Hry Valve se možná brzy objeví na Macu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

Hry Valve se možná brzy objeví na Macu

5. března 2010, 00.00 | Množí se náznaky, že některé známé hry Valve Corporation budou přeneseny pod Mac OS X, stejně jako její distribuční platforma Steam.

Americká firma Valve Corporation si získala známost již hrou Half-Life (vydanou v roce 1998) a úspěšné byly i její další tituly, mezi nimi samozřejmě pokračováníŁ Half-Life 2, z ostatních vyjmenujme alespoň Counter-Strike, Portal či Team Fortress.

Valve a její distribuční platforma Steam

Pro své hry Valve používá 3D jádro Source a navíc vytvořila Steam, službu a platformu pro internetovou distribuci a aktualizaci svých her, jež zároveň zajišťuje i hru více hráčů. (Někdy se Steam označuje jako „App Store pro hry“.)

Distribučních možností platformy Steam začali pro své hry využívat také mnozí jiní vydavatelé, v současnosti se takto nabízí okolo tisícovky titulů a počet jejích uživatelů letos dosáhl 25 milionů.

Občas se sice objeví kritika, že Steam kvůli ochraně proti kopírování her používá příliš přísné DRM ochrany, přesto tuto distribuční metodu využívá poměrně hodně zákazníků a vydavatelům her se pochopitelně zamlouvá, protože snižuje náklady na distribuci proti krabicovým verzím. Dosud však byly jak hry Valve, tak celá platforma Steam dostupné pouze pro Windows.

Množí se náznaky, že Valve chystá podporu Maců

Ale už minulý týden se počaly objevovat náznaky, že nová beta verze klienta pro Steam obsahuje prvky specifické pro Mac (ačkoli klient samotný je určený pro Windows).

A tuto středu řada serverů zabývajících se Macy (byly mezi nimi třeba MacRumors a MacNN) dostala od Valve propagační obrázky s postavami z jejích her odkazujícími na Macy a Apple. Byl to například Gordon Freeman ze hry Half-Life s logem Applu na prsou či dvě robotické postavy z jiných her naaranžované jako herci „Mac“ a „PC“ z reklam Applu.

A Macworld obdržel od zdroje z Valve jako závdavek na její chystané oznámení obrázek, který se zdá být téměř jistým důkazem, že Valve opravdu připravuje podporu Maců.

Zobrazuje totiž Alyx Vance, jednu z hlavních postav hry Half-Life 2, jak vrhá sochor (charakteristickou zbraň této hry) na obrazovku se zloduchem Dr. Breenem. Obrázek tak jasně odkazuje na známou reklamu Applu „1984“, avšak s postavami z her Valve, což nejspíš znamená, že firma hodlá prolomit dosavadní omezení a přinést své hry též pro Macy (po čemž uživatelé volají již od první hry Half-Life, tedy 12 let).

Obrázky to jsou značně výmluvné, navíc tu máme už zmíněné náznaky v kódu klienta platformy Steam pro Windows. Nejnovější beta verze nově nasadila jako vykreslovací jádro WebKit (využívaný také v Safari na Macu a iPhonu) a navíc obsahovala soubory a obrázky specifické pro Macy.

Rozsah podpory Maců však zůstává nejasný

Jenže zatím vůbec není jasné, co vše hodlá Valve pod Mac OS X přenést, platformu Steam zřejmě zpřístupní, ale neví se, jaké hry přes ni hodlá pro Mac nabízet. Spekuluje se o tom, že by mohla přenést též své jádro Source, avšak to není jisté.

Většina her Valve byla dosud určena výlučně pro Windows (jen pár titulů připravila také pro Xbox), to by ale nemuselo vadit, technologie Cider firmy TransGaming, Inc. dovoluje poměrně snadný přenos her pro Windows na Macy s procesory Intel, řada novějších herních titulů vznikla právě takto.

Server MacNN uvádí, že svůj propagační obrázek naznačující plány Valve dostal od jejího viceprezidenta pro marketing vývoje Douga Lombardiho, což lze též považovat za potvrzení zmíněných plánů.

Na příslušném obrázku stojí v pozicích Macu a PC z reklam robotické střelecké věže z her Portal a Team Fortress 2, takže to možná budou tyto dva tituly, jež Valve přenese mezi prvními, další rozeslané obrázky odkazují na Half-Life 2 a některé následné epizody.

Oficiální oznámení by mohlo zaznít již příští týden

MacNN se domnívá, že by Valve své plány ohledně podpory Maců mohla oficiálně oznámit na konferenci herních vývojářů Game Developers Conference 2010, která se bude konat od 9. do 13. března, takže příští týden se toto vše možná vyjasní.

Do té doby zůstává spousta nezodpovězených otázek (třeba i to, zda půjde jen o hry Valve, anebo jestli přes platformu Steam začnou hry pro Mac nabízet také další vydavatelé), přesto už dosavadní náznaky nasvědčují, že v oblasti podpory her na Macu pravděpodobně dochází k významné změně, dosud byly Macy jako herní platforma spíše opomíjeny.

Valve však zjevně dospěla k závěru, že představují perspektivní trh, možná usoudila, že uživatelé Maců, z nichž mnozí vlastní iPhone a zvykli si na App Store (a jeho přísná omezení), budou podobně ochotní využívat jeho obdobu pro hry na Macu, úplně vyloučit nelze ani nějaký nápomocný krok Applu (ačkoli ten dosud hry na Macu kromě slovních vyjádření nijak významněji nepodporoval).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: