QUAKE 4: high-end zábava už i na našich Applech - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

QUAKE 4: high-end zábava už i na našich Applech

12. května 2006, 00.00 | Hrajete si na svém Macu rádi ? Pak mám dnes pro vás recenzi hry, která si určitě zaslouží vaši pozornost! Představuje totiž současný “high-end” vizuálního ztvárnění dokonalé akce ... a navíc se u ní nebudete ani trochu nudit.

Kořeny a příběh
Hra QUAKE 4 společnosti ID Software, jejíž konverzi na Maca bravurně zvládl platformě dlouhodobě věrný Aspyr (resp. tým Raven), nabízí skutečný koncert soudobých vizuálních herních technologií, které můžeme vidět na dnešních osobních počítačích. Dějově jde o nástupce dnes již postaršího 2.dílu (3.díl – Arena - byl pouze multiplayerem bez jakéhokoliv nároku na “příběh”). Náš svět je opět ohrožen vetřeleckými kyborgy Strogg (něco jako Borgové ze Star Treku ;-) ), známými z 2.dílu, kteří nás chtějí asimilovat. Velení Země se proto rozhodne vyslat na planetu Stroggů to nejlepší, co pozemní síly nabízejí a svést se Stroggy rozhodující bitvu na jejich vlastní půdě. Hlavním hrdinou hry (a postavou, kterou tedy ovládá hráč) je stejně jako ve 2. dílu Matthew Kane, obyčejný “mariňák”, který zažije na planetě Stroggů neobyčejný příběh hrdinství a projde si svým osobním peklem. Detailní dějovou linii hry zde popisovat nebudu, nechci vám totiž kazit podle mne skvělý osobní zážitek, ale musím říci, že než jsem hru dohrál (na běžnou obtížnost), pořádně jsem se u ní zapotil a královsky se pobavil. Děj je totiž pestrý na mnohé dílčí úkoly a hrdina se v něm dostane do nejrůznějších dechberoucích lokací i netradičních situací.

Není to jen další DOOM 3 ? Ani náhodou !
Přestože samozřejmě hlavní náplní her tohoto typu (FPS – First Person Shooter) je střelba na nejrůznější pohyblivé cíle z vlastního pohledu, musím přesto konstatovat, že děj není nijak fádní a (pro mne osobně) srovnání například jmenovitě s DOOM 3 vyznívá silně ve prospěch QUAKE 4. DOOM 3 totiž čerpal atmosféru především z “plíživého děsu” a “lekaček” (zasvěcení jistě ví, o čem mluvím), přičemž se odehrával ve velmi stísněných a často úplně temných prostorách, které tento herní koncept jen podpořily. Přestože na první pohled šlo o (především technicky) bravurně zvládnutou děsivou akci, po několika málo hodinách hraní se většinou dostavilo rozčarování a nezřídka také lehčí nuda – bylo to totiž v podstatě “pořád to samé”. QUAKE 4 si z DOOM 3 sice vypůjčil kromě herního engine i část atmosféry (místy hodně temná místa a občas i stísněné prostory, nutnost najít ovládací panel nějakých dveří, mostu, či jiné technické překážky), proložil je ale tolik vítanými rozlehlejšími prostorami s možností regulérního boje a tuhé závěrečné “bossy”, což mi osobně silně evokovalo například kdysi velmi úspěšnou sérii Alien Breed 3D z Amiga platformy. Dalším velkým plus je u QUAKE 4 boj v týmu. Nemyslím teď multiplayer, ale umělou inteligencí obdařené spolubojovníky především z Matthewovy jednotky Rhino Squad, kteří dotváří kolorit hrdinského eposu. Člověk má tak snahu dělat také vše pro to, aby přežil nejen on, ale i ostatní z týmu (přičemž někdy je přežití určitých konkrétních kolegů nutnou součástí splnění dílčího úkolu, většinou je to však nepovinné). Může tak také využít vítaný benefit, který plyne z toho, že zdravotník může hlavnímu hrdinovi léčit zranění a technik mu opraví štíty či jednou za čas podstatně vylepší některou ze zbraní. Zbraně samotné jsou technicky perfektně provedené a zahrnují pestrou paletu od nejjednodušší “blaster pistolky” (jediná zbraň s nekonečnou municí) přes obligátní kulomet, brokovnici, obouruční blaster, granátomet, metač hřebíků, raketomer, sniperku, vysokoenergetický paprskomet až po “Dark Matter” zbraň, která posílá na protivníky brutální energetickou kouli a která se velmi hodí především na závěrečné “bossy”. Příjemné je, že není třeba přehazovat svítilnu a zbraň (pro tmavá místa), na některé zbraně se totiž umístí automaticky. Dalším velmi zajímavým vylepšením je také ovládání nejrůznějších dopravních prostředků, samozřejmě patřičně obrněných a vyzbrojených. Také pozadí je většinou velmi “živé”, všude se bojuje (a nebo alespoň slyšíme zvuky boje ve vysílačče, což dále dotváří perfektní atmosféru). Zkrátka opravdu akce ve stylu “áčkových” titulů typu Medal Of Honor či Brothers In Arms, jen jindy a jinde ... Zjednodušeně by se dalo říci, že QUAKE 4 je jakýmsi “Dnem D” v budoucnosti.


Herní módy
QUAKE 4 nabízí především skvělý single-player, pokud by to však někomu nestačilo, může si zahrát také čtyři multiplayer módy a to typické Deathmatch, Team Deathmatch, Single-Elimination Tournament a Capture the Flag. To vše samozřejmě i proti PC kolegům (cross-platform). Pro hráče her tohoto typu představují názvy jednotlivých módů jistě známé pojmy, nicméně pro neznalé žánru raději stručně vysvětlím: v Deathmatch jde v podstatě o “sejmi koho můžeš”, čili hráč hraje sám za sebe proti všem ostatním. Team Deathmatch tuto variantu doplňuje o týmy – bojujete tedy už ne jen za sebe, ale v týmu (proti ostatním týmům). Single-Elimination Tournament je hrou typu “náhlá smrt” a představuje modifikaci varianty Deathmatch (kde se hraje typicky na body po určitou pevnou dobu a podle nich se pak stanoví pořadí hráčů) na klasickou vyřazovací záležitost (jedna smrt = konec hráče). Capture the Flag je boj o vlajku protistrany. Oproti DOOM 3, kde se mohli multiplayeru zúčastnit pouze 4 hráči najednou, přináší QUAKE 4 možnost hry až 16 lidí a navíc pro nás applisty také další vítané vylepšení: QUAKE 4 Server je přímo součástí instalace hry a tak není třeba spoléhat se na PC kolegy či dedikované internetové servery: svůj server si můžete založit klidně sami !

Nároky hry:
Jak se dalo očekávat, hra s takovouto grafikou není zrovna “na málo pozvaná” a podle Aspyru vyžaduje následující:
Minimální konfigurace:
OS X 10.3.9
1.67 GHz G4/G5/Intel
512MB RAM
3GB místa na HDD
Radeon 9600 nebo GeForce 6600 (vždy s min. 64MB vlastní videopaměti)
DVD mechanika (kvůli instalaci)
pro multiplayer typicky TCP/IP protokol (jak po LAN, tak přes Internet)
Výčet podporovaných grafických karet zahrnuje: nVidia GeForce 6600, 6800, 7800, ATi Radeon 9600, 9650, 9700, 9800, X600, X800, X850, X1600

Doporučená konfigurace:
OS X 10.4.4 a vyšší
2.0 GHz G5/Intel
128MB video paměti (na grafické kartě)

Osobně jsem hru testoval na svém PowerMac G4 Digital Audio, Dual G4/1.2GHz, 1GB RAM, ATi Radeon 9800Pro/128MB a musím říci, že hra byla (pochopitelně v základním grafickém režimu 640x480 a nízkých detailech) bez problémů plynule hratelná. Ve vyšších grafických módech či lepších detailech se již dostavilo nepříjemné snížení počtu snímků za sekundu, což jsem pochopitelně nebyl ochoten upřednostnit plynulé hratelnosti (základní grafický mód mi přešel jako zcela dostatečný a především hezky plynulý). Nicméně, až do módu 800x600 a vysokých detailů to bylo pořád "použitelné" (pokud člověk překousl občasné mírné zacuknutí). Dá se obecně říci, že funguje-li vám obstojně DOOM 3, pak podobně hladký běh (resp. jen mírně horší, kvůli rozlehlosti některých lokací) můžete očekávat ve stejném rozlišení a detailech také od QUAKE 4. Podle ohlasů na Internetu pomůže nejvíce především svižnější grafická karta: kolega s Dual G5/2GHz, 1GB RAM a Radeonem 9600/64MB musel v rámci plynulosti hry také užít základní rozlišení, přestože disponuje vůči mému stroji výkonnějšími procesory (má ale zase slabší grafiku).

Hodnocení
Jste-li fandou FPS her a máte-li dostatečně výkonný stroj, pak je pro vás QUAKE 4 naprostá “nutnost”: podle mne jde o nejzdařilejší FPS současnosti, které si na Macu můžeme vychutnat. Skvělý příběh, atmosféra i akce vás nenechají chvíli v klidu a nutí vás hru dokončit, děj se co děj. Líbilo se mi také, že hra podporuje širokoúhlá rozlišení. Ve stupnici od 1 do 10 bych dal hře 9 bodů – mírné zlepšení by si například zasloužilo ještě další využívání techniky, chyběly mi například lafetované zbraně (turrets) a taky docela nechápu, proč pro Mac není k dispozici hratelné demo, jako je tomu pro PC. Nu, alespoň že hra je “Universal Binary”, a tak si na své přijdou i majitelé moderních Intel-Maců. Ti mají dále navíc možnost (provozují-li přes BootCamp i Windows) si hru zdarma vyzkoušet: hratelné demo pro PC je k dispozici zde.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: