ONI : konečně nová hra od Bungie! - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

ONI : konečně nová hra od Bungie!

3. ledna 2001, 00.00 | Po dlouhém, předlouhém čekání se opět o slovo hlásí Bungie, a demo ONI vypadá dost dobře! 3D akce v japonském stylu se opravdu povedla a doslova rozhýbe váš Mac!

Když se tady naposledy mluvilo o Bungie, tryskaly vášně. Bylo to totiž v souvislosti s prodejem téhle málem kultovní herní firmy (Myth, Marathon) Microsoftu. V neposlední řadě šlo o osud HALO, hry od níž jsou zatím stále k dispozici jen screenshoty a video, přesto vznikají v předstihu desítky fanouškovských stránek. Autoři slibují, že půjde o revoluční hru, a tak by ji majitelé Maců určitě měli rádi ve stejnou chvíli, jako hráči ostatních platforem.

Aktuální počin Bungie se zdá naznačovat, že obavy byly plané. ONI zřejmě je a bude multiplatformní, a svou kvalitou potvrzuje dobré jméno značky.

ONI je skvělá "third person" 3D akční adventura, která v sobě spojuje znaky jak střílečky, tak hry, zaměřené na bojová umění. Takže hlavní hrdinka je postupně vybavena nejen slušným arzenálem zbraní, ale zvládá i bojové chvaty. To s sebou samozřejmě nese trošičku náročnější přivykání k ovládání - kromě pohybu, míření a střílení je třeba ovládat útoky hrdinky. Po chvíli si několik málo základních triků pro přežití osvojíte, chtěl bych ale jednou vidět v akci mistry. Arsenál pohybů je tak široký, že musí jít opravdu o zážitek.

Takhle napsáno je to sice zajímavé, ale ještě stále ne skvělé. Pro získání dojmu si zkrátka musíte demo zahrát. Tvůrcům se podařilo všechny rysy namíchat v precizně vyváženém poměru. Zbraně jsou, ale ne vždy skvěle účinné, zapomeňte na monstrózní metrákové kanóny i na hromady munice. Možná někdo může s sebou na akci táhnout metač raket a granátů, dva druhy samopalů, pulsní dělo a šokovou pušku (nic ve zlém, nic proti Unrealu), tohle ale ten typ hry není. Zbraň si s sebou nesete jednu a celkem rychle se vystřílí - střelivem je proto třeba šetřit a soupeře likvidovat raději ručně (a nožně). Někdy to jde snadněji, někdy méně, soupeři mají různý výcvik (nakonec také různé role ve zločinných záměrech svých šéfů) a ne vždy je na vás jen jeden. Na druhou stranu, nějakou tu zbraň lze ukořistit, a to často i v průběhu boje, ještě než soupeře zabijete.

To vše přispívá k atmosféře hry, soupeři se během hry "učí", stávají se mírně smrtonosnějšími, stejně tak i rány Konoko jsou více a více zničující. Ani průběh hry není otrocký, když dvakrát po sobě vstoupíte do stejné místnosti, nespoléhejte, že budou soupeři nutně ve stejné sestavě, nespoléhejte, že budou provádět vždycky stejné lotroviny. Prostředí je navíc zaplněno množstvím aktérů, často i nevinných civilních obětí, které zločinci právě masakrují.

Na výši je ONI i technologicky. Hlavním přínosem je interpolace - jednotlivé akce (běh, skok, údery) lze navazovat kdykoliv, bez nutnosti nechat doběhnout animace. Výsledkem je znatelně plynulejší pohyb a rychlejší, přirozenější reakce postavy. Velmi dobře je provedeno osvětlení a stínování, stejně jako modely postav - ty hlavní mají až 12 polygonů.

A tak bychom mohli pokračovat - místo toho raději pár slov o hrdince a příběhu. ONI evokuje (z japonštiny) představu ducha či démona, ve spojitosti s hlavní hrdinkou Konoko souvisí zřejmě i s její nejasnou minulostí. Nyní je Konoko členkou týmu Techno Crimes Task Force (TCTF) a v roce 2032 infiltruje a rozbíjí zločinecký syndikát. Víc toho ovšem o ní známo není. Příkazy dostává od šéfa Griffina, na své straně má ještě Shinatamu, o které ale zatím nevíme, jestli to není spíše robot. Na opačné straně stojí Muro, šéf syndikátu.

Demo hry si pustíte na počítači s procesorem G3 a grafickým akcelerátorem, podporujícím OpenGL, Glide, nebo RAVE, přesnější požadavky zatím nejsou k dispozici - vezme si ale přes 100MB paměti. Download najdete jako obvykle na http://www.macgamefiles.com.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: