Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Softwarové zprávy související s Macy
11. prosince 2009, 00.00 | Již se chystá Mac OS X 10.6.3. Apple vydal aktualizace AirPort klienta a také aktualizace EFI firmwaru dovolujících ztišení mechaniky SuperDrive na noteboocích. A benchmarkové testy beta verze Chrome pro Mac ukazují, že se téměř vyrovná Safari 4.
Zde se podíváme na několik novinek souvisejících s Mac OS X a se softwarem pro něj:
Vývojáři by měli již brzy dostat první testovací verzi Mac OS X 10.6.3
Počátkem listopadu Apple uvolnil Mac OS X 10.6.2, druhou aktualizaci Snow Leoparda, jež přinesla velké množství oprav a soudě podle ohlasů uživatelů teprve ona zajistila potřebnou stabilizaci nové verze Mac OS X.
Je ovšem jasné, že tím práce na Snow Leopardovi rozhodně nekončí, příslušný vývojový tým samozřejmě pracuje na jeho dalším vylepšování. A s další etapou těchto prací by se již brzy měli seznámit i externí vývojáři, server AppleInsider totiž tvrdí, že podle jeho zdrojů by již tento týden měla být uvolněna první testovací sestavení Mac OS X 10.6.3, další průběžné aktualizace Snow Leoparda.
Podle zasvěcenců by se první testovací verze mohla objevit ještě dnes, tato sestavení ponesou označení 10Dxx. Zatím se ovšem neví, jaké problémy a chyby nová verze řeší, ale brzy poté, co testovací sestavení dostanou externí vývojáři, se na Webu určitě objeví podrobnější popis změn. (Oficiálně sice takovéto údaje spadají pod dohodu o nezveřejňování důvěrných informací, avšak Apple tyhle úniky zjevně toleruje, i když to pochopitelně nepřizná.)
Zmíněný Mac OS X 10.6.2 opravil řadu chyb, včetně jedné opravdu závažné, jež mohla vést ke ztrátě dat uživatele při práci s účtem hosta a také v sobě zahrnuje aktuální ovladače myši Magic Mouse. V současnosti se o žádných podobně důležitých opravách a aktualizacích nemluví, určitě se však najde dost věcí ke zlepšení.
Apple například přislíbil, že do Boot Campu 3.0 ve Snow Leopardovi doplní podporu Windows 7 a někteří doufají též v aktualizaci ovladačů myši Magic Mouse, které údajně působí problémy s výdrží baterií bezdrátových klávesnic.
Beta testování Mac OS X 10.6.2 trvalo jenom něco málo přes měsíc a aktualizace Snow Leopard zatím přicházely docela rychle po sobě. Mac OS X 10.6.1 byl uvolněn necelé dva týdny po zahájení prodeje krabicové verze a následná druhá aktualizace dorazila zhruba za dva měsíce.
Nevíme ovšem, zda stejný „jízdní řád“ bude platit i pro Mac OS X 10.6.3 a je třeba vzít v úvahu, že se blíží Vánoce, možná tak ostrá verze třetí aktualizace Snow Leoparda bude dostupná až v příštím roce.
Aktualizace firmwaru pro periférie Maců
V úterý Apple vydal několik aktualizací firmwaru pro určité periférie Maců, konkrétně šlo o novou verzi klienta bezdrátového připojení AirPort a o aktualizace EFI firmwaru týkající se optické mechaniky SuperDrive.
Nejprve se podívejme na nového klienta pro AirPort:
Aktualizace AirPort Client Update 2009-002
První letošní aktualizace AirPort klienta se objevila počátkem března a nyní přichází aktualizace druhá. Je určena pro všechny Macy provozující Mac OS X 10.6.2 a opravuje tři hlavní problémy:
Po přechodu na Snow Leoparda nebylo v některých případech možné AirPort připojení vypínat a zapínat, to by se nyní již stávat nemělo.
Dále by již nemělo docházet k občasným ztrátám spojení při používání funkce probuzení na požádání (funkce Wake on Demand).
A na některých MacBoocích, MacBoocích Pro a Macích mini nebylo možné vytvořit síť propojující počítač s počítačem nebo dovolující sdílení internetového připojení, to nový klient rovněž řeší.
Shrneme-li to, nový klient by měl napravit většinu dosavadních potížích s WiFi připojením pod Snow Leopardem. Je dostupný přes Software Update a dá se též stáhnout ručně odtud (tvoří ho 12,95MB DMG soubor).
A pro nás je velice zajímavé, že mezi podporovanými jazyky Apple uvádí také češtinu a slovenštinu (že by se začalo blýskat na lepší časy ohledně podpory našich národních jazyků?).
Aktualizace EFI firmwaru ztišující mechaniku SuperDrive na noteboocích Applu
Již 1. září Apple uvolnil aktualizaci SuperDrive 3.0 Firmware Update pro DVD vypalovačku SuperDrive ztišující hluk jí vydávaný při spouštění systému a při probuzení počítače z režimu spánku.
Tehdy ji ovšem Apple doporučoval pouze pro iMacy a Macy mini, které předtím musely navíc mít nainstalovanou nejnovější aktualizaci EFI firmwaru, což v případě iMaců byla aktualizace iMac EFI Firmware Update 1.4 vydaná již v květnu (ta řešila především potíže s grafickou kartou Radeon HD 4850) a pro Macy mini aktualizace Mac mini EFI Firmware Update 1.2 (jež se objevila 1. září spolu s novým firmwarem pro SuperDrive).
A toto úterý Apple přidal ještě podobné aktualizace EFI firmwaru pro MacBooky a MacBooky Pro dovolující použít dotyčnou aktualizaci firmwaru SuperDrive též na ně, takže jejich optické mechaniky by se měly rovněž ztišit.
Pro MacBooky se tak nabízí aktualizace MacBook EFI Firmware Update 1.4 (ta se dá stáhnout odsud a její velikost činí 4,14 MB, pochopitelně ji lze, stejně jako všechny ostatní zde zmiňované aktualizace, získat i přes Software Update ), po jejím nainstalování se strojům s modelovým identifikátorem „MacBook5,1“ změní verze Boot ROM na MB51.007D.003, modely s identifikátorem „MacBook5,2“ budou mít Boot ROM MB52.0088.005.
Na MacBooky Pro se musí nainstalovat aktualizace MacBook Pro EFI Firmware Update 1.8 (dostupná tady, o velikosti 3,36 MB), která počítačům s modelovým identifikátorem „MacBookPro5,1“ změní Boot ROM na verzi MBP51.007E.005 a strojům s identifikátorem „MacBookPro5,2“ na verzi MBP52.008E.005.
Podrobnější popis postupu pro aktualizaci EFI firmwaru najdete v tomto dokumentu Applu.
Jde tedy o dvoufázový proces, nejprve musíte nainstalovat požadovaný EFI firmware, poté bude potřeba počítač restartovat a spustit Software Update pro stažení aktualizace SuperDrive 3.0 Firmware Update 3.0 (nebo ji stáhněte ručně odtud, zabírá 18,35 MB). Tahle aktualizace sice nesla číslo verze 3.0 již v září, ale teď Apple udává jako datum poslední úpravy 8. prosinec, takže zřejmě došlo k drobným úpravám kvůli přidané podpoře notebooků.
Také aktualizace firmwaru pro SuperDrive si vyžádá restart počítače, bližší popis postupu její instalace nabízí tenhle podpůrný dokument, ten též popisuje, jaké verze firmwaru SuperDrive na jednotlivých typech Maců aktualizaci vyžadují a jak se číslo verze změní po jejím nainstalování.
Všechny zde popisované aktualizace firmwaru vyžadují Mac OS X 10.5.7 nebo vyšší.
Benchmarkové testy Chrome pro Mac ukazují, že se skoro vyrovná Safari 4
V úterý Google uvolnil první veřejnou beta verzi svého webového prohlížeče Chrome pro Mac OS X (a také pro Linux), který předtím byl běžným uživatelům dostupný jen pod Windows (pro Mac a Linux existovaly pouze značně nehotové vývojářské verze). Ale teď je již dostupná beta verze, jíž sice zatím chybí řada vlastností Chrome pro Windows, přesto se dá dobře použít.
Google se mimo jiné chlubí vysokou rychlostí svého prohlížeče, což se pomocí benchmarkových testů rozhodl ověřit Computerworld.
Prověřoval rychlost zpracování JavaScriptu benchmarkovým testem SunSpider, přičemž srovnával výkony čtyř prohlížečů pod Snow Leopardem. Testovanými prohlížeči byly beta verze Chrome, dále pak čtvrtá beta verze Firefoxu 3.6, Safari 4.0.4 (výchozí prohlížeč Snow Leoparda) a Opera 10.10.
Computerworld pro každý z nich provedl test SunSpider třikrát a poté vypočetl ze získaných výsledků průměry, jež vynesl do diagramu, který ukazuje, že proti Opeře zpracovává Chrome JavaScript desetkrát rychleji a ve srovnání s nejnovější dostupnou verzí Firefoxu pro Mac mu stačí přibližně poloviční čas.
Ale Safari 4.0.4 Chrome nepřekonal, výsledek Safari v testu SunSpider byl ještě asi o 12 procent lepší. Je ovšem třeba si uvědomit, že Chrome se zatím nabízí v beta verzi, zatímco u Safari jde o ostrou verzi, navíc již několikrát aktualizovanou, nelze tedy vyloučit, že se budoucí verze Chrome pro Mac ještě trochu zrychlí.
Již teď ale lze říci, že z praktického hlediska dávají (přinejmenším při zpracování JavaScriptu) oba tyto prohlížeče velice podobné výkony. Oba přitom vycházejí z otevřeného projektu WebKit, který ovšem balí do odlišného uživatelského rozhraní a přidávají jiné dodatečné možnosti, ale jejich javascriptová jádra se liší (i když zjevně poskytují nepříliš rozdílné výkony).
Pod Windows však je situace s výkonem v JavaScriptu jiná, tam vychází jako nejrychlejší právě Chrome, když Computerworld v září stejným způsobem testoval prohlížeče pod Windows, vyšel mu jako nejlepší Chrome 3.0, těsně za ním skončilo Safari 4 pro Windows.
Samotný Google v případě Chrome pro Mac o JavaScriptu přímo nemluví, místo toho zdůrazňuje jeho rychlé spouštění, v příspěvku na blogu Googlu oznamujícím vydání Chrome pro Mac OS X a Linux produktový manažer Chrome prohlašuje, že jsou hrdí na rychlost svého prohlížeče pro Mac a vybízí k instalaci beta verze, jež se podle něj spouští tak rychle, že ikona v doku skoro ani nemá čas poskočit.
Vzhledem ke zjištěným výsledkům není divu, že se Google příliš nešíří o výkonu JavaScriptu u macovské verze Chrome, ale na druhou stranu se celkem nemá za co stydět.
Samozřejmě lze namítnout, že výkon webových prohlížečů určují i jiné věci, ovšem v poslední době se největší důraz klade právě na JavaScript. Výkon jeho zpracování se velmi snadno měří a je pravda, že nabývá stále většího významu s rozmachem webových aplikací, které ho často využívají.
K výrazným odpůrcům testování výkonu podle JavaScriptu patří Microsoft, to je ovšem pochopitelné, protože jeho Internet Explorer (IE) zatím právě v těchto testech zoufale zaostává, ve zmíněném testu pod Windows skončil IE8 beznadějně poslední. (Pod Mac OS X není IE dostupný, čehož však lituje asi málokdo.)
A zdá se, že i Microsoft již začal měnit svůj postoj k výkonu JavaScriptu, v listopadu prohlásil, že chystaný IE 9 JavaScript podstatně zrychlí, tvrdí, že se v testu SunSpider přiblíží svým konkurentům.
Chrome pro Mac ovšem stále zůstává v dost syrovém stavu (oproti ostatním podporovaným platformám například zatím neumožňuje používat rozšíření, Google však slíbil, že do konce tohoto týdne zprovozní alespoň jejich základní podporu), a tak i když nabízí některé zajímavé vlastnosti, jako třeba izolaci jednotlivých procesů zajišťující vyšší stabilitu, zůstává otázkou, kolik příznivců si na Macu získá.
Celkově ale zastoupení Chrome v poslední době docela citelně roste, podle nejnovějších údajů firmy Net Applications, jež zkoumá zastoupení prohlížečů a platforem mezi uživateli přistupujícími k Webu, činí celosvětový podíl Chrome zhruba 4 procenta a již tak překonal Operu s 2 procenty. Jenže prakticky všechna tato čísla se týkají Windows, protože do úterý nebyl Chrome dostupný běžným uživatelům Maců.
S novou beta verzí by sice mělo zastoupení Chrome růst i pod Mac OS X, avšak lze předpokládat, že si Safari nadále udrží svou převahu. Je ale značně pravděpodobné, že s tím, jak bude Google svůj prohlížeč pro Mac dolaďovat (a zdá se, že na jeho vylepšování nyní hodlá pracovat opravdu svižně), bude jeho uživatelů přibývat, takže by se nakonec mohl stát jedním z nejvýznamnějších alternativních prohlížečů pro Mac OS X.