Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Fire - Instant Messaging na mnoha platformách z jednoho prostředí
23. ledna 2003, 00.00 | Konec rozdvojených, roztrojených a rozčtvrcených osobností pro všechny, kdo používají více než jednoho Instant Messaging klienta. Máte na svém stroji ICQ, iChat a Yahoo messenger? Zahoďte je a používejte Fire.
Jistě jste si všimli, že na poli různých Instant Messaging (IM) služeb a odpovídajícího software je podobný guláš jako v kódování češtiny na počítačích. Mnoho firem a skupin nabízí jejich vlastní formát pro IM, který v žádném případě nepodporuje formáty ostatní. Je to až k pláči, že se firmy, které propagují komunikaci mezi lidmi, nedokáží sami dohodnout na jednom standardu. Možná je to protože se jejich IM softwary nedokážou spojit. A tak máme k dispozici standardy od renomovaných, byť někdy ne zrovna oblíbených firem v Mac komunitě jako Microsoft, přes různé portálové služby jako Yahoo, .Mac a AOL až po sdružení jako ICQ.
Možná jste na tom jako já, a máte spoustu přátel, se kterými udržujete kontakt přes mail a IM. Pokud vaši přátelé používají všichni stejnou službu, tak máte velké štěstí. Pokud, tak jako ti moji, používají vše od ICQ, přes iChat až po Hotmail, asi máte na svém stroji spoustu různých IM softwarů, a ty vám zabírají systémové zdroje nebo okupují obrazovku, či oboje.
Naštěstí existují lidé s podobnými problémy, kteří umí programovat, a ti pro nás obvykle mají skvělá řešení. Jednou z takových je skupina lidí v epicware Inc., která zhruba před půl rokem uvedla na trh beta verzi freeware Fire. Tento užitečný prográmek umí komunikovat s většinou běžných IM služeb. Dokáže tak nahradit a plně zastoupit IM programy pro následující služby AIM (AOL a Apple iChat), MSN (MSN Messenger - mimochodem, kolik z uživatelů Apple má asi tenhle software na svém disku?), ICQ, Yahoo (Yahoo messenger), Jabber a irc.
Instalace a nastavení Fire je velice přehledné a jednoduché. Po instalaci musíte nadefinovat jednotlivé své účty pro služby, které hodláte používat. Před nastavováním vašeho .mac účtu pro službu AIM doporučuji přepnout v Preferencích na server OSCAR, který se v mém případě ukázal dostupnější navzdory tvrzení autorů v programu. Yahoo, MSN, ICQ a další služby se připojují každá na svůj server, uživatel může pouze upravit číslo portu služby. Toto ovšem nedoporučuji, pokud nevíte co děláte. Po nadefinování účtů se můžete přihlásit ke všem službám najednou, a nebo se přihlásit jen k vybraným.
Pak budete pravděpodobně chtít přidat své kamarády. To lze provést snadno a pokud si chcete pohrát s nastavením, můžete definovat, jak se má program chovat, když se váš kámoš přihlásí nebo odhlásí. Standardně se při přihlášení přehraje zvuk otevírání dveří a při odlogování zvuk zavření dveří. Ovšem vy si můžete přepnout nastavení a třeba si nechat číst jméno nebo ID toho, kdo se přihlásil. Dále můžete definovat jakou prioritu má ten který člověk, a jak se bude chovat jeho nebo její okno. Popřípadě můžete zapnout podepisování a nebo kódování zpráv. Fire umožňuje bohaté nastavení pro vaše kamarády, ale pokud se jím nechcete zabývat, program vašim kamarádům přiřadí standardní nastavení.
Nyní jste připraveni na první diskusi v novém prostředí. Tak jako v ostatních programech vyzvete svůj protějšek k diskuzi, která probíhá v tomu vyhrazeném okně. Každé odeslání vaší zprávy nebo přijetí zprávy od vašeho protějšku systém oznámí krátkým tónem. Tón lze změnit, vypnout, a nebo si můžete nechat zprávy číst. Nezkoušel jsem to, ale předpokládám, že to bude čeština se silným anglickým přízvukem. Systém se chová podobně jako jakýkoli jiný IM software a nabízí poměrně příjemné prostředí, nicméně nečekejte kvalitu zobrazení jako v iChatu. Připravte se spíše na vzhled blízký ICQ.
Po absolvování několika diskuzí pravděpodobně začnete šmejdit po nastaveních programu, kterých Fire nabízí velice široké množství. Můžete změnit vše od vzhledu oken, přes to jak se okna budou při diskusích chovat, zda se bude kontrolovat pravopis (čeština bohužel není podporovaná), jak budete při diskuzích identifikován, formu upozornění a spoustu dalších parametrů. Včetně zobrazení stavu připojení a počtu připojených kamarádů na ikoně v Doku (podobné zobrazení počtu mailů ve vaší schránce). Nicméně pokud se tímto nastavením nechcete zabývat, nemusíte. Program bude fungovat bez problémů i s před definovaným nastavením. Další velmi příjemnou vlastností programu je automatický nebo manuální update, který se chová a konfiguruje stejně jako standardní update službu v OS X.
Fire je jedním z mnoha volně dostupných programů, který byste měli alespoň jednou zkusit. Předpokládám, že mnoho z vás se do nativních IM prostředí bude jen těžko vracet. Fire je velice stabilní a během celé doby používání (něco přes 2 měsíce) ani jednou nespadl ani nezamrzl. Což se bohužel nedá říct o mnoha komerčních aplikacích. Už v této pokročilé beta verzi Fire nabízí možnosti nedostupné ve většině IM programů. Spousta dalších se připravuje a na webu epicware Inc. si můžete prohlédnout jejich seznam, či připojit vlastní.