Všeuměl HP PSC 750 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Periferie

Všeuměl HP PSC 750

1. srpna 2001, 00.00 | Otestovali jsme pro vás kombinované zařízení inkoustová tiskárna-skener-kopírka. Co můžete od takovéhoto univerzálního zařízení čekat, na co si dát pozor?

Jelikož se nasazení Maců neomezuje pouze na profesionální oblast, ale také na použití v kancelářích či domácnostech, mnoho uživatelů si pořizuje tiskárny či skenery vyloženě low-endových parametrů – naskenované obrázky lze použít na web, do prezentací a obecně pro obchodní účely, i například pro archivaci rodinných fotek. I levné inkoustové barevné tiskány dneska tisknou poměrně kvalitně jak černobíle, tak barevně a se speciálními papíry lze dosáhnout fotorealistického tisku. No a proč mít po pracovních stolech rozmístněné 3 až 4 zařízení, které jsou v kanceláři obvykle používané – tiskárnu, kopírku, skener a fax – když lze snadno všechny zařízení integrovat do jednoho. Touto metodou se vydalo několik výrobců, pro Apple je většinou otázka dostupnosti ovladačů – k čemuž se nyní přidává i kompatibilita s Mac OS X. S Mac OS 9 má kompatibilní některá svá zařízení například Epson, Brother, HP a další, a konkrétně zařízení HP PSC 750 jsme měli v redakci zapůjčené na dlouhodobém testu. HP plánuje pro některá svá zařízení ovladače pod OS X už na září, konkrétní údaje naleznete na webových stránkách výrobců.

Zařízení označované jako All-In-One HP PSC 750 v sobě kombinuje pouze tiskárnu, skener a kopírku, což v případě Maců ani tolik nevadí, neboť všechny počítače dodávané v několika posledních letech obsahují interní modem a se systémem je dodávaný i faxový software. Tento model je u HP zaměřen vyloženě pro domácí použití, také se vymyká standardní šedi vzhledu počítačů.

HP PSC 750 se k počítači připojuje pomocí USB, napájení je prostřednictvím externího zdroje. Vzhledem celé zařízení připomíná stolní tiskárnu, pouze s větší horní plochou – tam je pod víkem umístněn skener.

Zepředu je dole umístněn zásobník a nad ním výjezd pro papíry. Zásobník pojme až 150 listů kancelářského papíru, 15 obálek a další různá, méně obvyklá média. V dráze pro výjezd papíru je také podavač pro jednu obálku či jiné médium podobného formátu, je tedy možné tisknout bez nutnosti výměny papíru v zásobníku. Pod horním odklopným víkem je skleněná deska pro umístnění předloh při skenování a kopírování – je možné pracovat pouze s odrazovými předlohami. Maximální formát předlohy je A4. Vedle víka se nachází ovládání zařízení, je zde možné nastavit většinu funkcí, včetně skenování do počítače a podobně. Druhý způsob ovládání je z počítače, některá nastavení se přenesou z aplikace do zařízení, některá je nutno nastavit přímo na ovládacím panelu.

Technické parametry.

Tisková část pracuje s rozlišením 600 x 600 dpi při tisku černou barvou, při použití technologie PhotoRET III a fotopapíru lze dosáhnout až rozlišení 2400 x 1200. Rychlost tisku udávaná výrobcem se pohybuje od 11 do 4,4 stránek za minutu při černobílém tisku a od 8,5 po 2,5 stránky za minutu při tisku barevném – záleží na kvalitě tisku. Tisková jednotka používá dvě patrony – jednu pro černou a druhou pro CMY barvy.

Optické rozlišení skeneru je 600 x 1200 dpi, s možnosti interpolace až na 9600 x 9600 dpi, snímá se 36bitová hloubka barev.

Pokud je PSC 750 používané jako kopírka, rychlost se liší podle nastavení kvality, a odpovídá zhruba rychlosti tisku. Zařízení umožňuje zmenšovat/zvětšovat tisk v rozsahu 25% - 400%, vytvořit až 99 kopií z jednoho originálu a také nastavovat některé další funkce – například otočení, zesvětlení/ztmavení, vylepšení a další funkce.

Instalace

Po vybalení je potřeba vložit patrony s barvami na správná místa, nainstalovat kryt tlačítek s popisky – hardwarová lokalizace, připojit zdroj a pomocí USB kabelu (není součást dodávky) připojit zařízení k počítači. Součástí základního nastavení je také volba jazyka – trošku mi to připomínalo počítačovou hru, neboť bylo nutné stisknout správné tlačítko ve chvíli, kdy byl na displeji správný jazyk – postupně rotovaly všechny dostupné. Pokud se místo angličtiny už objevila španělština, GameOver a bylo nutné konzultovat manuál, kde se v menu jazyk přepíná. Čeština se bohužel neobjevila, také programy v instalaci jsou v angličtině.

Na CD se nachází instalace programového vybavení pro Maca i PC, na Macu se nainstaluje hromada programů do složky Aplikace – částečně do své složky HP All-in-one, částečně zvlášť. Součástí instalace je HP Director, který se spouští automaticky a zpřístupňuje pomocí tlačítek všechny funkce zařízení – ovládání lze tedy libovolně kombinovat buď prostřednictvím čelního panelu, nebo pomocí této paletky. V instalaci je kromě utilitárních prográmků také zásuvný modul pro skenování a také aplikace ReadIris, OCR program, který zvládá velmi širokou paletu jazyků, včetně češtiny.

Kopírování

Pokud není zařízení právě aktivně používáno ve spojení s počítačem, „vyčkává" v kopírovacím módu. Běžné kopírování je poměrně jednoduché, na ovládacím panelu lze nastavit kvalitu kopie – shodné jako u tisku – a poté pouze stisknout tlačítko pro barevné nebo černobílé kopírování. Na počátku je v naších podmínkách nutné nastavit standardní velikost stránky na A4 – pokud je „useknutý" kus kopie, je nastavená US Letter. Při kopírování také lze nastavit kvalitu papíru, který je použitý – platí shodně jako u tisku, že výsledná kvalita velmi záleží na použitém papíru. Kopírování lze ovládat jak přímo z panelu, tak prostřednictvím programů – k dispozici jsou dva, Copy a Copy Plus. Copy umožňuje defacto stejná nastavení jako ovládací panel, pouze v přehlednější podobě – ale je nutné pamatovat, že to co se uloží v programu jako základní nastavení, není základním nastavením pro samotnou jednotku. Druhý prográmek Copy Plus je značně jednodušší, ale umožňuje vytisknout kopii na jiné tiskárně, připojené k počítači a navolené pomocí Připojení – tedy značně zjednodušený proces, který jinak vyžaduje „ruční" naskenování předlohy a následné vytištění.

Barevné i černobílé kopie jsou v poměrně dobré kvalitě, barva nijak „neujíždí" a výsledky jsou poměrně solidní. Je nutné si spočítat náklady na jeden kus a poté se rozhodnout, zda použít tuto variantu nebo samostatnou černobílou kopírku či služeb copycentra v případě barevných kopií.

Tisk, skenování, závěr ->

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: