci 1. září Apple vedle nových iPodů uvedl také iTunes 10, novou verzi svého mediálního a synchronizačního softwaru. Brzy poté se objevily další doplňující informace o tomto softwaru a minulý pátek Apple vydal jeho první menší následnou aktualizaci.

Náznaky chystaných změn se objevily s předstihem

Ta přinesla především změny související se sociální sítí Ping, spuštěnou právě spolu s iTunes 10. (Hodně diskusí vyvolaly dohady, zda tato síť měla být integrována s Facebookem, zdá se, že ano, ale nakonec nedošlo k dohodě a Ping tak funguje samostatně. Minulý týden k tomu přišly dodatečné informace, podle nichž jednání mezi Applem a Facebookem trvala nejméně 18 měsíců, tvrdí Silicon Alley Insider, ale jednající strany se nedokázaly dohodnout před uvedením iTunes 10.)

Náznaky, že Apple chystá něco v tomto směru, se vynořily ještě před vydáním nové verze iTunes, v ujednáních a podmínkách obchodu iTunes Store, jež musí zákazníci odsouhlasit před novými nákupy nebo stahováním, přibyla zmínka o prvku „Ping Sidebar“ (postranní liště sítě Ping), který může posílat obchodu informace o činnosti uživatele v knihovně iTunes, jež se budou využívat k vydávání doporučení.

iTunes 10.0.1 opravují několik chyb

A brzy poté vyšly vlastní iTunes 10.0.1, podle doprovodných poznámek nová verze opravuje několik chyb. Konkrétně řeší problém s tím, že se kvalita videa měnila podle toho, zda se na obrazovce zobrazovaly ovládací prvky a dále napravuje potíž s tím, že se iTunes mohly neočekávaně ukončit při zobrazování obálky alba v samostatném okně.

Také opravují chybu, jež ovlivňovala výkon některých vizualizátorů třetích stran, řeší problém s tím, že se někdy knihovna iTunes a přehrávací seznamy (playlisty) jevily jako prázdné a odstraňují chybu, která způsobovala nekompatibilitu s některými sdílenými knihovnami třetích stran.

Přibyla postranní lišta sítě Ping a kontextová tlačítka „Ping“

Největší změnu ovšem pochopitelně představuje doplnění postranní lišty sítě Ping. Nahrazuje předchozí postranní lištu Genius (ta se objevila už v iTunes 8), nová lišta nabízí trvalý přístup k informacím sítě Ping, s aktualizacemi v reálném času.

Lišta se zobrazí klepnutím na malé tlačítko postranní lišty v pravém dolním rohu okna iTunes nebo příkazem „Show Ping Sidebar“ v menu „View“. Vyvolá ji též stejná klávesová zkratka Command-Shift-G, jaká se používala pro předchozí lištu Genius (nyní zrušenou).

Po vyvolání lišty Ping se bude zobrazovat nedávné aktivity přátel a sledovaných umělců. Pro vybrané hudební skladby se objeví dodatečné informace, v některých případech se skladba nebo album zobrazí v horní části lišty, jindy tam budou vidět informace o umělcích a jimi zaslaných příspěvcích.

Ping však teď zasahuje do uživatelovy knihovny iTunes mnohem hlouběji, při vybrání skladby nebo jejím přehrávání se vedle názvu skladby objeví nové tlačítko „Ping“ otevírající roletové menu, z něhož lze přistupovat k funkcím sítě Ping.

Apple se tím snaží zjednodušit zacházení s nimi, protože v předchozí verzi bylo pro uživatele poměrně obtížné sdělit, že se mu nějaká skladba líbí, nebo uveřejnit své sdělení k ní, nejprve totiž musel skladbu najít v iTunes Store a teprve pak se k ní šlo vyjádřit.

Teď to lze udělat přímo z knihovny iTunes nebo z přehrávacího seznamu, zmíněné roletové menu obsahuje příkazy „Like“ (líbí se) a „Post“ (pro odeslání příspěvku) a příkaz pro zobrazení profilu příslušného umělce, existuje-li. A dále jde z tohoto menu rychle vyhledávat v iTunes Store. Stále se ovšem nedá vyjadřovat k hudbě, jež není v iTunes Store.

Projevů sítě Ping se lze v iTunes 10.0.1 zbavit pouze částečně

Apple se zjevně snaží uživatele iTunes přimět ještě více využívat síť Ping, ovšem ne každý z toho bude nadšený (i když si jistě Ping získá řadu příznivců), a tak by se leckomu hodila možnost prvky pro Ping z iTunes 10 odstranit.

Postranní lišta se skryje snadno – opětovným stiskem tlačítka dole vpravo nebo příkazem „View > Hide Ping Sidebar“ (případně odpovídající klávesovou zkratkou). Někomu se nemusí líbit ani kontextová tlačítka „Ping“ vedle názvů skladeb, ale Macworld nabízí řešení i pro toto, pokud vám nevadí pracovat v Terminalu. Stačí v něm zadat následující příkaz:

defaults write com.apple.itunes hide-ping-dropdown -bool YES

Když se příkaz zadá a iTunes se opět spustí, tlačítka zmizí, přístup k funkcím sítě Ping z názvu skladeb ale zůstane zachován. Jestliže se skladba vybere při stisknuté klávese Control, nebo se na ni klepne pravým tlačítkem myši, zobrazí se stejné roletové menu jako z tlačítka „Ping“.

Úplně se zbavit odkazů na Ping v iTunes však nejde, v oddílu Store (obchod) postranní lišty iTunes stále zůstanou příslušná tlačítka. Řada uživatelů by zřejmě uvítala, kdyby Apple nabízel předvolbu dovolující Ping zcela vypnout, jenže to Apple zjevně nehodlá udělat, naopak se spíš dá předpokládat, že bude pokračovat v další „socializaci“ iTunes. (U nás ovšem nefunguje ani iTunes Store, natož pak Ping, takže pro české uživatele mají význam vlastně pouze opravy chyb v nové verzi iTunes.)

Požadavky a možnosti získání nové verze iTunes 10

iTunes 10.0.1 se samozřejmě nabízejí přes Software Update, anebo se dají stáhnout z webu Applu (stránka sama nabídne vhodnou variantu iTunes pro přistupující platformu), požadavky tohoto softwaru popisuje příslušný podpůrný dokument, kde najdete i seznam zemí, v nichž funguje síť Ping, potřebný hardware a software vypisuje též samotná stránka pro stažení iTunes.

iTunes 10.0.1 se dodávají pro Mac OS X a pro Windows, varianta pro Mac (o velikosti 84 MB) požaduje Mac OS X 10.5 nebo vyšší, QuickTime 7.6 a vyšší (podpora HE-AAC zvuku potřebuje alespoň QuickTime 7.6.4) a Safari 4.0.3 či vyšší.

Varianta pro Windows vyžaduje Windows XP2 či vyšší, Vistu nebo Windows 7 a QuickTime 7.6.6 či vyšší. Pro Windows se navíc nabízí jednak 32bitová varianta (71,54 MB), jednak varianta 64bitová, kterou si lze stáhnout odtud (zabírá 72,41 MB), ta je určena pro 64bitová vydání Visty a Windows 7.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: