Hudba Beatles na iTunes zaznamenala úspěch - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

Hudba Beatles na iTunes zaznamenala úspěch

26. listopadu 2010, 00.00 | Hudba Beatles na iTunes Store za první týden dosáhla rekordu jak v prodeji jednotlivých písní, tak celých alb, výrazně překonala současnou tvorbu.

Jak již víte, 16. listopadu začal Apple nabízet v iTunes Store (samozřejmě jen v zemích, kde jeho hudební obchod funguje, ta naše k nim nepatří) hudbu Beatles, čemuž předcházela na naše zvyklosti až příliš silná reklamní kampaň vzbuzující všelijaká očekávání (někteří se dokonce domnívali, že Apple spustí dlouho očekávaný streaming hudby z iTunes Store, takže pro ně následné „odhalení“ znamenalo zklamání).

Úspěšné zakončení dlouholetého vyjednávání

Pro Apple to ale zjevně důležité bylo, protože šlo o úspěšné zakončení velice dlouhých jednání. Už počátkem roku 2007 byla uzavřena první dohoda mezi Applem Inc. (který vyrábí Macy a iPhony) a Apple Corps, firmou, jež spravuje autorská práva k hudbě Beatles (ty dnes vlastní společnost EMI Music).

Trvalo však další tři roky, než se dosáhlo dohody o elektronické distribuci (mimochodem, podle některých zpráv práva na elektronický prodej hudby Beatles chtěli získat také Amazon a Google, avšak Apple je předběhl a zajistil si exkluzivitu na elektronickou distribuci až do příštího roku).

Když se k tomu přičte, že Steve Jobs je velkým příznivcem Beatles, není divu, že tomu Apple věnoval takovou pozornost (mimo jiné vydal k Beatles v iTunes Store tiskovou zprávu).

Beatles trhají prodejní rekordy

Nyní se ovšem ukazuje, že to bylo z obchodního hlediska dobré rozhodnutí, protože ačkoli tato hudební skupina vznikla již před 50 lety, stále má dost příznivců, což se promítlo do rekordních prodejů v iTunes Store.

Za první týden se podle webu Billboard celosvětově prodaly zhruba 2 miliony samostatných písní a 450 000 alb Beatles. Na samotné USA z toho připadlo 1,4 milionu písní a 119 000 alb, z nichž však 13 0000 tvořil komplet The Beatles Box Set, hodně se prodávaly též kompilace The Beatles 1962-1966 a The Beatles 1967-1970.

Nejprodávanějším albem Beatles bylo Abbey Road (z roku 1969) a nejprodávanější písní „Here Comes the Sun“ rovněž z tohoto alba. Ostatní alba skupiny se všechna umístila mezi stovkou nejprodávanějších.

Zajímavě dopadá srovnání se současnou hudební tvorbou, například Eminemova píseň „Not Afraid“ za první týden dosáhla 379 000 prodejů a skupina Led Zeppelin měla rekord ve výši 300 000 stažení písně za úvodní týden. V prodeji celých alb letos vedla Taylor Swift s 278 000 prodanými kopiemi alba „Speak Now“.

Očekává se nová reklamní kampaň

Zjevně se tak nevyplnily předpovědi, že se hudba Beatles v iTunes Store příliš prodávat nebude, protože kdo ji chtěl, si ji už patřil jinými cestami, ale výše uvedená čísla ukazují, že pro mnohé je nákup z internetového obchodu prostě pohodlnější.

Svou roli jistě sehrála i mohutná reklamní kampaň a je též otázkou, kolik z kupujících patří k mladší generaci, jež se s touto hudbou setkává poprvé. Zároveň ovšem lze předpokládat, že až skončí exkluzivita Applu na elektronický prodej, konkurenční internetové obchody (například Amazon) již tak úspěšné nebudou.

Reklamní snažení Applu okolo hudby Beatles však zdaleka ještě nekončí, Billboard tvrdí, že na dnešek (kdy je takzvaný Černý pátek, tvořící začátek americké vánoční nákupní sezóny), připravili cupertinští další kampaň zahrnující jak tištěné inzeráty v denících New York Times a Wall Street Journal, tak televizní reklamy.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: