Získejte balík her zdarma a neplaťte ani korunu! - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zábava

Získejte balík her zdarma a neplaťte ani korunu!

4. června 2004, 00.00 | A co musíte udělat pro to, abyste jej mohli mít? Nemusíte si pro něj nikam běžet nebo objednávat přes internet. Nic takového. Budete potřebovat jen Mac OS X a Terminal, protože tyto hry máte schované ve svém operačním systému a přitom o nich možná ani nevíte. Dnes bude řeč o hrách, které jsou ukryté v útrobách vašeho Panthera (Jaguara) a čekají jen na to, až si je spustíte.

A co musíte udělat pro to, abyste jej mohli mít? Nemusíte si pro něj nikam běžet nebo objednávat přes internet. Nic takového. Budete potřebovat jen Mac OS X a Terminal, protože tyto hry máte schované ve svém operačním systému a přitom o nich možná ani nevíte. Dnes bude řeč o hrách, které jsou ukryté v útrobách vašeho Panthera (Jaguara) a čekají jen na to, až si je spustíte.

Připomínat, že Mac OS X je postaven na unixových základech, je pravděpodobně zbytečné. A unix není v oblasti operačních systému žádný nováček. Proto můžete najít v textovém editoru Emacs pár herních pokladů. Zapomeňte na milóny barev, 3D grafiku, zvuk v CD kvalitě a joystick ve tvaru pilotního kniplu. Nic takového se dnes nekoná. Dnešní herní výlet vás vrátí do dob, kdy o podobných věcech neměli hráči ani páru. Tenkrát šlo především o hratelnost. Jak jsem psal v úvodu, budete potřebovat Terminal a velmi bych se divil, kdybyste ho ve složce Applications/Utilities nenašli. Spusťte ho a čtěte dál.

Pokud máte Panthera, zadejte do Terminalu:

ls /usr/share/emacs/21.2/lisp/play

a jestliže ještě pracujete v Jaguarovi, napište:

ls /usr/share/emacs/21.1/lisp/play

a stiskněte Return. Objeví se vám seznam her, které jste dostali jako součást operační systému, ačkoliv vás o tomto bonusu nikdo neinformoval.

Nyní otevřete nové okno Terminalu a napište:

emacs

a stiskněte Return. Spustí se vám unixový textový editor Emacs. Před dvaceti lety byste podobný editor používali spíše na psaní dokumentů, dnes ale bude sloužit pouze k odpočinku a zábavě. Pojďme si hrát!

Nyní stiskněte klávesu 'Esc' a po ní 'x'. Dostanete se do příkazové řádky v dolní části Emacsu. Nyní stačí napsat jen jméno hry, jejichž seznam byste měli mít otevřen v druhém okně, a kochat se grafikou a hratelností těchto nesmrtelných her. Jméno napište bez koncovky '.el' respektive '.elc' a stiskněte Return.

Had (snake)
Kdo z vás nikdy nehrál hada, ať zvedne ruku. Pochopit tuto hru vám nezabere více jak 5 sekund, takže se chopte klávesnice a pusťte se do řízení hada. K tomu slouží klávesové šipky. Had je ta žlutá čára, kterou ovládáte, ty červené kostičky představují jablka (i když fantazii se zde meze nekladou). Vaším úkolem je sníst jich co nejvíce a přitom nenabourat sám do sebe či do stěn arény. Zprvu triviální záležitost, ale had po konzumaci jablek začne rychle přibývat na objemu i rychlosti, a v tu chvíli přijde na řadu vaše šikovnost. Hned se pozná, jak jste v mládí na starých osmibitech trénovali.

Hru opustíte stisknutím 'q', novou hru opět spustíte zmáčknutím 'Esc' a 'x' a zadáním jména

Tetris (tetris)
Tetris patří do zlatého fondu her stejně, jako každodenní záplaty na Windows. Zde už si vůbec nedokážu představit, že existuje uživatel počítače, který nezná tetris. Padající kostičky jsou stará osvědčená zábava, která nikdy neomrzí a dokáže zabavit vždy, když je to potřeba (nuda v práci, telefonní hovor s finančním úřadem). K ovládání slouží opět šipky a mezerník. Určitě si vychutnáte i barevnou paletu, kterou tetris disponuje (neplatí pro majitele monochromatických monitorů - ti mají bohužel smůlu). Teď už jen pustit v iTunes disco muziku a vrátit se v myšlenkách do 80-tých let, kdy zažíval Tetris svůj největší boom.

Ping Pong (pong)
Chcete si zahrát ping pong a přitom nemáte pálku, stůl, míčky, síťku, sportovní obuv a oblečení a já nevím co všechno? I zde vám pomůže starý dobrý Emacs. Napište 'pong' a pusťte se do toho. Pong je možná první hra, která podporovala dva hráče, takže zavolejte kolegu a otestujte, kdo má lepší postřeh. První hráč (vpravo) bude k ovládání potřebovat šipky nahoru a dolu, druhý hráč (vlevo) šipky doleva a doprava. Poněkud nestandardní ovládání pro "multiplayer" hru, ale je potřeba si uvědomit, že v době vzniku Pongu ještě moc studií na téma "hry a ergonomie ovládání" neexistovalo. Až si budete chtít dát pauzu, stačí stisknout 'p', pro ukončení 'q'.

Doktor (doctor)
Pracujete 15 hodin denně a citíte se unaveni? Nechápete, co, po vás manželka či přítelkyně vlastně chce? Také máte pocit, že občas potřebujete doktora, přesněji řečeno psychiatra? Pokud ano a přitom nechcete vážit cestu na ambulanci, váš Mac doktora zastoupí. A to velmi zdatně. Jedná se samozřejmě o specialistu ze zahraničí, takže si připravte anglicko-české slovníky. Zadejte do příkazové řádky Emacsu 'doctor' a pohodlně se usaďte, terapie začíná. Po každé odpovědi musíte dvakrát zmáčknout Return, abyste dostali od doktora odpověď.

V každém případě se u tohoto odborníka nesmíte léčit příliš často, nebo budete potřebovat opravdového profesionála. Jednotlivé seance můžete prokládat třeba piškvorkama.

Piškvorky (gomoku)
Do základní výbavy každého školáka patří čtverečkovaný papír, aby mohl se svým sousedem hrát piškvorky při nudném výkladu nezáživné učitelky. Pokud si své dětské chvíle chcete alespoň částečně připomenout, napište 'gomoku' a ukažte svému Macovi, kdo je lepší hráč. Pomocí klávesových šipek si vyberete místo, kam chcete křížek umístit a Returnem jej označíte. Napište nám do diskuze, zda jste svůj počítač porazili. Já asi v mládí moc netrénoval, nebo je můj powerbook extrémně chytrý.

Emacs nabízí další hry (jak jste si mohli všimnout z jejich seznamu) a je jen na vás, zda je všechny vyzkoušíte. Mezi těmi, co jsem zde neuvedl, stojí za zmínku textová hra Dunnet. Ta mě vrátila do dob, kdy jsem hrával textovku od Františka Fuky - Indiana Jones, která patřila k zábavným hrám na ZX Spektru. Doba starých osmibitů byla krásná v tom, že grafika a zvuky byly až na druhém místě a nejdůležitější byla hratelnost. A proto jsou hry, které nestárnou a které si rád zahraji třeba i po deseti letech, i když jejich vzhled patří do počítačového pravěku. Na jejich hraní vám stačí Terminal. Nepotřebujete 3D akcelerátor, či zvukovou kartu s prostorovým zvukem. Z toho důvodu mám doma ve skříni Amigu 1200, kterou jednou za čas opráším, připravím pár disket a zavzpomínám na doby, kdy jsem byl schopen hrát na jeden zátah celý víkend. A to jen proto, abych dopařil hru do pondělního rána, kdy jsem musel naprosto vyčerpaný utíkat do školy.

Podklady pro tento článek byly částečně převzaty z časopisu MacAddict, za jehož poskytnutí děkujeme čtenářovi Romanu Milerskému.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: