Absolutně zbytečné aplikace - nepomohou, ale rozhodně zabaví! - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

Absolutně zbytečné aplikace - nepomohou, ale rozhodně zabaví!

8. října 2004, 00.00 | Jak je z názvu patrné, nebudu dnes psát o tricích a tipech v systému Mac OS X ani o tom, jak efektivně a jednoduše ovládat počítač. Nic takového. Je přece pátek a všichni si chceme trochu odpočinout, dát nohy na stůl a chvíli si hrát. Stejně jako jsme to dělali v dobách, kdy 640 KB operační paměti stačilo úplně každému a joystick byl považován za hi-tech novinku z japonských ostrovů.

Jak je z názvu patrné, nebudu dnes psát o tricích a tipech v systému Mac OS X ani o tom, jak efektivně a jednoduše ovládat počítač. Nic takového. Je přece pátek a všichni si chceme trochu odpočinout, dát nohy na stůl a chvíli si hrát. Stejně jako jsme to dělali v dobách, kdy 640 KB operační paměti stačilo úplně každému a joystick byl považován za hi-tech novinku z japonských ostrovů.

Bezpochyby jste celý pracovní týden tvrdě pracovali (živnostníci a podnikatelé), nebo jste se tak alespoň tvářili (šťastní zaměstnanci) a nebo jste odpočívali a užívali si (rentiéři, hoteliéři, milionáři a studenti). Co naplat, ať tak nebo tak, dnes zavřeme všechny aplikace, které by nás mohly rozptylovat (Photoshop, Quark, Office, Mail a další), nastavíme si displej, nebo monitor tak, aby šéf neviděl, co máme v plánu, a pustíme se do hraní.

BubbleX
freeware

Jestliže máte opravdu málo času a chcete se rychle odreagovat, zkuste BubbleX. Stáhnutý jej máte za pár vteřin (i v naší Broadband republice) a můžete se pustit do hraní. Manuál číst nepotřebujete a již z obrázku je patrné, že budeme odstraňovat bubliny - a čím více jich dostanete z hrací plochy, tím vyšší bude vaše hodnocení na konci. Sice vám vaše úspěchy k ničemu nebudou a ani vám je nikdo neproplatí, ale pro dobrý pocit to bude stačit. A jak na to? Bublin se můžete zbavovat jen po skupinkách a stačí na jednu z nich kliknout, oni zmizí a z horní řádky se vám na jejich místo přemístí další (stejně jako u Tetrisu). Z toho je patrné, že bude občas potřeba i přemýšlet, abyste se dopracovali k slušnějším výsledkům. Celá hra běží v samostatném okně, takže není problém ji kdykoliv schovat a tvářit se, že zrovna usilovně řešíte pracovní problém.

Pathological
Freeware

Pamatujete si na hru Logical? Ne? Nevadí, já už také příliš ne, v dobách její největší slávy jsem holdoval spíše Marathonu, ale to teď není důležité. Jestli se vám zdál BubbleX příliš složitý na přemýšlení, tak Pathological raději přeskočte. Zde budete muset začít logicky přemýšlet, pokud chcete, abyste se dostali alespoň do druhého levelu (což je důvod, proč hrajeme hry, že?). Úkol je zcela prostý, musíte všechny válečky zaplnit kuličkami stejné barvy (tudíž lépe, než se to povedlo mně na obrázku) - může to vypadat, jako jednoduchý úkol, což možná i pro členy Mensy je, ale všichni ostatní se určitě na chvíli zabaví hledáním správné kombinace. Pathological je zcela zdarma, čemuž nasvědčuje i vzhled, který by odborníci na uživatelské rozhraní neoznačili jako zcela ideální, ba možná i špatný. Ale nenechte se jím odradit, po chvíli vás hra vtáhne a jen tak nepustí - stejně jako mě. Celá hra je napsána v Pythonu, což pro vás asi není zrovna nejpodstatnější informace, ale autor tento fakt vyzdvihl a rozhodl jsem jej uvést i zde. Třeba se objeví nějaký programátor a právě to pro něj bude důležitý impulz, aby si Pathological stáhnul.

Polyroids
Freeware

Znáte to, celý vesmír je v ohrožení, zběsile letící asteroidy se blíží k matičce Zemi a budoucnost lidstva leží jenom na vašich bedrech. Kolikrát jste se už při hraní vžili do role zachránce? Určitě nespočetněkrát. A nejinak tomu bude u hry Polyroids. Zcela zběsilá grafika dává tušit, že se jedná o výjimečný počin a my máme co do činění s hrou, která vzdává hold počátkům herního průmyslu. Dobám, kdy jsme museli chodit do maringotek a heren s velkými těžkými ATARI mašinami a za každou ztrátu života zaplatit pětikorunou. To byly časy, kdy byly hry opravdu za všechny peníze. Dnes už je ale jiná doba a čtyřbarevnou old-skool grafiku si můžeme vychutnat i na svých nadupaných Macích. A co je vaším úkolem? Nasedněte do své rakety, co vám půjčil Luke Skywalker, zažehněte motory a sestřelte každý asteroid, který uvidíte. Aby se vám to nepletlo, vy jste ten malý trojúhelníček, vše ostatní jsou asteroidy. Ovládání vám přejde za chvíli do ruky a začnete se prokousávat jednotlivými levely. Ač se to nemusí zdát, jedná se o návykovou záležitost, takže doporučuji zapínat jen, když už máte pro dnešek vyděláno.

RollerCoaster Simulation
25 USD

Na závěr jsem si nechal opravdu lahůdku, kterou RollerCoster bezpochyby je. Jedná se totiž o simulátor jízdy na horské dráze. Přiznám se, že by mě opravdu zajímalo, kolik kusů se této hry prodalo. To byla moje první myšlenka, když jsem hru začal stahovat, abych si taky otestoval, jak vypadají jiné horské dráhy. Z vlastní zkušenosti známe jen nebezpečně vyhlížející stavbu na pražském Výstavišti, kterou mám již řádně otestovanou. Po spuštění stačí zvolit dráhu, chytit se pevně madla (resp. stolu) a jedeeeeeemmmmmm! Začátek je zcela standardní - vozík se s vámi pomalu rozjede a čekáte, až vyšplháte do pořádné výšky, abyste se mohli po úzkých kolejích spustit do několikametrové hloubky.

Věřte mi, že se jedná o věrnou simulaci a já si po první jízdě musel běžet pro kinedryl. Pravda, teď trochu přeháním, ale i přes počáteční pesimismus musím přiznat, že na chvíli hra, resp. demo, určitě zabaví. Pokud máte možnost, pusťte si hru přes projektor na zeď, přizvěte kolegy, dejte židličky do řady a projeďte si pár světových horských drah. Určitě se pobavíte!

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: