Java na platformě Macintosh - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

Java na platformě Macintosh

Java

1. července 2011, 07.00 | Vyhlášením firmy Apple o zastavení podpory Javy okamžitě vyvstaly pochybnosti o jejím dalším osudu na této platformě. Rozhodl se Apple pro bojkot podobně jako to udělal například s Flashem? Jak se vlastně daří Javě v jablečném sadu? Pokusme se na to podívat trochu blíže.

Začátky Javy Když v roce 1996 Apple po koupi firmy Next vyrukoval s první verzí veřejné betaverze operačního systému MacOSX, nebyla jeho situace jednoduchá. Lidé moc nevěřili, že nový systém bude schopen konkurovat Windows, a nezbývalo, než využít všech způsobů, jak je začít přesvědčovat.

Jedním z těchto způsobů byl pokus učinit novou platformu maximálně atraktivní pro javové vývojáře a samozřejmě také jejich uživatele. Jak je u Apple zvykem, nespokojili se s prohlášením, ale chtěli být opravdu nejlepší. Proto se snažili Javu v rámci každé verze maximálně uzpůsobit operačnímu systému tak, aby její běh byl co možná nejladnější.

Záměr to byl pěkný. Bohužel jsme se postupem času stále častěji dostávali ke zpoždění v dodávce aktualizací, které v případě OSX zajišťoval samotný Apple. Jak to tedy konkrétně vypadá na platformě Macintosh z hlediska použití Javy? Lze ji pokládat za plnohodnotnou ve srovnání s Linuxem nebo Windows?

Co je to Java

Java je objektově orientovaný jazyk, který vznikl v roce 1995 pod vedením Jamese Goslinga a inspirovaný jazyky C a C++. Postupem času se z ní stala platforma, zastřešující velmi rozsáhlou škálu technologií a umožňující vývoj pro široké spektrum koncových zařízení. Škála začíná mobilními telefony, zde se využívá tzv. Java Micro Edition (Java ME), pokračuje přes uživatelské desktopy – Java Standard Edition (Java SE) a končí u podnikových aplikací – Java Enterprise Edition (Java EE).

Spolu s jazykem bylo vytvořeno také virtuální běhové prostředí (JVM), které umí interpretovat kód, vytvořený jeho překladem. Důležitý je fakt, že Java je interpretovaný jazyk, což znamená, že se nejprve překládá do "mezikódu" a teprve poté se spouští.

Propagačním heslem se stalo "Write once, run anywhere" neboli "Napiš jednou, poběží všude", což byla labutí píseň pro všechny, kteří investují do vývoje software. Myšlenkou se "inspiroval" také Microsoft, jehož C# až nápadně připomíná Javu.

Realita však nebyla tak zářivá. Uživatelská přívětivost nebyla nejlepší, každý ihned poznal, o jakou aplikaci jde. Java se také začala potýkat se stagnací a licenčními problémy. Obrat k lepšímu nastal zavedením komunitního vývojového modelu, který umožňuje zlepšovat jazyk za účasti softwarových gigantů. Další pozitivní obrat je patrný poté, co byla Java v roce 2006 licencována pod GPL.

Enterprise Java

Termínem "Enterprise Java" mám nyní na mysli aplikační servery, které realizují Java Enterprise Edition. Ta je popsána formou rozhraní, jež se stala dohodnutými standardy. Tato rozhraní pak celá řada výrobců implementuje. Poté jsou kompletována do formy aplikačních serverů. Těch existuje celá řada. Tento přístup se ukázal jako velmi flexibilní a zásadně se zasloužil o rozšíření Javy v tomto sektoru.

Na svém stroji typu MacbookPro3,1 jsem provozoval aplikačních serverů několik. Jako příklady mohu uvést JBoss 5.1, JBoss 6.0, Weblogic 10.3 nebo Glassfish 2.1. Všechny pracovaly bez problémů. Jediný problém, kterého jsem si všiml, bylo následující varování u staršího serveru JBoss 5.1.

13:01:50,957 INFO [AprLifecycleListener] The Apache Tomcat Native library which allows optimal performance in production environments was not found on the java.library.path Toto varování svědčí o absenci nativní knihovny Apache Portable Runtime, která je oficiálně dle dokumentace dostupná pouze pro Linux či Windows, což ovšem neznamená, že ji nelze přeložit i pro OSX. Pouze se tím nikdo nezabýval. Zatím. Na vlastním běhu aplikačního serveru se to ale znatelně neprojevilo. Výkon všech serverů byl subjektivně stejný jako v Linuxu.

Pokud tedy někdo využíváte OSX jako server, nasadit tento druh aplikace není žádný problém.

Ze života hmyzu vývojářského

Jako vývojář, který nepoužívá platformu Windows, si bez některých nástrojů svůj každodenní chleba nedovedu dost dobře představit. Jsou to de facto ilustrace multiplatformovosti Javy samotné. Začněme třeba vývojovými prostředími.

Rád jsem používal Netbeans, tradiční a etablovaný nástroj s dlouhou historií. Používá se na Macu bez problémů, chová se svižně a do nativního prostředí se dle mého názoru začlenil bez kompromisů. Lze současně využívat více verzí a je velká škoda, že jeho vývoj pod křídly Oracle poněkud stagnuje a další osud je možná nahnutý.

Dalším nástrojem, jenž jsem nucen používat, je Eclipse. Jeho primárně multiplatformní a víceúčelové nasazení je dle mého názoru vidět. Projevuje se delšími odezvami, takže se musíme obrnit větší trpělivostí. Na druhou stranu se na jeho vývoji podílí již zavedená komunita lidí a firem, takže doufejme, že nezajde na úbytě. Na Macu, pokud má dostatek paměti, se chová snesitelně a nedá moc práce si na něj zvyknout.

Aplikační programy

Na pracovním stroji mám ještě další aplikace, které jsou napsány v Javě. Kupříkladu pro práci s XML používám nástroj Oxygen od firmy Syncro Soft. Moc jsem si ho oblíbil a nyní ho mám radši než XML Spy, který jsem měl dříve. Je rychlý a podle mne představuje příklad, jak by správná Java aplikace měla vypadat.

Pro práci s databázemi mám SQL Developer od firmy Oracle. Je zadarmo a lze jej použít i s jinými databázemi. Využívá se často, ačkoliv jeho provedení není z mého pohledu úplně ideální. Nemohu ale upřít, že ve verzi 3 se celková svižnost pod Macem výrazně zlepšila. Záleží na tvůrcích aplikace.

Vuze (dříve Azureus) používám jako torrentového klienta. Jistě, existuje množství nativních náhrad, ale zvykl jsem si na něj. Podle mě je jeho vnitřní sofistikovanost na mnohem vyšší úrovni než u jiných klientů.

Určitě by se dalo pokračovat, ale snad to postačí pro ilustraci tvrzení, že Java má na desktopu své místo.

Změna kurzu?

Zejména díky masovému úspěchu iPodů a iPhonů přestala platforma Mac být solitérem zdobícím designérská studia a přehoupla se do etablované fáze, kdy má dostatečný počet uživatelů. Nemusí už nikomu ukazovat svá pozitiva a žije vlastním životem. Kampaň "Get a Mac" již není třeba a Apple si může začít budovat ambiciózní budoucnost založenou na vlastních technologiích. Proto dochází k odřezávání všeho přebytečného. Java už je bohužel z hlediska Apple přebytečná. Neznamená to ale, že by proti ní nějak aktivně vystupoval. Pouze volbu přenechá na uživateli.

Jsou Java aplikace lepší?

Jedním z nejčastěji zmiňovaných kladů Java aplikací je možnost běhu na různých platformách bez nutnosti úpravy kódu. Tento základní atribut je ale velmi náročný na realizaci. Jak je toho docíleno?

Na rozdíl od nativních programů, které lze spouštět přímo v operačním systému, programy napsané v Javě používají pro svůj běh prostředí JVM (Java Virtual Machine). Funguje to tak, že každý program si nejprve spustí své JVM, které teprve umí vykonávat jeho bytecode neboli jej - laicky řečeno - spustit. Pokud budeme mít k dispozici funkční JVM pro všechny operační systémy, můžeme prohlásit, že Java aplikace poběží všude. JVM je tedy oním klíčem, se kterým Java stojí i padá.

Má to pro nás nějaký důsledek? Jako uživatelé máme možnost JVM do značné míry konfigurovat. Obvykle je nastavení JVM dodáno od výrobce s vlastním programem, ale máme možnost jej pozměnit. Tradičně se totiž Java aplikace spouští pomocí shellového skriptu, který JVM nastaví, a poté přejde ke spuštění vlastního programu.

Vlastní konfigurace JVM zpravidla bývá dle pravidel slušnosti oddělena v separátním souboru, takže úprava není nic obtížného. Kupříkladu Eclipse ji má v souboru eclipse.ini, ve kterém se nachází důležité parametry. Tyto parametry jsou univerzální, určené verzí JVM. Mezi ty, které se vyplatí znát, patří následující:

Parametr JVM  Význam 
-Xmx1024m  Určuje maximální velikost paměťové haldy JVM. Pokud máte dost paměti, přidejte právě sem. Zde se nastavuje 1024 MB. 
-Xms300m  Nastavuje počáteční velikost paměťové haldy JVM. Pokud neznáte jeho význam, nevyplatí se nastavovat. Zde se nastavuje 300 MB. 
-XX:MaxPermSize=512m  Nastavuje velikost paměťové oblasti tzv. Permanent Generation, kde jsou ukládány zejména interní reprezentace javových tříd. Zde se nastavuje 512 MB 

Celá problematika je velmi složitá, ale pro základní optimalizaci vystačíme s parametry uvedenými v tabulce – viz výše.

Bezpečnost

Je hodně důležitá a vyplatí se jí věnovat patřičnou pozornost. To je obehraná písnička. Tvůrci operačních systémů se snaží učinit ji bezkompromisní, což v praxi znamená nezávislou na vývojářích. Používají k tomu více způsobů, jedním z nich je například ASLR (Address Space Layout Randomization). Ve zkratce je to metoda, která má podstatnou měrou ztížit život nekalým živlům tím, že náhodně umísťuje různé části kódu do paměti tak, aby bylo obtížné je najít a zneužít. U Javy je to ale, zejména kvůli JVM, velmi problematické, většinou se proto na ASLR rezignuje, za což bývají tvůrci systémů odborníky kritizováni.

Na druhou stranu nebývá Java terčem útoků příliš často. Svědčí o tom například množství nalezených zranitelností, jak je publikuje firma Symantec ve své pravidelné zprávě "Global Security Threat Report ", kde se uvádí, že v roce 2008 bylo nalezeno v Java SE 45 zranitelností a v roce 2009 jich bylo 84.

Java představuje každopádně svůj vlastní svět, který nemají výrobci operačních systémů plně pod kontrolou. Možná proto se pod OSX u některých Java aplikací stále setkáváme s otravným dotazem na povolení příchozí komunikace.

Co můžeme dál čekat

Apple ve lví verzi OSX přestává s přebalováním Javy. Neznamená to ale její konec. Ba naopak. O distribuci aktualizací a záplat se bude starat samotný Oracle, který má nejlepší důvody udržet a posílit její reputaci, která bohužel v průběhu času utrpěla.

Subjektivně hodnotím použití Javy v OSX jako bezproblémové jak z hlediska desktopových aplikací, tak pro použití v aplikačních serverech. GUI dospělo a takřka jej nelze rozpoznat od aplikací nativních. Pokud máte dostatečné množství paměti, pak se současnými procesory nelze pozorovat jakékoliv problémy s výkonem.

Zanedlouho se snad dočkáme nové verze Javy a také nové verze OSX. Nezbývá než vyčkat, jak se osvědčí Oracle v roli dodavatele aktualizací a garanta jejího rozvoje. Doufejme, že další osud Javy bude pozitivní a její globální reputace se z podnikového prostředí rozšíří i do dalších sfér.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

at to klidne zrusi

Autor: Milan Muž

Založeno: 01.07.2011, 09:13
Odpovědí: 0

ja naopak s java aplikacemi mam velmi spatne zkusenosti. caste padani/ hlasky s chybami v aplikaci, zerou az prilis pameti, jsou silene pomale.

mozna jsem mel jen smulu ale od programu jako netbeans nebo eclipse (+ jeste vic zabugovane zend studio verze 7) jsem proste ocekaval neco vic.

je to jen me soukrome zhodnoceni ktere nebudu dal resit a rozvadet

Odpovědět na příspěvek

RE: at to klidne zrusi

Autor: RM Muž

Založeno: 01.07.2011, 09:44

Dobry den,
pouzivam Eclipse + Netbeans na denni bazi 8 + vice hodin a pocet jejich padu bych spocital na prstech jedne ruky. Jinymi slovy bych je oznacil za raritni. Pokud se Vam to deje casto, muze byt pricina i nekde jinde.

Odpovědět na příspěvek

RE: at to klidne zrusi

Autor: PH Muž

Založeno: 01.07.2011, 10:57

Používám Eclipse. Nepadá, ale rychlost (na nejnovějším Macu s SSD) je mizerná.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: at to klidne zrusi

Autor: RM Muž

Založeno: 01.07.2011, 11:14

Uzke hrdlo je v prvni rade pamet. Z SSD to planuju poustet jiz v brzke dobe, Prozatim nemam zkusenost. Eclipse bohuzel neni prilis optimalizovana.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: at to klidne zrusi

Autor: pepa_u Muž

Založeno: 03.07.2011, 15:26

Java urcite neni pomala. Pouzivam ji pro analyzu dat ze zobrazovacich detektoru. Nemam s tim problem. Naprogramoval jsem si v Jave CT rekonstrukci a bezi uplne krasne.
Vytvarim v jave take ruzne grafy, obrazky a pod., ktere lze v realnem case zoomovat, posouvat, menit vcetne vyuziti gest na trackpadu. Zadne prekreslovani se netrha a nezdrzuje i kdyz se prepocitava docela hodne veci. Musi se to zkratka dobre napsat :-)

S pameti je treba zachazet stejne opratrne jako v kazdem jinem programovacim jazyku. I Java ma memory leaks a Garbage collector to nezachrani.
Dalsi vec, na kterou je treba davat pozor (aspon v mojem pripade zpracovani hodne ciselnych dat) je pouziti wrapperu cisel. "Double" (objekt) sezere mnohlem vice pameti nez "double"....

Programat
or v Jave zkratka musi brat ohled na ruzna specifika. Ale kde ne??

Odpovědět na příspěvek

neji Java jako Java?

Autor: Stephen Muž

Založeno: 01.07.2011, 10:04
Odpovědí: 0

Jako laik se v tom nevyznam.
Aplikace pod JVM byly na jabku vzdy spis k smichu, nez aby staremu jabkistovi pripadali jako navazno!

V 10.7 je SE6 a v safarku frci Javascript, ale na nekterejch strankach chce doinstalovat plugin JavaApplet

Odpovědět na příspěvek

RE: neji Java jako Java?

Autor: RM Muž

Založeno: 01.07.2011, 10:34

JavaApplet je program bezici sice v browseru, ale napsany v jazyce Java a tedy ji vyzadujici. Tedy musite Javu nainstalovat.

JavaScript je samostatny jazyk, ktery ma s Javou spolecneho jen podobnou syntaxi a nazev. JavaScript umi interpretovat browser sam. Java neni nutna.

Odpovědět na příspěvek

KB

Autor: Irreversible Muž

Založeno: 01.07.2011, 10:57
Odpovědí: 0

A co se stane, az Apple zrusi Javu s KB bankovnictvim na jabku? :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: KB

Autor: RM Muž

Založeno: 01.07.2011, 11:59

To se nestane. Ale pokud ano, tak by to bylo fatalni.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: KB

Autor: PH Muž

Založeno: 01.07.2011, 12:29

Zrušit ji nemůžou, maximálně se vykašlou na updaty, ale současná verze bude k dispozici ještě dlouho (nepíšu pořád, až zase změní typ procesoru, tak už by to asi nefungovalo).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: KB

Autor: Niki Muž

Založeno: 10.07.2011, 01:45

Me prave KB bankovnictvi na Lionu GM nejede :( ani po updatu javy primo aktualizace ze systemu..snad se neco ve finalu zmeni

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: KB

Autor: Michal Muž

Založeno: 10.07.2011, 09:48

CSOB inetbanking zatim jede pod 10.6., pokud nastane komplikace pujde hold z firmy i posledni jablko. Zatim jsem "switchnul" 2 pocitace na PCdlo i5/4 GB/Win7 a spokojenost. Je mi to lito ale neni mozne byt pokusnym kralikem do nekonecna.

Odpovědět na příspěvek

Rubrika: Hry

Autor: mpro Muž

Založeno: 01.07.2011, 12:17
Odpovědí: 0

:-)))

Odpovědět na příspěvek

"accept connections"

Autor: OC Muž

Založeno: 01.07.2011, 14:32
Odpovědí: 0

Ta hláška nesouvisí s Javou, ale s podepisováním kódu a s firewallem -- pokud si dobře vzpomínám a pokud jsem někde něco nepřehlédl, zobrazí se tehdy (a právě tehdy), když se libovolná nepodepsaná a dosud neznámá aplikace poprvé připojuje k Netu.

Stran Javy samotné nedokáži odolat a musím citovat samotného Velkého Steva:

"Nobody uses Java anymore. It's this big heavyweight ball and chain."

:)

Odpovědět na příspěvek

RE:

Autor: RM Muž

Založeno: 01.07.2011, 14:50

Ano, mate pravdu, takto ten mechanismus funguje. Bohuzel ale v pripade Java programu se tato hlaska objevuje stale. I kdyz ji potvrdite, opakuje se zas a znova.

Co se tyce Javy, tak myslim, ze Steve nemyslel "enterprise server side" aplikace, kde je Java EE velmi rozsirena. A to jsem timto clankem - mimo jine - chtel rici.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE:

Autor: japko Muž

Založeno: 01.07.2011, 18:21

Ne vzdy, pouziva program kterej to nedela, okno jen problikne, je to vec tech linejch programatoru. Ja bych javyu uplne zrusil a zakazal.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE:

Autor: Risodv Muž

Založeno: 02.07.2011, 00:02

Natívna aplikácia môže byt samozrejme lepšia, avšak keď pracujete na viacerých platformách naraz, je príjemné keď si program, s ktorým Ste zvyknutý pracovať spustíte a bežíte aj na inej platforme. Nie je to o lenivostí programátorov, ale hlavne o ušetrení času na úkor možno určitej, pre mňa obvykle bezvýznamnej nedokonalosti, ktorú rád obetujem, keď viem, že ľudia ktorí píšu tieto skvelé programy ich poskytujú obvykle zadarmo.

Odpovědět na příspěvek

Rekneme si to na rovinu

Autor: Japko Muž

Založeno: 01.07.2011, 18:19
Odpovědí: 0

Java je hnus a bastl. Jedinou vyhodu kteoru ma je, ze programy se rozjedou vsude, ale tato vyhoda je jen a pouze na strane linejch programatoru, uzivatel z toho ma v systemu vetrelce a je to videt jak na designu, tak hlavne na chovani toho programu.

Odpovědět na příspěvek

RE: Rekneme si to na rovinu

Autor: thr Muž

Založeno: 02.07.2011, 08:58

Ono to má smysl pro různé relativně jednoduché programy pro specifické skupiny uživatelů. Příklad - k plné spokojenosti v JAVA provozuji na MACu aplikaci OpenRocket, což je simulace modelu rakety. Je to poměrně specifická věc, než aby někdo dělal nativní GUI pro kdejakou platformu, tak pak je lepší využít Javu a mít to funkční na Win/Linux/Mac.
Zrovna tak jsem užíval po nějakou dobu radioamatérský staniční deník jLOG - tam bych dokonce hovořil o poměrně promakané aplikaci, kde je "cross platform" jen dalším bonusem. Aktuálně testuji javový soft pro zpracování dat z letových záznamníků pro modely - zas to samé...

Prostě podobných věcí, kde se asi nevyplatí vývoj samostatného klienta je více a Java není špatné řešení ani pro aplikace běžící čistě na koncovém PC/MACu.
O smysluplnosti Javy u webových aplikacích komunikujících s aplikačním serverm snad není třeba přesvědčovat, ale hodí se zkrátka i u některých lokálních věcí.

Odpovědět na příspěvek

RE: Rekneme si to na rovinu

Autor: RM Muž

Založeno: 03.07.2011, 17:28

S tim bych si dovolil nesouhlasit. Myslim, ze pro nektere veci je vylozene vhodna, coz tento clanek doufam ilustruje.

Odpovědět na příspěvek

FlexiBee

Autor: PR Muž

Založeno: 01.07.2011, 19:28
Odpovědí: 0

Po javou běží snad jediné použitelné účetnictví pro mac - FlexiBee

Odpovědět na příspěvek

RE: FlexiBee

Autor: Michal Muž

Založeno: 01.07.2011, 22:04

Presne tak, je sice vyrazne pomalejsi nez na Win, ale porad pouzitelne. Tak trochu se mi zda ze apple nasleduje zapocaty trend hrackarstvi a odklon od sfery profesionalniho vyuziti.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: FlexiBee

Autor: Stephen Muž

Založeno: 07.07.2011, 10:08

...postreh. Myslim, ze to verejne ohlasili nekde kolem 2005, ze se zameruji na home entertaiment, misto pro users. Pak ohlasili jabko do kazde rodiny a pak ukazali prvni iphone...

Odpovědět na příspěvek

Java nezačíná na telefonech

Autor: rudyment Muž

Založeno: 03.07.2011, 19:34
Odpovědí: 0

Jen bych pro úplnost dodal, že Java nezačíná na telefonech, jak tvrdí článek, ale na čipových kartách. Platforma JavaCard je dokonce asi o rok starší než Java ME.
Vedle jazyku C je to v současné době asi jediný jazyk, který se používá pro vývoj programů všech velikostí. Jeho rozšíření dokonce za poslední rok výrazně stouplo - analýzy tvrdí, že s používá až v 68 % aplikací.

Odpovědět na příspěvek

RE: Java nezačíná na telefonech

Autor: RM Muž

Založeno: 07.07.2011, 14:51

Mate pravdu, JavaCard jsem opomel. Mimochodem jake analyzy mate na mysli?

Odpovědět na příspěvek

Java nie je ako java

Autor: Martin Muž

Založeno: 07.07.2011, 12:34
Odpovědí: 0

Prvy krat som si vsimol, ze nie je java ako java pri jednom spektroskopickom vedeckom nastroji - http://www.mrui.uab.es/mr
ui/. Bezi kompletne na jave. Vo Windows a na Linuxe nie je s behom ziaden problem. Na Mac OS X sa da spustit, ale len do chvile kedy sa nezacne robit Fourierova transformacia. Tato kniznica (fft) je zrejme niekde inde ako by ju cakala java od Oracle a aplikacia spadne. Tesim sa na Lion a pravu javu od Oracle, aby som kvoli tomuto programu nemusel virtualizovat Windows (da sa aj inak, ale takto je to jednoduchsie z viacerych dovodov). Dobry clanok!

Odpovědět na příspěvek

GUI...

Autor: Alex Muž

Založeno: 08.07.2011, 23:02
Odpovědí: 0

...to je oc tu bezi. Jobs vidi budoucnost ve fullscreen aplikacich. Java stale ma problematicke GUI, ktere je temer nemozne priohnout do fujscreenu. V budoucnu neni vyloucena ani fuze iOS s OSX. Jeste par let a (bohuzel jen) vykon mobilu dozene stredne vykonne desktopy.

Popravde zacinam byz znechuceny ze smeru, kterym Apple kraci. Skoro bych rekl, ze uspech iPhone povznesl Jobse az prilis a opet se v nem probouzi diktator. Ano, opet, uz jednou byl za to z Applu vyhozen.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: