Mac v obývacím pokoji - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPočítače

Mac v obývacím pokoji

19. července 2006, 00.00 | Dnešním dnem začínáme na MujMacu nový seriál zaměřený na počítače Apple v obývacím pokoji. Nebudeme řešit, jak si Mac upravit vzhledově, aby ladil k nové sedací soupravě či konferenčnímu stolku. Zaměříme se na Mac jako domácí mediální centrum (Home Media PC) a podíváme se na to, jak Apple v této oblasti obstál a s jakými nástrahami počítat, pokud svůj počítač chcete změnit v multimediální mašinu připojenou na televizi.

Příprava na tento článek začala zhruba před dvěma měsíci, kdy jsem se rozhodl pořídit si Mac mini, jež by natrvalo seděl pod televizí a kompletně vyřadil z obýváku PowerBook, který do té sloužil jako jukebox na hudbu a filmy. Nechtěl jsem řešit neustálé zapojování kabelů do televize a zesilovače kdykoliv, když jsem potřeboval shlédnout nahraný film či seriál z pevného disku a Mac mini se jevil jako logická volba a to hned z několika důvodů:

 • Má Intel procesor, tudíž na něm mohu zkoušet Universal Binary aplikace a obecně chování nového chipsetu v Macích (včetně testování Parallels či Boot Campu).
 • I když jsem investoval do nejslabší verze (Intel Core Solo, 512 MB RAM), Mac mini si bez problémů poradí s HDTV videem (720p i 720i, 1080 řádků je již na Mac mini v této konfiguraci sice příliš, ale dle internetových diskuzí si s tímto formátem poradí po upgradu paměti - v každém případě, než se dočkáme videa v tomto formátu u nás a než bude v mém obývacím pokoji televize schopná toto rozlišení přehrát, bude Mac mini již poněkud zastaralý model - tudíž tento neduh mě až příliš nepálí).
 • Je absolutně skladný a lehce se přenáší - pokud jej potřebuji mít připojený k monitoru a pracovat na něm, je to otázka pár minut jej vymontovat a zapojit na jiném místě.
 • Je tichý!
 • Má digitální audio výstup
 • Má dálkové ovládání
 • Vzhledově prostě do obýváku patří :)

Chvíli před zapojením, ještě s klávesnicí Logitech, která byla nahrazena Belkin MediaPilotem

Ale abychom jenom nechválili, Mac mini a obecně Apple platforma má v nasazení jako Home Media PC několik úskalí, na které se zaměřím, zde alespoň některé z nich.

 • Mac mini má "pouze" DVI výstup - jestliže váš televizor DVI vstupem nedisponuje, musíte investovat do redukce, kterou vyrábí přímo Apple a umožní vám zapojit televizi pomocí S-Videa.
 • Zapomeňte na televizi! Mac mini, respektive žádný Mac, nemá v sobě TV Tuner a navíc s jeho podporou nepočítá ani Front Row (aplikace, která je pro prohlížení multimediálního obsahu v obýváku určena). Vše nasvědčuje tomu, že Apple ani s podporou standardní televize nepočítá a že se TV Tunerů v Macích s největší pravděpodobností nedočkáme, spíše můžeme očekávat užší napojení Front Row na iTunes Store a nákup filmů přímo z internetu v podobě IPTV (televize přes internet). Apple pravděpodobně nemá důvod podporovat formát, ze kterého netečou finanční prostředky (TV Tuner či DVB-T) a spíše se soustředí na IPTV (iTunes Store), kde je situace poněkud jiná a Apple hraje prim. Přesto existují řešení v podobě externích DVB-T tunerů (některé jsme testovali na našich stránkách, jednoho testu se dočkáte i v rámci tohoto seriálu - DVB-T tuner Elgato). Bohužel nelze televizi sledovat přímo ve Front Row a je buď nutné použít software dodávaný s tunerem, nebo konkurenci Front Row jako je třeba MediaCentral.
 • Nutná investice do pevného disku - Mac mini disponuje pouze 60 GB respektive 80 GB diskem a to je na multimédia opravdu zatraceně málo. Řešení je několik v podobě síťového disku či pevného disku připojeného přímo k počítači. 300 GB a více se jeví jako ideální, ale zde je potřeba počítat, že se investice do počítače poněkud navýší.
 • Síťová infrastruktura - předpokládám, že Mac v obýváku bude spíše váš druhý (třetí, čtvrtý, pátý, nehodící se škrtněte) počítač v domácnosti a tudíž jej budete potřeba rozumným způsobem připojit do sítě. I když počítače Apple standardně disponují AirPortem a tudíž není problém je pomocí Wi-Fi spojit, nejedná se o rozumné řešení pro přenášení větších dat a multimediálního obsahu a to z důvodu pomalé rychlosti. Rozhodně přes Wi-Fi nebudete například schopni pouštět film, který se nachází na pevném disku jiného počítače. Z toho důvodu je ideální investovat do rozumné kabeláže a mít 100Mbit síť pro propojení strojů ve vaší domácnosti. Jestliže plánujete sledování HDTV filmů po síti, možná raději investuje do 1Gbit switche.

V tomto článku jste dostali první informace ke zvážení, zda má či nemá Mac v obýváku smysl. V současnosti mám Mac mini v obýváku již pár týdnů a nemohu si toto řešení vynachválit - přes síť se k němu připojuji přes Apple Remote Desktop (do Mac OS X) a přes Remote Desktop Connection (Windows v Parallels), pro práci s počítačem používám bezdrátovou klávesnici Belkin MediaPilot, která disponuje i náhradou myši. K počítači mám připojen externí disk Lacie, u něhož jsem vyměnil původní 80 GB pevný disk za 300 GB. To vše je připojené k televizi a zesilovači a Mac OS X je dostatečně vyladěn pro zobrazení na běžné televizi a vedle Front Row používám další nástroje pro správu a pouštění multimediálního obsahu.

Do budoucna chci z Mac mini udělat "domácí telefonní ústřednu", respektive zapojit USB Skype telefon pro levné volání přes internet, plus přes počítač mít možnost ovládat spínače a další komponenty v bytě (ale to je zatím vize budoucnosti). O tom, jak Mac do obýváku zakomponovat si povíme v dalším díle.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: