Rozbíhá se testování herní služby Valve - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

Rozbíhá se testování herní služby Valve

29. března 2010, 00.00 | Valve Software začala přijímat žádosti o zařazení do neveřejného testování beta verze chystané služby Steam pro Mac.

Počátkem března firma Valve Software oznámila, že svou herní službu Steam zpřístupní také pro Macy a zároveň začne pro Mac OS X nabízet některé své hry, nejprve hodlá přenést Left 4 Dead 2, Team Fortress 2, Counter-Strike, Portal a sérii Half-Life, svou službu (a 3D jádro Source) navíc nabídne i dalším vývojářům her.

Jak služba Steam, tak zmíněné hry by měly být dostupné v dubnu, tedy již brzy, a tak nepřekvapí, že Valve minulý týden už počala přijímat žádosti o zařazení do nového testovacího programu služby Steam pro Mac, serveru AppleInsider to sdělilo několik jeho čtenářů.

Valve chce znát konfigurace účastníků testování

Valve Software na svém webu uvádí, že zahajuje neveřejné beta testování macovského klienta služby Steam a macovských verzí svých her, účastníci testování budou z těch, kdo zašlou své žádosti, vybráni tak, aby pokryli dostatečně širokou paletu testovacích kritérií. Proto je Valve vyzývá, aby ve svých odpovědích v žádostech byli pravdomluvní, protože potřebuje otestovat všechny typy uživatelů, systémů a softwarových konfigurací.

A dodává, že s vybranými žadateli se spojí v následujících týdnech, budou-li zvoleni. Zájemci o zařazení do tohoto programu se musí předběžně přihlásit k beta verzi služby Steam pro Mac, což vyžaduje mít účet služby Steam (ten se dá zřídit velice snadno, je třeba zadat platnou adresu elektronické pošty a vytvořit si heslo, účty těch, kdo si je zřídili na PC s Windows pochopitelně budou také fungovat).

Po přihlášení budou zájemci o účast v testování požádáni, aby poskytli některé základní údaje, například to, jaký model Macu vlastní, kolik her si koupili pro Mac, zda mají herní konzolu jako je Xbox, Wii či Playstation a jestli v současné době používají na Macu virtualizační programy, CrossOver Games nebo Boot Camp, tedy řešení dovolující provozovat hry pro Windows. (A protože se dotazník ptá, kolik dotyčný vlastní Maců s procesory Intel, je zřejmé, že hry Valve budou určeny pouze pro Intel, nikoli pro PowerPC, to se ovšem dalo čekat, u softwaru přenášeného z jiných platforem se to už stalo téměř pravidlem.)

A též budou požádáni, aby uložili a zaslali Valve snímek svého systémového profilu pro co nejpřesnější vyhodnocení aktuální hardwarové konfigurace daného Macu. Předávání všech těchto informací sice nemusí být každému po chuti, ale v tomto případě Valve zjevně prostě potřebuje co nejpřesněji zjistit, na čem se vlastně budou její chystané hry pro Mac OS X provozovat, doufejme, že je tomu přizpůsobí.

Čeká se na Mac OS X 10.6.3?

Valve slíbila dostupnost služby Steam a svých her od dubna, ovšem vzhledem k tomu, že teprve nyní přijímá žádosti zájemců o testování, lze předpokládat, že k „ostrému startu“ dojde spíše koncem dubna než na jeho počátku.

Navíc při oznámení podpory Maců Valve řekla, že spolu s Applem zapracovala na prohloubení podpory OpenGL, z čehož někteří vyvozují, že chystaný Mac OS X 10.6.3 bude zahrnovat ovladače OpenGL uzpůsobené právě pro hry a službu Valve, je proto možné, že spuštění služby Steam závisí i na tom, kdy Apple vydá ostrou verzi Mac OS X 10.6.3 (to se očekávalo už teď, ale Apple uvolňuje stále další testovací sestavení, je ovšem skoro jisté, že v dubnu ho uživatelé již dostanou).

Půjde-li vše dobře, v dubnu by měly být pro Macy dostupné výše uvedené hry Valve a další budou přibývat, Valve slíbila, že své budoucí hry bude vydávat současně jak pro Windows, tak pro Mac OS X, to ovšem začne mít význam až na podzim.

Ovšem už od spuštění ostré verze služby Steam bude možné využívat funkci Steam Play, která dovolí, aby zákazníci služby bez omezení hráli přes Internet mezi sebou jak s verzemi pro Mac, tak pro Windows a pro mnohé bude důležité i to, že nebude třeba pořizovat si zvlášť verze her pro jednotlivé platformy, kdo již vlastní danou hru pro Windows, bude si ji moci zdarma stáhnout také pro Mac OS X a naopak.

Hry třetích stran se asi objeví až později

Navíc by nemělo zůstat jen u her Valve, protože podpora pro Mac v jádru Source a v příslušných službách Steamworks byly ihned po oznámení zpřístupněny i ostatním vývojářům, kteří tedy už teď mohou pracovat na vývoji svých vlastních her pro Mac s využitím platformy Valve.

Brzy poté, co podporu Maců oznámila Valve, sdělily další dvě firmy, že hodlají vyvíjet hry pro Mac s pomocí technologií a služeb Valve, šlo o DICE a Gas Powered Games, jejich přísliby byly ovšem poněkud neurčité, týkají se zřejmě až jejich budoucích her, takže se nejspíš objeví teprve za několik měsíců.

Od jiných vydavatelů her zatím podobné zprávy nepřišly, je pravděpodobné, že čekají na to, jak se svými hrami dopadne Valve. Bude-li úspěšná, lze předpokládat, že se připojí i další. Je jasné, že bude trvat delší dobu, než se ukáže, nakolik je iniciativa Valve přínosná, letošní rok by však mohl být pro hry na Macu opravdu přelomový.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: