iTunes Music Store: konkurence nespí - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

iTunes Music Store: konkurence nespí

27. května 2003, 00.00 | Zatímco Steve Jobs sleduje počítadlo, na kterém každou vteřinu naskakuje nová prodaná skladba, konkurence nespí - nová služba PureTunes nabízí ještě svobodnější pravidla pro zakoupenou hudbu, než iTMS, Roxio připravuje obrození populárního Napsteru a Microsoft se bude snažit svázat přísnou správou práv i osobní přehrávače.

Zatímco o iTunes Music Store (iTMS) je v posledních dnech relativně ticho po pěšině (samozřejmě, kromě odkazů na to, že Apple opět přichází s řešením, které znamená průlom v dané oblasti), děje se několik zajímavých věcí ohledně konkurence iTMS - přičemž se možná dočkáme zajímavé konkurence iTunes i na Macu.

Horká krev PureTunes

Služba PureTunes, která sídlí ve Španělsku, zahájila svou činnost minulý týden a má několik zvláštností, kterými ihned přitáhla pozornost uživatelů. Tou nejdůležitější je asi použitý formát - běžné soubory MP3, nijak nechráněné vůči kopírování. PureTunes totiž na základě dohody s místní organizací zastupující zájmy hudebníků (obdoba naší OSA) nabízí neomezený počet skladeb na stažení v rámci časově omezeného předplatného - ovšem díky použitému formátu, MP3, se po ukončení předplatného nic nestane, hudbu lze poslouchat dál, vypalovat na CD nebo překopírovat na MP3 přehrávač.

PureTunes používá vlastní klientský program založený na Mozille, ten je v současné době dostupný pouze na Windows, ale chystá se pro Maca a Linux (byť v případě Maců a Linuxu nebyl stanoven žádný konkrétní termín uvedení). Příjemné je, že k dispozici je "demoverze", kdy si každý nově přihlášený uživatel může zkušebně stáhnout 25 skladeb, ovšem podle několika ohlasů se občas počítadlo nezastaví na 25 a je možné stáhnout skladeb i výrazně více. Pro běžného uživatele je také určitě příjemné, že PureTunes nevyžadují zadání čísla kreditní karty při registraci.

Hudební nabídka zahrnuje 3926 alb, což je méně než má například iTMS (odhadem 15 000) a také skladba hudby dává důraz na oblast latinské ameriky a obecně world music, ovšem najdeme tu i hudbu z "dominantní" oblasti, kterou iTMS nemá, například Beatles či Radiohead. Výhodou a tak trochu nevýhodou je již zmíněný formát, protože se jedná o MP3 na 128 kbit, což není příliš mnoho - kvalita horší, než má iTMS. Zajímavé jsou období pro předplacení - 8 hodin za 4 Euro, 48 hodin (víkend) za 10 Euro až po rok za 167 Euro. V praxi se tak uživatel s broadband připojením může připojit jednou za měsíc na víkend a stáhnout všechny zajímavé novinky.

Otázkou samozřejmě je, jak celá služba skončí - ačkoliv je legální podle španělských zákonů, kdy k vyrovnání s tvůrci dochází prostřednictvím španělské organizace zastupující jejich zájmy, vydavatelství a populární americká RIAA se určitě dříve nebo později ozvou. Každopádně, pokud PureTunes přežijí v této podobě, bylo by to zajímavé doplnění scény (i když například Raviho Shankara mají i na iTMS), byť kvalita hudby nemusí být ve všech případech tak ideální jak by si uživatel představoval.

Napster Reloaded?

Služba Napster, která začala celý P2P boom, a která se také jako první potýkala s právníky kvůli své pochybné legalitě, by se měla (již na druhý pokus) vrátit na trh jako výhradně legální služba. Značku Napster loni zakoupila firma Roxio, vyrábějící vypalovací software pro Mac i PC, k tomu minulý týden přidala ještě firmu PressPlay, což je jeden ze současných systémů pro digitální prodej hudby.

PressPlay je (byl) vlastněný napůl firmami Sony Entertainment a Universal Music Group, a byl to jejich pokus o proniknutí do světa digitálního prodeje hudby. Jednalo se o klasický "předplacený" přístup, tedy za měsíční poplatek měl uživatel přístup ke katalogu hudby, který mohl online poslouchat, případně si skladby stahovat na disk, ovšem pokud chtěl nějaké skladby vypalovat na CD nebo přenášet na MP3 přehrávač, musel za ně zaplatit zvlášť (10 skladeb bylo v rámci měsíčního předplatného za 18 USD, další skladby poté přišly v podstatě na dolar stejně jako u iTMS).

Provoz PressPlay nebyl žádný velký úspěch - uživatelé sice měli přístup ke skladbám celé "velké pětky", ovšem počet předplatitelů se počítal v řádu několika desítek tisíc, peníze, které firmy do systému nalily v řádku desítek milionů dolarů. Roxio tedy PressPlay zakoupilo za 12,5 milionů USD v hotovosti a podíl ve firmě Roxio - celá hodnota se odhaduje zhruba na 40 mio USD.

PressPlay bude základ pro nový Napster - Roxio se domnívá, že značka Napster je natolik neodolatelná, že bude klíčem ohromujícího úspěchu celé služby. Předpokládá, že i když Apple uvede iTunes a iTMS na Windows, bude samotná síla značky stačit k pokoření tohoto protivníka. Napster má být značně přepracovaná verze PressPlay z hlediska uživatelského, má obsahovat nové funkce a má být výrazně přátelštější. Kromě toho se však dá očekávat, že změny nastanou v oblasti správy práv - aby uživatel měl víc volnosti v nakládání s hudbou, kterou získá a také je možné, že bude k dispozici více variant ekonomických - vydavatelství totiž nemohou ignorovat úspěch, který vygeneroval iTMS s prodejem skladeb a dá se předpokládat, že na prodej a nikoliv pronájem budou také uživatelé lépe slyšet. Vše se dozvíme nejpozději v prvním čtvrtletí příštího roku, což je termín, na kdy je spuštění nového Napsteru odhadované. Pouze připomeňme, že Apple slíbil iTMS pro Windows do konce roku.

Přenosné Windows Media

Systém správy digitálních práv, zabudovaný v Windows Media Player 9 by se měl rozšířit tak, aby umožnil snadný přenos skladeb, "vypůjčených" v rámci předplatného, i na přenosná zařízení. V daný okamžik se sice používá (například u PressPlay) zabezpečený formát WMV, ovšem nikoliv s možností omezení na určité období - podporuje tedy pouze zakoupené, nikoliv "vypůjčené" skladby. Jedná se o snahu Microsoftu nabídnout poskytovatelům online služeb, postavených na jeho technologiích, možnost rozšíření práv uživatele - kromě poslechu na počítači (časově omezeného) bude možné skladby za identických podmínek přenést na digitální přehrávač. To samozřejmě vyžaduje, aby přehrávač podporoval správu licencí včetně časového omezení - pokud si na přehrávač nahrajete hudbu, kterou máte zaplacenou na měsíc a přehrávači nedáte vědět, že se předplatné prodloužilo, tak si ji po vypršení měsíce nepřehrajete.

Otázka je, kdy Microsoft s tímto systémem bude moci přijít na trh, protože ho musí podporovat relativně široké spektrum přehrávačů - což představuje nemalé technologické problémy, protože přehrávač musí kvůli časové správě obsahovat přesné hodiny, navíc jištěné proti výpadku baterií a přitom celé řešení nesmí baterky zase příliš zatěžovat.

Microsoft měl řešení představit již v lednu na veletrhu CES, ovšem právě díky problémům, které se vyskytují při vývoji se tato služba opozdila. Uvidíme, zda po nástupu iTMS, který ukazuje, že lidé opravdu asi více dávají přednost nákupu před vypůjčením, bude takovýto systém ještě v praxi potřeba.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: