Několik hudebních zpráv - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

Několik hudebních zpráv

14. února 2007, 09.00 | Smlouva Applu s Beatles zřejmě není výlučná, Jobs získal další stoupence v boji o DRM a Microsoft naopak vymyslel nový DRM formát.

Sešlo se několik novinek, jež se týkají hudby a Applu. Z dřívějších zpráv víte, že Apple nedávno uzavřel dohodu s Beatles (přesněji řečeno s jejich distribuční společností Apple Corps) o vyrovnání sporů o ochranné známky. Z dohody bylo jasné, že Apple brzy začne prodávat i hudbu Beatles. A nyní se objevují podrobnější informace. Kolovaly pověsti, že (počítačový) Apple získá práva na výlučnou distribuci děl Beatles. Avšak Roger Friedman z Fox News zjistil, že skladby a alba této stále populární hudební skupiny bude prodávat hned několik internetových služeb. Od ředitele Apple Corps, Neila Aspinalla, se Friedman dozvěděl, že se pro digitální zpracování připravuje všech 13 LP Beatles, jejichž uvedení do internetového prodeje (a nejspíš všech najednou) se očekává „brzy“. Žádné z nich přitom není určeno výlučně pro iTunes nebo jiný internetový obchod. Friedmanova zpráva dále tvrdí, že dohoda mezi oběma Apply zahrnuje ujednání o placení licenčních poplatků za každou skladbu prodanou na iTunes, a dokonce za každý prodaný iPod, což má hudebnímu Applu zajišťovat příjmy bez ohledu na možné ztráty kvůli záměně obou značek. Toto tvrzení však Friedman získal z „důvěryhodných zdrojů“, nikoli od Aspinalla, takže to nelze brát za jisté.

Ostatně zatím se nepotvrdila většina pověstí nějak souvisejících s Applem a Beatles (třeba o oznámení dohody během Super Bowlu). Také dnes, na svátek sv. Valentýna, někteří očekávají zvláštní reklamní akci iTunes spojenou s Beatles, což si budeme moci velice rychle ověřit.Vzhledem k neutuchající oblibě Beatles bude internetový prodej jejich skladeb jistě zajímavý obchod, ovšem pro Apple za současné situace zřejmě bude lepší, nebude-li jejich výlučným prodejcem. Kvůli Jobsovu dopisu a soudním sporům o otevření iTunes by to asi nepůsobilo nejlépe, mnozí by to mohli označit za pokrytectví. Držitelé autorských práv Beatles na tom samozřejmě vydělají za všech okolností. Dosti podivně působí zmínka o poplatku i za každý prodaný iPod, ale vysvětlovalo by to, proč se Apple Corps celkem ochotně vzdala práv na ochrannou známku – to už by bylo dost účinné finanční pofoukání bolístky.

Jobsův návrh na odstranění DRM ochran hudby získává další, nikoli nevýznamné zastánce. Dave Goldberg, jeden z vedoucích pracovníků konkurenčního hudebního obchodu Yahoo Music, prohlásil, že odstranění DRM posílí prodej.V rozhovoru pro Silicon Valley Watcher řekl, že již dlouho obhajuje odstranění DRM z hudby, protože se stejně už spousta hudby bez DRM nabízí a tato ochrana jenom ztěžuje život uživateli. Yahoo Music dokonce již dělala experimenty, kdy nabízela hudbu s DRM ochranou a bez ní, a odstranění DRM posílilo prodej. Trochu si též rýpnul do Microsoftu, jehož DRM Yahoo používá, když uvedl, že „polovinu času nefunguje“. Dalším „přeběhlíkem“ na Jobsovu stranu se stal výrobce špičkových audiovizuálních kabelů Monster Cable. Oznámil plnou podporu Jobsovu postoji a vyzval hudební vydavatelství k odstranění DRM.Vypadá to, že se k „DRM dopisu“ asi časem vysloví každý, kdo umí mluvit. Některé další reakce shrnuje v češtině také CD-R server. Trochu se to překrývá s mými předchozími články na toto téma, ale určitě přijde vhod přečíst si pohled někoho jiného, navíc dost humorně laděný.

Jistě jen shodou okolností se u nás právě v této době rozběhl hudební obchod T-Mobile, který využívá DRM Microsoftu, navíc placení skladeb probíhá z telefonních účtů zákazníků (musíte mít číslo ze sítě T-Mobile). Tohle asi zastánce zrušení DRM nebude.

A právě pro mobilní zařízení předvedl Microsoft na barcelonském kongresu 3GSM nový DRM formát, nazvaný PlayReady. Je to už jeho třetí, po ochraně Windows Media a speciálním formátu přehrávače Zune. Tento byl navržen pro mobilní telefony a jiná kapesní zařízení ve snaze rozšířit možnosti přehrávání proti minulým formátům. Měl by umožňovat různé typy distribuce jako například trvalé užívání, časově omezené předplatné, placení za shlédnutí a podobně. Podle Microsoftu jde o jeho první DRM ochranu nezávislou na typu souborů, vedle ochrany hudby a videa ve formátu Windows Media lze tuto ochranu uplatnit na AAC hudbu, H.264 video nebo třeba i zvláštní formáty tapet a her pro mobilní telefony. Zařízení vyhovující standardu PlayReady budou zároveň podporovat ochranu Windows Media 10.

O zavedení této ochrany již projevili zájem někteří velcí operátoři, mimo jiné i Telefonica. Na trh by se měla dostat v prvním pololetí letošního roku. Tento tah Microsoftu je tak trochu cestou tam a zase zpátky. Nejprve se totiž snažil prosadit standard PlaysForSure pro různá zařízení (vycházející z Windows Media), avšak potom pro svůj přehrávač Zune zavedl zvláštní uzavřený formát ochrany, s PlaysForSure nekompatibilní. A teď se opět vrací s „otevřeným“ formátem. Pochopitelně, že to vyvolalo různé ironické poznámky. A jasně to svědčí o tom, že Microsoft pro odstranění DRM určitě horovat nebude (ostatně na licencích za poskytování DRM ochran vydělává). Jeho dosavadní tahy v téhle oblasti ovšem celkem zřetelně ukazují, kolik nepříjemností všechny tyto ochrany přinášejí uživatelům.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: