Zprávy z víkendu: panika na trhu oslabila také akcie Applu, aktualizace pro iWeb 2 a EA začíná prodávat slíbené hry. (20.8.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

Zprávy z víkendu: panika na trhu oslabila také akcie Applu, aktualizace pro iWeb 2 a EA začíná prodávat slíbené hry. (20.8.07)

20. srpna 2007, 00.00 | Panika na finančních trzích kolem hypoték oslabila rovněž akcie Applu. Vyšla aktualizace pro iWeb 2. A Electronic Arts tento týden začne prodávat čtyři ze šesti přislíbených her.

Uplynulý víkend byl na zprávy mimořádně chudý, přinejmenším na zprávy serióznějšího typu, o čemž svědčí i to, že se na některých serverech objevily zprávy, jež by patřily spíše do bulváru. To bych zde dělal nerad (i když se pravděpodobně stejně najdou komentátoři, kteří mě z toho budou obviňovat), a tak nabízím pouze následující informace:

Všeobecná panika postihla též akcie Applu

Zřejmě jste si povšimli, že americký akciový trh minulý týden zaznamenal značný pokles v souvislosti s nárůstem počtu nesplácených hypoték a následnými krachy některých hypotečních bank. Panika na americkém finančním trhu se počala šířit i dále do světa a začalo to vypadat na vážnější finanční krizi. Situace se sice mezitím zklidnila a důsledky zřejmě nebudou tak vážné, jak to jednu chvíli vypadalo, ovšem všeobecný pokles zasáhl také většinu technologických firem, Apple nevyjímaje.

Jak uvádí tato poznámka britského Macworldu, zatímco 6. srpna (zřejmě v předvečer očekávání nových iMaců) přesáhl kurs 135 USD, ve čtvrtek 16.srpna spadl až ke 117 USD. Od té doby však začal opět stoupat v důsledku celkového uklidnění, jak ukazuje například Google Finance, v pátek kurs uzavíral na 122 USD. Z toho jasně plyne, že výkyvy byly dány celkovou ekonomickou situací, nikoli děním v samotné firmě, to by naopak mělo působit příznivě. S uklidňujícími komentáři přirozeně přispěchali analytici, podle nich k propadu přispěli i to, že někteří investoři přikročili k vybírání zisků.

Většina z nás ovšem akcie Applu nevlastní, takže fluktuace kursu nás zase až tolik nevzrušují (narozdíl od amerických uživatelů, kde je držení akcií mnohem běžnější), ovšem pokud by panika kolem hypoték opravdu způsobila oslabení americké ekonomiky, Apple by to pochopitelně pocítil. Na druhou stranu, vzhledem k tomu, že prodeje Maců v poslední době rostou mnohem vyšším tempem než prodeje PC, zřejmě by to na něj nedolehlo tak silně jako na některé konkurenty. Takové věci se ovšem těžko předpovídají (kromě analytiků se toho odvažuje málokdo) a poslední kroky amerických finančních institucí situaci nejspíš stabilizovaly, takže Američané mohou v klidu dále utrácet své peníze za Macy, iPody a iPhony.

Aktualizace pro iWeb 2

Ve čtvrtek večer Apple vydal drobnou aktualizaci pro nástroj přípravy webů iWeb 2 tvořící součást balíku iLife '08 uvedeného na trh 7. srpna. Aktualizace povyšuje iWeb na verzi 2.0.1 a nedá se stáhnout samostatně, instaluje se výlučně přes Software Update. Podle popisu doprovázejícího aktualizaci řeší problém s aktualizováním a publikováním webů vytvořených programem iWeb 1.x z předchozího balíku iLife '06. Aktualizace je zdarma dostupná všem majitelům balíku iLife '08.

EA konečně začíná prodávat přislíbené hry

Minulý týden se na macovských zpravodajských serverech objevily články poukazující na zpoždění her, jež firma Electronic Arts (EA) slíbila vydat pro Mac OS X již na červnové konferenci WWDC. A vida, ještě v pátek EA oznámila, že začíná dodávat na trh čtyři z celkem šesti slíbených her. Zajímavá shoda okolností.

Na webovém obchodu Applu se dané hry už dají objednávat (nejsnáze je najdete v herní sekci softwaru), jejich dodání však bude trvat několik dní (až 10). V kamenných obchodech Applu se hry Need for Speed Carbon a Harry Potter and the Order of the Phoenix objeví již v úterý 21. srpna, zatímco Battlefield 2142 a Command & Conquer 3: Tiberium Wars přijdou o týden později, 28. srpna.

Hry se budou zatím prodávat pouze v internetových a kamenných obchodech Applu. Výše zmíněné čtyři tituly se podle původního slibu jednoho z ředitelů EA Binga Gordona, učiněného na konferenci WWDC, měly objevit už v červenci, nabraly však zpoždění. Nyní v srpnu měly přijít nové sportovní hry Tiger Woods PGA Tour 2008 (golf) a Madden NFL 2008 (fotbal), avšak jejich macovské verze se rovněž opozdily (pro jiné platformy již vyšly), teď EA slibuje jejich uvedení na září až říjen.

Co se týče právě uváděných her, Harry Potter je akční hra související s nedávno uvedeným filmem, který vychází z páté knihy o malém čarodějovi.Need for Speed Carbon vás uvede do světa nelegálních pouličních závodů, kde získáváte nadvládu nad územím vítězením v závodech a současně prcháte před policií. Battlefield 2142 představuje válečnou akční hru, která se však oproti svým předchůdcům z období druhé světové války přesunula do vzdálené budoucnosti. Command & Conquer 3 tvoří nejnovější díl oblíbené série strategických her, rovněž se odehrává v budoucnosti, zápolení se točí hlavně kolem tajemné látky tiberium. Vzhledem k zaměření našeho serveru by bylo zbytečné tyto hry popisovat podrobněji, dost informací (a dnes i v češtině) najdete na příslušných herních serverech.

Všechny tyto hry byly pod Mac OS X přeneseny pomocí technologie Cider firmy TransGaming, jež umožňuje provozování herního kódu pro Windows pod Mac OS X. Ovšem funguje to pouze na strojích s procesory Intel, PowerPC Macy mají smůlu. A většina zmíněných nových her nepoběží ani s integrovanou grafikou Intel GMA 950, takže na Macu mini si rovněž nezahrajete (ani na MacBooku).

Zpoždění her EA vyvolalo všelijaké domněnky a dohady, zřejmě však EA prostě podcenila obtíže tohoto přenosu, a ani s technologií Cider to není až tak hladká záležitost.

V každém případě skutečnost, že tak významná herní firma jako EA začala vyvíjet své tituly i pro Mac OS X, svědčí o vzrůstající popularitě této platformy (pochopitelně v USA). Jistě, kdyby neexistovala možnost poměrně snadného přenosu, nejspíš by do toho EA nešla tak ochotně. Hodně bude záležet také na tom, jak si macovské verze her povedou na trhu, ale vzhledem k tomu, jak velká dnes uživatelská obec Maců je, mohl by to být rentabilní podnik.

Současně ovšem u Maců ještě více než u PC vynikne paradox dnešních herních strojů: právě na hry potřebujete ten nejvýkonnější hardware. Mac mini pro nové hry vůbec nepřichází v úvahu a nové iMacy je sice zvládnou, avšak s nijak špičkovým výkonem. A tak vlastně jediným Macem, schopným nasadit skutečně výkonnou grafickou kartu pro hry, zůstává Mac Pro. Pravda, nesmíme zapomenout ani na MacBook Pro, jehož grafická karta (s vhodnými ovladači) by si měla poradit s většinou her.

Z návrhu dnešních Maců celkem jasně vyplývá, že na (3D) hry se velký ohled nebral, současné kroky herních firem tak možná jsou spíše snahou proniknout na další trh, než nějakým cíleným úsilím Applu. Teprve budoucnost ukáže, zda se Mac OS X stane další významnou herní platformou.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: