America's Army: Direct Action - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

America's Army: Direct Action

7. dubna 2006, 00.00 | Máte rádi FPS (First Person Shooter), neboli střílečky z pohledu první osoby? A máte rádi hry zadarmo? Pak vám nesmí uniknout armádní simulátor America's Army (AA), jehož první hratelné demo bylo vydáno už na Den nezávislosti v roce 2002. AA je výjimečným projektem ministerstva obrany USA. Jedná se vlastně o PR prostředek mající za úkol představit život v armádě potenciálním rekrutům a obecně celé veřejnosti.

Příjemné je, že hra je vyvíjena pro Windows, Mac i Linux a že tedy můžete hrát s hráči na jakékoliv platformě za předpokladu, že máte oba stejnou verzi hry. Momentální stav verzí je takový, že PC verze 2.6 již vyšla a stále se čeká na Mac a Linux verzi, které zatím svorně vyčkávají na 2.5. Proč vám tedy doporučuji stahovat verzi hry, která může být během týdne či měsíce stará? Tak za prvé nikdo neví, jestli nová verze vyjde za týden či za měsíc. Podle zkušeností to může být ještě mnohem déle. Ale mnohem důležitější je to, že drtivá část PC hráčů již na 2.5 serverech nehraje a s nimi odešla i většina cheaterů a také elitních hráčů, proti kterým zkrátka nemáte šanci. Právě nynější stav bych tak doporučil jako ideální v případě, že si hru chcete osahat, ozkoušet a zjistit, zda jste se opravdu zamilovali.

Registrace a trénink

Po stažení 797 MB a rozbalení vám AA na disku ukousne 1,95 GB místa (alespoň v mém případě). Instalace je poměrně pomalá, takže máme dost času na doplnění zásob čaje či kávy. Hned po instalaci raději aplikujte patch (http://treefort.icculus.org/armyops/americasarmy-macosx-250-to-250a.dmg), který opravuje jednu obrovskou chybu v prvním release a bez něhož si moc dobře nezahrajete. Je možné, že stažená hra již tento patch aplikovaný mít bude (její označení je v takovém případě 2.5.0a), ale zaručit to jaksi nedokáži.

První, co musíte po nainstalování udělat (resp. můžete to provést již před ní), je registrace na oficiálních stránkách http://www.americasarmy.com. Bez toho prostě nelze hrát. Pokud tedy máte obavu z amerického Velkého bratra (a zde nemám na mysli toho televizního), právě jste skončili. Pokud vás to neodradí a zaregistrujete se, můžete začít s tréninkem ("Basic training"), jehož absolvování je podmínkou k multiplayer hraní. Trénink se v podstatě neliší od toho skutečného armádního s tím rozdílem, že vám zabere jen několik desítek minut, nemusíte podepisovat "výhodný" kontrakt a rozhodně vás pak nepošlou do nejmenované cizí země s nepříliš přátelsky naladěným vousatým obyvatelstvem. Výsledky splněných tréninků se vám po jejich absolvování uloží na centrální server pod uživatelským účtem, který jste si založili. Je proto nutné být při nahrávání výsledků připojen k internetu.

Trénink je sice zdlouhavý, ale celkem zajímavý a pro další hraní důležitý. Při absolvování části zvané "Marksmanship" se tak naučíte ovládat základní zbraň M-16, střílet ve stoje, v podřepu i v leže. Musíte nastřílet dostatečný počet bodů na cvičné terče a pokud jich bude ještě více (konkrétně 36 ze 40), budete moci později absolvovat sniperský výcvik. Pohyb po opičí dráze se jmenuje "Obstacle course" a osvojíte si při něm chůzi, sprint, lezení přes překážky či plazení. Než se to naučíte, jistě při nesplnění časového limitu od svého instruktora nejednou uslyšíte větu: "Grandma was slow, but she was old!", volně přeloženo: "Babička byla pomalá, ale ona byla stará!". V kurzu "US Weapons" dostanete do ruky zbylé používané zbraně a pocvičíte i házení granáty. Poslední zkouškou je "MOUT Shoot house", kdy musíte projít domem plným cvičných cílů.

Instruktor vás ve svých komentářích rozhodně šetřit nebude

Nyní již můžete jít hrát on-line. Ale proč nepokračovat v tréninku dál? K dispozici je již výše zmíněný kurz s ostřelovacími puškami M-24 a M-82, skákání padákem (nejdříve ze cvičné věže a pak i naostro z C-17), absolvování výcviku speciálních jednotek a konečně také kurz polního ošetřovatele. Dokonce se v jedněch amerických novinách objevila reportáž, že jistý mladík využil znalostí ve hře nabytých při záchraně života. Pro hráče nevládnoucího angličtinou však tento kurz bude nepřekonatelnou překážkou, a proto se na internetu dají najít správné odpovědi závěrečných testů.

V tréninku polního ošetřovatele si nejdříve odsedíte patřičné lekce ve třídě, napíšete test a můžete vyrazit na ostrý test do terénu

On-line hraní

Jelikož se vyjma tréninků dá hra hrát pouze on-line, nezbude vám, než se připojit na některý ze stovek serverů. Vyberete si jednu z 34 map a připojíte se. Vybíráte si ze dvou týmů, obvykle útočníci a obránci popř. jiné schéma. Ve vybraném týmu si následně vyberete svou pozici mezi běžným členem, obsluhou kulometu (M-249), ostřelovačem či velitelem celého týmu apod.

Nyní přichází několik specifických vlastností America's Army. Tou první je fakt, že ať si vyberete jakýkoliv tým, vždy hrajete za Američany a protivníky (Opfor - Opposing Force) vidíte jako nepřátelské teroristy, přičemž oni vás vidí jako teroristy a sami sebe jako Američany. Také nepřátelské zbraně vidíte jako ekvivalenty amerických zbraní, takže ten kdo má M-16 je viděn jako terorista s AK-47 apod. Zkrátka jde o to, že nikdy nestřílíte Američany. To by totiž asi stěží Ministerstvo obrany před daňovými poplatníky obhájilo.

Druhou méně obvyklou vlastností on-line hraní je u AA to, že poté, co vás zastřelí popř. vyhodí do vzduchu granátem, se okamžitě neobjevíte a nemůžete rovnou hrát. Musíte počkat, než dané kolo (obvykle se hraje na 10 kol trvajících okolo 4 - 10 minut) skončí buď splněním zadaného úkolu (např. přenesení důležitého dokumentu na dané místo nebo eskortování zraněné VIP osoby) nebo postřílením jednoho z týmů. Čekání si můžete krátit pozorováním svých "živých" spoluhráčů při jejich snažení (čas na okoukání taktiky zkušených hráčů) a samozřejmě také komunikováním s ostatními "mrtvými" kolegy. Pokud mluvíte anglicky, poznáte lidi z celého světa a zpravidla se docela dobře pobavíte.

Dovolím si zde i malou reklamu. Pokud vím, tak jediný český herní AA server běžící na Macu (konkrétně G4 867 DP) se jmenuje MiKa[CZ]'s Palace Of Pleasure a je provozován pod laskavou záštitou firmy AFOR, s.r.o. (http://www.afor.cz). Jste vítáni, server běží takřka vždy na mapě Weapons Cache.

Takto vypadá brífink k jedné z map, konkrétně k Bridge Crossing

Honor a ROE

America's Army má celkem propracovaný systém ROE (Rules Of Engagement), který zaznamenává a ohodnocuje vaše úspěchy i neúspěchy ve hře. Vypadá to asi tak, že za "zabitého" protivníka získáte deset bodů, za ošetření spoluhráče dalších deset a pokud splníte celý úkol, získáte stovku (přesná výše za splněný úkol závisí na dané mapě). Pokud pro změnu někdo sejme vás, ztratíte deset bodů a pokud vy zabijete spoluhráče, ztratíte okolo 400 bodů. Každý server tak má nastavený vlastní limit minusových bodů a když je překročíte, jste nemilosrdně vykopnut. Funguje to tak i jako ochrana proti idiotům, kteří úmyslně pro svoji zábavu střílí po vlastních spoluhráčích.

Americké vězení Leavenworth se čas od času stane i vaším domovem, je to totiž místo, kam vás server vykopne

Pokud nasbíráte dostatečný počet bodů, zvýší se vám "Honor" o jeden stupeň. Začínáte s honorem 10 a dokud nejste na dvacítce, stačí vám 1 000 bodů na každý další stupeň. Později je to 2 000 a pokud se blížíte ke stovce, což je maximální honor, potřebujete tuším 90 000 bodů. Analogicky k tomu se také při "vybojování" dostatečného množství minusových bodů hráčův honor může snížit.

A k čemu je tedy honor dobrý? V prvé řadě vyjadřuje, že jste již přece jen něco nahráli a automaticky získáváte určitý respekt mezi spoluhráči. Mezi hráči on-line her je oblíbené slovo noob (pochází z newbie - nováček) mající lehce hanlivý podtext. Čím je váš honor vyšší, tím méně často ho na vaši adresu použijí. To je jedna výhoda. Mnohem důležitější je ale to, že pokud si při začátku nové série kol zažádáte např. o M-16 s granátometem, vy a někdo, kdo má menší honor, máte automaticky přednost. Navíc jsou servery, které mají určitý limit na honor hráčů, takže např. s honorem 6 si jen tak někde nezahrajete a naopak existují "elitní" servery, které požadují honor minimálně 30.

Byť se v týmu útočníků nacházeli dva "zabijáci" (sloupeček Enemy označuje počet zabitých nepřátel), proti lépe sehranému týmu obránců nemají šanci a prohrávají 1/6.

Zbraně a vybavení

Ve hře se setkáte se zbraněmi, které užívá americká armáda, resp. s jejich "teroristickými" ekvivalenty. To zahrnuje M16A2, M4, M203, M249, M24, AK-47 apod. Je to právě realističnost chování zbraní, která je na AA nejvíce ceněna. Všechny zvuky jsou zcela přesné, ať se jedná o přebíjení či samotnou střelbu. Můžete také zapomenout na rambo styl, kdy vlítnete na bitevní pole a střelbou od pasu postřílíte všechny na dohled. Pokud toto očekáváte, doporučuji Call of Duty, Medal of Honor popř. Unreal Tournament. Pokud chcete v AA někoho spolehlivě zasáhnout na vzdálenost cca 80 metrů, musíte si pěkně lehnout a zvednout mířidla, pečlivě zacílit a vystřelit pokud možno když jste nadechnutí a zbraň se vám tak méně hýbe. Zkrátka jako ve skutečnosti. Může to být pro někoho frustrující, ale ono to tak prostě na bitevním poli vypadá.

Pokud vás někdo zasáhne, celým tělem ucuknete a na chvíli nejste schopni se pohnout. Jakékoliv zranění způsobí, že se pomaleji hýbete a výrazně nepřesněji střílíte. Pokud navíc krvácíte, vaše zranění se prohlubuje a pokud nejste včas ošetřeni týmovým lékařem, zpravidla vykrvácíte. Lékař může jedině zastavit krvácení, ale nikdy vám zdraví "nevylepší"! Nečekejte ani, že na bitevním poli naleznete lékárničku s 50 zdravotními body.

Používat můžete kouřové granáty, které vás kryjí před palbou popř. odvádí pozornost nepřítele, zatímco vy mu proklouznete tam, kde to nejméně čeká. V budovách přijdou vhod oslepovací granáty. Když vedle vás jeden takový vybuchne, zatmí se vám před očima a uslyšíte pouze hučení v hlavě. Zpravidla se pak proberete "mrtvý". V noci je možné používat brýle pro noční vidění. Specifické vybavení pak ještě mají SF jednotky, ale není toho již mnoho. V tomto ohledu autoři hru příliš nekomplikovali a je to jedině dobře.

Zbraně používané U.S. Army

Vizuální stránka a zvuk

Jak jsem uvedl výše, zvuk je to, v čem AA nad ostatními hrami vyhrává na celé čáře. Přece jen je znát, že se na tvorbě zvuků podíleli vojenští odborníci a jsou tak maximálně realistické. Zvuk kroků se přesně mění podle povrchu, po kterém jdete a podle rychlosti pohybu. Uslyšíte tak šustění spadaného listí, vrzání dřevěné podlahy i brodění vodou. A jak je to s grafickou stránkou hry? America's Army je založena na grafickém engine Unreal Tournament 2003. Poněkud zastaralé můžete říci. Ano, v porovnání s efekty, kterými disponují Half-Life apod. nemá šanci. Nicméně se stále jedná o dobrý kousek. I při hraní na střední úrovni detailů si užijete pečlivě zpracované textury, kouř linoucí se ze zapálených aut a výbuchy granátů. Úplně nová dimenze se vám otevře při zapnutých stínech, které jsou však ve své nejdetailnější podobě dosti náročné na grafickou kartu. Nicméně pak zažijete napínavé situace, kdy uslyšíte pomalé našlapování po koberci ve vedlejší místnosti, následně se objeví stín a za okamžik již vaše připravená mířidla vyplní postava zlého teroristy.

Komunikace

Ve hře si můžete psát se svými spoluhráči i protihráči. Pokud jste ale mrtví a čekáte na začátek dalšího kola, "uslyší" vás pouze ti mrtví, takže v žádném případě nemůžete radit svým hrajícím spoluhráčům (tzv. ghosting). To je jedna forma dorozumívání. Do hry je ale zabudována možnost vysílat rádiem, křičet, šeptat či dávat signály rukou. K dispozici je nějakých 30 povelů, jako např. "Move out", "Enemy spotted", "Cover me" či "Hooah". Dovolím si malou odbočku. Hooah uslyšíte poprvé již při tréninku a hlavně pak později při on-line hraní. Jedná se o typický slangový pokřik U.S. Army vyjadřující něco jako naše "hurá". Vychází ze zkratky HUA - Heard, Understood and Acknowledged, tedy slyšeno, porozuměno a potvrzeno.

Kvalitní komunikace v týmu je nezbytnou součástí cesty k vítězství. Extrémně důležité je kupříkladu často hlásit svou pozici ("Report in" standardně nastavené na klávese U), což zajistí, že vaši spoluhráči mají přehled o tom, kde se zrovna nacházíte a nebudou po vás házet granáty či střílet. Nemluvě o tom, že když vás zastřelí nepřítel, má tým alespoň přibližnou představu, kde se to stalo a kde si tedy má dávat pozor.

Týmová spolupráce je vlastně to hlavní, co se snaží hra prosazovat. A je pravdou, že tým, který se třeba ani jednou navzájem neviděl, dokáže porazit i zkušené pardály právě týmovou spoluprací. Stačí, když každý "podtým" ví, co má dělat, hráči se domluví na postupu a dobře komunikují. Proti kvalitní spolupráci průměrných hráčů nemá žádný elitní hráč šanci.

Na mapě SF Hospital dostanete za úkol eskortovat z nemocnice raněnou VIP osobu, zatímco vám v tom druhý tým brání

Hardware nároky

Oficiální stránky AA ve své MAC FAQ sekci uvádějí jako minimální konfiguraci 700 MHz G4 s 256 MB RAM a GeForce 2 nebo Radeon 7500. Bohužel aktualizace stránek zřejmě probíhá v několikaletých cyklech, neboť to jsou požadavky určené pro verzi 2.3 s tím, že aktuální je verze 2.5. Nicméně se mi zdá, že se požadavky o mnoho s novou verzí nezvýšily. Mnoho uživatelů (včetně mne) dokonce hlásí zvýšení FPS (Frames per second) s verzí 2.5.

Specifikem mac a vlastně i linuxové verze je to, že se jedná o port PC verze. Co to pro nás znamená? Tak především tu dochází ke zpoždění ve vydávání nových verzí. První obvykle vychází PC verze, pak Linuxová (na Linuxu totiž běhá mnoho serverů a server je součástí instalace samotné hry) a nakonec Macovská. Dokonce se i stalo, že kvůli určitým potížím s kódem vývojáři jednu verzi pro Maca zcela přeskočili. Nemluvě o tom, že celé portování jak pro Linux tak pro Mac má na starosti jediný (!) člověk. To, že se jedná o port, poznáte také podle nedostatečné optimalizace. Na výkonově srovnatelných strojích Mac a PC hra poběží rychleji na PC. Je to smutné, ale je to tak. Krásný příklad toho, že výkon stroje sám o sobě nestačí. Optimalizovat, optimalizovat, optimalizovat, řekl by klasik. Navíc v posledních dvou verzích nefunguje filtr serverů (vyberete si např. jednu mapu a ukáží se vám on-line servery pouze s ní), což by snad v té příští již mělo být opraveno. Jsou to jediné, ale rozhodně ne bezvýznamné vady na kráse jinak velice povedené hry.

Kam pro pomoc s problémy

Když pominu diskusi pod článkem resp. fórum na MujMACu, v češtině vám poradí zejména české klany. Ten největší s nejaktivnějším fórem je na http://www.americasarmy.cz a jsou to Czech Soldiers Clan. Jestliže vládnete angličtinou alespoň trochu, tak na http://forum.americasarmy.com najdete sekce "General Mac" a "Mac Support", kde vám také rychle a ochotně poradí s otázkami specifickými pro Macy. Největší neoficiální komunitou je AAotracker na http://aaotracker.4players.de/, který provozuje také nezávislý trackovací systém, který sleduje vaše statistiky mnohem podrobněji, než tomu dělá přímo America's Army. Specialisté na AA ve spojení s macem sídlí na http://www.firsttokill.com/ (mimo jiné provozují jediný macovský TWL) a jediný AA klan složený pouze z hráčů naší platformy "Macintosh Armed Contingent" se nachází na http://abm.dnsalias.com/aa_mac/index.php.

Poslední pomoci se dohledáte také v obsáhlém manuálu popř. v krátkém návodu, který naleznete tak, že na aplikaci America's Army vyvoláte kontextové menu a tam vyberete "Show Package Contents". V novém okně je složka "Help" a v ní požadované PDF dokumenty. Je možné, že vaše aplikace Preview/Náhled bude mít problémy se zobrazením obrázků v tomto helpu. Vím, že jedna verze to dělala, ale stačilo dokument otevřít v Adobe Acrobat Readeru a ten byl bez problémů.

8/10

Targetware
Výrobce
AA Dev Team
Download
http://aaotracker.4players.de/ http://americasarmy.filefront.com/ http://macgamefiles.com/
Shrnutí
Pojetí této "střílečky" je lehce netradiční a těžko se v jiné hře setkáte s unikátním spojením realističnosti a zároveň zábavné hratelnosti jako u America's Army. Škoda, že hra není lépe optimalizovaná a hardware nároky jsou poněkud vyšší než by jinak bylo potřeba. Stěžovat si však u vývojářů mohou jenom Američané, z jejichž daní je vývoj financován. My ostatní totiž máme hru zdarma.
Podobné hry
First to Fight, Enemy Territory, Medal of Honor, Call of Duty
Platformy
PowerPC

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: