Množí se pověsti o chystané hudební službě Applu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůAgregator

Množí se pověsti o chystané hudební službě Applu

29. dubna 2011, 00.00 | Novou službu Apple údajně spustí již brzy, podepsal první dohody s hudebními vydavateli. Služba by zpočátku mohla být zdarma, ale později asi bude zpoplatněná. A pravděpodobně s ní souvisí zakoupení domény iCloud.com.

O tom, že Apple chystá novou hudební „cloud“ službu, jež bude uchovávat zakoupené skladby uživatelů v síti, se mluví už dlouho (naposledy koncem března), ale poslední dva týdny kolují pověsti, podle nichž se spuštění této služby již skutečně blíží.

Apple prý už dokončuje svou hudební „cloud“ službu

Minulý čtvrtek agentura Reuters oznámila, že Apple dokončil práce na své nové síťové hudební úschovně a je připraven ji spustit dříve než Google, který připravuje podobný projekt, avšak podle zasvěcenců se práce nyní zastavily (pravděpodobně kvůli potížím s vyjednáním potřebných licenčních dohod).

Služba Applu by měla umožňovat zákazníkům iTunes Store ukládat si hudební skladby na vzdáleném serveru a přistupovat k nim odkudkoli, kde bude připojení k Internetu, tvrdí dva lidé, s nimiž Reuters mluvila a kteří si pochopitelně přejí zůstat v anonymitě. Zpráva ale zároveň uvádí, že Apple ještě neuzavřel smlouvu o provozování této nové služby s žádnou z velkých nahrávacích společností, což by její brzké spuštění poněkud zpochybňovalo.

Nejednotné zprávy o licenčních dohodách

Avšak záhy poté napsal web All Things Digital, že se Apple snaží s hudebním průmyslem domluvit a podle jeho zdrojů již během minulých dvou měsíců připravil dohody alespoň se dvěma ze čtyř největších nahrávacích společností.

Amazon sice už koncem března spustil svou vlastní službu Amazon Cloud Drive, umožňující mimo jiné přehrávání hudby, ovšem to udělal bez dohody s hudebním průmyslem, tvrdí totiž, že pro danou službu žádnou zvláštní dohodu nepotřebuje. Apple se naproti tomu rozhodl neriskovat, chce si pořídit příslušné licence a vydavatelům hudby za nové možnosti bude platit (a právě o to nahrávacím společnostem jde).

Tyto dohody prý umožní Applu (a také Googlu, bude-li pokračovat v pozastavených přípravách) vytvořit „robustnější“ službu s lepším uživatelským rozhraním a vyšší kvalitou zvuku.

To sice zní spíše jako marketingové průpovídky, podle All Things Digital však hlavní rozdíl bude zřejmě spočívat v tom, že zatímco služba Amazonu funguje v podstatě jako externí (síťově připojený) disk, na který si mohou uživatelé ukládat svou hudbu pro přehrávání, „licencované“ služby budou na svých serverech uchovávat jen jednu kopii dané hudební skladby, kterou bude moci sdílet víc uživatelů.

CNET News pak minulý pátek uvedl, že Apple již podepsal v New Yorku potřebnou dohodu s Warner Music Group, podle zdrojů z hudebního průmyslu. (Není jasné, zda jde o jednu ze dvou výše zmíněných dvou společností, anebo jestli Apple získal dalšího velkého vydavatele.)

Služba bude nakonec zřejmě zpoplatněna

A toto úterý k tomu CNET dodal, že podle zdrojů, s nimiž mluvil, bude zmíněná služba Applu sice zpočátku nejspíš dostupná zdarma, ale nakonec bude zpoplatněna a totéž se očekává i od Googlu.

Podle dřívějších pověstí by mohl Apple za svou novou hudební službu chtít 20 USD ročně (v případě Googlu se loni mluvilo o 25 USD ročně), avšak žádný ze zdrojů CNETu si nebyl jistý, kolik vlastně bude Apple požadovat. Mluvčí Applu podle očekávání na žádost o rozhovor nereagoval a všechny výše uvedené zprávy Apple jako vždy odmítl komentovat.

Přilákají nové služby zákazníky?

Je samozřejmě otázkou, zda budou zmíněné síťové hudební služby pro zákazníky tak přitažlivé, aby za ně platili. Přilákat by je nejspíš mohlo (potvrdí-li se některé dřívější dohady), kdyby nové služby za celkem mírný poplatek (v jednotkách dolarů měsíčně) nabízely k přehrávání ze sítě (tedy vlastně pro streaming) neomezený výběr hudby, zatímco v současnosti se v iTunes Store platí za jednotlivou skladbu okolo 1 USD.

Dosud ovšem uživatelé dávali přednost fyzickému vlastnictví hudby, s níž si mohou dělat v podstatě cokoli (poté, co byly zrušeny DRM ochrany). Bude však záležet na konkrétní implementaci, někteří se obávají, že nové „cloud“ služby budou pouze způsobem, jak přimět zákazníky, aby znovu zaplatili za novou možnost přístupu k hudbě, kterou již vlastní.

„Cloud“ služby sice nyní představují velice módní záležitost, ovšem nedávný mohutný výpadek služby Amazonu a vlastně i problémy služby Sony Playstation Network důvěru ve služby plně závislé na síti poněkud narušily, na druhou stranu u hudebních služeb jde jenom o zábavu, případné výpadky by pro uživatele sice byly nepříjemné, ale neměly by nijak zásadní následky. Přesto kolem nich zůstává řada nezodpovězených otázek.

Apple údajně koupil doménu iCloud.com za 4,5 milionu USD

Apple se však zřejmě rozhodl na „cloud“ služby vsadit a zdá se, že je spustí už brzy. Naznačují to i zprávy, že zakoupil doménu iCloud.com. Server GigaOM tvrdí, že za danou doménu měl Apple zaplatit 4,5 milionu USD, získal ji od švédské firmy Xcerion, jež nedávno svou službu iCloud přejmenovala na CloudMe. (Doména iCloud.com zatím přesměrovává právě na CloudMe.)

Všeobecně se předpokládá, že Apple svou novou „cloud“ službu pojmenuje iCloud a jsou-li informace GigaOM pravdivé, znamenalo by to, že přípravy na její spuštění dospěly do závěrečné fáze. (Uvedená částka za onu doménu je pro firmu s hotovostní zásobou skoro 60 miliard USD v podstatě zanedbatelná.)

Novou službu by mohl Apple spustit již bezy

Zatím sice můžeme vycházet pouze ze zpráv „informovaných zdrojů“, tedy z všelijakých pověstí a nepřímých náznaků, ale kdyby byly alespoň zčásti pravdivé, pak lze čekat, že možná už za několik týdnů Apple spustí svou novou hudební službu využívající „cloud“ funkcí a přirozeně nelze vyloučit ani to, že její možnosti budou ještě mnohem širší (podle dřívějších pověstí by mohla být propojená s novou verzí služby MobileMe).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Služby  

 » Rubriky  » Agregator  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: