QuickTime 6 - veřejný pohled - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zábava

QuickTime 6 - veřejný pohled

5. června 2002, 00.00 | Apple uvolnil veřejnou betaverzi nejnovější verze QuickTime 6, která obsahuje kromě jiných novinek také podporu pro MPEG-4. Jak je na tom QuickTime s podporou tohoto "formátu budoucnosti"?

Jednou z očekávaných novinek tohoto roku, která již byla (podobně jako Mac OS X Jaguar) ohlášená, je QuickTime 6. Apple novou verzi oznámil již na počátku roku, ovšem s tím, že ji zatím neuvede z důvodů rozepří s MPEGLA o licenční poplatky - nejdůležitější novinkou QT 6 totiž je podpora pro MPEG-4, tento formát stojí na mnoha patentech, jejichž majitelé pochopitelně chtějí vydělávat. Apple také pohrozil, že QT6 dříve nebo později uvede tak jak tak, klidně i bez podpory pro MPEG-4 - natolik se mu podmínky zdály "unfair".

Betaverze nového QT6 se nakonec objevila v rámci Jaguaru, a nedlouho poté se objevuje i "Public preview" samostatného QuickTimu - tak Apple oficiálně nazývá betaverze svých produktů, které veřejně zpřístupňuje uživatelům. K dispozici je verze pro Mac OS X, Mac OS 8.6/9 a Windows. Pokud budete instalovat QT6 na Mac OS X a budete se chtít následně vrátit k QT5, který není normálně pro OS X samostatně dostupný, můžete si zde stáhnout reinstalaci QT5 pro OS X. Mimochodem, betaverze bude fungovat do října 2002, předpokládá se, že QT6 se objeví spolu s plnou verzí Jaguara, který bude uveden v "pozdním létě".

Kromě QT6 byla uvolněna i "Public preview" verze programu QuickTime Broadcaster, který slouží k konverzi videa a audia v reálném čase do formátu MPEG-4 pro streaming přes internet.

Jaké konkrétní novinky jsou v obsažené v QT6? Kromě podpory MPEG-4, které se budeme věnovat samostatně za chvilku, to je například podpora pro DV Pro PAL video kodek, kodek JPEG 2000 pro statické obrázky v Mac OS X, podpora pro Macromedia Flash 5, rozšířená podpora pro AppleScript a nová programátorská API. Dále Apple zdůrazňuje funkci "instant-on", která dovoluje uživatelům na rychlých linkách přehrávat video podobně jako z pevného disku, bez čekání na natažení části videa do bufferu, spolu s novým QuickTime Straming Serverem 4 by se měla zlepšit ochrana proti výpadkům, také je k dispozici upravené rozhraní (pozor na jednu drobnost, přehrávání na celou obrazovku už není Cmd-M - to je v OS X minimalizace okna - ale Cmd-F). Podpora pro přehrávání MPEG-2 by měla být k dispozici až v plné verzi QT6.

Co je MPEG-4

O tomto formátu se bude asi mluvit v druhé polovině roku stále častěji, jak se bude více a více nasazovat do praxe, ale zkusme si krátce říct, co to je. MPEG-4 je dalším formátem skupiny MPEG, který je tentokráte zaměřen především na distribuci obsahu po sítích. MPEG-1 byl zamýšlen jako náhrada VHS videa, MPEG-2 se stal základem formátu DVD-Video a používá se k distribuci signálu digitální televize. MPEG-4 tedy podle představ tvůrců budeme potkávat především ve spojení s přenosem obsahu po sítích - do počítačů, kapesních PDA, mobilních telefonů a podobně. Pochopitelně přehrávání bude možné i z lokálních dat, na streaming se ale velmi dbalo. A také na aplikaci pravidla "vytvoř jednou, použij všude" - stejný obsah by měl být dostupný ze všech zařízení.

Důležité je také vnímat rozdíl mezi formátem MPEG-4 a kodekem MPEG-4 - tyto dva pojmy obvykle splývají. Formát MPEG-4, jehož soubory mají koncovku .mp4, je jakýmsi kontajnerem, který sdružuje všechna data. Základem formátu MPEG-4 byl QuickTime, který tento princip používá již od svého vzniku a to mu umožňuje snadno rozšiřovat své možnosti a také poskytovat velmi zajímavé a užitečné funkce. Videokodek MPEG-4 je prostě další kodek, který má být maximálně efektivní a jehož použití se neomezuje pouze na formát MPEG-4 - v praxi každý výrobce vytváří svou verzi kodeku, nejedná se tedy o jediný konkrétní kodek. Kromě toho je součástí definice MPEG-4 mnoho dalších prvků - audio kodeky, především AAC, který má být výrazně efektivnější než například populární MP3 a řada prvků pro interaktivitu.

Díky tomu, že MPEG-4 je normou, měly by být MPEG-4 soubory plně interoperabilní - i když se dá předpokládat, že v první vlně se budeme potýkat s různými problémy - o tom na co narazíme u QuickTime 6 bude ještě řeč později.

MPEG-4 by také měl být konečně odpovědí na různě proprietární formáty pro streaming videa a zvuku, jako jsou technologie RealVideo, WindowsMediaPlayeru či ostatně i technologie které používá QuickTime Straming. Vše by v ideálním případě mělo být nahrazené MPEG-4 a díky tomu dostupné opravdu ze všech platforem a všech přehrávačů, které budou kompatibilní.

Není MPEG jako MPEG

Apple podporuje jak formát, tak kodek MPEG-4 - kromě toho ještě QT6 obsahuje podporu pro audiokodek AAC. Videokodek MPEG-4 lze používat i v rámci .mov souborů (ty však nepůjde přehrát v přehrávačích, podporujících formát MPEG-4), podobně se však postupuje i na "druhé straně". V současné době se často MPEG-4 zaměňuje s pojmy DivX či MSMPEG4, což je ve většině případů nesprávné - většina obsahu ve formátu DivX nemá s MPEG-4 nic společného. Ovšem nejnovější verze tohoto kodeku (DivX 5) o sobě prohlašuje, že již je kompatibilní s MPEG-4 a soubory by tedy měly být interoperabilní. Bohužel se však pro distribuci nepoužívá souborový formát MPEG-4 (.mp4), ale PCčkový .avi - a v jeho rámci QT6 kodek MPEG-4 nepodporuje. Tím vyvstává drobný problém - podle všeho i z hlediska samotných vývojářů standardu se jedná o přípustné a kompatibilní použití MPEG-4 technologií (stejně jako v případě formátu .mov), ovšem pro nás, uživatele, to bude znamenat nemožnost použití takto šířeného obsahu bez použití dalších doplňků. Doufejme, že s postupný rozšiřováním MPEG-4 se přejde i na tento formát zcela a s dostupností obsahu tak nebude žádný problém. Mimochodem, pokud jste (jako já) čekali, jesli Apple aktualizoval podporu pro AVI, aby si byl QT schopen poradit s prolínaným audiem/videem, čekali jste marně.

V praxi

Po instalaci jsem si udělal několik testů interoperability s obsahem, vytvořeným jinými nástroji. Pokud pominu obsah ve formátu .avi, čistý MPEG-4 obsah se hledá poměrně nesnadno a obvykle se jedná jen o soubory na stránkách výrobců právě pro testování. Test dopadl poměrně neslavně. jak již bylo řečeno, QT6 podporuje samotný souborový formát MPEG-4 (.mp4) a dále videokodek MPEG-4 a audiokodek AAC. Druhým zvukovým kodekem,který se asi bude používat, je CELP, určený speciálně pro řeč. Apple v únoru oznámil, že teto audiokodek bude podporovat (viz náš článek), nyní po něm však není ani vidu, ani slechu - a tak první "cizí" soubor, který jsem otevřel, přehrál pouze video bez zvuku. Další pokusy dopadly většinou různou měrou špatně - buď byl nějaký problém s podporu formátu, nebo některých jeho prvků, nebo se soubor neotevřel vůbec. Pokud chcete experimentovat, najdete obsahy vytvořené různými nástroji zde. Pokud narazíte na jiný obsah, případně budete mít jiné zkušenosti, pište do diskuzí.

Chuť jsem si spravil na stránkách Apple - zde je k dispozici několik testovacích souborů, jak pro streaming, tak pro download. Streaming fungoval obvykle dobře, někdy se zadrhnul - zda byla příčinou linka, nebo obsah netuším. Pokud vše běželo jak mělo, dalo se na obsah pro rychlost 300 kbps velmi dobře dívat - velikost okna byla (po zvětšení na dvounásobek) 512x384 s 15 fps, kvalita obrazu byla poměrně dobrá, bez obvyklých výrazných kompresních artefaktů, které vídáme při streamingu. Uznávám, připojení doma přes kabelovou televizi rychlostí 320 kbps není zatím standardem, snad se v nějaké rozumné budoucnosti dočkáme rozšíření ADSL služeb, které by měly být ideálním nosičem pro tento druh přenosů.

Pokud budeme chtít využít MPEG-4 pro export, můžeme si vybrat. Buď pouze použijeme tento kodek na videostopu v normálním QuickTime .mov souboru, nebo vyexportujeme přímo MPEG-4 soubor včetně audia ve formátu AAC. Nastavení pro export je poměrně snadné a přehledné, viz. snímek obrazovky. Díky tomu, že je vše zastřešené QuickTimem, mohou export do MPEG-4 používat všechny aplikace, které dokážou pracovat s QuickTime.

Je jasné, že se novému QT6 budeme ještě věnovat v budoucnosti, betaverze poskytuje uživatelům možnost si udělat obrázek o tom, jak vše bude fungovat, případně mohou začít využívat nových možností, které QT6 nabízí. QuickTime 6 bude skutečně nabízet poměrně integrované a levné prostředí pro přehrávání, tvorbu (a spolu s dalšími nástroji od Apple i distribuci) obsahu ve formátu MPEG-4, bohužel míra základní implementace se zdá být poměrně nízká - pokud setrvají problémy s přehráváním obsahu z cizích zdrojů, bude to pro uživatele Maců spíš ostuda. Apple se všude chlubí, že QuickTime je základem pro formát MPEG-4, ovšem nakonec ho nedokáže ani pořádně podporovat (viz. například ořezání o již ohlášenou podporu jednoho z audiokodeků).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: