Adam Lashinski: Do nitra společnosti Apple - recenze - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Adam Lashinski: Do nitra společnosti Apple - recenze

20. dubna 2013, 17.56 | Kniha redaktora amerického časopisu Fortune, která v originále vyšla v roce 2012, nyní vychází v českém překladu u vydavatelství Computer Press.

 

Lashinsky jako redaktor časopisu Fortune se již několik let zaměřuje na problematiku IT a kniha snažící se mapovat fungování Applu je jeho spisovatelskou prvotinou.


Kniha představuje vývoj Applu zhruba od roku 1997, kdy se zakladatel Applu Steve Jobs vrací do firmy, která na tom není zrovna nejlépe, do roku 2011, kdy Jobs umírá na následky rakoviny slinivky a zanechává za sebou kolos o hodnotě téměř 400 miliard dolarů.


Obsah je rozdělen do deseti kapitol, které se zaměřují na jednotlivá specifika fungování Applu, jeho firemní struktury, kultury uvnitř firmy a vlivu Steva Jobse na její obrození.


Jak sám autor přiznává, Apple je firma, která je nesmírně tajnůstkářská a snaží se vešekeré informace o svém fungování udržet uvnitř. Musí proto volit cestu interview s bývalými zaměstnanci, kteří jsou ochotni se alespoň o část informací podělit, někteří z nich pouze pod podmínkou anonymity nebo s osobami, keré byly s Applem v těsném obchodním vztahu.


Čtenář má možnost nahlédnout do procesu vzniku nejen nových produktů a služeb ale například i takových detailů jako je design jejich obalů. V každém z těchto procesů je patrný nesmírný smysl pro jednoduchost, funkčnost a estetiku. Dozvíme se zajímavá fakta nejen o způsobu práce Steva Jobse ale i několika jeho nejbližších spolupracovníků včetně miniportrétu současného šéfa Applu Tima Cooka.

Autor nám také přiblíží marketingové a PR postupy, které Apple používá při prezentaci svých výrobků a služeb, jež rozhodně nelze nazvat tradičními.

Autor se také zabývá vizionářskou úlohou Steva Jobse a snaží se odhadnout na kolik jeho odchod poznamená další vývoj Applu.


Drobnou vadou na kráse je na některých místech ne úplně kvalitní český překlad (ne Steve Jobs opravdu neměl funkci iŘeditel…).


Každopádně se jedná o zajímavé shrnutí vývoje jedné etapy fungování firmy, která v současné době udává tón hned v několika oblastech spotřební elektroniky, služeb a zaábavního průmyslu.

 

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: