iPod mini v praxi - co je malé, to je hezké... - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

iPod mini v praxi - co je malé, to je hezké...

11. června 2004, 00.00 | První iPody mini dorazily do ČR a my jsme samozřejmě využili možnost se na tento přehrávač podívat blíže a vyzkoušet si ho v praxi. Jak se nám líbil a jaké v nás zanechal dojmy?

Digitální hudební přehrávač iPod mini je menším a mladším bratříčkem "bílého" iPodu, který sice nabízí menší kapacitu (4 GB), ale nižší cenu a podle mnohých také výrazně elegantnější provedení. Apple tak rozšířil nabídku svých přehrávačů směrem k zákazníkům, pro které standardní iPod má příliš velkou kapacitu a také rozměry - velké většině uživatelů naprosto postačí kapacita na uložení zhruba tisíce skladeb, což přesně nabízí iPod mini, zatímco na "velké" iPody se vejde řádově více. K tomu také iPod mini cenově útočí na přehrávače, vybavené pevnou "flash" pamětí, kdy za o něco vyšší cenu nabízí několikanásobek úložného prostoru. A tak je nutné se na iPod mini dívat nikoliv v poměru ke standardním iPodům, ale především porovnávat s podobně cenově posazenými "flash" přehrávači. Díky tomuto směrování Apple obsazuje další část trhu s hudebními přehrávači a soudě podle velkého zájmu zákazníků, ze kterého vyplývá nedostatek iPodů mini, je tento "útok" úspěšný.

Ačkoliv se iPod mini ještě nedováží do Evropy oficiálně (Apple hovoří o červenci, ovšem předpokládá, že poptávka vysoce převýší nabídku), díky společnosti Quentin, která nám přehrávač také zapůjčila na test, si iPod mini mohou zákazníci zakoupit již nyní i u nás například na serveru DTPobchod.cz za cenu 8 900 Kč bez DPH.

Pokud si chcete udělat bližší obrázek o ostatních modelech iPodů, přečtěte si naše předchozí recenze.
První model iPodu (5 GB, otáčecí kolečko) - listopad 2001
Druhá generace - duben 2002
Třetí generace - květen 2003 (stále v prodeji)

iPod mini

V rozevírací krabici, kterou Apple rád používá na své "malé" výrobky, a která je stejně barevná, jako iPod uvnitř, najdeme kromě samotného iPodu mini napájecí zdroj (v našem případě s US koncovkou a evropským kabelem), sluchátka "špunty", dva kabely (pro USB a FireWire), držák na opasek, informační brožurky a CD s iTunes pro Mac OS X a Windows 2000/XP.

Design a ovládání

Pochopitelně základní principy zůstaly u iPodu mini (dále jen iPod) shodné, jako u předchozích modelů, ovšem v menším, a dle mého soudu o něco elegantnějším provedení. K tomu se vyrábí pět barevných variant (stříbrná, zlatá, zelená, modrá a růžová), a tak si zájemce může vybrat tu verzi, která mu více vyhovuje. Jak je patrno z fotek, zhotovených panem fotografem Jahelkou, k otestování jsme měli modrou variantu. Pro zobrazení fotek ve větším rozlišení klepněte na náhled.

Základem iPodu je kvádřík s oblými boky, horní a dolní strana jsou rovné a obsahují konektory a přepínač pro uzamčení přístroje. Díky oblým hranám se iPod velmi dobře drží v ruce, a na rovné základně bez problému stojí na stole. Rozměry se iPod přesně shoduje s běžnou vizitkou (9 x 5 cm), hloubka je 1,3 cm. Pokud budeme porovnávat rozměry s běžným "velkým" iPodem, jsou rozdíly relativně zanedbatelné - 10,4 x 6,1 x 1,6 cm, ovšem výsledný dojem je, že iPod mini je výrazně subtilnější. Tělo iPodu je z barevného eloxovaného hliníku, nikde nejsou rušivé sváry a jelikož je povrch matný, nebudou perfekcionisty dráždit otisky palců jako u ostatních modelů. Váha je 104 gramů (3G iPody váží 160 - 180g)

Kvůli menším rozměrům Apple předělal ovládání, které se nyní více blíží tomu, jak fungovaly první dvě generace iPodů. Samotná navigace v menu je jinak shodná s ostatními iPody a funkce stejné, jako u 3G iPodu. Vše se provádí pouze pomocí dotykově citlivého kolečka a středového potvrzovacího tlačítka - ovšem kolečko, kromě toho že je citlivé na dotyk, jak je u iPodu zvykem, je možné také stisknout na levém/pravém a horním/dolním okraji. Pod kolečkem jsou spínače, které se promáčknutím aktivují - Apple tak dostal do jednoho ovládacího prvku všechny potřebné funkce a výsledek působí ještě kompaktnějším a efektivnějším dojmem, než ovládání na původních iPodech - oproti tomu současné 3G iPody jsou zbytečně komplikované, jak oddělenými tlačítky, tak dotykovým středovým potvrzovacím tlačítkem. Zdá se, že Apple se poučil, za ovládání musíme iPodu mini dát jedničku z hvězdičkou.

Samozřejmě součástí ovládání je i displej, který zobrazuje potřebné informace - ten je rovněž menší a také má menší rozlišení (138x100 bodů), než "velké" iPody (160x128 bodů). Díky menšímu písmu se však na displej vejde v podstatě stejně informací. Displej již není tak silně podsvícen jako u starších iPodů, přesto ho lze v temném lese použít jako nouzové osvětlení, jak jsem si osobně ověřil :).

Navigace je tradiční, "ježděním" prstu po nebo proti směru hodinových ručiček se pohybujeme nahoru a dolů, středovým tlačítkem lze vybrat aktuální položku - aktivovat funkci, postoupit do nižší úrovně menu či vybrat skladbu, dolní čtvrtinou tlačítka lze spustit/zastavit přehrávání hudby, horní se vrátit o úroveň výše. iPod mini se vypne buď sám po dvou minutách nečinnosti, nebo podržením "tlačítka" play.

Zatímco na dolní straně je integrovaný vícefunkční konektor, ke kterému lze připojit některý z dodávaných kabelů, nahoře je přepínač Hold, který zamkne ovládání iPodu, konektor pro sluchátka (standardní mini-jack) a konektor pro dálkové ovládání - to není součástí iPodu, je možné ho koupit zvlášť. Dálkové ovládání by mělo být shodné s 3G iPodem.

Funkce

iPod mini je svými základními funkcemi shodný s třetí generací iPodů, ovšem určité rozdíly tu jsou - například nepodporuje doplňky, jako je čtečka karet, mikrofon pro nahrávání a podobně. Zdá se, že iPod mini má shodný technologický základ, jako starší generace iPodů, jen je vybavený jiným diskem a designem. Dá se to usuzovat například i z nutnosti automatického "přebootování" iPodu při připojování a odpojování k počítači (kdy iPod nastartuje buď do diskového režimu, nebo do přehrávacího), narozdíl od 3G iPodu, který se jen rychle přepne. Z tohoto důvodu také není možné mít iPod mini připojený k počítači, aby se nabíjel, a zároveň z něj hrát hudbu přes sluchátka, to jde pouze z iTunes, kde se iPod samozřejmě připojí.

Jak již bylo řečeno, iPod mini má pouze 4 GB pevný disk o průměru 1", faktická velikost po naformátování je 3,7 GB. Na disk se podle Apple vejde 1000 skladeb ve formátu AAC na 128 kbit, pokud používáte MP3 s vyšším bitratem, bude to samozřejmě méně. Disk lze použít nejen pro uložení skladeb, ale také jako normální externí přenosný disk, připojený přes FireWire nebo USB, rychlost zápisu na disk je cca 3,3 MB/s, čtení cca 2,8 MB/s (u USB samozřejmě jen u verze 2.0).

iPod se k počítači připojuje pomocí již zmíněných rozhraní, funguje i připojení přes USB 1.1, ale rychlost je pochopitelně výrazně menší, než dovoluje přehrávač. Pro Maca je primárním rozhraním FireWire, v posledních verzích systému by měl iPod mini korektně fungovat i po připojení přes USB 2.0.

iPod mini se ovládá na počítači pomocí iTunes, což je velmi komfortní nástroj pro správu hudby, a od loňského roku je dostupný i pro uživatele Windows. Kromě toho je iPod vidět i jako pevný disk v systému. iPod podporuje formáty AAC (Advanced Audio Codec od Dolby, který poměrně tlačí Apple a ve kterém je například veškerý obsah v internetovém hudebním obchodě iTunes Music Store), MP3, AIFF, WAV a poměrně nový bezztrátový komprimační formát Apple Loseless. Skladby se na iPod kopírují přes iTunes, překopírovat je z iPodu na disk jde jen pomocí dodatečných nástrojů. Pomocí iTunes je také možné vytvářet playlisty, tedy seznamy skladeb, které je možné si vybrat místo jednotlivých alb či skladeb přímo v iPodu. iPod také dovoluje si vytvořit playlist přímo v přehrávači, tzv. "On-the-go".

K zobrazení informací a jejich zařazení používá iPod tzv. ID3 tagy ve skladbách - pokud v souboru nejsou, pro iPod jako by nebyl a neukáže takové soubory v seznamech interpretů, alb a podobně.

Přehrávání skladeb zvládá iPod bez problémů, je možné použít také dodatkové služby, jako je ekvalizér nebo automatické vyrovnávání hlasitosti jednotlivých skladeb. Nepříjemné však je, že ani iPod mini neodstraňuje kratičké ticho mezi skladbami, které ruší především u živých desek z koncertů.

Kromě přehrávání hudby nabízí iPod řadu dalších možností - dokáže zobrazovat kontakty a kalendáře, uložené na disku, včetně možnosti snadné synchronizace na Macu přes iSync a obsahuje několik her pro dlouhou chvíli. Užitečnou funkcí mohou být poznámky, textové informace, které umí iPod zobrazovat, a které lze mezi sebou jednoduše provázat hyperlinky, včetně návaznosti na skladby v iPodu uložené. Tento systém s úspěchem používají některá muzea ve světě pro vytvoření osobních návštěvnických systémů, které mohou hlasem i textem informovat o exponátech.

Prostřednictvím nastavení lze iPod upravit více ku obrazu svému - například které položky mají být obsažené v úvodním menu: pokud nepoužíváte playlisty, ale vybíráte rovnou podle interpretů, stačí vypnout položky Playlist a Browse a naopak zapnout Artists, iPod se vám bude používat mnohem snáze.

Příslušenství

Standardní dodávka obsahuje kromě kabelů (pro FireWire a USB 2.0) také bílá sluchátka - špunty, které hrají "lépe než vypadají", fajnšmekrům samozřejmě nebudou stačit, ale pro většinu to jsou poměrně kvalitní sluchátka. Zajímavým doplňkem, ke kterému jsem během testování přistupoval s pochopitelnou nedůvěrou (ztratit zapůjčený přístroj by nebyla žádná radost), je spona na opasek. Je plastová a drží iPod "za boky" - přehrávač se do spony zacvakne boky, nahoře ani dole ho nic nedrží. Ovšem uchycení je poměrně důkladné a pevné, iPod neklouže díky gumovému "čudlíku", které se zapírá o zadní stranu iPodu, pouze mi přijde, že spona, která se uchycuje za opasek, by mohla být masivnější - v tomto směru jsem však mírně subjektivní, neboť jsem již dvě pouzdra na iPod s plastikovými úchyty zrušil. Každopádně váhu iPodu na opasku ani nepoznáte, a tak asi budete občas kontrolovat, zda tam ještě je.

Kromě standardně dodávaného příslušenství je možné si dokoupit řadu dalších doplňků - například stojánek (dok) na stůl, který umožní iPod napájet a připojit snadno k věži, nebo nepřeberné množství různých pouzder a uchycovadel.

Baterie, napájení

Apple deklaruje výdrž iPodu mini na 8 hodin provozu, při "standardním" testu, jedno album v kvalitě 160 kbit přehrávané nonstop a na poloviční hlasitost se iPod dokonce dostal přes devět hodin přehrávání, což je velmi příjemné překvapení ("starý" iPod s deklarovanou výdrží to zvládl 10 hodin 45 min, 3G iPod má mít baterii rovněž na 8 hodin, přehrával 8:15).

Nabíjení trvá 4 hodiny, kromě nabíječky v kombinaci s FireWire kabelem lze iPod mini nabíjet z počítače - jak přes FireWire, tak přes napájený konektor USB 2.0.

Resumé

iPod mini dělá velmi dobře, to co má za úkol, a k tomu ještě skvěle vypadá a používá se, což se ne vždy dá říci o konkurenčních produktech. K negativům by někdo mohl přičítat absenci rádia či dálkového ovládání v základní dodávce, tedy funkce, kterými běžné přehrávače s pevnou pamětí v této cenové kategorii disponují.Přesně na tyto uživatele, kteří nepožadují desítky gigabajtů kapacity, je iPod zaměřen, a i když nemůže konkurovat například rádiem, rozhodně může zabodovat kapacitou - v této cenové hladině se obvykle pohybují přehrávače, vybavené 512 MB paměti, zatímco iPod nabídne v podstatě osminásobek, k tomu s již zmíněným elegantním designem a propracovaným ovládáním. A tak i když nemůžeme nechat iPod mini bez výtky (například je škoda, že nepodporuje dodatečné příslušenství jako 3G iPody, či že neobsahuje rádio a dálkové ovládání), je iPod mini bezpochyby výbornou volbou. Záleží pouze na vás, zda se trefí do vašich potřeb a finančních možností, ovšem pokud si vyberete iPod mini, určitě nebudete litovat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: