CES 2007 - Ed Zander ukázal směr, jakým se bude Motorola ubírat - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůVýstavy

CES 2007 - Ed Zander ukázal směr, jakým se bude Motorola ubírat

9. ledna 2007, 04.00 | Veletrh CES 2007, který byl v neděli večer lokálního času zahájen úvodní řečí Billa Gatese, dnes pokračoval a dal prostor dalším řečníkům. Svou vizi budoucnosti měl možnost představit v konferenční místnosti hotelu Venetian v Las Vegas Ed Zander, CEO společnosti Motorola.

Hned v úvodu je třeba uvést, že chápání společnosti Motorola je u nás pravděpodobně lehce odlišné od toho, jak vidí Motorolu běžný Američan. Zatímco u nás je Motorola spojena především s úspěšným modelem mobilního telefonu RAZR (resp. mobilními telefony jako takovými), Motorola má samozřejmě na poli telekomunikací svou dlouholetou historii (uvedla například první mobilní telefon), a navíc je v USA Motorola brána jako "národní" značka, na kterou jsou Američané (podobně jako na další úspěšné firmy) hrdí.

Uživatelé Maců mohou znát Motorolu také jako bývalého tvůrce procesorů pro počítače značky Apple. Ovšem naše chápání této firmy se může v budoucnu lišit ještě více. A to především díky zaměření na lokální služby, kterých se v našich končinách pravděpodobně jen tak nedočkáme.

Ed Zander, mimochodem jeden z řečníků, kteří dokáží devadesát minut prezentovat a přitom být i vtipní a udržet diváky v bdělém stavu, doslova "přifrčel" na pódium na kole, které bylo vybaveno držákem na mobilní telefon. Samotný držák byl napojen na dynamo kola, a při cestování tak mohl majitel svůj mobilní telefon nabíjet. Toto spojení kola a plánovaného mobilního telefonu, jež disponuje výdrží baterie až pět dnů, ale i novým vylepšeným displejem, jež by měl být lépe čitelný na slunci, ochranou proti vodě a prachu, se zaměřuje na nové trhy. Konkrétně Čínu či Vietnam, kde by se levný typ mobilu disponující lokalizovaným ovládáním hlasem (pro uživatele, kteří plně neovládají čtení) mohl uplatnit.

Další novinkou bylo představení služby Yahoo! Go 2.0 (samozřejmě v Beta verzi, jak už podobných internetových služeb bývá zvykem), která je v první fázi dostupná pro více než 70 druhů telefonů (včetně Motoroly, jak jinak), s tím, že do konce roku by jich mělo být podporováno cca 400. A s čím Yahoo! přišlo? Upřímně řečeno, nejedná se o extrémně převratný nápad, ale provedení se jeví jako více než zajímavé - Yahoo! nabízí vlastní aplikaci, jež si uživatel nainstaluje do svého telefonu (pravděpodobně Java) a přes ni je schopen surfovat internetem za pomoci služeb Yahoo! Veškerý obsah je tak upraven pro mobilní telefony (grafika, rozměry, datová náročnost) a uživatel má jednotlivé služby dostupné přímo v telefonu. Konkrétně se tak může podívat na aktuální počasí, emaily, používat mapu, nahrát fotky na Flickr či na Flickru prohlížet obrázky svých kamarádů, sledovat finanční analýzy, plánované koncerty, party a další akce v okolí, sportovní výsledky a podobně.

Stejně funguje i vyhledávání - po zadání klíčového slova se objeví výsledky upravené pro displej telefonu, které rovnou obsahují odkazy na články a webové stránky, ale i obrázky a další informace. Celou službu tak lze přirovnat k Widgetům v Mac OS X - uživatel si zvolí moduly, které chce používat, a program si stáhne nezbytně nutné množství informací z internetu. Podobnou službu lze de facto získat stažením samostatných javových aplikací od jiných výrobců (Google - Gmail, Maps, Opera Mini, Widsets) a online služeb, Yahoo! ovšem nabízí vše pod jednou střechou a v jednotném designu a ovládání. Na službě je zajímavé to, že podle slov představitele firmy Yahoo! dokáží být výsledky vyhledávání vztaženy k aktuální pozici majitele telefonu - konkrétně při hledání slova "Restaurant" Yahoo! 2 GO zobrazilo na prezentovaném telefonu výsledky, které se týkaly okolí hotelu Venetian, kde se Keynote konala.

To už je funkce, kterou konkurenti v tuto chvíli nabídnout neumějí a Yahoo! zde získává body navíc. Otázkou zůstává, jak bude tato služba použitelná v zahraničí a jak bude toto řešení fungovat (v závislosti na tom, jak je řešeno lokalizování uživatele - zda jej předává mobilní operátor, či zda má Yahoo! databázi jednotlivých přípojných bodů a telefon je schopen poslat informaci o tom, k jaké buňce je připojen, nebo zda bude muset uživatel sám dávat informace o své lokalitě). Nechme se překvapit, jak na tuto službu odpoví Google.

Další představenou novinkou byla Bluetooth sluchátka, která disponovala jak možností přijímat hovory, tak integrovaným ovládáním hudebního přehrávače v mobilním telefonu. Telefon tak mohl zůstat bez tknutí v kapse a uživatel mohl přímo ze sluchátek měnit hlasitost hudby či přeskakovat skladby, eventuálně přijmout hovor. S tímto produktem souvisí i zaměření na hudbu - nové Motorola telefony disponují tlačítky určenými přímo pro ovládání hudby – to sice není horká novinka a totéž lze nalézt i u konkurence, ale důležité je představení spolupráce s Warner Music Group (prezentována pod názvem MOTOMUSIC), jež bude zajišťovat hudební obsah pro mobilní telefony Motorola. Opět se jedná o klasický příklad spojení dodavatele obsahu a tvůrce zařízení (iTunes - iPod, Urge - Zune).

A aby stahování hudby netrvalo příliš dlouho, počítá se s nasazením Wi-Fi do nových telefonů (a Wimaxu do specifických řešení). Pro jednodušší nákup skladeb od různých dodavatelů se inženýři v Motorole zaměřili v novém telefonu MOTORIZR Z6 (postavený na Linuxu) na vyřešení přehrávání skladeb s ochranou DRM a využili zkušenosti společnosti Microsoft. Majitel tohoto telefonu pak může nakupovat na jakémkoliv webu, který u svých skladeb touto ochranou disponuje - například Urge nebo třeba i-legalne.cz.

Stačí telefon přes USB připojit k PC a pomocí Windows Media Playeru nahrát skladby. Jedná se tak o další přiblížení mobilního telefonu a hudebního přehrávače, které ovšem získává konkrétnější tvary a řeší problémy, které byly dříve přecházeny (právě zmíněná ochrana DRM)

Dalším krokem Motoroly do oblasti zábavy bylo představení technologií pro domácí zábavu, kterých bychom se mohli dočkat v následujících měsících. Motorola připravuje svou verzi řekněme "Home Media PC", i když tento název použit nebyl, které umožňuje komunikaci mezi televizory v domácnosti. Mohu tak sledovat televizi v obývacím pokoji, a když se chci jít do jídelny navečeřet, pozastavím program, na dálkovém ovladači zvolím přesměrování filmu na jinou televizi, přejdu do jídelny a pokračuji dál ve sledování. Přitom nepřijdu o to, co v televizi proběhlo, ale pokračuji přesně tam, kde jsem pořad zastavil.

Dalšími funkcemi by mělo být vzdálené nahrávání televizních programů - když si vzpomenu, že si chci nahrát večerní zápas fotbalu, ze svého mobilní telefonu předám pokyn do svého řídícího centra v bytě a o více se nemusím starat. V případě, že si zapomenu svůj oblíbený program nahrát a přijdu třeba o 15 minut po začátku vysílání, neměl by být problém si pořad přetočit na začátek a v klidu jej sledovat od úvodních titulků (vzhledem k tomu, že se jednalo o preview celé technologie, nebylo vysvětleno technické řešení - asi není problém neustále ukládat řekněme poslední hodinu jednoho kanálu, pokud jich ovšem máte řekněme padesát, jedná se o datově náročnější řešení, zvláště u HD videa).


A jak přijel, tak i odjel

Jak je patrné, Motorola nejsou jen placaté žiletky (RAZR), které se úspěšně prodávají po celém světě, ale i řada dalších technologií a služeb, které jasně ukazují zaměření celé firmy a její koncept, který do sebe zapadá. Pro našince je ovšem smůla, že 90 % těchto možností asi jen tak neokusí a bude se muset spokojit primárně s výrobky divize, která je zaměřená na mobilní trh.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: