Apple údajně pracuje na novém kodeku pro video - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

Apple údajně pracuje na novém kodeku pro video

23. července 2010, 00.00 | Pode nových pověstí hodlá přejít od H.264 na nový kodek využívající algoritmus méně zatěžující procesor, což by mohlo dovolit podporu až pro rozlišení 4K.

Kolem formátů a kodeků pro digitální video už teď panuje docela velký zmatek, avšak pokud se potvrdí nové pověsti, tak ho Apple brzy ještě zvýší.

V současnosti Apple podporuje kodek H.264, který využívá pro iTunes Store, pro QuickTime a také na všech přístrojích s iOS. Ale francouzský web MacBidouille napsal, že Apple již pracuje na jeho náhradě (zprávu si lze přečíst také v angličtině na sesterském webu Hardmac).

Apple prý pracuje na videokodeku využívající nové, účinnější algoritmy

Podle jednoho ze zdrojů Francouzů se Apple v rámci snahy stát se jedním z hlavních hráčů na poli videa chystá přejít na nový kodek namísto dosud podporovaného H.264. Ten je sice účinný a má dnes širokou podporu, avšak poměrně silně zatěžuje procesor. Nový kodek by měl nabízet účinnější kompresi při nižších požadavcích na hardware, díky využití vlnkových transformací, jaké už dnes používá formát JPEG 2000. Základem nového kodeku by mohla být otevřená specifikace Dirac, ale to zatím není potvrzené.

Dirac se již teď využívá pro otevřený standardizovaný formát VC2 (zatímco VC1 je uzavřený formát Microsoftu pro Blu-ray média užívající H.264), Apple však zřejmě tuto specifikaci chce dále rozpracovat, a to tak, aby podporovala i extrémně vysoká rozlišení, snad až do rozlišení 4K (4 096 x 2 160).

Projekt nového kodeku Apple už prý konzultuje s výrobci kamer (brzy by se měly objevit cenově dostupnější digitální 4K kamery) a také s Googlem. S tím by mohlo souviset nedávné doplnění podpory rozlišení 4K do YouTube, jehož smyslu nikdo příliš nerozuměl.

O možných využitích se zatím lze pouze dohadovat

Podpora takto vysokého rozlišení ovšem bude během na hodně dlouhou trať, vždyť zatím se hardware podporující 4K běžně nenabízí a toto rozlišení by si vyžádalo značné úpravy celého zpracovatelského řetězce. Ostatně samotný Apple dosud v iTunes Store nabízí videa v rozlišení 720p, takže se ještě nedostal ani k podpoře 1080p, standardu současných HD televizorů.

Je však možné, že se Apple pokusí na tento trh proniknout „seshora“, jako to udělal i v jiných oblastech, třeba už brzy uvede hardware podporující takováto rozlišení (dalo by se uvažovat o obdobě displeje Retina u velkoformátových monitorů a televizorů), ale to jsou pouhé dohady.

Mohlo by se též jednat o další tah, jak se rychleji zbavit nenáviděné technologie Blu-ray (Steve Jobs dal jasně najevo, že Blu-ray mechaniky do Maců nenasadí a předpokládá jejich nahrazení stahováním obsahu z Internetu).

Nový kodek by také zapadal do plánů Applu na novou verzi Apple TV (o níž se mluví již od konce května). Ta sice sotva bude podporovat extrémní rozlišení, ale u ní by přišla vhod nižší hardwarová náročnost nového kodeku (předpokládá se, že nová Apple TV bude hardwarově mít blíže k iPhonu a podobným zařízením). A zapadalo by do toho i nové datové centrum Applu budované v Severní Karolíně, pro šíření videa přes Web by se něco takového samozřejmě hodilo.

Stále se však jedná jen o pověsti

Je ovšem třeba si uvědomit, že se stále pohybujeme v rovině dohadů a spekulací, zatím ani nevíme, zda Apple zmíněný projekt vůbec dotáhne do konce.

Ale kdyby dotáhl, chaos okolo digitálního videa by se dále prohloubil. V současnosti Apple spolu s dalšími firmami z patentového sdružení MPEG-LA prosazuje formát a kodek H.264, zatímco Google se snaží uplatnit svůj formát WebM (a kodek VP8), zcela otevřený a údajně nezatížený patenty (s čímž však MPEG-LA nesouhlasí).

A do toho by teď přišel další nový kodek. Možná však jde spíše o projekt pro vzdálenější dobu, kdy bude skutečně potřeba podporovat extrémní rozlišení typu 4K (pak by dávala smysl i spolupráce s rivalským Googlem), uvidíme, co v tomto směru přinesou následující měsíce.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: