Apple se zřejmě připravuje na brzké spuštění iTunes Match - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSlužby

Apple se zřejmě připravuje na brzké spuštění iTunes Match

14. listopadu 2011, 00.00 | Přibývá náznaků, že se blíží spuštění placené hudební služby iTunes Match, Apple opět smazal testovací knihovny a uvolnil třetí beta verzi iTunes 10.5.1.

Na již zprovozněné službě iCloud staví i další ohlášená, ale dosud nespuštěná (pro běžné uživatele) „cloud“služba iTunes Match. Tato placená (24,99 USD za rok) služba umožní uživateli překopírovat svou hudební knihovnu do služby iCloud, takže dané hudební skladby poté budou přístupné všude, kde bude dostupné připojení k Internetu.

Při kopírování porovná iTunes Match hudební knihovnu uživatele s nabídkou v iTunes Store a pro shodné skladby do iCloud knihovny zanese jen odkaz na odpovídající soubor uložený na serverech Applu, většina hudby se proto nebude vůbec muset fyzicky kopírovat, což její přenos do „cloudu“ výrazně urychlí.

Apple promeškal svůj vlastní termín

Avšak zatímco služba iCloud byla zpřístupněna pro běžné uživatele 12. října současně s vydáním iOS 5, iTunes Match nadále zůstává dostupná pouze vývojářům jako beta verze (ta byla spuštěna koncem srpna). Na mediální akci ze 4. října, kde byl představen iPhone 4S, Apple slíbil, že iTunes Match rozběhne do konce října, jenže tento termín, co si sám stanovil, nakonec nedodržel.

Nové známky brzkého spuštění iTunes Match

Koncem minulého týdne se však objevily náznaky, že by se spuštění této služby tentokrát už mohlo opravdu blížit, zatím se to ale týká jen uživatelů z USA, v ostatních zemích si budou muset případní zájemci ještě počkat (pravděpodobně nejde ani tak o technické jako spíše o právní otázky, Apple musí vyjednat potřebné licenční podmínky s vlastníky práv k hudbě).

Minulý pátek Apple vývojářům používajícím beta verzi iTunes Match elektronickou poštou oznámil, že v sobotu 12. listopadu v 10:00 východopacifického času opět smaže jejich testovací hudební knihovny. Dotčení vývojáři proto mají v danou dobu vypnout na osobních počítačích a na zařízeních s iOS službu iTunes Match vypnout.

Výmaz lokálně uloženou hudbu přirozeně nijak neovlivní, ale veškerá hudba, co si testující uložili do „cloudu“, prostě zmizí. Podobný výmaz už ovšem Apple provedl několikrát, a tak si vývojáři již jistě zapamatovali, že mají mít hudbu zálohovanou ještě někde jinde.

Změnilo se však znění oné zprávy o výmazu knihoven, zatímco předtím Apple tento úkon zdůvodňoval potřebou zvýšení spolehlivosti a stability služby, nyní výslovně uvedl, že k vymazání dochází v rámci příprav na spuštění iTunes Match. Dá se proto předpokládat, že možná už během tohoto týdne (anebo brzy poté) bude služba spuštěna pro uživatele v USA.

Vývojáři dostali třetí beta verzi iTunes 10.5.1

A v sobotu 12. listopadu Apple udělal ještě další krok v rámci těchto příprav, pro vývojáře vydal třetí beta verzi iTunes 10.5.1. Ty jsou pro službu iTunes Match nezbytné, protože její podpora se sice nacházela v beta verzích iTunes 10.5, ale z ostré verze byla odstraněna a vývojáři museli začít používat beta verze iTunes 10.5.1 (druhá beta verze, podporující iTunes Match též na Apple TV, se objevila 2. listopadu).

Nová beta verze iTunes 10.5.1 přináší řadu vylepšení zvyšujících stabilitu a výkon při spolupráci s iTunes Match. A doprovodné poznámky opět uvádějí, že během testování může Apple znovu vymazat data testujících. S ostrou verzí služby iTunes Match by se tohle ovšem mělo změnit. Dosavadní kroky Applu totiž naznačují, že se tentokrát snaží službu vyladit tak, aby ostrý provoz fungoval bez velkých problémů.

Nové „cloud“ služby budou muset být dostatečně spolehlivé

Zatím však má Apple se svými „cloud“ službami menší problémy (to ale platí pro tenhle typ služeb a jejich poskytovatele obecně). Nedávný výpadek serverů Applu způsobil, že skoro celý den nebylo možné v USA používat asistenta Siri, inzerovaného jako jednu z hlavních předností nového iPhonu 4S.

A minulý pátek Apple vydal varování, jež upozorňovalo, že uživatelé nebudou moci přistupovat k funkcím a k poště služby iCloud, o víkendu však již byly všechny funkce iCloud znovu plně obnoveny. Nelze vyloučit, že to souviselo právě s přípravami na spuštění iTunes Match, ale stejně dobře mohl mít tento výpadek zcela jinou příčinu.

„Cloud“ služby Applu jistě už teď mají miliony uživatelů, vzhledem ke své provázanosti s Mac OS X Lion a zejména s iOS 5 a bude jich dále přibývat (iTunes Match k tomu nepochybně též přispěje), což ovšem klade značné nároky na servery Applu a je jasné, že sebemenší výpadek vyvolá mezi uživateli ohromnou vlnu nevole. Apple proto zřejmě čeká ještě hodně práce, než zajistí přijatelnou dostupnost všech svých služeb tohoto druhu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Služby  

 » Rubriky  » Agregator  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: